Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:43:59

Αποστολέας Θέμα: Κρίση για θέση επιμελητή Β' - ερωτήσεις  (Αναγνώστηκε 139968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Δεκεμβρίου 2010, 22:56:11
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Καλείται ο επόμενος.
Την εξέλιξη της κρίσης μπορείς να την ξέρεις, μόνον αν παρακολουθείς –με άμεση επικοινωνία με τη γραμματεία του συμβουλίου, την πορεία.
Δεν προβλέπεται –κακώς- να κοινοποιούνται τα αποτελέσματα της κρίσης στους υποψηφίους, με αποτέλεσμα, όντως, κάποιοι να μην ξέρουν σε τη θέση τελικά κατατάχτηκαν, εκτός και παρακολουθούν, όπως είπα την πορεία
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

12 Δεκεμβρίου 2010, 14:05:16
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

phy


κ. Μιχάλη

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Από οτι κατάλαβα δηλαδή η θέση δεν επαναπροκυρρήσεται εφόσον κάποιος παραιτηθεί πριν το ΦΕΚ διορισμού. Επαναπροκυρήσσεται μόνο όταν ο προηγούμενος αρνηθεί το διορισμό του?

12 Δεκεμβρίου 2010, 22:10:24
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Θα καλείται ο επόμενος, κάθε φορά που ο έχων σειρά παραιτείται, ακόμη και αν κλήθηκε να αναλάβει με δημοσίευση του διορισμού του σε ΦΕΚ).
Αυτές οι προσκλήσεις θα συνεχίσουν μέχρι τον τελευταίο της λίστας διοριστέων που κατάρτισε το Συμβούλιο.
Αν και ο τελευταίος δεν αναλάβει, τότε η θέση επαναπροκηρύσσεται.
Μόνο αν πρόκειται για θέση Δ/ντη σε ΜΗ ΑΓΟΝΗ περιοχή, τότε καλείται ο πρώτος και αν αρνηθεί διορισμό, καλείται ο δεύτερος. Αν και ο δεύτερος δεν ανταποκριθεί, τότε η θέση επαναπροκηρύσσεται.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

21 Δεκεμβρίου 2010, 23:35:45
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

nikstam


Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω εάν για να ληφθεί υπ' όψιν  - σε κρίση για επιμ. Β -  διδακτορική δατριβή που έχει εκπονηθεί στο εξωτερικό (Γερμανία) είναι απαραίτητη η αναγνώριση από το ΔΙΚΑΤΣΑ;
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου 2010, 23:46:59 από nikstam »

21 Δεκεμβρίου 2010, 23:47:53
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Προσωπικά, ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Αν τα παραστατικά της διατριβής είναι μεταφρασμένα από το Ελληνικό Προξενείο –Πρεσβεία, δεν θεωρώ ότι έχεις πρόβλημα. Σε τέτοιες περιπτώσεις που έχω συναντήσει, αυτή ήταν η τακτική. Πουθενά δεν έχω συναντήσει νομολογία που να απαιτεί αναγνώριση από φορέα, όπως ΔΙΚΑΤΣΑ.
Ωστόσο, επειδή οι καιροί είναι πονηροί, θα σου πρότεινα να κάνεις έγγραφο ερώτημα στο ΚΕΣΥ. Δικαιούσαι (αν αμφισβητούν το διδακτορικό σου), να απαιτήσεις να μην ολοκληρωθεί η κρίση πριν απαντηθεί το ερώτημα, εκτός και σου εμφανίσουν σαφή υφιστάμενη νομοθετική αναφορά.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

22 Δεκεμβρίου 2010, 00:28:25
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

tsilidr


Έχω μια ερώτηση συνάδελφοι σχετικά με την βεβαίωση από Διευθυντή για το κριτήριο της ποιοτικής προϋπηρεσίας. Αν υπογράφεται μόνο από τον Δ/ντη και όχι από τον τομεάρχη ή τον προϊστάμενο της ιατρικής υπηρεσίας, όπως ορίζει  η σχετική υπουργική απόφαση, μπορεί αυτό να θεωρηθεί άκυρο και να μην ληφθεί υπόψη; Και μια δεύτερη σχετική ερώτηση. Αν ο υπογράφων Διευθυντής εκτελεί και χρέη τομεάρχη μπορεί να υπογράψει ο ίδιος και με τις δυο ιδιότητες ή ο δεύτερος υπογράφων πρέπει να είναι ο Δ/ντης ιατρικής υπηρεσίας; Ευχαριστώ.

22 Δεκεμβρίου 2010, 00:55:47
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

nikstam


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά, ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Αν τα παραστατικά της διατριβής είναι μεταφρασμένα από το Ελληνικό Προξενείο –Πρεσβεία, δεν θεωρώ ότι έχεις πρόβλημα. Σε τέτοιες περιπτώσεις που έχω συναντήσει, αυτή ήταν η τακτική. Πουθενά δεν έχω συναντήσει νομολογία που να απαιτεί αναγνώριση από φορέα, όπως ΔΙΚΑΤΣΑ.
Ωστόσο, επειδή οι καιροί είναι πονηροί, θα σου πρότεινα να κάνεις έγγραφο ερώτημα στο ΚΕΣΥ. Δικαιούσαι (αν αμφισβητούν το διδακτορικό σου), να απαιτήσεις να μην ολοκληρωθεί η κρίση πριν απαντηθεί το ερώτημα, εκτός και σου εμφανίσουν σαφή υφιστάμενη νομοθετική αναφορά.

Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης, δεν πρόκειται για δικό μου διδακτορικό αλλά συναδέλφου, συνυποψήφιου. Εφάσον προβλέπεται η διαδικασία από το ΔΙΚΑΤΣΑ     (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) δεν εξυπακούεται ότι η αναγνώριση είναι υποχρεωτική;

22 Δεκεμβρίου 2010, 01:22:41
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Ενδιαφέρον το έγγραφο που επισυνάπτεις. Πάντως ασχέτως ποιόν αφορά, η νομιμότητα είναι αυτή που εμένα με ενδιαφέρει.
Το εν λόγω έγγραφο, ποτέ δεν έχει δοθεί από τα ΣΚΕΙΟΠΝΙ που εγώ τουλάχιστον υπηρέτησα επί 10ετία, (από την αρμόδια Δ/ση του υπουργείου, μέσω της Γραμματείας των ΣΚΕΙΟΠΝΙ), στους εισηγητές, όπως δίδονταν όλη η σχετική νομοθεσία. Αν και οι σημερινοί εισηγητές δεν το έχουν λάβει στο χαρτοφύλακα της σχετικής νομοθεσίας, θα αρκεστούν στα έγκυρα –επικυρωμένα –μεταγλωττισμένα παραστατικά που θα προσκομιστούν.
Εάν και εφ’ όσον η εν λόγω διαδικασία ισχύει σήμερα –και είναι εύκολο να το επιβεβαιώσεις, απευθυνόμενος στην την αναφερόμενη στο έγγραφο υπηρεσία- τότε, ναι, νομιμοποιείσαι να απαιτήσεις να προσμετρηθεί εάν και εφόσον πληρούνται τα προαπαιτούμενα.

(για την ιστορία: σε περιπτώσεις που εμείς είχαμε χειριστεί, δεν είχε εγερθεί αντίρρηση –ένσταση στο θέμα από συνυποψήφιους).

Καλή επιτυχία
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

22 Δεκεμβρίου 2010, 01:27:17
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης, δεν πρόκειται για δικό μου διδακτορικό αλλά συναδέλφου, συνυποψήφιου. Εφάσον προβλέπεται η διαδικασία από το ΔΙΚΑΤΣΑ     (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) δεν εξυπακούεται ότι η αναγνώριση είναι υποχρεωτική;

Εφόσον το PhD είναι από Γερμανία δεν τίθεται θέμα μη αναγνώρισης απο τον ΔΟΑΤΑΠ.
Η αναγνώριση δεν είναι προαπαιτούμενο για συμμετοχή και αξιολογηση για θέση στο ΕΣΥ.
Εαν είναι μεταφρασμένα τα εγγραφα επαφίεται στην διακριτική ευχέρεια του εισηγητή η αξιολογηση του PhD. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ  να καθοδηγησει την αξιολόγηση επι τω προκειμενω.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

22 Δεκεμβρίου 2010, 12:33:43
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

timex


Το δικατσα υπαρχει για να αναγνωριζει πτυχια εκτος ευρωπαικης ενωσης!
Κατα συνεπεια το διδακτορικο απο Γερμανια δεν χρειαζεται αναγνωριση απο το δικατσα!!!!

24 Δεκεμβρίου 2010, 23:22:22
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα!

Θα ήθελα μια διευκρίνηση.

Τα πρακτικά του συμβουλίου κρίσης, για την επιλογή Επιμελητή Β΄, δεν κοινοποιούνται, μετά το συμβούλιο κρίσης, στους υποψηφίους?

Ευχαριστώ και Καλά Χριστουγεννα!

26 Δεκεμβρίου 2010, 21:35:49
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Όχι, αλλά δικαιούται να τα δει, ζητώντας τα από τη Γραμματεία του Συμβουλίου

Καλές γιορτές
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

26 Δεκεμβρίου 2010, 22:26:20
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μία πρόσθετη διευκρίνηση-με βάση τις διατάξεις του άρθρου 6 της αριθμ Υ10α/2103/10-1-2003 Απόφασης του Υπουργού Υγείας και Προνοιας (ΦΕΚ 33/20-1-03/τ. Β΄), δεν θα έπρεπε σε κάθε κρίση το αντίστοιχο πρακτικό να διαβιβάζεται στους υποψηφίους προκειμένου να λάβουν γνώση?

Ευχαριστώ και πάλι! 

27 Δεκεμβρίου 2010, 21:18:19
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Το άρθρου 6 της αριθμ Υ10α/2103/10-1-2003 Απόφασης του Υπουργού Υγείας και Πρόνοιας (ΦΕΚ 33/20-1-03/τ. Β΄ αναφέρει:
«Η Γραμματεία του Συμβουλίου γνωστοποιεί, σε όλους τους υποψηφίους, απόσπασμα πρακτικών του Συμβουλίου με τον πίνακα της αξιολογικής κατάταξής τους» και όχι «Τα πρακτικά του συμβουλίου κρίσης» που ρώτησες.

Μόνο δηλαδή τον πίνακα κατάταξης με τη σειρά διοριστέων γνωστοποιεί. (αν και από την πείρα μου, λίγες γραμματείες είδα να το κάνουν, γι’ αυτό έχε το νού σου)

Όπως όμως ήδη επισημάναμε –και αναφέρεται σαφώς παρακάτω στο εν λόγω άρθρο- δικαιούσαι να δείς τα πρακτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Δεκεμβρίου 2010, 22:16:13 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

28 Δεκεμβρίου 2010, 14:11:34
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

nart


Ευχαριστώ και πάλι!

Μήπως γνωρίζετε ποιο γραφείο στο Υπουργείο Υγείας είναι υπεύθυνο για τη διαχείριση θεμάτων διορισμού γιατρών ΕΣΥ?

Στο Ν.Π.Δ.Δ. και στο αντίστοιχο τηλέφωνο 2105236798 που μου έδωσαν, δεν απαντάει κανείς!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2011, 16:45:25
από kstampo
6 Απαντήσεις
20246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2012, 22:24:57
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
5 Απαντήσεις
4363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαΐου 2017, 11:42:37
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
17299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2018, 12:17:46
από DanK
3 Απαντήσεις
24815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2019, 14:53:52
από iceman