Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:58:30

Αποστολέας Θέμα: Προσόντα για προσλήψεις επιμελητών β  (Αναγνώστηκε 39883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Σεπτεμβρίου 2010, 22:58:10
Αναγνώστηκε 39883 φορές
Αποσυνδεδεμένος

tsilidr


Αγαπητοί συνάδελφοι. Όταν κάποιος καταθέτει χαρτιά για θέση επιμελητή Β, οι βεβαιώσεις που αφορούν την παρακολούθηση συνεδρίων θα πρέπει να κατατίθενται ως επικυρωμένα αντίγραφα ή αρκεί απλή φωτοτυπία? Επίσης αν είναι απλές φωτοτυπίες μπορεί κάποιος άλλος υποψήφιος να κάνει ένσταση και να ζητήσει να μην ληφθούν υπόψη? Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Επίσης αν γνωρίζει ας δώσει και κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο αξιολόγησης της εμπειρίας και της ποιοτικής προϋπηρεσίας τα οποία στην υπουργική απόφαση είναι λίγο αόριστα. Ευχαριστώ.

1 Οκτωβρίου 2010, 11:43:50
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Συνάδελφε, θα ωφεληθείτε αρκετά από το forum αν εκμεταλευτείτε την αναζήτηση κάτω αριστερά
στην αρχική σελίδα μέσω Google, που θα σας υποδείξει τις ενότητες όπου έχει ξαναζητηθεί το θέμα
σας, πριν προσθέστε ένα νέο ερώτημα.

 Με το τρόπο αυτό οι συζητήσεις εδώ δεν επαναλαμβάνονται ούτως ώστε να καθιστούν το forum
πληκτικό στους παλαιότερους συνομιλητές, και το ενδιαφέρον ανανεώνεται προσθέτοντας ο καθένας
μας νέες απόψεις ή ερωτήματα.

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Οκτωβρίου 2010, 17:54:33
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Επικύρωση φωτοτυπίας γίνεται όταν το πρωτότυπο έγγραφο φέρει στρογγυλή σφραγίδα που αναγράφει ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Κανένα άλλο έγγραφο δεν επικυρώνεται η φωτοτυπία του.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

2 Οκτωβρίου 2010, 11:47:43
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

αννουλα


Επικυρωση φωτοτυπιας αν δεν φερει σφραγιδα ελληνικης δημοκρατιας γινεται μονο μεσω δικηγορου(ισχυει για ολα τα εγγραφα πασης φυσεως και οχι μονο φυσικα για τις βεβαιωσεις συνεδριων) οπου πληρωνεις και το σχετικο χαρτοσημο.Το επικυρωμενο φωτοαντιγραφο μεσω δικηγορου ,το βγαζεις φωτοτυπιες τις οποιες επικυρωνεις στα ΚΕΠ εχοντας σαν πρωτοτυπο αυτο που επικυρωσες στο δικηγορο(αυτο το κανεις για να μην πληρωνεις συνεχεια χαρτοσημα συν αμοιβη δικηγορου).Τα επικυρωμενα απο τα ΚΕΠ μετα στειλτα οπου θες....Εχω κανει δεκαδες φορες αυτη τη διαδικασια κ την εχω μαθει πλεον απεξω....

2 Οκτωβρίου 2010, 11:54:24
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

timex


Αν είναι να επικυρώνουμε και τις βεβαιώσεις απο τα συνέδρια καήκαμε!
Εγώ αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!!!

Δε γίνεται να βάλεις απλές φωτοτυπίες και αν σου τα ζητήσουν,τους δείχνεις τα original?


2 Οκτωβρίου 2010, 14:39:14
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν είναι να επικυρώνουμε και τις βεβαιώσεις απο τα συνέδρια καήκαμε!
Εγώ αυτό πρώτη φορά το ακούω!!!!!

Δε γίνεται να βάλεις απλές φωτοτυπίες και αν σου τα ζητήσουν,τους δείχνεις τα original?

Μπορούν να μαζευτούν 2-3, να βάλουν κάτω τις βεβαιώσεις από τα συνέδρια τους και τις "ανταλλάξουν" μεταξύ τους.
Δεν είναι δύσκολο νομίζω σε βεβαιώσεις που γράφουν χειρόγραφα το όνομα του παρακολουθήσαντα να αντικατασταθεί με το όνομα άλλου.
Πώς ακριβώς θα "τους δείξεις τα original";
Για πες μου μερικές ιδέες.
Π.χ. θα στέλνεις τα πρωτότυπα στους εισηγητές ή θα πηγαίνεις αυτοπροσώπως να τους τα δείχνεις;
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Οκτωβρίου 2010, 14:49:50 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

2 Οκτωβρίου 2010, 15:46:16
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μπορούν να μαζευτούν 2-3, να βάλουν κάτω τις βεβαιώσεις από τα συνέδρια τους και τις "ανταλλάξουν" μεταξύ τους.
Δεν είναι δύσκολο νομίζω σε βεβαιώσεις που γράφουν χειρόγραφα το όνομα του παρακολουθήσαντα να αντικατασταθεί με το όνομα άλλου.
Πώς ακριβώς θα "τους δείξεις τα original";
Για πες μου μερικές ιδέες.
Π.χ. θα στέλνεις τα πρωτότυπα στους εισηγητές ή θα πηγαίνεις αυτοπροσώπως να τους τα δείχνεις;

Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω!!!
Πως θα ανταλλάξουν τις βεβαιώσεις αφου γράφει το όνομα πάνω με στυλό; Θα το σβήσουν και θα γράψουν άλλο; Θα καραφαίνεται!!!
Μπορεί αν αμφιβάλει κάποιος για τις βεβαιώσεις μου, να διαλέξει μία απο όλες(ή οσες θέλει τελος πάντων) και να με καλέσει.Ναι, θα πάω να του δείξω τις orginal.

Πάντως αυτο με τα επικυρωμένα αντίγραφα δεν γίνεται σε καμία χώρα!!!
Δηλαδή , δεν φτάνει που πληρώνω την εγγραφή και όλα τα έξοδα για να παρακολουθήσω το συνέδριο, θα πληρώσω και τον δικηγόρο για να τα επικυρώσει;;;
Αν έχω πάει σε 200 συνέδρια, θα πρέπει να δώσω τουλάχιστον 2000 ευρώ για τις επικυρώσεις!!!!!!!!!
Δεν πάμε καλα!
Σορρυ αλλά εγω αυτο το θεωρώ μεγάλη βλακεία!!
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Οκτωβρίου 2010, 15:48:41 από timex »

2 Οκτωβρίου 2010, 16:11:33
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μπορούν να μαζευτούν 2-3, να βάλουν κάτω τις βεβαιώσεις από τα συνέδρια τους και τις "ανταλλάξουν" μεταξύ τους.
Δεν είναι δύσκολο νομίζω σε βεβαιώσεις που γράφουν χειρόγραφα το όνομα του παρακολουθήσαντα να αντικατασταθεί με το όνομα άλλου.
Πώς ακριβώς θα "τους δείξεις τα original";
Για πες μου μερικές ιδέες.
Π.χ. θα στέλνεις τα πρωτότυπα στους εισηγητές ή θα πηγαίνεις αυτοπροσώπως να τους τα δείχνεις;

Αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω!!!
Πως θα ανταλλάξουν τις βεβαιώσεις αφου γράφει το όνομα πάνω με στυλό; Θα το σβήσουν και θα γράψουν άλλο; Θα καραφαίνεται!!!

Έχεις δίκιο! Θα καραφαίνεται!
Αλλά.........για στάσου μια στιγμή!

Τροποποίηση: αφαίρεσα το αρχικό κείμενο για να μην θεωρηθεί ότι δίνονται ιδέες δημιουργίας πλαστών πιστοποιητικών. Είχα σκοπό να το στείλω στην timex με προσωπικό μήνυμα όμως πρόλαβε και το διάβασε και απάντησε οπότε κατάλαβε το "κόλπο" που είναι γνωστό σχεδόν σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Οκτωβρίου 2010, 16:28:16 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

2 Οκτωβρίου 2010, 16:20:04
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν το εχω δοκιμασει για να σου πω αλλα αυτο ειναι ρισκο.
Αν πιασουν καποιον να κανει κατι τετοιο θα πρεπει να αποκλειστει για παντα απο ολες τις προκηρυξεις του δημοσιου.
Αν υπαρχουν κυρωσεις δεν θα τολμα κανεις να κανει κατι τετοιο!

 

2 Οκτωβρίου 2010, 16:31:01
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Το ερώτημα είναι:τελικά οι βεβαιώσεις από συμμετοχές σε συνέδρια τι ισχύ έχουν σε μία κρίση?
Με αυτό το σκεπτικό-το έχω ξαναγράψει-ο Αθηναίος που έχει την ευκαιρία να παρίσταται σε 1000 συνέδρια το χρόνο έχει απείρως περισσότερες πιθανότητες σε κρίση από τον ιατρό της Ρόδου ή του Διδυμοτείχου που ζήτημα να έχει 2-3 το χρόνο.Δε νομίζω πως τα συνέδρια μετράνε τόσο πολύ όσο η προυπηρεσία και μεταπτυχιακά/διδακτορικά,συμμετοχή σε εργασίες,δημοσιεύσεις κτλ.Αυτή η παπαριά με τις βεβαιώσεις είναι από τη φύση της άδικη και εξυπηρετεί βασικά κάποιες εταιρίες ή μεγαλογοατρούς για να γίνονται πανηγυράκια που αποκαλούν "συνέδρια"
Η νέα καραμέλα λέγεται CME (μόρια συνεχιζόμενης εκπαίδευσης)και ξεφτυλιζόμαστε να μαζεύουμε χαρτάκια σαν την κόρη που φτιαχνει την προίκα της.
+

2 Οκτωβρίου 2010, 19:26:16
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εγώ το αποφάσισα...
Θα πάω να μάθω κινέζικα.
Σε λίγο θα είναι το μόνο προσον που θα χρειάζεται για προσλήψεις...
Τί επικυρωμένες βεβαιώσεις και CME λέμε τώρα;

2 Ιανουαρίου 2020, 21:59:56
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Διαγραμμένος


Καλησπερα,
Α.οι επικουρικοι σε κυ εχουμε βαθμολογικη εξελιξη οταν μονιμοποιηθουμε ως β επιμελητες σε καποια προκηρυξη ιατρων εσυ??
Δηλαδη ο χρονος ως επικουρικος σε κεντρο υγειας προσμετραται (ως βαθμολογικη εξελιξη)στο να γινουμε πιο συντομα α απο β επιμελητες οταν τυχον εννοω μονιμοποιηθουμε ως β σε μια προκηρυξη??

Β.το αγροτικο  προσμετραται  ως χρονος βαθμολογικης εξελιξης  ?δηλαδη να γινουμε απο β επιμ α επιμελητες πιο συντομα?αυτο ισχυει αν ισχυει σε ολα τα αγροτικα η οταν καποιος εκανε αγροτικο μονο ως ειδικευμενος ηδη??

Γ.Το 50 τις εκατο του επιμ Α το περνει ο ενας επιμ β οταν  ειναι 3μισι χρονια επιμ β?τυπου χρονοεπιδομα....ειναι στην ουσια τα οικον κλιμακια φανταζομαι που ισχυουν αυτα αποτι γνωριζω
Δ.τα αγροτικα τα παλια σε νησια μετρανε σαν μορια για τυχον μονιμοτητα στο εσυ  εις 7πλουν η' αυτο ισχυει μονο για τα νεα αγροτικα μετα τη ψηφιση του νομου αυτου?αναφερομαι σε αγροτικο του 2010 για το παλιο αγροτικο

2 Ιανουαρίου 2020, 22:00:44
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Διαγραμμένος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ το αποφάσισα...
Θα πάω να μάθω κινέζικα.
Σε λίγο θα είναι το μόνο προσον που θα χρειάζεται για προσλήψεις...
Τί επικυρωμένες βεβαιώσεις και CME λέμε τώρα;

2 Ιανουαρίου 2020, 22:01:54
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Διαγραμμένος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αγαπητοί συνάδελφοι. Όταν κάποιος καταθέτει χαρτιά για θέση επιμελητή Β, οι βεβαιώσεις που αφορούν την παρακολούθηση συνεδρίων θα πρέπει να κατατίθενται ως επικυρωμένα αντίγραφα ή αρκεί απλή φωτοτυπία? Επίσης αν είναι απλές φωτοτυπίες μπορεί κάποιος άλλος υποψήφιος να κάνει ένσταση και να ζητήσει να μην ληφθούν υπόψη? Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Επίσης αν γνωρίζει ας δώσει και κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο αξιολόγησης της εμπειρίας και της ποιοτικής προϋπηρεσίας τα οποία στην υπουργική απόφαση είναι λίγο αόριστα. Ευχαριστώ.
Καλησπερα,
Α.οι επικουρικοι σε κυ εχουμε βαθμολογικη εξελιξη οταν μονιμοποιηθουμε ως β επιμελητες σε καποια προκηρυξη ιατρων εσυ??
Δηλαδη ο χρονος ως επικουρικος σε κεντρο υγειας προσμετραται (ως βαθμολογικη εξελιξη)στο να γινουμε πιο συντομα α απο β επιμελητες οταν τυχον εννοω μονιμοποιηθουμε ως β σε μια προκηρυξη??

Β.το αγροτικο  προσμετραται  ως χρονος βαθμολογικης εξελιξης  ?δηλαδη να γινουμε απο β επιμ α επιμελητες πιο συντομα?αυτο ισχυει αν ισχυει σε ολα τα αγροτικα η οταν καποιος εκανε αγροτικο μονο ως ειδικευμενος ηδη??

Γ.Το 50 τις εκατο του επιμ Α το περνει ο ενας επιμ β οταν  ειναι 3μισι χρονια επιμ β?τυπου χρονοεπιδομα....ειναι στην ουσια τα οικον κλιμακια φανταζομαι που ισχυουν αυτα αποτι γνωριζω
Δ.τα αγροτικα τα παλια σε νησια μετρανε σαν μορια για τυχον μονιμοτητα στο εσυ  εις 7πλουν η' αυτο ισχυει μονο για τα νεα αγροτικα μετα τη ψηφιση του νομου αυτου?αναφερομαι σε αγροτικο του 2010 για το παλιο αγροτικο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
11023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2010, 14:07:39
από mandreou
55 Απαντήσεις
194635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Μαρτίου 2024, 16:59:12
από gpas85
8 Απαντήσεις
23210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαρτίου 2019, 23:19:14
από Ioan
1 Απαντήσεις
12638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2019, 13:36:22
από Denominator
0 Απαντήσεις
20802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Σεπτεμβρίου 2022, 09:30:42
από Argirios Argiriou