Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:47:15

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών συνταγών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-syntagografisi -Καταχώριση Συνταγών -Δραστική Ουσία  (Αναγνώστηκε 1335365 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Μαΐου 2019, 22:41:29
Απάντηση #3030
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χρήσιμη συζήτηση σε Ιατρική ομάδα Γενικών Ιατρών στο facebook στις 06/05/2019  :

- Ξέρει κανείς γιατί δε με αφηνει να γράψω το sintrom με το πρωτόκολλο;

- Με i49.9 το παιρνει
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Μαΐου 2019, 23:03:09
Απάντηση #3031
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Όταν πάμε να αντιγράψουμε μία συνταγή από μία προηγούμενη που έχουμε εκδόσει πρέπει, προκειμένου να πραγματοποιηθεί η αντιγραφή, να συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις, μία από τις οποίες είναι να ευρίσκονται σε ισχύ όλα τα πρωτόκολλα που συνδέονται με τους ICD-10 κωδικούς της συνταγής. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμη και αν ένα πρωτόκολλο δεν έχει συνταχθεί ή έχει λήξει και χρειάζεται να επικαιροποιηθεί, καθίσταται αδύνατο να αντιγραφεί η συνταγή.
Πρότασή μου:
Θα μπορύσε να προβλεφθεί, αμέσως μετά την πληροφορία ότι "ο τάδε ICD-10 κωδικός συνταγογραφείται μόνο μέσω πρωτοκόλλου" ή ότι "το τάδε πρωτόκολλο έχει λήξει", να δίδεται η δυνατότητα σύνταξης ή επικαιροποίησης του πρωτοκόλλου έτσι ώστε μετά από αυτό το βήμα η αντιγραφή να προχωρά κανονικά. 
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Μαΐου 2019, 16:17:37
Απάντηση #3032
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενδιαφέρουσα συζήτηση μεταξύ συναδέλφων σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 28/05/2019:

- Προσπαθώ να πάω έναν ασθενή από Eliquis (που του ξεκινήσαν από το Νοσοκομείο, πριν περίπου 1 μήνα με απλή συνταγή) σε Sintrom.

Όμως το πρωτόκολλο είναι ανοικτό και δεν μου επιτρέπει να ''κατέβω" βήμα, να πάω δηλαδή στο 1ο βήμα για να επιλέξω Sintrom.

Έχει κανείς καμία ιδέα;

- I49 ΑΡΡΥΘΜΙΑ?

- Βάλε το ίδιο πρωτόκολλο αλλά συνταγογραφήσε sintrom
Και στα σχόλια τον λόγο αλλαγής

- Δεν γράφεται το sintrom χωρίς πρωτόκολλο;;;

- δοκιμαστε R00 . χωρίς πρωτόκολλο.

- Αν γράψει κανείς, ως διάγνωση, Κολπική Μαρμαρυγή (που για αυτό το παίρνει ο ασθενής μου) τότε πρέπει αναγκαστικά να περάσει κανείς πρωτόκολλο.

- Ανοίγεις το πρωτόκολλο, ξεκινάς βήματα χωρις να επιλέξεις ότι είναι σε Eliquis, υποχρεωτικά σε πάει στο 1ο βημα με Sintrom

- Το έκανα όπως το λες, αλλά επειδή είναι ενεργό το πρωτόκολλο του Νοσοκομείου σε πηγαίνει κατευθείαν στο 2ο βήμα. (έβαλα μόνο κιλά και τιμή Κρεατινίνης και πάλι δεν ανοίγει το 1ο βήμα).

- μια λύση είναι να κάνεις και συ ίδιο πρωτόκολο με το νοσοκομείο απλώς θα είναι 2 ιδια πρωτόκολλα αλλά με διαφορετικά φάρμακα μπορεί να γίνει

- Ενεργοποίησε το πρωτόκολλο, χωρίς να επιλέξεις δραστική από τα κουτάκια των πρωτοκόλλων γράψε sintrom και μετά κάνε αντιστοίχηση με I48 "χειροκίνητα" στη συνταγή

- Ας το αγοράσει απο το φαρμακειο το Sintrom. Το κόστος είναι μικρότερο και απο τη συμμετοχή που έδινε για το Eliquis

- Αυτό έκανα στο τέλος. Απλά είναι καλό να μπορούμε να συνταγογραφούμε και το Σιντρόμ ηλεκτρονικά. Αυτό, μεταξύ των άλλων, κατεβάζει και το πλαφόν μας.

- Ι49

-  Με Ι49.9 μπορείς να το συνταγογραφήσεις χωρίς πρωτοκολλο

- I49.9 - Sintrom αεράτα
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαΐου 2019, 16:22:13 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Μαΐου 2019, 17:08:27
Απάντηση #3033
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σχόλιο συναδέλφου Γενικού Ιατρού, σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 29/05/2019:

Έχουν αφαιρέσει από τους Γενικούς Ιατρούς τον κωδικό για τη Ν. Parkinson (G20), αλλά μπορούμε να πλασάρουμε τον κωδικό Υ46 - Αντιπαρκινσονικά φάρμακα. Επίσης το G26 - Εξωπυραμιδικές και κινητικές διαταραχές σε νοσήματα που ταξινομούνται αλλού
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Μαΐου 2019, 21:59:02
Απάντηση #3034
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σχόλιο συναδέλφου Γενικού Ιατρού, σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 29/05/2019:

Έχουν αφαιρέσει από τους Γενικούς Ιατρούς τον κωδικό για τη Ν. Parkinson (G20), αλλά μπορούμε να πλασάρουμε τον κωδικό Υ46 - Αντιπαρκινσονικά φάρμακα. Επίσης το G26 - Εξωπυραμιδικές και κινητικές διαταραχές σε νοσήματα που ταξινομούνται αλλού
Δεν έχει αφαιρεθεί από τους γενικούς γιατρούς ο κωδικός G20. Απλά έχει ενταχθεί σε πρωτόκολλο. Όπως π.χ. δε μπορείς να γράψεις με κωδικό Ι10 χωρίς πρωτόκολλο.
Αν μπορούν οι γενικοί γιατροί να ανοίξουν πρωτόκολλο για Parkinson είναι άλλο θέμα, με τα γνωστά θέματα για τις επιμέρους ειδικότητες κατά την ειδίκευση (πνευμονολογία, ουρολογία, νευρολογία). Προσωπικά έχω ανοίξει.

19 Ιουνίου 2019, 21:52:45
Απάντηση #3035
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
18-06-2019

<<Σας ενημερώνουμε ότι στις 19-6-2019 πρόκειται να ενεργοποιηθεί στην πλατφόρμα της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας η διασύνδεση της επίσκεψης ιατρού με το σύστημα Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης. Η συγκεκριμένη λειτουργικότητα αφορά σε ιατρούς δημοσίων δομών και ιδιώτες οικογενειακούς ιατρούς συμβεβλημένους με τον ΕΟΠΥΥ και θα εμφανίζεται κατά τη δημιουργία επίσκεψης ασθενή, καθώς και στην αναζήτηση επίσκεψης μέσω της λίστας επισκέψεων του ιατρού>>.

Σχόλιο 1: Ήταν που θα γινόταν η αυτόματη διασύνδεση των συστημάτων...

Σχόλιο 2: "Η συγκεκριμένη λειτουργικότητα" (Ας μάθουν πρώτα Ελληνικά, και το ξανασυζητάμε).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιουνίου 2019, 13:03:45
Απάντηση #3036
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Το Circadin συνταγογραφείται με τους εξής κωδικούς ICD-10: G47.0 ή F51.0
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

26 Ιουνίου 2019, 13:02:10
Απάντηση #3037
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

12 Μαρτίου 2020, 00:37:44
Απάντηση #3038
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Προσοχή:

Στους ασφαλισμένους του ΤΥΠΕΤ (Εθνική Τράπεζα) αν η λιανική αξία των φαρμάκων της συνταγής είναι άνω των 150 ευρώ βγαίνει το παρακάτω μήνυμα. Τις πιο πολλές φορές αρκεί να συμπληρώσει κανείς το κινητό του ασθενούς για να μπορέσει να ολοκληρώσει κανείς την συνταγή. Μια άλλη εναλλακτική είναι να σπάσει κανείς την συνταγή σε μικρότερες. Άλλα και να μην συμβεί τίποτε από όλα αυτά αν γράψει κανείς το κινητό του ασθενούς τότε ακόμη και αν αργήσει να περάσει η συνταγή άμεσα γίνεται παρόλα αυτά αυτό αυθημερόν:


« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαρτίου 2020, 19:40:35 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Μαρτίου 2020, 00:41:55
Απάντηση #3039
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσοχή:

Στους ασφαλισμένους του ΤΥΠΕΤ αν η λιανική αξία των φαρμάκων της συνταγής είναι άνω των 150 ευρώ βγαίνει το παρακάτω μήνυμα:


Ασθενής μου του ΤΥΠΕΤ που έχει μόνιμη αγωγή >150 ευρώ/μήνα μου είπε ότι ποτέ δεν τον ενόχλησαν.
Θα ήταν καλή ιδέα ο έλεγχος των ακριβών συνταγών και εκτός ΤΥΠΕΤ σε συνεργασία με το θεράποντα ιατρό.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Μαρτίου 2020, 17:22:21
Απάντηση #3040
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


θα ζητούν να "σπάμε" τις συνταγές σε περισσότερες ώστε να μην περνάνε το όριο θεώρησης.
Γνωστό  και παλιό κόλπο.

28 Απριλίου 2020, 22:13:51
Απάντηση #3041
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από Ιατρική ομάδα του fb στις 28/04/2020:

- Προσπαθώ να κάνω ανανέωση στο πρωτόκολλο για κολπικη μαρμαρυγη ώστε να μου περασει τον κωδικο icd 10 για να γράψω σιντρομ... Αλλα ανακαλύπτω ότι ο μόνος τρόπος να περάσεις τον κωδικό είναι επιλέγοντας NOAC στη θεραπεία γιατί δεν βγάζει άλλη επιλογή... Κάνω κάτι λάθος;;; 'Η πρέπει παλι να παρανομήσω για να γράψω ένα φάρμακο;;;

- Μου έχει συμβεί κι εμένα σε κάποια ΑΜΚΑ. Δοκίμασα όλες τις παραμέτρους και δεν με άφηνε να βάλω Sintrom, μόνο NOACS... 🤔🤔
Δεν κατάφερα να ανακαλύψω το γιατί...
Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει... 🤔🤔

- Εμενα μου εχει συμβει σε ασθενη που απο σιντρομ πηγε σε NOAC, και επρεπε να ξαναπερασει σε σιντρομ, οχι σε παρθενο ασθενη. (Κωδικο I48 εννοεις?). Αν προκειται για τετοια περιπτωση εχεις 2 επιλογες 1) βαζεις και καλα NOAC στο πρωτοκολλο αλλα γραφεις κανονικα το σιντρομ. 2) Διαγραφεις το πρωτοκολλο και φτιαχνεις ενα καινουργιο, σαν να ειναι παρθενος ασθενης

- και εμένα! Αρχικά έπαιρνε νοακ και τελικά σιντρομ! Οκ θα το κάνω την επόμενη φορά... Ελπίζω να το θυμάμαι

- Ναι ,γιατί προκειμένου να μεταπηδήσει στο 2ο βήμα ,έχουν επιλεχτεί δεδομένα μη αντιπηκτικής επάρκειας με sintrom.Αυτά δεν μπορεί ξαφνικά να εξαφανιστούν...

- Πραγματιι, αλλά μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες με τα noac και να γίνει υποχρεωτικη η επιστροφή σε κουμαρινικα. Θέλει λίγο διόρθωση το πρωτόκολλο ως προς αυτό

- Βάλε άλλη ένδειξη και τέρμα

- Ι49.9 άλλαι αρρυθμίαι

- Τα κουμαρινικά και τα NOACS γράφονται και χωρίς πρωτόκολλο με όποα διάγνωση σας έρθει στο μυαλό. Εγώ σε μία θρομβοφιλία με εν τω βάθει φλεβοθρόμβωση και πν. εμβολή βάζω I80.2 και είμαι ΟΚ
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Σεπτεμβρίου 2020, 18:41:00
Απάντηση #3042
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Φαρμακοποιός μου έστειλε σημείωμα ότι δεν επιτρέπεται η συνταγογράφηση κωδεϊνούχων (πχ Lonarid-N) με άλλα φάρμακα, που υπάγονται επίσης στους περιορισμούς σχετικούς με τα ναρκωτικα (πχ βενζοδιαζεπίνες). Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Γνωρίζει κανείς κάποια σχετική απόφαση; Ξέρω ότι μέχρι και τον προηγούμενο μήνα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα μ'αυτές τις συνταγές. Αν υπάρχει κάτι θα είναι "φρέσκο".

1 Σεπτεμβρίου 2020, 23:09:45
Απάντηση #3043
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Η κατηγοριοποίηση σε φάρμακα του πίνακα ΓΣ (κωδεΐνη) και Δ (βενζοδιαζεπίνες) ισχύει, αλλά έχει εκλείψει ο πρακτικός λόγος έκδοσης διαφορετικών συνταγών.
Συνεπώς όχι, δεν υπάρχει περιορισμός στην ταυτόχρονη συνταγογράφηση των φαρμάκων αυτών πλέον. Άλλωστε αν υπήρχε, δε θα δινόταν δυνατότητα από την ηλεκτρονική συνταγογράφηση.
Δικές μου τέτοιες συνταγές έχουν εκτελεστεί χωρίς πρόβλημα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Δεκεμβρίου 2020, 08:05:32
Απάντηση #3044
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επισυνάπτεται.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
98 Απαντήσεις
67756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2014, 13:02:43
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
22387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2015, 17:34:31
από Denominator