Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:42:45

Αποστολέας Θέμα: Καθόλα νόμιμο να δίνει ο φαρμακοποιός φάρμακο χωρίς ιατρική συνταγή!  (Αναγνώστηκε 25597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Οκτωβρίου 2010, 00:46:04
Αναγνώστηκε 25597 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ξέρατε ότι το να δίνει ο φαρμακοποιός συνταγογραφούμενο φάρμακο χωρίς συνταγή είναι καθόλα νόμιμο;

Το έμαθα πρόσφατα όταν πήγα να πάρω ένα κουτί Ideos για να εξυπηρετήσω έναν συγγενή μου. Είπα στον φαρμακοποιό: "πληρώνω τώρα ολόκληρη την τιμή και ο συγγενής μου θα σου πάει την συνταγή αύριο για να πάρει πίσω το 90% της τιμής του φαρμάκου". Οπότε ο φαρμακοποιός μου απάντησε: "Καλά, τότε δεν θα σου κόψω απόδειξη". Ρώτησα τον φαρμακοποιό αν είναι νόμιμο να αγοράζει κανείς φάρμακα που συνταγογραφούνται χωρίς ιατρική συνταγή (μια και ήθελε να μου κόψει απόδειξη) και μου είπε ότι είναι νόμιμο. Είναι μόνο μερικά είδη φαρμάκων όπως π.χ. τα ναρκωτικά ή οι κινολόνες που κανονικά απαγορεύεται να τα πάρει κανείς χωρίς συνταγή γιατρού.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Οκτωβρίου 2010, 00:54:07 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Οκτωβρίου 2010, 00:58:48
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ρώτησα τον φαρμακοποιό αν είναι νόμιμο να αγοράζει κανείς φάρμακα που συνταγογραφούνται χωρίς ιατρική συνταγή και μου είπε ότι είναι νόμιμο για αυτό άλλωστε και μπορεί να κόψει απόδειξη σε μια τέτοια περίπτωση. Είναι μόνο μερικά είδη φαρμάκων όπως π.χ. τα ναρκωτικά ή οι κινολόνες που κανονικά απαγορεύεται να τα πάρει κανείς χωρίς συνταγή γιατρού.

Ενδιαφέρον...
Υπάρχουν τρεις κατηγορίες φαρμάκων:
α) χορηγούμενα χωρίς ιατρική συνταγή
β) χορηγούμενα και χωρίς ιατρικη συνταγή
γ) χορηγούμενα με ιατρική συνταγή.
Τα περισσότερα το γράφουν στο κουτί σε ποια κατηγορία ανήκουν...

Στις κινολόνες γιατί δεν κόβει απόδειξη για να είναι νόμιμος;
Μηπως έχει μπερδέψει το φορολογικά νόμιμος με την νομιμότητα γενικά;

Να το πω αλλιώς....
Εγώ είμαι γιατρός. Έρχεται μια ασθενής στο ιατρείο η οποία είναι νυμφομανής. Εάν κάνω ότι κάνω (θεραπευτικά πάντα, μην πάει ο νους σας αλλού) και της κόψω απόδειξη στο τέλος, είμαι νόμιμος;

Νομίζω ότι κάποιοι έχουν μπερδέψει τελείως τα μπούτια τους.... Και νομίζω ότι δεν το έχουν καταλάβει κάν....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Οκτωβρίου 2010, 10:39:57
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ξέρατε ότι το να δίνει ο φαρμακοποιός συνταγογραφούμενο φάρμακο χωρίς συνταγή είναι καθόλα νόμιμο;

Το έμαθα πρόσφατα όταν πήγα να πάρω ένα κουτί Ideos για να εξυπηρετήσω έναν συγγενή μου. Είπα στον φαρμακοποιό: "πληρώνω τώρα ολόκληρη την τιμή και ο συγγενής μου θα σου πάει την συνταγή αύριο για να πάρει πίσω το 90% της τιμής του φαρμάκου". Οπότε ο φαρμακοποιός μου απάντησε: "Καλά, τότε δεν θα σου κόψω απόδειξη". Ρώτησα τον φαρμακοποιό αν είναι νόμιμο να αγοράζει κανείς φάρμακα που συνταγογραφούνται χωρίς ιατρική συνταγή (μια και ήθελε να μου κόψει απόδειξη) και μου είπε ότι είναι νόμιμο. Είναι μόνο μερικά είδη φαρμάκων όπως π.χ. τα ναρκωτικά ή οι κινολόνες που κανονικά απαγορεύεται να τα πάρει κανείς χωρίς συνταγή γιατρού.

Θα έπρεπε να το περάσει στο ειδικό βιβλίο που πρέπει να έχουν, κάτι που όμως κανείς δεν κάνει γιατί η διαδικασία δεν είναι χρηστική, οπότε ή το δίνουν το φάρμακο κόβοντας απόδειξη και επιστρέφοντας τη διαφορά (το ποσοστό που συμμετέχει το ταμείο) όταν ο ασφαλισμένος επιστρέψει με τη συνταγή ή κρατάνε το κουπόνι και πληρώνει τη συμμετοχή ο ασφαλισμένος όταν επιστρέψει με τη συνταγή.

Και οι δύο περιπτώσεις αν και γίνονται πολλές φορές για λόγους εξυπηρέτησης δεν είναι νόμιμες.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

8 Οκτωβρίου 2010, 11:18:53
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Απλή απορία (που εξηγεί και την ευκολία με την οποία δίνουν τα φάρμακα χωρίς συνταγή):
Η ιατρική συνταγή σε απλό χαρτί (όχι σε έντυπο ταμείου) μετά την επίδειξη στο φαρμακείο και την εκτέλεσή της που πρέπει να μένει;
Επιστρέφεται στον ασθενή-πελάτη; (που συνήθως τη χρειάζεται για το "ξέπλυμα")
Μένει στο φαρμακείο ή τουλάχιστον πρέπει να μένει αντίγραφο στο φαρμακείο;
Γιατί αν ο φαρμακοποιός δεν υποχρεούται να κρατάει αντίγραφο τότε πολύ απλά μπορεί να λέει κάθε φορά που χορηγεί φάρμακα χωρίς ιατρική συνταγή (για τα οποία απαιτείται συνταγή): "Μου έδειξε τη συνταγή, την εκτέλεσα και του την έδωσα πίσω".

8 Οκτωβρίου 2010, 12:04:39
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έχει καταλήξει το απλό και το νόμιμο να θεωρείται τρελό και ουτοπικό.

Η απλή συνταγή είναι συνταγή όπως και η συνταγή συνταγολογίου ταμείου. Όπως κρατάει τη μια ο φαρμακοποιός έτσι οφείλει να κρατάει και την άλλη. Οφείλει στην απλή συνταγή να έχει στα χέρια του έστω μια φωτοτυπία εάν ο ασθενής πρέπει να την κρατήσει. Είναι επίσης παράνομος εάν δεν κόψει κανονική απόδειξη πώλησης σε απλή συνταγή καθώς απλή συνταγή σημαίνει ο ασθενής πληρώνει τα φάρμακα (και καταθέτει την απόδειξη με την απλή συνταγή στο ταμείο του εάν προβλέπεται τέτοια διαδικασία από το ταμείο του, πχ το ΙΚΑ,ΟΓΑ δεν προβλέπει).
Το ειδικό μπλοκ για την φύλαξη κουπονιών είναι μόνο για τα χρόνια φάρμακα που ήδη λαμβάνει ο ασφαλισμένος και που μπορεί να προ-χορηγήσει ο φαρμακοποιός χωρίς κίνδυνο να του βαρέσει κανένα πρόστιμο η εφορία που δεν θα κόψει απόδειξη δίνοντας το φάρμακο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
156 Απαντήσεις
349805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαρτίου 2024, 07:48:03
από Argirios Argiriou
7 Απαντήσεις
6214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Ιανουαρίου 2014, 08:34:47
από Πετράκης Νϊκος
1 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2014, 23:41:23
από Denominator
19 Απαντήσεις
18429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Σεπτεμβρίου 2020, 16:38:46
από fanisgp
0 Απαντήσεις
17728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουνίου 2015, 07:24:19
από Argirios Argiriou