Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
20 Απριλίου 2024, 06:57:34

Αποστολέας Θέμα: Κρίση για θέση επιμελητή Β' - ερωτήσεις  (Αναγνώστηκε 140230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Δεκεμβρίου 2010, 14:16:02
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

αφροδιτη


δοκιμασε το 2105226453...ώρες  12-14...και κανε υπομονη!

28 Δεκεμβρίου 2010, 23:48:23
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

mits


Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα δικαιολογητικα που καταθετουμε για την θεση.Ειμαι οδοντιατρος και η βεβαιωση ιδιοτητας μελους οδοντιατρικου συλλογου που προσκομιζω αν και ειναι απο την 9/2/2010 αναφερει οτι εχω εκπληρωσει τις υποχρεωσεις μου στον συλλογο μεχρι την 31/12/10.Θα επρεπε να ειχα προσκομισει πιο προσφατη βεβαιωση; και αν με απορριψουν εξαιτιας αυτου θα ειχα τυχη σε μια ενσταση;Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε απαντηση!                   

29 Δεκεμβρίου 2010, 14:57:31
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

nart


Επειδή αντιμετώπισα αντίστοιχο θέμα με κάποια θέση για την οποία είχα υποβάλει υποψηφιότητα, η βεβαίωση από τον ιατρικό/οδοντιατρικό σύλλογο πρέπει να είναι πρόσφατη.

Και αυτό γιατί δεν αφορά μόνο την τακτοποίηση των οικονομικών εκκρεμοτήτων, αλλά και την παρούσα επαγγελματική θέση που κατέχει ο υποψήφιος καθώς και την ύπαρξη τυχόν πειθαρχικού παραπτώματος/δίωξης εναντίον του (όπως μου ανέφεραν χαρακτηριστικά).

Συγκεκριμένα, στον Ιατρικό Σύλλογο Ημαθίας (στον οποίο είμαι εγγεγραμμένη), για κάθε θέση για την οποία υποβάλω υποψηφιότητα, μου εκδίδουν και διαφορετική βεβαίωση στην οποία αναγράφεται και το εκάστοτε Νοσοκομείο για το οποίο θέτω υποψηφιότητα!   

29 Δεκεμβρίου 2010, 16:03:08
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
η βεβαίωση από τον ιατρικό/οδοντιατρικό σύλλογο πρέπει να είναι πρόσφατη.


Η αντιστοιχη βεβαιωση του ΙΣΑ έχει τρίμηνη διάρκεια.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

30 Δεκεμβρίου 2010, 20:26:49
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ευχαριστώ και πάλι!

Μήπως γνωρίζετε ποιο γραφείο στο Υπουργείο Υγείας είναι υπεύθυνο για τη διαχείριση θεμάτων διορισμού γιατρών ΕΣΥ?

Στο Ν.Π.Δ.Δ. και στο αντίστοιχο τηλέφωνο 2105236798 που μου έδωσαν, δεν απαντάει κανείς!
Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ
Τμήμα α':Γιατροί Εθνικού Συστήματος Υγείας (ΕΣΥ)
2105231563 κα Αντωνίου

υ.γ. Στο παραπάνω τηλέφωνο απαντάνε όλες τις ώρες, το τηλέφωνο που αναφέρεις είναι της προϊσταμένης του τμήματος δ' που αφορά τους ειδικευόμενους.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

30 Δεκεμβρίου 2010, 22:25:22
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

nart


Σε ευχαριστώ!

Καλή χρονιά σε όλους!

1 Ιανουαρίου 2011, 11:12:48
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλη χρονιά και Χρόνια Πολλά!

Θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει, κάποια διευκρίνιση σε σχέση με το παρακάτω.

Για τον τρόπο αξιολόγησης της προϋπηρεσίας για τη διεκδίκηση θέσης Επιμελητή Β΄,  τα κριτήρια αξιολόγησης αυτής με βάση τα όσα ορίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 37 του Ν2529/97 και σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στην ΔΥ13α/οικ/39832/4.12.1997 κριτήρια, κατά τη συγκριτική αξιολόγηση για θέσεις Επιμελητών Β΄, αναφέρεται ότι αξιολογείται μόνο η προυπηρεσία στο ΕΣΥ. Η προυπηρεσία του υποψηφίου σε νοσοκομεία της Ελλάδας ή του Εξωτερικού σε έμμισθη θέση,  σε φορείς πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας και σε ιδιωτικό τομέα ή ελευθερο επάγγελμα λαμβάνεται υποψη για τις θέσεις Επιμελητών Α΄και Διευθυντων με βάση τη συγκεκριμένη νομοθεσία. 

Θα μπορούσε κάποιος να μου διευκρινίσει εάν η παραπάνω ερμηνεία της σχετικής νομοθεσίας είναι σωστή?

Ευχαριστώ και πάλι.

1 Ιανουαρίου 2011, 12:10:19
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Lidi


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλη χρονιά και Χρόνια Πολλά!

Θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει, κάποια διευκρίνιση σε σχέση με το παρακάτω.

Για τον τρόπο αξιολόγησης της προϋπηρεσίας για τη διεκδίκηση θέσης Επιμελητή Β΄,  τα κριτήρια αξιολόγησης αυτής με βάση τα όσα ορίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 37 του Ν2529/97 και σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στην ΔΥ13α/οικ/39832/4.12.1997 κριτήρια, κατά τη συγκριτική αξιολόγηση για θέσεις Επιμελητών Β΄, αναφέρεται ότι αξιολογείται μόνο η προυπηρεσία στο ΕΣΥ. Η προυπηρεσία του υποψηφίου σε νοσοκομεία της Ελλάδας ή του Εξωτερικού σε έμμισθη θέση,  σε φορείς πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας και σε ιδιωτικό τομέα ή ελευθερο επάγγελμα λαμβάνεται υποψη για τις θέσεις Επιμελητών Α΄και Διευθυντων με βάση τη συγκεκριμένη νομοθεσία. 

Θα μπορούσε κάποιος να μου διευκρινίσει εάν η παραπάνω ερμηνεία της σχετικής νομοθεσίας είναι σωστή?

Ευχαριστώ και πάλι.

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
 Η ερμηνεία της νομοθεσίας είναι σωστή.
Προκειμένου για κρίσεις ΕΒ΄ως προϋπηρεσία προσμετράται μόνο συτή του ΕΣΥ.
Οποιαδήποτε άλλη προϋπηρεσία θα ληφθεί υπόψη μόνο στο κριτήριο της εμπειρίας.
Θα ήθελα, όμως κι εγώ να ρωτήσω κάτι, αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει: Όταν η προϋπηρεσία επικουρικού στο ΕΣΥ σε νοσοκομεία Αττικής-Θεσσαλονίκης δεν προσμετράται, είναι δυνατόν ο υποψήφιος να λαμβάνει βαθμολογία στο ποιοτικό κριτήριο της προϋπηρεσίας, ενώ ποσοτικά βαθμολογείται με μηδέν;
Όσοι το χάλκεον του φόβου
βαρύ το χέρι αισθάνονται
δουλείαν ας έχωσι
Θέλει Αρετήν και Τόλμην η Ελευθερία!

3 Ιανουαρίου 2011, 14:53:17
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα!

Μήπως γνωρίζει κάποιος για το τι πρόκειται να γίνει με τις θέσεις Επιμελητών Β΄για τις οποίες έχει γίνει η κρίση μέσα στο 2010 (μέσα Δεκέμβρη στη δική μου περίπτωση συγκεκριμένα), έχει υπογραφεί ο διορισμός από τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Υγείας (τέλη Δεκέμβρη του 2010) και εκκρεμεί η έγκριση από το Υπουργείο Οικονομικών?

Σε σημερινή επικοινωνία που είχα με υπάλληλο του Υπουργείου μου είπε ότι μάλλον 'είναι στον αέρα'!!

Ευχαριστώ.

3 Ιανουαρίου 2011, 20:31:07
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

strasnic


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Σε σημερινή επικοινωνία που είχα με υπάλληλο του Υπουργείου μου είπε ότι μάλλον 'είναι στον αέρα'!!

Ευχαριστώ.

 Σε ποιο τηλεφωνο;Επειδη εμενα η κριση εγινε τον οκτωβρη και εδω και ενα μηνα προσπαθω να μαθω απο το τηλεφωνο σε ποιο σταδιο βρισκεται αλλα δεν απανταει κανενας.

3 Ιανουαρίου 2011, 21:10:40
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Lidi


Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα γραφεία αλλά η Δ/νση Προσωπικού Ν.Π. τμήμα Α΄,τις υποτιθέμενες ώρες επικοινωνίας με το κοινό, έχει το τηλέφωνο στον τηλεφωνητή και δεν απαντά!
Σε επανειλημμένες άκαρπες προσπάθειές  μου έχω αναγκασθεί να επικοινωνήσω με το γραφείο του Υπουργού (τηλ 5235819) και να με συνδέσουν από εκεί. Μπορείς επίσης να αποστείλεις τα παράπονά σου με Fax στο γρ. Υπουργού ( αρ.: 2105239101 και 2105202896). Σε συμβουλεύω να το κάνεις!

« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιανουαρίου 2011, 21:34:46 από Lidi »
Όσοι το χάλκεον του φόβου
βαρύ το χέρι αισθάνονται
δουλείαν ας έχωσι
Θέλει Αρετήν και Τόλμην η Ελευθερία!

3 Ιανουαρίου 2011, 21:34:09
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα και πάλι!

-Τα τηλέφωνα που μου έχουν δώσει από το Νοσοκομείο και τα αντίστοιχα αποτελέσματα είναι τα εξής:
2105247095= δεν απαντάει ποτέ, υπάρχει άμεση σύνδεση με τηλεφωνητή.
2105231563=υπάρχει υπεύθυνη για διορισμούς Γενικών γιατρών και ΑΜΕΑ, απαντάει 12-2:30, αλλά πρέπει κανείς να προσπαθεί συνεχώς για να βγάλει γραμμή.
2105232821 και ζητάω εσωτερικό 167=απαντάει 12-2:30, αλλά πρέπει κανείς να προσπαθεί συνεχώς για να βγάλει γραμμή.
Το τελευταίο νούμερο το επιχείρησα για πρώτη φορά σήμερα και ήταν το μοναδικό στο οποίο κάποια στιγμή μου απάντησαν και πήρα την πληροφορία που ήθελα.

-Τα λόγια της συγκεκριμένης υπαλλήλου ήταν ακριβώς τα εξής¨Δεν υπάρχει έγκριση από το υπουργείο Οικονομικών, πάρτε μας ξανά σε 15 ημέρες γιατί οι διορισμοί του 2011 είναι στον αέρα''. Όταν την ρώτησα εάν δεν υπάρχει έγκριση ακόμη ή είναι οριστικό το ότι δεν εγκρίθηκε, μου είπε ξανά ότι τα πάντα είναι στον αέρα και δεν γνωρίζουν τίποτε το ακριβές. Γενικά έχω πανικοβληθεί!

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω ήδη διορισμένους συναδέλφους πόσο ήταν το χρονικό διάστημα υπό φυσιολογικές συνθήκες για να εγκριθεί μια πίστωση από το υπουργείο Οικονομικών.

Ευχαριστώ και πάλι!     

3 Ιανουαρίου 2011, 21:37:48
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

nart


Επίσης, κάτι που ξέχασα, σήμερα ήρθαν στο νοσοκομείο μας οι πρώτοι διορισμοί για θέσεις για τις οποίες οι κρίσεις έγιναν τον Οκτώβρη του 2010.

Οπότε, συνάδελφε, δεν πιστεύω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Λογικά μεσα στις ερχόμενες ημέρες θα σου έρθει με το καλό ο διορισμός!   

3 Ιανουαρίου 2011, 23:21:28
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

Lidi


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να μαθαίνουμε πως παίρνονται οι θέσεις των Επιμελητών με άκρως αξιοκρατικές διαδικασίες:
από 28-03-2010 υπέβαλα παραίτηση από την θέση που κατείχα ώστε σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία να μπορώ να υποβάλω τα χαρτιά μου για μια θέση επιμελητή Β΄ στο ΚΥ του Νομού μου, προκήρυξη που έληγε στις 5/7/2010. Δυστυχώς για μένα για την ίδια θέση έκανε τα χαρτιά της η κόρη, της Διευθύντριας Προσωπικού του Νοσοκομείου (πρώην Αντινομάρχης και στέλεχος του τοπικού ΠΑΣΟΚ και γραμματέας του ΔΣ) η οποία εργάζεται ως επικουρικός ιατρός στο ίδιο ΚΥ. Καθώς είμαστε μόνο οι δυο μας υποψήφιες με μεγάλη διαφορά προσόντων (η «συνάδελφος»  έχει 1 χρόνο προϋπηρεσία ως επικουρικός, ενώ εγώ περισσότερα από 10 χρόνια και είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης από την Ιατρική Σχολή Ιωαννίνων) με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου, 2 μέρες περίπου μετά από τη λήξη της προκήρυξης (07-07-2010), ακυρώθηκε η προκήρυξη με δικαιολογία τη μεταφορά μιας δεύτερης θέσης από άλλο ΚΥ και αίτηση έγκρισης της απόφασης από το Υπουργείο Υγείας.
Σε αυτό το διάστημα (από 29-03-2010 και μετά) καθώς είμαι έγγαμη μητέρα 2 παιδιών και για αυτονόητους λόγους βιοπορισμού έκανα τα χαρτιά μου για διορισμό μου σε θέση Περιφερειακού Ιατρείου. Έτσι καθώς θα διοριστώ στη θέση αυτή δεν θα έχω δικαίωμα να υποβάλλω τα χαρτιά μου εκ νέου για τη θέση στο ΚΥ σε μια νέα προκήρυξη αφού πρέπει να περάσει διάστημα 1 έτους από το διορισμό μου και έτσι η «συνάδελφος»  θα καταλάβει τη θέση ως μόνη υποψήφια.
Το Υπουργείο Υγείας στις 6-10-2010 απάντησε αρνητικά στην απόφαση του ΔΣ του Νοσοκομείου για μεταφορά της θέσης και αυτό αντί να ακυρώσει την σχετική απόφαση του με θράσος σε εκ νέου απόφαση του στις 7-10-2010, αποφάσισε την προκήρυξη εκ νέου της προηγούμενης θέσης στο ΚΥ αγνοώντας κάθε νομιμότητα ώστε να μπορέσει η κόρη να καταλάβει τη θέση χωρίς αντίπαλο!! 
Αξίζει να αναφέρω ότι:
α) Η μητέρα της υποψηφίου ήταν υπεύθυνη για την παραλαβή των αιτήσεων  και διεξαγωγή της διαδικασίας πρόσληψης
β) Η εν λόγω ιατρός προσλήφθηκε ως επικουρικός ιατρός στο ΚΥ της προκήρυξης αμέσως μόλις πήρε τον τίτλο ειδικότητας τον Ιούνιο του 2009 αλλά εργαζόταν στην καρδιολογική κλινική του Νοσοκομείου με Δ/ντή τον πρώην Υποδυπεάρχη Μακεδονίας Θράκης, ενώ το ΚΥ άρχισε να λειτουργεί τον Μάρτιο του 2010!!!! Το ίδιο διάστημα στο ΚΥ όπου εργαζόμουν υπηρετούσαμε δυο μόνο ιατροί με τεράστιες δυσκολίες στην άσκηση του έργου μας καθώς με τα ρεπό μετά από εφημερία και τις άδειες έμενε συνεχώς ένας ιατρός στο ΚΥ, εκλιπαρώντας για επικουρικό ιατρό τη Διοίκηση του Νοσοκομείου.
γ) Είναι νόμιμο και άρα ηθικό είναι να ακυρώνεται μια προκήρυξη όταν έχουν καταθέσει μόνο δυο άτομα με μεγάλη διαφορά προσόντων και η μια υποψήφια έχει ήδη ευνοηθεί από τη Διοίκηση του Νοσοκομείου με κατάφορο τρόπο;
δ) Είναι νόμιμο ως άμεσα ενδιαφερόμενη να μην ενημερώνομαι για την ακύρωση της προκήρυξης ώστε να έχω δικαίωμα να υποβάλλω ένσταση στο νόμιμο χρονικό διάστημα; 
   Το μόνο που σκέφτομαι και λυπάμαι είναι οι ώρες και πιστέψτε με ήταν πολλές που ξόδεψα για φωτοτυπίες όλων των απαραίτητων εγγράφων (όλα Χ 4)!! 1500 φωτοτυπίες για 17 χρόνια περίπου που ασκώ την Ιατρική!
 
Καλησπέρα ετεροχρονισμένα!
Δεν  ξέρω τι ενέργειες έχεις κάνει ως τώρα για το θέμα αυτό (αν έχεις κάνει κάποιες), έχω την αίσθηση όμως ότι βάσει του κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας (Ν. 2690/99, άρθρο 7), η εν λόγω υπάλληλος η οποία όπως κατάλαβα εκτελούσε χρέη Γραμματέως του Συμβουλίου Προσλήψεων, έπρεπε να έχει εξαιρεθεί από τη διαδικασία λόγω συγγενείας εξ αίματος με τη συνυποψήφιά σου και ως εκ τούτου μη εξασφάλισης της αμεροληψίας. Θα πρέπει κανείς να δει όμως τώρα και το θέμα των προθεσμιών για προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια. :-\


Όσοι το χάλκεον του φόβου
βαρύ το χέρι αισθάνονται
δουλείαν ας έχωσι
Θέλει Αρετήν και Τόλμην η Ελευθερία!

3 Ιανουαρίου 2011, 23:29:15
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

Lidi


Καλησπέρα ετεροχρονισμένα!
Δεν  ξέρω τι ενέργειες έχεις κάνει ως τώρα για το θέμα αυτό (αν έχεις κάνει κάποιες), έχω την αίσθηση όμως ότι βάσει του κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας (Ν. 2690/99, άρθρο 7), η εν λόγω υπάλληλος η οποία όπως κατάλαβα εκτελούσε χρέη Γραμματέως του Συμβουλίου Προσλήψεων, έπρεπε να έχει εξαιρεθεί από τη διαδικασία λόγω συγγενείας εξ αίματος με τη συνυποψήφιά σου και ως εκ τούτου μη εξασφάλισης της αμεροληψίας. Θα πρέπει κανείς να δει όμως τώρα και το θέμα των προθεσμιών για προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια. :-\


[/quote]
[/quote]
Όσοι το χάλκεον του φόβου
βαρύ το χέρι αισθάνονται
δουλείαν ας έχωσι
Θέλει Αρετήν και Τόλμην η Ελευθερία!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
7006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2011, 16:45:25
από kstampo
6 Απαντήσεις
20320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2012, 22:24:57
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
5 Απαντήσεις
4383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαΐου 2017, 11:42:37
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
17382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2018, 12:17:46
από DanK
3 Απαντήσεις
24856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2019, 14:53:52
από iceman