Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 14:54:07

Αποστολέας Θέμα: Προσωπική Συνέντευξη σε Κρίσεις για θέση ΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 2864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Σεπτεμβρίου 2010, 18:28:58
Αναγνώστηκε 2864 φορές
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις..απ'οτι καταλαβα ουδεν νεοτερο απο το μετωπο...
μην με κραξετε που θα ρωτησω κατι ασχετο :'(
εχω εναν φιλο συναδελφο που τον καλουν για συνεντευξη επειδη εχει πολυ μικρη βαθμολογικη διαφορα απο τον ετερο συνυποψηφιο..επειδη εγω δεν περασα απο αυτη τη ''δοκιμασια'' γνωριζει κανεις τι ρωτανε εκει κ γενικα ποια ειναι η διαδικασια;;

23 Σεπτεμβρίου 2010, 19:05:26
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις..απ'οτι καταλαβα ουδεν νεοτερο απο το μετωπο...
μην με κραξετε που θα ρωτησω κατι ασχετο :'(
εχω εναν φιλο συναδελφο που τον καλουν για συνεντευξη επειδη εχει πολυ μικρη βαθμολογικη διαφορα απο τον ετερο συνυποψηφιο..επειδη εγω δεν περασα απο αυτη τη ''δοκιμασια'' γνωριζει κανεις τι ρωτανε εκει κ γενικα ποια ειναι η διαδικασια;;


Αννούλα, κάνε αν θές ένα ξεχωριστό μήνυμα με δικό του τίτλο για το θέμα που ρωτάς παραπάνω. Ας μην μπλέκουμε άσχετα θέματα στην ίδια σειρά μηνύματων (στο ίδιο thread). Αλλιώς δεν θα βγάζουμε άκρη όταν ψάχνουμε κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Σεπτεμβρίου 2010, 19:09:18 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Σεπτεμβρίου 2010, 10:04:01
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


ok...δεν θα το ξανακανω ::)
τωρα λοιπον που ανοιξε ειδικο τοπικ μπορει καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια να ενημερωσει πανω στο θεμα ''συνεντευξη''.Ευχαριστω.

24 Σεπτεμβρίου 2010, 21:46:11
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Η προσωπική συνέντευξη προβλέπεται για αυτές τις περιπτώσεις, αλλά στη νομοθεσία (ή σε ερμηνευτική –οδηγία) δεν προβλέπεται τίποτε συγκεκριμένο.
Στόχος της συνέντευξης, όπως εγώ την έχω ζήσει ως κριτής, είναι: Θεωρείς και τους 2, 3, … ίδιους από πλευράς προσόντων και συζητάς μαζί τους να σχηματίσεις μία γνώμη για το ποιόν θα ήθελες εσύ π.χ. αν τον έπαιρνες υπάλληλό σου, μέσα από την κατάρτισή του στα θέματα που του ανοίγεις (κυρίως υγεία, αλλά και πολιτικές υγείας, όραμά του για τη μονάδα, σενάρια κρίσης, …, αν είναι θέση δ/ντου) και γενικά να αποκτήσεις μία εικόνα για την συγκρότησή του (ως επιστήμονα αλλά και ως χαρακτήρα με την έννοια των ικανοτήτων), να διευκρινήσεις σημεία από επιστημονικές του δράσεις, από εκπαιδευτικές του εμπειρίες κ.λ.π. που θα σε έκαναν να δόσεις μεγαλύτερη ή μικρότερη βαθμολογική βαρύτητα σε κάποια-ες από αυτές, σε σχέση με την υπάρχουσα βαθμολογία.
Μπορεί ακόμη να αναζητηθεί η αιτία που ενδιαφέρεται για τη θέση και να βαρύνει η προοπτική ενός να παραμείνει εκεί σε σχέση με άλλον που φαίνεται ότι πάει αλλά μάλλον θα φύγει με πρώτη ευκαιρία.

Χοντρικά, αυτά τα έχω συναντήσει, αλλά τίποτε δεν είναι τυποποιημένο.

Πολλές φορές δημιουργείται σαφής αίσθηση υπεροχής του ενός ή του άλλου σε αυτές τις συνεντεύξεις (που την έχουν περισσότεροι του ενός κριτές). Εκεί η πλάστιγγα γέρνει οριστικά. Άλλες πάλι, είναι δύσκολο να δείς διαφορές και τα πράγματα δυσκολεύουν. Σε αυτή την περίπτωση συνήθως υιοθετείται η θέση –προτίμηση του Προέδρου –Διοικητή ή του Δ/ντή της μονάδας που συμμετέχει ως κριτής. Άλλες φορές, μπορεί να μην επικρατήσει καμία άποψη και η βαθμολογία να μείνει ως είχε, έστω και με τη μικρή διαφορά.
Σε αυτή την περίπτωση στον πίνακα διοριστέων μπαίνει πρώτος αυτός που είχε πριν τη συνέντευξη την μεγαλύτερη βαθμολογία, ακόμη και με 0,1% διαφορά από τον δεύτερο.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

25 Σεπτεμβρίου 2010, 19:26:29
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


Σ'ευχαριστω για την αναλυτικη σου απαντηση!!!

Λέξεις κλειδιά: