Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:14:55

Αποστολέας Θέμα: Κρίση για θέση επιμελητή Β' - ερωτήσεις  (Αναγνώστηκε 139919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Απριλίου 2011, 22:49:01
Απάντηση #105
Αποσυνδεδεμένος

nart


Kαλησπέρα!

Θα παρακαλούσα θερμά, όποιον γνωρίζει κάτι σχετικά με το ακόλουθο θέμα, να με βοηθήσει!

Έχω διοριστεί σε θέση Επιμελητή Β΄πριν από περίπου 3 μήνες. Πριν από περίπου 1 εβδομάδα έγινε η κρίση για θέση Επιμελητή Β΄σε άλλο νοσοκομείο, θέση που με ενδιαφέρει περισσότερο, όπου ήμουν και πάλι πρώτη στον πίνακα κατάταξης των υποψηφίων.

Για τη θέση αυτή είχα θέσει υποψηφιότητα πριν το διορισμό μου σε θέση Επιμελητή.

Σε περίπτωση που ο διορισμός για τη συγκεκριμένη (δεύτερη) θέση προχωρήσει και τον αποδεχτώ, θα έχω και την ΄ποινή' των δύο ετών αναστολής της εξέλιξης μου με βάση τη σχετική νομοθεσία?

Ευχαριστώ! 

7 Απριλίου 2011, 23:13:15
Απάντηση #106
Αποσυνδεδεμένος

nart


Σε συνέχεια του παραπάνω, νομίζω ότι ο σχετικός νόμος είναι ο 3754/2009, άρθρο 4.

Ευχαριστώ και πάλι. 

13 Απριλίου 2011, 13:11:30
Απάντηση #107
Αποσυνδεδεμένος

mitruli


Να κανω κι εγω μια ερωτηση με τη σειρα μου ως προτοβγαλτος στη διαδικασια προσληψης στο εσυ.Οι εισηγησεις ειναι δεσμευτικες για την επιτροπη?Δηλαδη γινεται καποιου ειδους ψηφοφορια στην επιτροπη επι των πρωτων στη βαθμολογια των εισηγησεων, η μπορει καποιος ο οποιος ειναι χαμηλα στις εισηγησεις να προκριθει επειτα απο παρεμβαση αλλων μελων του συμβουλιου κρισηςπ,χ, του προεδρου?

13 Απριλίου 2011, 22:20:40
Απάντηση #108
Αποσυνδεδεμένος

strasnic


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Kαλησπέρα!

Θα παρακαλούσα θερμά, όποιον γνωρίζει κάτι σχετικά με το ακόλουθο θέμα, να με βοηθήσει!

Έχω διοριστεί σε θέση Επιμελητή Β΄πριν από περίπου 3 μήνες. Πριν από περίπου 1 εβδομάδα έγινε η κρίση για θέση Επιμελητή Β΄σε άλλο νοσοκομείο, θέση που με ενδιαφέρει περισσότερο, όπου ήμουν και πάλι πρώτη στον πίνακα κατάταξης των υποψηφίων.

Για τη θέση αυτή είχα θέσει υποψηφιότητα πριν το διορισμό μου σε θέση Επιμελητή.

Σε περίπτωση που ο διορισμός για τη συγκεκριμένη (δεύτερη) θέση προχωρήσει και τον αποδεχτώ, θα έχω και την ΄ποινή' των δύο ετών αναστολής της εξέλιξης μου με βάση τη σχετική νομοθεσία?

Ευχαριστώ! 

Κατι αναλογο εγινε με εμενα πριν 3 μηνες.Απο το γραφειο προσωπικου μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ποινη επειδη τη μερα που θα παραιτηθεις θα γινει και η προσληψη στην καινουργια θεση και φαινεται σαν μετακινηση.Ρωτα το και εσυ.

14 Απριλίου 2011, 23:01:59
Απάντηση #109
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν αρκεί η ερώτηση. Η απάντηση πρέπει να παραπέμπει (και να εναρμονίζεται) με διάταξη.
Ποιά είναι λοιπόν αυτή η διάταξη που τον νέο διορισμό τον μετράει σα μετακίνηση, επειδή είναι την ίδια μέρα η παραίτηση και η νέα ανάληψη ?? !!
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

20 Απριλίου 2011, 09:03:04
Απάντηση #110
Αποσυνδεδεμένος

gerontas


ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΣΗ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ Β',ΒΓΗΚΕ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΣΤΑΣΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

6 Μαΐου 2011, 22:03:22
Απάντηση #111
Αποσυνδεδεμένος

Βασίλης Δημητρίου


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Kαλησπέρα!

Θα παρακαλούσα θερμά, όποιον γνωρίζει κάτι σχετικά με το ακόλουθο θέμα, να με βοηθήσει!

Έχω διοριστεί σε θέση Επιμελητή Β΄πριν από περίπου 3 μήνες. Πριν από περίπου 1 εβδομάδα έγινε η κρίση για θέση Επιμελητή Β΄σε άλλο νοσοκομείο, θέση που με ενδιαφέρει περισσότερο, όπου ήμουν και πάλι πρώτη στον πίνακα κατάταξης των υποψηφίων.

Για τη θέση αυτή είχα θέσει υποψηφιότητα πριν το διορισμό μου σε θέση Επιμελητή.

Σε περίπτωση που ο διορισμός για τη συγκεκριμένη (δεύτερη) θέση προχωρήσει και τον αποδεχτώ, θα έχω και την ΄ποινή' των δύο ετών αναστολής της εξέλιξης μου με βάση τη σχετική νομοθεσία?

Ευχαριστώ! 

Όχι, δεν έχεις ποινή!! Η ποινή ισχύει μόνο για τους ήδη υπηρετούντες στο ΕΣΥ, κατά την υποβολή της υποψηφιότητας. Αυτό είναι σαφέστατο στον τελευταίο νόμο Λοβέρδου, ενώ στο Νόμο Αβραμόπουλου, το σχετικό εδάφιο ήταν κάπως ασαφές.

5 Μαΐου 2012, 15:15:04
Απάντηση #112
Αποσυνδεδεμένος

angel


Γνωρίζει κάποιος αν λαμβάνεται υπόψη η απόκτηση δεύτερου πτυχίου (διοίκησης μονάδων υγείας και πρόνοιας) ή μεταπτυχιακού τίτλου (διοίκησης μονάδων υγείας) σε κρίση για θέση επιμελητή;

5 Μαΐου 2012, 15:33:45
Απάντηση #113
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γνωρίζει κάποιος αν λαμβάνεται υπόψη η απόκτηση δεύτερου πτυχίου (διοίκησης μονάδων υγείας και πρόνοιας) ή μεταπτυχιακού τίτλου (διοίκησης μονάδων υγείας) σε κρίση για θέση επιμελητή;

Σαφώς και πρέπει να προσμετρηθεί στη μοριοδότηση. (Γίνονται κρίσεις για νέες θέσεις; )

5 Μαΐου 2012, 21:36:56
Απάντηση #114
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν προσμετρούνται κατά προτεραιότητα, αλλά αν δείτε τα κριτήρια που προβλέπονται, σαφώς αυτού του είδους η εκπαίδευση προσμετράται με σημαντικούς συντελεστές στην εκπαίδευση (ως εκπαιδευομένου) και (πιθανόν, ανάλογα το περιεχόμενο της δράσης κατά την εκπαίδευση) στο επιστημονικό.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

9 Δεκεμβρίου 2017, 19:16:51
Απάντηση #115
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δημόσια διαβούλευση για τα κριτήρια επιλογής επιμελητών ΕΣΥ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και τα σχόλια μου:
- Βάζει ξεκάθαρους κανόνες σε πολλά μέχρι τώρα τηρούνταν με άγραφους κανόνες και όχι από όλους. Και αυτό είναι θετικό.
- Συμφέρει να κάνεις ένα χαλαρό fellowship στο εξωτερικό σε κλινική που έχεις πρόσβαση με μια εικονική συμβασούλα από το δουλέψεις στην ΠΦΥ στην Ελλάδα.
- Αυτό που στην προφορική συνέντευξη θα πας να δηλώσεις τι επεμβάσεις έχεις κάνει και τι εμπειρία έχεις, απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα ότι στην Ελλάδα, ότι δηλώσεις, είσαι....
- Αυτό που στο δεύτερο μέρος της "δομημένης" συνέντευξης (δομημένη γενικώς χωρίς επίσημο ερωτηματολόγιο) αξιολογείσαι για τον χαρακτήρα σου "με βάση την ικανότητα αντίληψης του γενικότερου περιβάλλοντος που διαμορφώνει το πλαίσιο της στρατηγικής για το δημόσιο σύστημα υγείας", εκεί σκέφτεσαι: "Μπα.... δεν υπάρχει βύσμα.... ούτε μέσο.... μόνο αξιοκρατία...."
- Δεν προβλέπεται καν οπτικοακουστικό αρχείο της συνέντευξης.... Καθαρές δουλειές που έλεγε και η Κόζανόστρα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Δεκεμβρίου 2017, 23:25:07
Απάντηση #116
Αποσυνδεδεμένος

iceman


κανει πιο "αντικειμενικη" και ποσοτικοποιημενη μεν την αξιολογηση των προσοντων ΑΛΛΑ βαζει απο την πισω πορτα την βαθμολογια της προφορικης συνεντευξης ωστε να υπαρχει και μια υποκειμενικη νοτα.
βλεποντας τους συντελεστες στην προυπηρεσια (πριμοδοτειται το εξωτερικο) αναρωτιεται κανεις γιατι γκρινιαζει ο υπουργος για το brain drain αφου ο ιδιος συμβαλει σε αυτο.
ενδιαφερουσα (και αδικη?) ειναι η  εξομοιωση της προυπηρεσιας ειδικευομενου σε παραταση αλλα με τιτλο ειδικοτητας, με ττην προυπηρεσια επικουρικου ιατρου.
The winner takes it all........

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
6972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2011, 16:45:25
από kstampo
6 Απαντήσεις
20239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2012, 22:24:57
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
5 Απαντήσεις
4360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαΐου 2017, 11:42:37
από Πατρωνάκης Μάνος
0 Απαντήσεις
17295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2018, 12:17:46
από DanK
3 Απαντήσεις
24811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2019, 14:53:52
από iceman