Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:23:38

Αποστολέας Θέμα: αμοιβή απο ασφαλεσμένοι του δημοσίου  (Αναγνώστηκε 3936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Οκτωβρίου 2010, 14:51:23
Αναγνώστηκε 3936 φορές
Αποσυνδεδεμένος

antonis


Οταν καλούμαστε απο ασφαλεσμένο τού δημοσίου κατοίκον επίσκεψη,είται για απλό πυρετό, είται βράδυ εκτός ωραρίου...
εχουμε δικαίωμα αμοιβής με απόδειξη κανονικά,η μόνο το αποκομα τού βιβλιαρίου του΄δημοσιου πού κόβουμε ;
τι προβλεπει ο νομος για αυτες τις περιπτωσεις,μας καλει ο ασθενης νυχτα η κυριακη...τελικα μπορουμε να αμοιβομαστε κανονικα με αποδειξη η οχι;
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Οκτωβρίου 2010, 15:13:52 από antonis »

5 Οκτωβρίου 2010, 15:04:05
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Το νόμιμο είναι να κόψεις από το βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου του ΟΠΑΔ μια επίσκεψη κατ'οίκον.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Οκτωβρίου 2010, 15:48:57
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το νόμιμο είναι να κόψεις από το βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου του ΟΠΑΔ μια επίσκεψη κατ'οίκον.

Αυτό φαντάζομαι μπορεί να το κάνει μόνο ιδιώτης γιατρος. Σωστά;

5 Οκτωβρίου 2010, 16:48:27
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ναι, αυτό το κάνουν μόνο οι ιδιώτες Ιατροί.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Οκτωβρίου 2010, 18:05:31
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οταν καλούμαστε απο ασφαλεσμένο τού δημοσίου κατοίκον επίσκεψη,είται για απλό πυρετό, είται βράδυ εκτός ωραρίου...
εχουμε δικαίωμα αμοιβής με απόδειξη κανονικά,η μόνο το αποκομα τού βιβλιαρίου του΄δημοσιου πού κόβουμε ;
τι προβλεπει ο νομος για αυτες τις περιπτωσεις,μας καλει ο ασθενης νυχτα η κυριακη...τελικα μπορουμε να αμοιβομαστε κανονικα με αποδειξη η οχι;
Αυτό το ερώτημα το έχω και εγώ. Για δες την σύμβαση με τον ΟΠΑΔ τι γράφει. Δεν την έχω πρόχειρη τώρα αλλά νομίζω ότι οι επισκέψεις με χαρτάκι γίνονται εντός ωραρίου ιατρείου και όχι ότι ώρα να 'ναι. Και δεν ξέρω νομίμως πότε είναι διαθέσιμη η επίσκεψη στο σπίτι για τον ασφαλισμένο με δεδομένο τον περιορισμό των επισκέψεων στο σπίτι που βάζει ο ΟΠΑΔ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το νόμιμο είναι να κόψεις από το βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου του ΟΠΑΔ μια επίσκεψη κατ'οίκον.

Αυτό φαντάζομαι μπορεί να το κάνει μόνο ιδιώτης γιατρος. Σωστά;

Μπορεί να το κάνει και δημοσία μονάδα υγείας εάν παρέχει τέτοια υπηρεσία. Αλλά δεν γνωρίζω τέτοια μονάδα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου