Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:19:21

Αποστολέας Θέμα: Επιστημονικό συμπόσιο Γ.Ι.-Λουτράκι  (Αναγνώστηκε 9344 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Σεπτεμβρίου 2010, 13:56:13
Αναγνώστηκε 9344 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Ίσως κάποιοι στο χώρο να έχουν νοοτροπία τσιφλικά για την ειδικότητα και τη θεωρούν πνευματικό τους παιδί...φυσικά με το αζημίωτο ή μάλλον με το πολύ αζημίωτο.

Την κα Περδικάκη δεν τη γνωρίζω προσωπικά έχω παραστεί όμως σε κάποια από τα συμπόσια Γενικής Ιατρικής που διοργανώνει και ομολογώ πως είναι από τα πιο άρτια επιστημονικώς δομημένα...Από την άλλη με ανησυχεί το πόσο τακτικά και ανεξέλεγκτα ξεφυτρώνουν ανα τη Ελλάδα συνέδρια ή σεμινάρια περιφερειακών τμημάτων ή άλλων επιστημονικών εταιρειών,πολλές φορές με υψηλό κόστος συμετοχής...δε λέω ότι είναι κακό-ίσα ίσα-αλλά επιτρέψτε μου να αμφισβητώ πως διοργανώνονται για καθαρά.... επιστημονικούς λόγους.

Επίσης μου κάνει εντύπωση που στο επίσημο site της ΕΛΕΓΕΙΑ,όσο και αν έψαξα δε βρηκα το συμπόσιο που διοργανώνει η κα Περδικάκη στο Λουτρακι το Σεπτέμβρη ενώ είναι ανηρτημένα όλα τα υπόλοιπα συνεδρια των περιφερειακών τμημάτων.Ζητώ συγγνώμη αν μου ξέφυγε αλλα αν ισχύει αυτο που λέω μπορει να μα ς το εξηγήσει κάποιοσ?

Δεν στρέφομαι ενάντια σε κανένα ...παραθέτω απλά κάποιες σκέψεις-διαπιστώσεις και απλά ήθελα να το συζητήσουμε και θα ήθελα τη γνώμη σας.
+

12 Σεπτεμβρίου 2010, 22:58:03
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...........Επίσης μου κάνει εντύπωση που στο επίσημο site της ΕΛΕΓΕΙΑ,όσο και αν έψαξα δε βρηκα το συμπόσιο που διοργανώνει η κα Περδικάκη στο Λουτρακι το Σεπτέμβρη ενώ είναι ανηρτημένα όλα τα υπόλοιπα συνεδρια των περιφερειακών τμημάτων.Ζητώ συγγνώμη αν μου ξέφυγε αλλα αν ισχύει αυτο που λέω μπορει να μα ς το εξηγήσει κάποιοσ? ..............


Εγώ γνωρίζω ότι αυτό το Συμπόσιο λέγεται «Παμπελοποννησιακό»
Στη σελίδα της ΕΛΕΓΕΙΑ
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
υπάρχει η κατωτέρω καταχώρηση:
Παμπελοποννησιακό
3−5 Δεκεμβρίου 2010

Δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις και δεν ξέρω αν και για εφέτος είναι προγραμματισμένο για το Σεπτέμβριο. Υποθέτω ότι πρόκειται για αυτό το συμπόσιο. Αν όχι, τότε απλά η κ. Περιδικάκη δεν το κάνει πιά ως περιφερειακό τμήμα ΕΛΕΓΕΙΑ Πελοποννήσου, αλλά μόνη της (Κ.Υ.) ή με άλλο φορέα. Όποιος γνωρίζει, ας ενημερώσει.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

13 Σεπτεμβρίου 2010, 00:49:21
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εγώ γνωρίζω ότι αυτό το Συμπόσιο λέγεται «Παμπελοποννησιακό»
Στη σελίδα της ΕΛΕΓΕΙΑ
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
υπάρχει η κατωτέρω καταχώρηση:
Παμπελοποννησιακό
3−5 Δεκεμβρίου 2010

Δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις και δεν ξέρω αν και για εφέτος είναι προγραμματισμένο για το Σεπτέμβριο. Υποθέτω ότι πρόκειται για αυτό το συμπόσιο. Αν όχι, τότε απλά η κ. Περιδικάκη δεν το κάνει πιά ως περιφερειακό τμήμα ΕΛΕΓΕΙΑ Πελοποννήσου, αλλά μόνη της (Κ.Υ.) ή με άλλο φορέα. Όποιος γνωρίζει, ας ενημερώσει.


Κύριε Μιχάλη καλησπέρα,το συνέδριο που κάνει η κυρία Περδικάκη λέγεται "6/ο επιστημονικό συμπόσιο Γενικής ιατρικής" και είναι προγραμματισμένο για τις 23-26 Σεπτέμβρη στο Λουτράκι.Να επισημάνω πως είναι δωρεάν και με φοβερή θεματολογία.Όποιος θέλει πληροφορίες το βάζει στο google και τις κατεβάζει.Απλά δε το βρήκα στο site tης ΕΛΕΓΕΙΑ.Αυτό που λ΄τετ εσείς το είδα κια εγώ αλλά μάλλον προκειται για άλλο
+

13 Σεπτεμβρίου 2010, 19:45:32
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Άρα κάτι άλλαξε. Γνωρίζω τη θεματολογία και είναι όντως πολύ καλή. Έχω παρακολουθήσει ορισμένα τμήματα από τα προηγούμενα.
Λέω όμως: Πώς λεγόταν το 5ο, 4ο, 3ο κ.λ.π αυτό Επιστημονικό Συμπόσιο Γ.Ι.? Δεν λεγόταν Παμπελοποννησιακό? Κάτι που στο έκτο λείπει και αντ' αυτού υπάρχει άλλο "Παμπελοποννησιακό"? Αυτό εννοώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Σεπτεμβρίου 2010, 20:15:48 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

13 Σεπτεμβρίου 2010, 21:38:26
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ίσως κάποιοι στο χώρο να έχουν νοοτροπία τσιφλικά για την ειδικότητα και τη θεωρούν πνευματικό τους παιδί...φυσικά με το αζημίωτο ή μάλλον με το πολύ αζημίωτο.

Την κα Περδικάκη δεν τη γνωρίζω προσωπικά έχω παραστεί όμως σε κάποια από τα συμπόσια Γενικής Ιατρικής που διοργανώνει και ομολογώ πως είναι από τα πιο άρτια επιστημονικώς δομημένα...Από την άλλη με ανησυχεί το πόσο τακτικά και ανεξέλεγκτα ξεφυτρώνουν ανα τη Ελλάδα συνέδρια ή σεμινάρια περιφερειακών τμημάτων ή άλλων επιστημονικών εταιρειών,πολλές φορές με υψηλό κόστος συμετοχής...δε λέω ότι είναι κακό-ίσα ίσα-αλλά επιτρέψτε μου να αμφισβητώ πως διοργανώνονται για καθαρά.... επιστημονικούς λόγους.

Επίσης μου κάνει εντύπωση που στο επίσημο site της ΕΛΕΓΕΙΑ,όσο και αν έψαξα δε βρηκα το συμπόσιο που διοργανώνει η κα Περδικάκη στο Λουτρακι το Σεπτέμβρη ενώ είναι ανηρτημένα όλα τα υπόλοιπα συνεδρια των περιφερειακών τμημάτων.Ζητώ συγγνώμη αν μου ξέφυγε αλλα αν ισχύει αυτο που λέω μπορει να μα ς το εξηγήσει κάποιοσ?

Δεν στρέφομαι ενάντια σε κανένα ...παραθέτω απλά κάποιες σκέψεις-διαπιστώσεις και απλά ήθελα να το συζητήσουμε και θα ήθελα τη γνώμη σας.


  Το Παμπελοποννησιακό (αρχικά) ή Επιστημονικό (μετέπειτα) Συμπόσιο Γενικής Ιατρικής, που διοργανώνει η κα.Περδικάκη κάθε χρόνο στο τέλος Σεπτεμβρίου, τελούσε από καταβολής του υπο την αιγίδα και τις "ευλογίες" της ΕΛΕΓΕΙΑ. Πέρυσι όμως ο Μποδοσάκης, βλέποντας προφανώς ότι είχε αποκτήσει "μέγεθος" επικίνδυνα ανταγωνιστικό για το Πανελλήνιο Συνέδριο της ΕΛΕΓΕΙΑ, ζήτησε τον περιορισμό του προκειμένου να το "εγκρίνει". Συγκεκριμένα ζήτησε τη μείωση της διάρκειας του από 4 ημέρες σε 2, καθώς και τη μείωση του αριθμού των διαλέξεων. Η κα. Περδικάκη αρνήθηκε να "συμμορφωθεί προς τας υποδείξεις" και τα αποτελέσματα της ανυπακοής της είναι εύκολο να τα μαντέψει κανείς. Το συμπόσιο της αποκηρύχθηκε από την ΕΛΕΓΕΙΑ (γι' αυτό δεν βρίσκεται στην ιστοσελίδα της) και η κα. Περδικάκη συγκαταλέχθηκε στη μακρά και πολυάριθμη λίστα των ανεπιθύμητων "μαύρων προβάτων" του Μποδοσάκη. Αυτή είναι, "ειρήσθω εν παρόδω", και η αιτία που ο πρόεδρος της ΕΛΕΓΕΙΑ "έπνεε μένεα" για τον ορισμό της στην επιτροπή εξετάσεων και έκανε αυτά που έκανε για να πετύχει τον εξοστρακισμό της. Όλα τα άλλα που επικαλείται, όπως π.χ. ότι διακυβεύεται η αξιοπιστία των εξετάσεων από την αντικατάσταση, άκουσον! άκουσον!, του κ. Συμεωνίδη από την κα. Περδικάκη (αυτή ήταν η μόνη διαφορά της απόφασης του υπουργείου από την πρόταση της ΕΛΕΓΕΙΑ) είναι φαιδρά προσχήματα που μόνο σε αφελείς ή ανενημέρωτους μπορούν να έχουν απήχηση.
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

13 Σεπτεμβρίου 2010, 22:12:45
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Να ρωτήσω κάτι;
Ο Μποδοσάκης είναι γενικός γιατρός;
Έχει κάνει ειδικότητα κανονικα; 4 χρόνια;

13 Σεπτεμβρίου 2010, 22:49:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Σπ. Α. Μάρκου


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να ρωτήσω κάτι;
Ο Μποδοσάκης είναι γενικός γιατρός;
Έχει κάνει ειδικότητα κανονικα; 4 χρόνια;
Εξ' όσων γνωρίζω έχει κάνει ταχύρρυθυμη εκπαίδευση τριών ή έξη μηνών. Αν αυτό επιβεβαιωθεί δεν μπορεί να φέρει τον τίτλο ειδικότητας Γενικής Ιατρικής κατά τό άρθρο 28, παρ. 2. του ΠΔ 38/10

"2. Η ειδική εκπαίδευση γενικής ιατρικής, που οδηγεί σε απόκτηση τίτλου έχει τριετή τουλάχιστον διάρκεια με πλήρη παρακολούθηση. Ειδική εκπαίδευση γενικής ιατρικής, η οποία οδήγησε στην απόκτηση τίτλων εκπαίδευσης, που χορηγήθηκαν πριν από την 1η Ιανουαρίου 2006, έπρεπε να έχει διάρκεια τουλάχιστον δύο έτη με πλήρη παρακολούθηση"

13 Σεπτεμβρίου 2010, 23:19:06
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

timex



13 Σεπτεμβρίου 2010, 23:52:36
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
-Για να μπορείς να οδηγείς  δεν αρκεί να "φαίνεσαι" απλά αλλά πρέπει και να "είσαι"!

-Η γενική ιατρική δεν είναι τσιφλίκι κανενός...όποιος το πιστεύει,έχει πρόβλημα!

-Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται...κερδίζεται!







+

14 Σεπτεμβρίου 2010, 13:32:11
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2010, 13:44:07 από Nektarios Nikolopoulos »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

15 Σεπτεμβρίου 2010, 15:14:30
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΤΟ SITE: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
Το κείμενο υπογραφει ο κύριος Βαρνάβας Δημήτρης


15/09/2010
Οι εξετάσεις Γενικής Ιατρικής θα διεξαχθούν στις 27 και 28 Σεπτεμβρίου (Υgeianet)

Πριν 10 μέρες ο πάτρωνας της Γενικής Ιατρικής Μερκούρης Μποδοσάκης αναστάτωσε και ταλαιπώρησε 63 συναδέλφους που θα έδιναν εξετάσεις ειδικότητας Γενικής Ιατρικής προκειμένου να πραγματοποιήσει υπόγειες δοκιμές και να ελέγξει  εάν και πόσο μπορεί ακόμη να χειραγωγεί αυτό το χώρο. Δυστυχώς τα τεστ προέκυψαν αρνητικά για τον ίδιο και βρέθηκε εκτός επιτροπής εξετάσεων, μη μπορώντας εφεξής να μεταλαμπαδεύει τις γνώσεις του στους νέους συναδέλφους.

Ως αποτέλεσμα της αστοχίας άρχισε εκ νέου να τίθεται στα φόρουμ της Γενικής Ιατρικής  το ερώτημα «Ο Μποδοσάκης είναι γενικός γιατρός; Έχει κάνει ειδικότητα κανονικά; 4 χρόνια;»

Επιπλέον βγαίνουν στη φόρα (κλικ εδώ) και οι λόγοι της υστερικής αντίδρασης του ανδρός για άλλο μέλος της επιτροπής εξετάσεων, την κ. Περδικάκη, την οποία ήθελε πάση θυσία να αποβάλλει. Γνώστες αποδίδουν το σύστριγκλο στη διοργάνωση επιτυχημένων ιατρικών συνεδρίων από την κ. Περδικάκη, με συνέπεια να αποκόπτει «κύκλο εργασιών» από τον Μερκούρη Μποδοσάκη.

Τελικά λοιπόν οι εξετάσεις Γενικής Ιατρικής θα διεξαχθούν στις 27 και 28 Σεπτεμβρίου και με τις ευχές μας για καλή επιτυχία στους εξεταζόμενους εκφράζουμε την ελπίδα οι Γενικοί Γιατροί ν΄ αποτινάξουν σύντομα από πάνω τους το «σύστημα Μποδοσάκη», το  οποίο επί χρόνια απομυζά χιλιάδες ανθρώπων.

                              Συναδελφικά

                            Δημήτρης Βαρνάβας
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2010, 15:20:25 από jack »
+

15 Σεπτεμβρίου 2010, 18:06:53
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Προς κ. Βαρνάβα,

Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί......
ή το πιο χριστιανικό:
Ο αναμάρτητος να πετάξει τον πρώτο λίθο....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Σεπτεμβρίου 2010, 21:32:53
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ioannis r


εξηγειστε μου παρακαλω γιατι δεν εχει δικαιωμα ο κ.Βαρναβας να κανει κριτικη στον κ.Μποδοσακη?
(ειρησθω εν παροδω οτι ο εν λογω κυριος απαιτουσε στο τελευταιο συνεδριο της Κερκυρας  ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΟΥΝ
τα Κ.Υ. και τα Π.Ι. στην τοπικη αυτοδιοικηση(!!!!) και να εκπαιδευτουν 2000 νεοι Γ.Ι. με το συστημα
training job!!!).....

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Σεπτεμβρίου 2009, 10:25:03
από orfeo
1 Απαντήσεις
9028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2011, 10:01:28
από NEST
0 Απαντήσεις
2871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2011, 17:37:08
από Ε.ΚΟ.ΓΕΝ. ΙΑ
0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Απριλίου 2016, 15:05:56
από Eλλ. Ινστιτούτο McKenzie
1 Απαντήσεις
2053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2017, 12:16:10
από Ορθοπαιδικός