Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:10:37

Αποστολέας Θέμα: Εφημερίες ιατρών Κ.Υ. και Π.Ι. σε νοσοκομεία, με απόφαση Δ.Σ.  (Αναγνώστηκε 38227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Μαρτίου 2011, 10:10:18
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
αν στην εφημερία του αυτή γέμιζαν κάποιες κλινικές με εισαγωγές?.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω (γιατί το φρούτο δεν έχει φτάσει ακόμη σε εμάς), οι "ειδικοί" των κλινικών φέρνουν προσκόμματα στην αποδοχή των εισαγωγών που αποφασίζει ο Γ.Ι. του τύπου "Δεν έχω κρεβάτια", "Πού να τον βάλω;", "Τί μου τον ανεβάζεις, ρε", "Πώς τον ανεβάζεις χωρίς διάγνωση", "Δώς του πρώτα όλα τα εργαστηριακά", "Έβαλες αγωγή; Ειδικός είσαι." και άλλα παρόμοια. Κάπου εκεί, ο ασφαλισμένος και οι συνοδοί που τα βλέπουν αυτά, εξαγριώνονται και γίνεται το έλα να δεις: Ακολουθούν βρισιές, φτυσιές, απειλές, μηνύσεις κ.λπ. και όποιον πάρουν τα σκάγια. Και δυστυχώς, ο πιο εκτεθημένος στόχος, είναι ο γιατρός που βρίσκεται "κάτω".
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαρτίου 2011, 10:22:54 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Μαρτίου 2011, 16:52:57
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Σωστός Διακομιστή!

Αλλά εξηγούμαι:δεν αναφέρομαι σε καθολική εισαγωγή των περιστατικών που βλέπει κανείς στα ΤΕΠ.Δεν εννοώ καν να το κάνεις εκδικητικά!Αλλά εκεί που για σένα το περιστατικό είναι γκρίζα ζώνη το βάζεις εισαγωγή(στην παθολογική εν προκειμένω αφού το "παίζουμε" παθολόγοι) και ας του δώσουν αυτοί αύριο εξιτήριο.Όσο για τις μεθοδεύσεις του τύπου "δεν έχω κρεββάτι","τι μου τον ανεβάζεις" και "πως τον ανεβάζεις χωρίς διάγνωση" προσωπικά θα με άφηναν αδιάφορο όπως αδιαφόρησαν για μένα και αυτοί που με τοποθέτησαν στα ΤΕΠ.Εξάλλου όλοι κατά καιρούς έχουμε κάνει ΤΕΠ και ας μην κοροιδευόμαστε,σπάνια υπάρχει διάγνωση.Συχνά η  διάγνωση εισόδου είναι περιγραφή της κλινικής εικόνας ή εργαστηριακών εξετάσεων, πχ δύσπνοια,κεφαλαλγία,εμπύρετος μονο-πολυ αρθρίτιδα,αναιμία,ζάλη,ίκτερος,υπερκαλιαιμία κτλ.

Και ας μην ξεχνάμε πως ο ειδικευόμενος παθολόγος(που συνήθως κάνει ΤΕΠ) ή ο σε κρίση Επιμελητής Β' είναι υπόλογος στο Διευθυντή του(που μπορεί να είναι και μελλοντικός εξεταστής ή κριτής του) και στους "συναδέλφους" στην κλινική του ενώ εμείς όχι.

Όσο για το ποιός είναι εκτεθειμένος δε θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί από τη στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις εισαγωγή περιστατικό σε γκρίζα ζώνη η ευθύνη είναι των "επάνω".Το τραγικότερο είναι να διώξεις περιστατικό στο σπίτι και να σου κάνει επιπλοκή αργότερα.Επίσης "εκτεθειμένος" μπορεί να είσαι αν σου έρθει υπερεπείγον περιστατικό που πρέπει να παρέμβεις ΑΜΕΣΑ όπου με τη συναισθηματική φόρτιση των συνοδών μπορει τα πράγματα να ξεφύγουν(κοινώς να φας και καμμία).Αλλά αυτα δε συμβαίνουν και κάθε μέρα στα ΚΥ που εφημερεύουμε?

Εν κατακλείδι:με χώνεις κύριε εφημερία στα ΤΕΠ και δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου?Καλώς...αλλά και εγώ δε θα βάλω το κεφάλι μου στον τροβά.Επί αμφιβολίας:ΕΙΣΑΓΩΓΗ!Και κάνε τον εσύ,ο επιστήμονας της κλινικής,εξιτήριο αύριο.Γιατί στο μπάχαλο χώρα που ζούμε το δίκιο σου μπορεί να μη το βρεις ποτέ αλλά να μην είμαστε και αδικημένοι και θύματα ταυτόχρονα υποτασσόμενοι στο φιλότιμο ή την ιατρική ματαιοδοξία μας για να εξυπηρετούμε τις κλινικές ή διευθυνταράδες που δεν πατάνε ποτέ σε εφημερίες και τελικά να καιγόμαστε εμείς.

To my balls εν τέλει ρε φίλε τι θα πει ο μ@λ@@@ς ο "ειδικός" από πάνω.Εγώ έτσι εκτίμησα.Δε σου κάνω κύριε?Στείλε με πάλι πίσω,στο ΚΥ.Δε ζήτησα να έρθω ούτε αυτη είναι η δουλειά μου.Αλλά αφού μου ζητάς να την κάνω τους κανόνες θα τους βάλω εγώ και αν κρίνω εισαγωγή είμαι αδιαπραγμάτευτος.Όσο για τα εργαστηριακά εννοείται πως έχεις στείλει όλο τον απαιτούμενο έλεγχο(εντάξει αυτό μπορείς να το κάνεις)ενώ η αγωγή που θα βάλεις θα είναι μια αρχική αγωγή και αφού ο ασθενής ανεβαίνει σε ειδική κλινική λογικά ο επιμελητής που ΟΦΕΙΛΕΙ να εφημερεύει επάνω ας την τροποποιήσει.Εφημερεύω στα ΤΕΠ δε σημαίνει πως εφημερεύω και στην κλινική ,"παντρεύομαι" το περιστατικό και το παρακολουθώ διαρκώς αλλά πέρα από την αρχόμενη δική μου αγωγή ο ασθενής  αποτελει μια δυμαμική,εξελισόμενη  κατασταση και ας ο κρίνει ο επιμελητής επάνω πιθανές τροποποιήσεις.Και καλά θα κάνει να είναι μέσα στην κλινική και όχι στο σπίτι του.Ο ρόλος μας στα ΤΕΠ αφορά μια αρχική υποδοχή-εκτίμηση-αντιμετώπιση και πιθανή σταθεροποίηση ασθενούς(κάτι που και στο ΚΥ κάνουμε αλλά με λιγότερα μέσα) αλλά από τη στιγμή που το περιστατικό εισήχθη είναι υπόλογος αυτό που το παρέλαβε.Εγώ έτσι απλά το βλέπω.Εδώ κρατάνε ΤΕΠ ειδικευόμενοι παθολόγοι 1ου και 2ου έτους μόνοι τους συχνά ...Απλά είναιι το άδικο που σε πνίγει και συχνά ο ρατσισμός "συναδέλφων" που ακόμη και εργαστηριακοί ή ακτινολόγοι όταν τους ζητήσει κάτι ακόμη και ειδικευόμενος παθολόγος υποτάσσονται σχετικά εύκολα ενώ αν το ζητήσει Γ.Ι. μπορεί και να κλωτσήσουν
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαρτίου 2011, 17:12:50 από jack »
+

12 Μαρτίου 2011, 18:59:18
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

13 Μαρτίου 2011, 13:23:34
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Νεφέλη



Παράθεση
Αναρρωτιέμαι:
Αν γενικος ιατρός εξαναγκάζεται να κάνει εφημερίες στα ΤΕΠ και παρά τις ενστάσεις του οι "αρμόδιοι" κωφεύουν πως θα φαινόταν άραγε αν στην εφημερία του αυτή γέμιζαν κάποιες κλινικές με εισαγωγές?.
Παράθεση

Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να μην εξαναγκάζεται ο γενικός ιατρός να κάνει δουλειά που δεν τη γνωρίζει και να αναλαμβάνει ευθύνες άλλων. Σε ένα επαρχιακό νοσοκομείο που στηρίζει την εφημερία του σε έναν νέο ειδικευόμενο μόνο χωρίς τη βοήθεια ειδικού, οι εισαγωγές γίνονται ήδη πολύ εύκολα, και το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία. Αυτό που ζητούν μάλλον οι διοικήσεις είναι μια "άσπρη ποδιά" που θα αναλάβει τις ευθύνες για τα πάντα, ώστε να καλυφθεί η κακή λειτουργία του νοσοκομείου. Επομένως, από τη στιγμή που πηγαίνουμε εκεί οι γενικοί ιατροί κάνουμε αυτό ακριβώς που θέλουν από εμάς.
΄
Έχω ακούσει για παρόμοια προβλήματα σε Ροδόπη, Κατερίνη, Λάρισα, Πάτρα. Υπάρχουν συνάδελφοι από τις περιοχές αυτές στο φόρουμ και τι κάνουν αυτοί; Υπήρχε κάποια οργανωμένη αντίδραση που είχε αποτέλεσμα;

13 Μαρτίου 2011, 14:48:40
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Για να θυμηθούμε ποιοι έλεγαν τι παλαιότερα!!!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

14 Μαρτίου 2011, 10:08:29
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Για 4η χρονιά είμαι αποσπασμένος μετά από δική μου θέληση σε οργανωμένο(αναγνωρισμμένο) ΤΕΠ  επαρχιακού νοσοκομείου.Η σύνθεση του έιναι η ακόλουθη
Διευθυντης Αναισθησιολογος
  -Αν Διευθυντής Πνευμονολόγος
 -Επιμ.Α  Γενικός Γιατρός(εγω)
- Επιμ β   Παθολογος
- επιμ.β  Παθολογος(επικουρικός)
- επιμ β  Χειρουργός(επικουρικός)
 -επιμ  β  Ορθοπαιδικός(επικουρικός)
Κατά την διαρκεια του 24ωρου αν χρειαστεί καλούνται  στα  ΤΕΠ ιατροί αλλων ειδικοτητων αν χρειαστεί(φυσικα εφημερεύουν μέσα στο Νοσοκομείο)  
Προβλήματα με τις εισαγωγές δεν υπάρχουν.Η απόφαση του γιατρού του ΤΕΠ αφορά
1 Αγωγή στον ασθενη και στο σπίτι
2 Παραμονή του ασθενή στην μονάδα βραχείας νοσηλειας
3 Εισαγωγή σε κλινική
4 Διακομιδή σε 3βαθμιο νοσοκομείο
Στα ΤΕΠ εφημερεύουν σ μονιμη βάση 2 ειδικευόμενοι παθολογοι,2 ειδικευόμενοι χειρουργοί,1 ειδικευόμενος καρδιολόγος,1 ειδικευόμενος ορθοπεδικός.Επιπλέον καλούνται αν χρειαστεί οι ειδικευόμενοι οφθάλμο,ΩΡΛ,Μ-Γ.Οι ειδικεόμενοι ΓΙ εφημερεύουν στα ΤΕΠ καλύπτοντας τα τμήματα που ακολουθούν σύμφωνα με το πρόγραμμα εκπαίδευσης

« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαρτίου 2011, 10:10:30 από Ν.ΔΗΜΟΥ »
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

14 Μαρτίου 2011, 10:22:29
Απάντηση #36
Συνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για 4η χρονιά είμαι αποσπασμένος μετά από δική μου θέληση σε οργανωμένο(αναγνωρισμμένο) ΤΕΠ  επαρχιακού νοσοκομείου.Η σύνθεση του έιναι η ακόλουθη
Διευθυντης Αναισθησιολογος
  -Αν Διευθυντής Πνευμονολόγος
 -Επιμ.Α  Γενικός Γιατρός(εγω)
- Επιμ β   Παθολογος
- επιμ.β  Παθολογος(επικουρικός)
- επιμ β  Χειρουργός(επικουρικός)
 -επιμ  β  Ορθοπαιδικός(επικουρικός)
Κατά την διαρκεια του 24ωρου αν χρειαστεί καλούνται  στα  ΤΕΠ ιατροί αλλων ειδικοτητων αν χρειαστεί(φυσικα εφημερεύουν μέσα στο Νοσοκομείο)  
Προβλήματα με τις εισαγωγές δεν υπάρχουν.Η απόφαση του γιατρού του ΤΕΠ αφορά
1 Αγωγή στον ασθενη και στο σπίτι
2 Παραμονή του ασθενή στην μονάδα βραχείας νοσηλειας
3 Εισαγωγή σε κλινική
4 Διακομιδή σε 3βαθμιο νοσοκομείο
Στα ΤΕΠ εφημερεύουν σ μονιμη βάση 2 ειδικευόμενοι παθολογοι,2 ειδικευόμενοι χειρουργοί,1 ειδικευόμενος καρδιολόγος,1 ειδικευόμενος ορθοπεδικός.Επιπλέον καλούνται αν χρειαστεί οι ειδικευόμενοι οφθάλμο,ΩΡΛ,Μ-Γ.Οι ειδικεόμενοι ΓΙ εφημερεύουν στα ΤΕΠ καλύπτοντας τα τμήματα που ακολουθούν σύμφωνα με το πρόγραμμα εκπαίδευσης




Πού βρίσκεται αυτή η "Η χώρα του ποτέ" ; Μου ακούγεται επιστημονική φαντασία όλο αυτό συνάδελφε.

Συνήθως θέλουν έναν Γενικό ιατρό και 1-2 ειδικευόμενους στα επαρχιακά νοσοκομεία. Α, ναι και 3-4 "ειδήμονες" - βλέπε παθολόγους καρδιολόγους, χειρουργούς-  σε κατ'οίκον ανάπαυση και δια τηλεφώνου επίβλεψη .

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

14 Μαρτίου 2011, 10:40:08
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Το νοσοκομείο είναι το Γ.Ν.Χαλκίδας,το σύστημα λειτουργεί με αρκετές  ατέλειες ακόμη κυρίως σε θέματα οργανωτικά,αλλά γίνονται συνεχώς βελτιώσεις,δεν είναι ευκολο να είναι όλα ιδανικά από την αρχή....Μεράκι υπάρχει,προχωράμε...
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

14 Μαρτίου 2011, 21:53:37
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Αυτά που εν συντομία περιγράφει ο Κουναλάκης  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   τα κάνεις στο ΤΕΠ? Μάλλον όχι άρα παύεις να είσαι  γενικός ιατρός αλλά κάτι άλλο . Ο παθολόγος και οι άλλοι έχουν πεδίο εφαρμογής της ειδικότητάς τους στην κλινική. Εσύ που??

14 Μαρτίου 2011, 22:45:15
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Φυσικά,το επείγον δεν αλλάζει στο ΚΥ από τα ΤΕΠ.
Ιδια αντιμετώπιση πρέπει να έχει.Μόνο που στο ΤΕΠ έχεις δυνατότητες(εργαστηρια) που στο ΚΥ δεν έχεις.Αυτο δεν σημαίνει ότι ο Γ.Ι.  που ξέρει να χρησιμοποιεί τις υποδομές δεν έχει θέση στα ΤΕΠ.Οσο για τα υπόλοιπα που αναφέρει ο Δημήτρης κανένας δεν είπε ότι ΟΛΟΙ οι ΓΙ πρέπει να είναι σε ΤΕΠ.
Πρέπει να είναι και στην κοινότητα,και δίπλα στην οικογένεια κλπ  
Αλλοστε τα συνδικαλιστικά μας όργανα είχαν παρέμβει όταν γινόταν ο νόμος για τα ΤΕΠ,ΏΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΆΝΟΝΤΑΙ ΟΙ Γ.Ι. ΣΤΑ ΤΕΠ
Και κάτι άλλο.ΔΕΝ είμαι ιδιώτης που περιγράφει ο Δημήτρης,αλλα αυτο δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.Εκείνο που δεν κατάλαβα ,είναι τι θέλεις να πείς όταν γράφεις ότι ο παθολόγος έχει πεδίο εφαρμογής της ειδικότητας του την κλινική;
Οι γιατροί των ΤΕΠ  δεν έχουν καμμιά σχέση με τις κλινικές
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαρτίου 2011, 22:57:53 από Ν.ΔΗΜΟΥ »
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

15 Μαρτίου 2011, 08:20:49
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Για μένα στο ΤΕΠ δεν παίζει ούτε ο παθολόγος ούτε ο γενικός ιατρός και ιδιαίτερα ο ειδικευόμενος χωρίς βοήθεια από ειδικευμένο.
Όπως είχα γράψει και στο παρελθόν το ΤΕΠ σε ένα νομαρχιακό νοσοκομείο με την απουσία οργανωμένης ΠΦΥ πρέπει να στελεχώνεται από εκπαιδευμένους ιατρούς στα επείγοντα. Δυστυχώς, ούτε οι γενικοί ιατροί, ούτε οι παθολόγοι είναι εξ ορισμού.

Άρα η επιστημονική βάση της συζήτησης δεν υφίσταται. Συζητάμε για την εργασιακή βάση. Εκεί η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν μπορείς να παίρνεις ένα γιατρό από μια ειδικότητα και να τον βάζεις σε μια άσχετη κλινική. Γιατί ας πούμε παίρνεις τον γενικό γιατρό και δεν παίρνεις και τον αιματολόγο ή τον πνευμονολόγο ή τον γαστρεντερολόγο; Και οι δύο έχουν κάνει παθολογία και μπορούν να δουν ΤΕΠ με τις ίδιες αρχές.

Η ουσία στα εργασιακά είναι ότι ο υπάλληλος κάνει ότι του πει το αφεντικό του. Και εφόσον, υπάρχει έγγραφη τοποθέτηση, έγγραφη ένσταση του ιατρού για την επικινδυνότητα αυτής της κίνησης και ενημέρωση του εισαγγελέα από τον ιατρό και την τοπική ένωση γιατρών ή το σύλλογο εγγράφως, τότε ο διοικητής είναι αυτόματα υπεύθυνος για ότι προκύψει.

Το γιατί οι γενικοί ιατροί αντιμετωπίζονται σαν παθολόγοι είναι ευθύνη και δική μας ως ειδικότητα. Θα ανεβάσω το συντομότερο δυνατό την γνωστή κασέτα στις Πτυχές ιστορίας της Γ.Ι.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Μαρτίου 2011, 16:53:28
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Νεφέλη


Για μένα ο Γενικός Ιατρός είναι εξ ορισμού "ειδικός" στον ασθενή του, γνωρίζει καλά τον ίδιο και το οικογενειακό του περιβάλλον, έχει αναπτυξει σχέση εμπιστοσύνης και ουσιαστικής επικοινωνίας με τον ασθενή και υπό αυτές τις συνθήκες τον συμβουλεύει για θέματα υγείας, αντιμετωπίζει τα απλά και τον παραπέμπει σε άλλους ειδικούς για πιο εξειδικευμένα. Ο Γενικός Ιατρός είναι (ή οφείλει να είναι ) πολύ καλός στην επικοινωνία-στη διαβούλευση με τον ασθενή (consultation), γι' αυτό και οι Γ. Ι. στην Βρετανία πρίν πάρουν τον τίτλο της ειδικότητας παρουσιάζουν πραγματικές συνεντεύξεις με ασθενείς τους και κρίνονται για αυτές. Ο Γ.Ι. οφείλει να κρατά αρχεία των ασθενών του και να χρησμοποιεί αυτή τη γνώση για να προωθήσει θέματα πρόληψης (πχ. προσυμπτωματικό έλεγχο για καρκίνο, αναμνηστικές δόσεις εμβολίων κλπ), αλλά και καλής ρύθμισης της αγωγής χρονίως πασχόντων (πχ. από αρτηριακή υπέρταση, σακχαρώδη διαβήτη). Η αντιμετώπιση επειγόντων είναι μία μόνο ευθύνη των Γ.Ι. και σε ορισμένες χώρες-από ότι γνωρίζω-τα επείγοντα τα αναλαμβάνουν εξολοκλήρου το προσωπικό του εθνικού ΕΚΑΒ και οι επειγοντολόγοι στα ΤΕΠ. Δεν γνωρίζω, ειλικρινά, αν σε κάποια χώρα οι Γενικοί/ Οικογενειακοί γιατροί αναλαμβάνουν και τα επείγοντα στα νοσοκομεία. Προσωπική μου πάντα γνώμη είναι ότι δεν μπορεί κάποιος να είναι καλός σε όλα. Τα επείγοντα απαιτούν εξειδίκευση και άλλου είδους γνώση από ότι η ιατρική στην κοινότητα. Ας μην τα ανακατεύουμε!
Στην Ελλάδα δε λειτούργησε ποτέ ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού, αλλά και δεν υπάρχει οργανωμένο σύστημα αντιμετώπισης των επειγόντων (στελεχωμένο ΕΚΑΒ, ειδικοί επειγοντολόγοι). Κάπου εκεί αρχίζει η σύγχηση και ο Γ.Ι. αντιμετωπίζεται σαν "γενικών καθηκόντων'.

15 Μαρτίου 2011, 17:30:27
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
1  Να αντιμετωπίζει τα απλά; δηλαδή; ότι και ένας αγροτικός ιατρός;Αυτά διαβάζουν και η ειδικότητά μας απαξιώνεται στο ιατρικό σώμα.Σας παρακαλώ να μιλάτε για άτομα που γνωρίζετε.
2  Σωστά.Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν επειγοντολόγοι.Τώρα ξεκινά σαν εξειδίκευση.Τι νομίζετε;ότι είναι προνόμοιο μόνο των παθολόγων.Ποιός μπορεί να σταθεί καλύτερα στο ΤΕΠ(όχι μόνο με παθολογικά περιστατικά,αλλα΄και χειρουργικά)
Ο παθολόγος; Ο χειρουργός; ή ο ΓΙ;
3 Επικοινωνία-διαβούλευση;πόσους ασθενείς βλέπετε την ημέρα στο ιατρείο σας;Προλαβένετε την επικοινωνία και την διαβούλευση;
4Αφού δεν υπάρχει οργανωμένη ΠΦΥ στην Ελλάδα σαν Γ.Ι. σας ενοχλεί περισσότερο  αυτό ή οτι δεν υπάρχουν οργανωμένα ΤΕΠ;
Σας παρακαλώ μην μου λέτε για παράδειγμα την Αγγλία.Ειναι γνωστο ότι το συστημα ΠΦΥ (οικογενειακός γιατρός) ΕΚΕΙ απέτυχε. 
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαρτίου 2011, 17:51:15 από Ν.ΔΗΜΟΥ »
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

15 Μαρτίου 2011, 18:12:04
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Νεφέλη


Η γενική ιατρική δυστυχώς παραγνωρίζεται και υποβαθμίζεται ο ρόλος και η σημασία της όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό από ειδικούς άλλων ειδικοτήτων.  Για τα επείγοντα καλύτερο θα ήταν να καθιερωθεί εξαρχής η ειδικότητα της επειγοντολογίας. Όποιος επιθυμεί να εργαστεί σε επείγοντα κατόπιν εξειδίκευσης, είναι ελεύθερος να το κάνει. Δεν είναι σωστό, όμως, να εξαναγκάζονται γενικοί ιατροί παρά τη θέλησή τους να δουλέψουν σε επείγοντα νοσοκομείου.

15 Μαρτίου 2011, 19:45:45
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα μαζί σας.Δεν πρέπει να γίνεται εξαναγκασμός.Ο χώρος δραστηριοποίησης καθε Γ.Ι εξαρτάται από τον ίδιο,και φυσικά δεν επιτρέπεται η αλλαγή του εργασιακού του χώρου(από αυτόν που διορίστηκε) χωρίς την θέλησή του.
Αλλο όμως αυτό,και άλλο να κατακρίνουμε τους ΓΙ που θέλουν να δουλέψουν σε ΤΕΠ.
Με την ίδια λογική, κανένας  ΓΙ δεν θα κάνει εκπαίδευση στον ΣΔ  και να κάνει στο ΚΥ διαβητολογικό ιατρείο(που πολύ καλά γνωρίζουμε ότι γίνεται)
Και βέβαια ο διαβήτης είναι νόσημα της κοινότητας,αλλά γιατί το επείγον πάσης φύσεως δεν είναι;
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
42358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Ιουνίου 2018, 12:56:39
από Γ.Κτιστάκης
17 Απαντήσεις
12406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2012, 22:18:47
από Δ. Κουναλάκης
204 Απαντήσεις
158295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Σεπτεμβρίου 2015, 22:28:58
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
4687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2014, 12:15:58
από Ορθοπαιδικός
2 Απαντήσεις
6818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2015, 15:14:25
από ΑΡΗΣ