Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:31:02

Αποστολέας Θέμα: προκηρύξεις θέσεων ως Γενικής Ιατρικής ή Παθολογίας  (Αναγνώστηκε 19463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Ιανουαρίου 2011, 10:04:32
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Καλημέρα,

Όντως βιάστηκα από μέρους μου να χαρακτηρίσω τη συγκεκριμένη προκήρυξη, μια και την είδα αρχικά στο ygeia.net που διατυπώνονταν έτσι ακριβώς όπως την είχα παραθέσει, σύμφωνα με την εφημερίδα, και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση....
Ευχαριστώ πάντως και τους δύο συναδέλφους κκ. Μιχάλη και Νικολόπουλο που έσπευσαν άμεσα να αποσαφηνίσουν την παρεξήγηση αυτή...

Επί της ευκαιρίας πριν τρεις μέρες είχα κάνει μία παράθεση σε φόρουμ άλλης κατηγορίας (Νομικά θέματα) σχετικά με το τί ισχύει με τις προκηρύξεις θέσεων στα αγροτικά ιατρεία για τους Γενικούς Ιατρούς και σε σχέση με τις προκηρύξεις θέσεων με κρίση, όσον αφορά την προτίμηση, αλλά φοβάμαι ότι πιθανόν να είναι σε λάθος θεματική ενότητα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Θα μπορούσε κανείς να μου δώσει κάποια απάντηση στο θέμα αυτό ή αν θα πρέπει να το παραθέσω σε κάποια άλλη θεματική ενότητα;

Ευχαριστώ.
Δημήτρης Ι

14 Ιανουαρίου 2011, 17:46:23
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Σε ποιο στάδιο είναι η θέση με κρίση?

Την προτιμάς από αυτη της υπηρεσίας υπαίθρου?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

14 Ιανουαρίου 2011, 18:30:05
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε ποιο στάδιο είναι η θέση με κρίση?

Την προτιμάς από αυτη της υπηρεσίας υπαίθρου?

Ήδη έχω κριθεί με συμβούλιο κρίσεως σε αυτή που έχω βάλει στην τελευταία μου προτίμηση (άλλωστε ήμουν και ο μοναδικός υποψήφιος εκεί). Για τις άλλες δεν γνωρίζω ακόμα αν έχουν ολοκληρωθεί οι εισηγήσεις και δεν έχω λάβει τίποτα από το ταχυδρομείο μέχρι σήμερα... Όσο για την προτίμησή μου σε αυτή που αιτήθηκα μέσα από την προκήρυξη των αγροτικών, πρόκειται για μια καλή περίπτωση, αλλά και εκεί δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμα (απότι με έχουν ενημερώσει θα γνωρίζουμε περί τα τέλη αυτου του μήνα...) Ωστόσο σαφώς και προτιμώ να τοποθετηθώ σε μία από τις προκηρύξεις με κρίση που έχω σε υψηλότερη προτίμηση, σε σχέση με αυτή των αγροτικών ιατρείων... Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί να ισχύει η δυνατότητα παραίτησής μου, χωρίς κυρώσεις, σε περίπτωση που τοποθετηθώ νωρίτερα σε θέση αγροτικού ιατρείου, αν η κρίση για τις πρώτες μου προτιμήσεις προκύψει μεταγενέστερα; Ισχύει ότι επείδη και η προκήρυξη των αγροτικών είναι παράλληλη με αυτές των κρίσεων, να έχω αυτή τη δυνατότητα χωρίς κυρώσεις; Είναι κάτι που σκέφτομαι να μεταβώ ο ίδιος την ερχόμενη εβδομάδα στο υπουργείο για να το αποσαφηνίσω, πιστεύωντας ότι μέχρι τότε τουλάχιστον θα έχουν προκύψει τα προσωρινά αποτελέσματα των αγροτικών ιατρείων...
Δημήτρης Ι

14 Ιανουαρίου 2011, 19:44:20
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Με δεδομένο ότι οι ΓΙ που θα επιλεγουν στην προκήρυξη του Δεκεμβρίου 2010, θα διοριστούν περίπου τον Ιουνιο 2011.
Θα διοριστεις πρώτα στην θέση της κρίσης ως μοναδικός υποψηφιος και θα παραιτηθεις απο την θέση του αγροτικού χωρις ποινή.



“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

14 Ιανουαρίου 2011, 20:25:22
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
….. Επί της ευκαιρίας πριν τρεις μέρες είχα κάνει μία παράθεση σε φόρουμ άλλης κατηγορίας (Νομικά θέματα) σχετικά με το τί ισχύει με τις προκηρύξεις θέσεων στα αγροτικά ιατρεία για τους Γενικούς Ιατρούς και σε σχέση με τις προκηρύξεις θέσεων με κρίση, όσον αφορά την προτίμηση, αλλά φοβάμαι ότι πιθανόν να είναι σε λάθος θεματική ενότητα: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Έγκυρες οι προηγηθείσες απαντήσεις. Διάβασε και τα παρακάτω. Είναι συναφή.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
και
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

14 Ιανουαρίου 2011, 21:23:45
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

aegeanman


Καταρχήν να ευχαριστήσω και τους δύο συναδέλφους για το χρόνο τους να μου απαντήσουν στο θέμα αυτό.
Απλά το ζήτημά μου στην όλη ιστορία είναι ότι όσον αφορά τις προκυρήξεις θέσεων με κρίση σε αυτές έχουμε τη δυνατότητα να βάλουμε σε σειρά προτίμησης σε ποια θα προτιμούσαμε να τοποθετηθούμε. Ενώ στην προκήρυξη των αγροτικών ιατρείων κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό γιατί εκεί απλά παίρνεις την πρώτη ή δεύτερη προτίμηση (ή και καμμία αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει αρχαιότερη κτίση πτυχίου).
Στη δική μου περίπτωση για τη θέση που ήδη κρίθηκα με συμβούλιο κρίσης (αφού άλλωστε ήμουν και ο μοναδικός υποψήφιος), επρόκειτο για προκύρηξη που είχε προηγηθεί σχεδόν 2 μήνες πριν από την προκήρυξη των αγροτικών ιατρείων. Στο μεταξύ στην προκήρυξη των αγροτικών διεκδικώ θέση που προτιμώ περισσότερο από αυτήν για την οποία κρίθηκα (μέχρι τότε δεν γνώριζα για τη διαθεσιμότητά της). Απλά μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω αν καταλαμβάνω τη συγκεκριμένη θέση (αποτελέσματα μας είπαν θα έχουμε τέλη του μήνα).
Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Θα έχω τη δυνατότητα να παραιτηθώ από τη θέση που έχω κριθεί σε περίπτωση που καταλάβω τη θέση στην προκήρυξη των αγροτικών ή θα έχω κυρώσεις; ή το καλύτερο θα είναι να περιμένω πρώτα να οριστικοποιηθούν τα αποτελέσματα από την προκήρυξη των αγροτικών, και εφόσον καταλαμβάνω τη θέση εκεί, να προχωρήσω μετά σε παραίτηση (από τη θέση για την οποία κρίθηκα);  :-\
Συγνώμη αν σας έχω κουράσει, αλλά κι εγώ από την πλευρά μου έχω μπερδευτεί πραγματικά με το τί γίνεται σε μία τέτοια περίπτωση... Και το θέμα είναι να μην χάσω τουλάχιστον μια σίγουρη θέση για την οποία έχω ήδη κριθεί...
Δημήτρης Ι

14 Ιανουαρίου 2011, 21:49:06
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Μπορείς να καταλάβεις τη θέση από την προκήρυξη και μετά να παραιτηθείς για ανάληψη της θέσης από τα αγροτικά (αφού την πάρεις και σε ενδιαφέρει). (αν και αμφιβάλω για το ότι θα κληθείς για την προκηρυχθείσα θέση πιο νωρίς).
Οι περιορισμοί αφορούν τη διαδικασία υποβολής υποψηφιότητας και όχι τη διαδικασία όταν έρθει η ώρα των διορισμών.
Εσύ, λοιπόν, από τη στιγμή που υπέβαλες σύννομα τις υποψηφιότητες και στις 2 περιπτώσεις, δεν έχεις κανένα πρόβλημα να πράξεις τα ανωτέρω.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

1 Φεβρουαρίου 2011, 23:34:42
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Για μια θέση επ. Β Γενικης Ιατρικής ή Παθολογίας στο ΚΥ Ανδρίτσαινας έχουν ορίσει εισηγητές  Καρδιολόγο και  Νεφρολόγο.

Άραγε είναι νόμιμο ?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

2 Φεβρουαρίου 2011, 23:15:21
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Νόμιμο ναι, αφού ο νόμος προβλέπει (πονηρά βεβαίως, για να βολευόμαστε, όποτε αυτό είναι απαιτητό), «ίδιας ή συναφούς ειδικότητας» και δυστυχώς συναφούς λογίζονται όλες οι του παθολογικού Τομέα. (κακώς γιατί νόμος για το ποια είναι συναφής δεν υπάρχει, αλλά νόμος που επιτρέπει στις «συναφείς» υφίσταται !!!
Νόμιμο λοιπόν ναι, ηθικό (αν υπήρχαν ίδιας ειδικότητας), όχι.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιανουαρίου 2010, 16:03:29
από Raptor
23 Απαντήσεις
11046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιουνίου 2010, 18:41:39
από timex
13 Απαντήσεις
10827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Δεκεμβρίου 2010, 10:43:17
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
12429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2018, 09:38:33
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουλίου 2023, 16:45:24
από Argirios Argiriou