Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:35:31

Αποστολέας Θέμα: Κρίση για θέση επιμελητή Β' - ερωτήσεις  (Αναγνώστηκε 139967 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Ιανουαρίου 2011, 21:19:53
Απάντηση #90
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Οι κρίσεις που εκκρεμούν από τόσο παλιά απλά δεν έγιναν γιατί δεν έγιναν ποτέ οι εισηγήσεις ή εαν έγιναν δεν προχώρησαν σε κρίσεις. Όσες υπήρχαν στο υπουργείο μέχρι και μέσα Δεκέμβρη του 2010, προχώρησαν σε προσλήψεις. Όσες έφτασαν μετά, απλά επειδή δεν προλάβαιναν έμειναν απ' έξω μέχρι νεωτέρας. Όσο σκέφτομαι ότι μπορεί κάποιοι από έμάς να ταλαιπωρηθούμε άγνωστο για πόσο και κυρίως ΧΩΡΙΣ ΣΑΦΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, εξαιτίας μιας υπαλλήλου που ενώ είχε εντολή να τρέξει έχως τις 31/12 δεν το έκανε, έρχομαι σε απόγνωση! Το υπουργείο έχει πάνω από χίλιους υπαλλήλους και σε μια τόσο σημαντική θέση είχαν μόνο δυο-τρια άτομα... Μόνο στην Ελλάδα! Για κάποια πράγματα δε φταίει ούτε το μνημόνιο, ουτε το ΔΝΤ...
Απλά να παρακαλάμε να μην μας πετάξουν με το ζόρι στο εξωτερικό. Κάποιοι δεν έχουν τέτοια όνειρα ή αντοχές!

28 Ιανουαρίου 2011, 14:07:38
Απάντηση #91
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα.

Μια ερώτηση και πάλι...

Ο διορισμός μπορεί να γίνει μόνο με την προσκόμιση του σχετικού ΦΕΚ στο νοσοκομείο από τον υποψήφιο?

Σήμερα συνάδελφός μου διορίστηκε μόνο με το ΦΕΚ ενώ στο νοσοκομείο όπου διορίστηκα εγώ, αρνούνται να το κάνουν!

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

Ευχαριστώ!

29 Ιανουαρίου 2011, 12:51:52
Απάντηση #92
Αποσυνδεδεμένος

psycho-action


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι κρίσεις που εκκρεμούν από τόσο παλιά απλά δεν έγιναν γιατί δεν έγιναν ποτέ οι εισηγήσεις ή εαν έγιναν δεν προχώρησαν σε κρίσεις. Όσες υπήρχαν στο υπουργείο μέχρι και μέσα Δεκέμβρη του 2010, προχώρησαν σε προσλήψεις. Όσες έφτασαν μετά, απλά επειδή δεν προλάβαιναν έμειναν απ' έξω μέχρι νεωτέρας. Όσο σκέφτομαι ότι μπορεί κάποιοι από έμάς να ταλαιπωρηθούμε άγνωστο για πόσο και κυρίως ΧΩΡΙΣ ΣΑΦΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, εξαιτίας μιας υπαλλήλου που ενώ είχε εντολή να τρέξει έχως τις 31/12 δεν το έκανε, έρχομαι σε απόγνωση! Το υπουργείο έχει πάνω από χίλιους υπαλλήλους και σε μια τόσο σημαντική θέση είχαν μόνο δυο-τρια άτομα... Μόνο στην Ελλάδα! Για κάποια πράγματα δε φταίει ούτε το μνημόνιο, ουτε το ΔΝΤ...
Απλά να παρακαλάμε να μην μας πετάξουν με το ζόρι στο εξωτερικό. Κάποιοι δεν έχουν τέτοια όνειρα ή αντοχές!
δυστυχως συναδελφε εχεις δικαιο.13/1/2011 επικοινωνησα με το υπουργειο και το λογιστηριο.- 31/12/2010 πηρα αριθμ.πρωτοκολλου στο λογιστηριο-η κυρια που ηταν υπευθυνη για την προωθηση μου απαντησε τα εξης!!!!!!απο 3/1/2011 βρισκεται ο φακελλοσ σου εδω ,αλλα ελειπα σε αδεια.θα τα προωθησω αμεσα.στις 18/1/2011 που ξαναεπικοινωνησα μου δηλωσαν και απο το υπουργειο και η κυρια στο λογιστηριο να παρω σε ενα μηνα ,γιατι εχουν εντολες να σταματησουν.η κοροιδια στο μεγαλειο της.-ειχε δοθει "παραταση" ως τις 14/1/2011-
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Ιανουαρίου 2011, 13:32:15 από psycho-action »

29 Ιανουαρίου 2011, 16:39:38
Απάντηση #93
Αποσυνδεδεμένος

psycho-action


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι κρίσεις που εκκρεμούν από τόσο παλιά απλά δεν έγιναν γιατί δεν έγιναν ποτέ οι εισηγήσεις ή εαν έγιναν δεν προχώρησαν σε κρίσεις. Όσες υπήρχαν στο υπουργείο μέχρι και μέσα Δεκέμβρη του 2010, προχώρησαν σε προσλήψεις. Όσες έφτασαν μετά, απλά επειδή δεν προλάβαιναν έμειναν απ' έξω μέχρι νεωτέρας. Όσο σκέφτομαι ότι μπορεί κάποιοι από έμάς να ταλαιπωρηθούμε άγνωστο για πόσο και κυρίως ΧΩΡΙΣ ΣΑΦΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, εξαιτίας μιας υπαλλήλου που ενώ είχε εντολή να τρέξει έχως τις 31/12 δεν το έκανε, έρχομαι σε απόγνωση! Το υπουργείο έχει πάνω από χίλιους υπαλλήλους και σε μια τόσο σημαντική θέση είχαν μόνο δυο-τρια άτομα... Μόνο στην Ελλάδα! Για κάποια πράγματα δε φταίει ούτε το μνημόνιο, ουτε το ΔΝΤ...
Απλά να παρακαλάμε να μην μας πετάξουν με το ζόρι στο εξωτερικό. Κάποιοι δεν έχουν τέτοια όνειρα ή αντοχές!
δυστυχως συναδελφε εχεις δικαιο.13/1/2011 επικοινωνησα με το υπουργειο και το λογιστηριο.- 31/12/2010 πηρα αριθμ.πρωτοκολλου στο λογιστηριο-η κυρια που ηταν υπευθυνη για την προωθηση μου απαντησε τα εξης!!!!!!απο 3/1/2011 βρισκεται ο φακελλοσ σου εδω ,αλλα ελειπα σε αδεια.θα τα προωθησω αμεσα.στις 18/1/2011 που ξαναεπικοινωνησα μου δηλωσαν και απο το υπουργειο και η κυρια στο λογιστηριο να παρω σε ενα μηνα ,γιατι εχουν εντολες να σταματησουν.η κοροιδια στο μεγαλειο της.-ειχε δοθει "παραταση" ως τις 14/1/2011-
θα μπορουσε να γινει κατι οργανωμενο?-συνηγορος του πολιτη,νομικα?-

29 Ιανουαρίου 2011, 18:57:18
Απάντηση #94
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Πάντως εγώ είμαι μέσα αν κάνουμε κάτι νομικά. Μου το πρότεινε και μια συνάδελφος που είμαστε στην ίδια θέση, αλλά τώρα αποφάσισε να ιδιωτεύσει προς το παρόν και δε βιάζεται πλέον...

30 Ιανουαρίου 2011, 19:17:22
Απάντηση #95
Αποσυνδεδεμένος

DrG


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλη χρονιά και Χρόνια Πολλά!
Θα ήθελα, εάν κάποιος γνωρίζει, κάποια διευκρίνιση σε σχέση με το παρακάτω.
Για τον τρόπο αξιολόγησης της προϋπηρεσίας για τη διεκδίκηση θέσης Επιμελητή Β΄,  τα κριτήρια αξιολόγησης αυτής με βάση τα όσα ορίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 37 του Ν2529/97 και σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στην ΔΥ13α/οικ/39832/4.12.1997 κριτήρια, κατά τη συγκριτική αξιολόγηση για θέσεις Επιμελητών Β΄, αναφέρεται ότι αξιολογείται μόνο η προυπηρεσία στο ΕΣΥ. Η προυπηρεσία του υποψηφίου σε νοσοκομεία της Ελλάδας ή του Εξωτερικού σε έμμισθη θέση,  σε φορείς πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας και σε ιδιωτικό τομέα ή ελευθερο επάγγελμα λαμβάνεται υποψη για τις θέσεις Επιμελητών Α΄και Διευθυντων με βάση τη συγκεκριμένη νομοθεσία. 
Θα μπορούσε κάποιος να μου διευκρινίσει εάν η παραπάνω ερμηνεία της σχετικής νομοθεσίας είναι σωστή?
Ευχαριστώ και πάλι.

¨Εστω και καθυστερημένα θα ηθελα να διευκρινίσω ότι
1. Ναι μεν η ερμηνεία του νόμου του 97 είναι σωστή ....Αλλά
2. Υπάρχει η  145/2007 γνωματευση. του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους η οποία εγινε αποδεκτή από το υπουργείο υγείας και απεστάλη σε όλους τους  εμπλεκόμενους με το έγγραφο  28286/27-2-2008  και η οποία ορίζει ότι η προυπηρεσία ειδικευμένου ιατρού σε ΄εμμισθη θέση σε χώρα της ΕΕ μετρά ποσοτικά και ποιοτικά ως προυπηρεσία ΕΣΥ ΚΑΙ για την κριση για επιμελητης Β. Το δε αναλυτικό σκεπτικό είναι διαθεσιμο online στο site του ΝΣΚ [http://www.nsk.ondsl.gr/nsktnp_ar_etos.asp] και βασίζεται στην ευρωπαική νομοθεσία. (κα Μανάτου στο τηλ. 2105223830 . Δ/νση Προσωπικού Νομικών Προσώπων Υ.Υ. και Κ.Α.)

7 Φεβρουαρίου 2011, 20:35:55
Απάντηση #96
Αποσυνδεδεμένος

kot


Καλησπέρα. Το όριο ηλικίας για την κατάληψη θέσης Επιμελητή Β΄ είναι 45 και δεν ισχύουν για αυτούς που υπηρετούν στο ΕΣΥ, αν δεν κάνω λάθος. Κάποιος που υπηρετεί ως επικουρικός
θεωρείται ότι υπηρετεί στο ΕΣΥ;

7 Φεβρουαρίου 2011, 22:00:54
Απάντηση #97
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
ΟΧΙ υπηρετεί το ΕΣΥ αλλα όχι στο ΕΣΥ
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Φεβρουαρίου 2011, 23:03:41 από Nektarios Nikolopoulos »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

7 Φεβρουαρίου 2011, 22:19:30
Απάντηση #98
Αποσυνδεδεμένος

strasnic


Ερωτηση απο προσωπικη εμπειρια:Θεση αγροτικου σε κ.υγειας,την παιρνει γενικος ιατρος με το βαθμο του επιμ β' .Μετα απο χρονια την αφηνει και η θεση προκηρυσεται σαν επιμ.β' και την παιρνει αλλος γεν ιατρος(εγω) μεσω κρισης.Αυτη η θεση συνεχιζει να εχει τη"σταμπα" του αγροτικου με οτι αυτο σημαινει?

7 Φεβρουαρίου 2011, 22:34:18
Απάντηση #99
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Τι εννοεις "στάμπα"?

Δεν αλλάζει κάτι από το να την είχε πριν αγροτικός και την κατέλαβε για πρώτη φορά Γεν.Ιατρός.Η μόνη διαφορά είναι πως στην περίπτωση που "χηρευσε" η θέση από Γεν.Ιατρό ακολουθήθηκε η διαδικασία της κρίσης ενώ κατά τα άλλα δεν αλλάζει τίποτα(από όσο ξέρω).Εχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου?
+

8 Φεβρουαρίου 2011, 00:37:29
Απάντηση #100
Αποσυνδεδεμένος

strasnic


εννοω οτι  ο αγροτικος εχει σαν υποχρεωση την καλυψη των Π.Ι. που ανηκουν στο Κ.Υ. οταν αυτα μενουν για καποιο διαστημα χωρις αγροτικους.

8 Φεβρουαρίου 2011, 02:09:17
Απάντηση #101
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εννοω οτι  ο αγροτικος εχει σαν υποχρεωση την καλυψη των Π.Ι. που ανηκουν στο Κ.Υ. οταν αυτα μενουν για καποιο διαστημα χωρις αγροτικους.
Διαφορετικές υποχρεώσεις έχουν αγροτικοί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου ή με θητεία από τους γενικούς ιατρούς;
Ο υπόχρεος καλύπτει τα όμορα Π.Ι. ενώ ο γενικός ιατρός όχι;
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

8 Φεβρουαρίου 2011, 08:29:24
Απάντηση #102
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Σαφέστατα και θα καλύπτεις όμορα αν σου ζητηθεί.Ανεξάρτητα αν πήρες τη θέση από αγροτικό ή μετά από κρίση από γενικό ιατρό.Προσωπικά έχω καλυψει όμορα πάρα πολλές φορές!
+

17 Φεβρουαρίου 2011, 15:13:21
Απάντηση #103
Αποσυνδεδεμένος

atmos72


Καλησπέρα σας!

Φίλος και συνάδελφος έχει καταθέσει υποψηφιότητα για μία θέση επιμελητή Β σε μονάδα υπερβαρικής ιατρικής.

Με ρωτάει (και επειδή δεν ξέρω να του απαντήσω, ούτε μπόρεσα να βρω τίποτα σχετικό ψάχνοντας στο ίντερνετ, μεταφέρω την ερώτηση εδώ) ποια ΦΕΚ περιγράφουν τις συγκεκριμένες απαιτήσεις που υπάρχουν για τις θέσεις αυτές (σε Μονάδες Υπερβαρικής Ιατρικής). Επίσης, ψάχνει το(α) ΦΕΚ που αναφέρονται στην εξειδίκευση στην Υπερβαρική Ιατρική και γενικώς οτιδήποτε σχετικό (σε νόμο, ΦΕΚ κτλ) υπάρχει.

Οποιαδήποτε βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη.

Ευχαριστώ πολύ.

25 Φεβρουαρίου 2011, 20:12:46
Απάντηση #104
Αποσυνδεδεμένος

phy


Να κάνω και εγώ μια ερώτηση???
Αν βγει ο διορισμός ενος επιμελητη Β σε ΦΕΚ και ο εν λόγω ιατρός υπηρετεί εκείνη την στιγμή την στρατιωτική του θητεία τι γίνεται? Αναλαμβάνει ο επόμενος?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2011, 16:45:25
από kstampo
6 Απαντήσεις
20246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2012, 22:24:57
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
5 Απαντήσεις
4363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαΐου 2017, 11:42:37
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
17299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2018, 12:17:46
από DanK
3 Απαντήσεις
24815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2019, 14:53:52
από iceman