Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 20:55:20

Αποστολέας Θέμα: Ο καλός, οι κακοί και οι άσχημοι... δεν διορθωνονται με αλόη πάντως...  (Αναγνώστηκε 9703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Οκτωβρίου 2010, 14:04:23
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Λόγω προσωπικών προβλημάτων δεν μπορούσα να έχω επαφή με το forum.

Αγαπητέ Δημήτρη,
Δεν μπορώ να βρω χαρακτηρισμό να σου αντιγυρίσω
Ακου συνδικαλιστικές κραυγές
Θα σκεφτώ κάτι, αλλά δύσκολο να βρω χειρότερο.
Κατά τα άλλα δεν παίρνω το μέρος κανενός.
Μια κόσμια ισότιμη συμπεριφορά επιζητώ.
Κι όχι κραυγές γεμάτες τεστοστερόνη

22 Οκτωβρίου 2010, 16:38:34
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι όχι κραυγές γεμάτες τεστοστερόνη
Έχεις απόλυτο δίκιο, ζητώ συγνώμη. Ας δούμε την συνέχεια.



@tax2684
Να υπενθυμίσω ότι μέχρι να απαντηθούν συγκεκριμένα ερωτήματα μηνύματα με διαφημιστικό περιεχόμενο άμεσο ή έμμεσο θα διαγράφονται.



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί φαρμακευτικός αντιπρόσωπος πλέον μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε.
Και εάν είσαι χημικός, βιολόγος, φαρμακοποιός, γιατρός, φυσικός και μιλάς για "φυσική" και "χημική" μορφή τότε σίγουρα μας δουλεύεις και το έχεις μάθει καλά το μάθημα σου στο marketing και ξεγέλασες πολλούς εδώ.
Εάν όμως πχ έχεις τελειώσει ένα ΙΕΚ ας πούμε στα computer graphics και το φερε η μοίρα να κάνεις το φαρμακευτικό επισκέπτη τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε σε επιστημονική βάση.....Πήγαινε σε κανένα άλλο φορουμ να γράφεις αυτά τα επιχειρήματα.

Και δεν είμαι ρατσιστής, απλά ο φαρμακευτικός επισκέπτης πρέπει να ξέρει καλύτερα από τον ιατρό, την μοριακή βιολογία, τη βιοχημεία, την φυσιολογία, την παθοφυσιολογία και τις κλινικές δοκιμές που σχετιζονται με το φάρμακο που θα πάει να μιλήσει, ώστε να μπορεί να απαντήσει σε κάθε ερώτημα. Δυστυχώς η χείριστη ποιότητα ιατρών που αγνοούν τι συνταγογραφούν έχει οδηγήσει αυτό τον κλάδο σε αυτή την κατάντια.

Λοιπόν, tax2684, τι σπουδές έχεις κάνει;

Θα συνεχίσω να σβήνω όσο χρειαστεί όσο βλέπω μηνύματα που υποστηριζουν το διαφημιστικό σου έργο.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Οκτωβρίου 2010, 15:47:29 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

24 Οκτωβρίου 2010, 23:16:50
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

tax2684


τετοια λογοκρισια ουτε επι χουντας δεν υπηρχε.
πιστευα οτι η ιατρικη ειναι λειτουργημα και ανοικτη σε οποιαδηποτε πληροφορια για το καλο του ανθρωπου,
αλλα βλεπω οτι τελικα ειστε περισοτερο εμποροι φαρμακων παρα γιατροι , ΛΥΠΑΜΑΙ!!!!!!!!
ΣΠΟΥΔΕΣ δεν εχω κανει πανω στην ιατρικη και ουτε ειιμαι ειδικος για την αλοη,εγω σας εδωσα μια πληροφορια για να σας
παρακινησω να το ψαξετε,αν δεν θελετε δικο σας θεμα.
ειμαι σιγουρος οτι στο μελον θα αναθεωρησετε ολα αυτα που πιστευτε τωρα σε απολυτο βαθμο,
και  λυπαμαι που ενω θα μπορουσατε να βοηθησετε κοσμο εχετε κλειστα τα αυτια σας.
αραγε για ποιο λογο?????

1η αιτια θανατου στην αμερικη  με 750 χιλ καρδια
2η αιτια θανατου στην αμερικη  με 450 χιλ καρκινος
3η αιτια θανατου στην αμερικη  με 160 χιλ ΦΑΡΜΑΚΑ!!
και
5η αιτια θανατου στην αμερικη ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις
καληνυκτα σας!!!!!

Μπορει μια ομαδα επιστημονων να συγκεντρωθει και να σου μιλησει,
για ολες τις επιστημονικες αποδειξεις οτι ολες οι μπανανες ειναι πικρες
Δεν εχεις παρα να δοκιμασεις μια μπανανα για να δεις οτι ειναι γλυκια !!

24 Οκτωβρίου 2010, 23:24:44
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τετοια λογοκρισια ουτε επι χουντας δεν υπηρχε.
πιστευα οτι η ιατρικη ειναι λειτουργημα και ανοικτη σε οποιαδηποτε πληροφορια για το καλο του ανθρωπου,
αλλα βλεπω οτι τελικα ειστε περισοτερο εμποροι φαρμακων παρα γιατροι , ΛΥΠΑΜΑΙ!!!!!!!!
ΣΠΟΥΔΕΣ δεν εχω κανει πανω στην ιατρικη και ουτε ειιμαι ειδικος για την αλοη,εγω σας εδωσα μια πληροφορια για να σας
παρακινησω να το ψαξετε,αν δεν θελετε δικο σας θεμα.
ειμαι σιγουρος οτι στο μελον θα αναθεωρησετε ολα αυτα που πιστευτε τωρα σε απολυτο βαθμο,
και  λυπαμαι που ενω θα μπορουσατε να βοηθησετε κοσμο εχετε κλειστα τα αυτια σας.
αραγε για ποιο λογο?????

1η αιτια θανατου στην αμερικη  με 750 χιλ καρδια
2η αιτια θανατου στην αμερικη  με 450 χιλ καρκινος
3η αιτια θανατου στην αμερικη  με 160 χιλ ΦΑΡΜΑΚΑ!!
και
5η αιτια θανατου στην αμερικη ενδονοσοκομειακες λοιμωξεις
καληνυκτα σας!!!!!

Τα πράγματα είναι απλά. Άλλο διαφήμιση άλλο συζήτηση. Συζήτηση υπάρχει όταν έχεις το γνωστικό υπόβαθρο για να γίνει. Δηλώνεις φαρμακευτικός αντιπρόσωπος και η ερώτηση είναι σαφής: Τι σπουδές έχεις σχετικά με τη δουλειά που κάνεις;
Δεν σου ζήτησε κανείς να είσαι γιατρός.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

25 Οκτωβρίου 2010, 00:43:45
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

tax2684


Δεν είναι απαραίτητο ένας φαρμακευτικός αντιπρόσωπος να έχει κάνει και σπουδές..ναι μεν είναι προσόν αλλά δεν είναι και αναγκαίο 100%.
Πέρα από γενικές γνώσεις δεν έχω κάνει εξειδικευμένες σπουδές..αν και νομίζω ότι δεν είναι το ζητούμενο αυτό..εγώ δεν προσπάθησα να κάνω ιατρική συζήτηση για τα προιόντα αυτά..αλλά μετά από πολλές προσωπικές εμπειρίες τόσο σε μένα όσο και στην οικογένειά μου αλλά και σε άλλους συνανθρώπους μου που έτυχε να γνωρίσω θεώρησα καλό να σας γνωστοποιήσω μία ανάλυση των δύο αυτών προιόντων τα οποία έχουν ένγκριση από το γενικό χημείο του κράτους και από τον Ε.Ο.Φ. και δεν στερούνται ιατρική βιβλιογραφία όπως ανέφερα και παραπάνω να βρείτε άφθονα σε ένγκυρα ιατρικά site (pubmed κλπ..)
Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι σε καθαρό τζελ αλόης χωρίς αλοίνη και χωρίς το εξωτερικό της περίβλημα.
Θα <<παρακαλούσα>> να δοκιμάσετε κάποια προιόντα πρωτού τα απορρίψετε συλλήβδην.
Μπορει μια ομαδα επιστημονων να συγκεντρωθει και να σου μιλησει,
για ολες τις επιστημονικες αποδειξεις οτι ολες οι μπανανες ειναι πικρες
Δεν εχεις παρα να δοκιμασεις μια μπανανα για να δεις οτι ειναι γλυκια !!

25 Οκτωβρίου 2010, 01:01:48
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι απαραίτητο ένας φαρμακευτικός αντιπρόσωπος να έχει κάνει και σπουδές..ναι μεν είναι προσόν αλλά δεν είναι και αναγκαίο 100%.
Πέρα από γενικές γνώσεις δεν έχω κάνει εξειδικευμένες σπουδές..αν και νομίζω ότι δεν είναι το ζητούμενο αυτό..εγώ δεν προσπάθησα να κάνω ιατρική συζήτηση για τα προιόντα αυτά..αλλά μετά από πολλές προσωπικές εμπειρίες τόσο σε μένα όσο και στην οικογένειά μου αλλά και σε άλλους συνανθρώπους μου που έτυχε να γνωρίσω θεώρησα καλό να σας γνωστοποιήσω μία ανάλυση των δύο αυτών προιόντων τα οποία έχουν ένγκριση από το γενικό χημείο του κράτους και από τον Ε.Ο.Φ. και δεν στερούνται ιατρική βιβλιογραφία όπως ανέφερα και παραπάνω να βρείτε άφθονα σε ένγκυρα ιατρικά site (pubmed κλπ..)
Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι σε καθαρό τζελ αλόης χωρίς αλοίνη και χωρίς το εξωτερικό της περίβλημα.
Θα <<παρακαλούσα>> να δοκιμάσετε κάποια προιόντα πρωτού τα απορρίψετε συλλήβδην.

Λυπάμαι ο χώρος σε αυτό το φόρουμ δεν είναι για διαφημίσεις. Έχουμε δεχτεί μηνύματα που περιορίζονται απλά σε δύο σειρές και ένα μήνυμα ανά εμπορική επιχείρηση. Μπορείτε να κάνετε τη παρουσίαση των προϊόντων σας με τον τρόπο που την κάνατε σε άλλα φορουμ ή όπου αλλού θελετε. ΟΧΙ ΕΔΩ. Οι εμπειρίες μη υγειονομικών επίσης είναι εκτός της θεματολογίας του φόρουμ. Υπάρχουν άλλα φόρουμ για να συζητάνε οι "ασθενείς" μεταξύ τους.

Το πρόβλημα με ότι δεν έχει ετικέτα φαρμάκου είναι ότι δεν ελέγχεται από τον ΕΟΦ παρά μόνο όταν υπάρξει καταγγελία. Σε καταγγελία όπου γίνεται έλεγχος, βλέπει κανείς τις ανακοινώσεις στο site του ΕΟΦ όπου τα "φυτικά" σκευάσματα είναι γεμάτα από χημικές ουσίες και ουσίες επίσημων φαρμακευτικών σκευασμάτων. Αυτό που ονομάζετε έγκριση του ΕΟΦ είναι απλά η ενημέρωση στον ΕΟΦ ότι κυκλοφορεί το Χ μη φαρμακευτικό σκεύασμα. Το γενικό χημείο του κράτους μετρά απλά την ποσότητα μιας ουσίας που θα του ζητήσεις σε ένα υλικό.

Δεν σας είπε κανένας ότι χημικές ουσίες που βρίσκονται σε φυτά-ζώα-ερπετά-έντομα-μικρόβια-μύκητες και ότι άλλο θέλετε δεν έχουν φαρμακευτική δράση. Καλή, κακή, σε τι δόση, πότε χρησιμοποιείται, και τι διακύμανση έχει η συγκέντρωση και τα λοιπά "εκδοχα" μεταξύ παρτίδων σε σκευάσματα που δεν ελέγχονται έστω και υποτυπωδώς είναι μια μεγάλη συζήτηση.

Η διαφήμιση τελειώνει εδώ και το παρόν θέμα κλειδώνεται. παρακαλώ μην χρησιμοποιήσετε ξανά το φορουμ σαν μέσο διαφήμισης.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Οκτωβρίου 2010, 01:04:57 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαΐου 2011, 13:50:00
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
2105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Φεβρουαρίου 2015, 00:08:50
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
5100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουλίου 2020, 22:18:35
από Δημήτριος