Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 14:52:20

Αποστολέας Θέμα: Φαρμακοποιοι και δυο κουτάκια αντιβίωσης...  (Αναγνώστηκε 4440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Οκτωβρίου 2010, 11:13:30
Αναγνώστηκε 4440 φορές
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος ,αν οι ειδικευόμενοι μπορούν να γράψουν συνταγή με 2 κουτάκια αντιβίωσης.
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί σε εφημερία έγραψα σε ασθενή 2 κουτάκια και με έχει τρελάνει ο φαρμακοποιός στα τηλέφωνα(απορώ που βρήκε το τηλέφωνό μου) για να του διορθώσω τη συνταγη και να βάλω γνωμάτευση, επειδή λέει οι ειδικευόμενοι δεν μπορούν να γράψουν πάνω απο ένα κουτάκι!!!
Και ερωτω, εφόσον για να ολοκληρώσει την θεραπεία χρειάζονται 2 κουτάκια, πως θα γράφουμε ένα;
Ρώτησα αν υπάρχει σχετικός νόμος και αποφεύγει να μου τον φέρει...
Επειδή το έψαξα λίγο , τέτοιος νόμος ,που να λεει πως οι ειδικευόμενοι ιατροί δεν μπορουν να συνταγογραφούν πάνω απο ένα κουτάκι αντιβίωσης, δεν υπάρχει.
Υπάρχει ένα π.δ. που αναφέρεται μόνο σε αγροτικούς.

Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

12 Οκτωβρίου 2010, 13:43:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ο περιορισμός σε 1 κουτί ισχύει σε όλους τους ανειδίκευτους.
Άρα, σωστά σε "κυνηγάει" ο φαρμακοποιός.
Εκτός από τις περιπτώσεις που το 1 κουτί αντιστοιχεί σε 1 δόση π.χ. 1 κουτί Netromycin 300 mg αντιστοιχεί σε 1 αμπούλα οπότε εκεί μπορείς να γράψεις παραπάνω για να αρχίσει θεραπεία.
Το σκεπτικό (αν υπάρχει, λέμε τώρα) είναι ότι ως ανειδίκευτος δίνεις την αγωγή για την αρχική αντιμετώπιση του περιστατικού αλλά στη συνέχεια θα ζητηθεί η γνώμη του ειδικευμένου για την ορθότητα της αγωγής που έδωσε ο ανειδίκευτος και την συνέχιση ή αλλαγή της.
Βέβαια το γεγονός ότι η υγεία πολλών ανθρώπων και ολόκληρων νησιών στην επαρχία είναι, κυριολεκτικά, στα χέρια ανειδίκευτων αγροτικών επειδή δεν υπάρχουν ειδικευμένοι σε άμεση πρόσβαση δεν απασχολεί καθόλου τον νομοθέτη.
Ούτε το γεγονός ότι το σύστημα έχει ξεχειλώσει τόσο που ο κάθε ανειδίκευτος γράφει ότι θέλει, όσα θέλει γράφοντας απλά πάνω στη συνταγή "βάσει γνωμάτευσης του τάδε ειδικευμένου". (φυσικά ανύπαρκτη γνωμάτευση)
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Οκτωβρίου 2010, 14:43:17 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

12 Οκτωβρίου 2010, 15:55:54
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

timex



Ίσως να έχεις δίκιο.
Το ότι το π.δ. αναφέρεται μόνο σε αγροτικους γιατρούς και όχι ειδικευόμενους δεν μετράει;
Τεσπα θα γράφω ένα κουτάκι και απο κάτω θα γράφω 1x3 για δέκα μέρες πχ.
Να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι και ο ασθενής να ψάχνει μετά να βρει κάποιον να του γράφει το δεύτερο κουτάκι.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

12 Οκτωβρίου 2010, 17:13:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

karampelas


Το γεγονος πως ο εκπαιδευομενος  ρωτα εδω, αντι για τον εκπαιδευτη του,μονο εγω το προσεξα?

12 Οκτωβρίου 2010, 23:56:42
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το γεγονος πως ο εκπαιδευομενος  ρωτα εδω, αντι για τον εκπαιδευτη του,μονο εγω το προσεξα?
Ναι μόνο εσείς το προσέξατε.
Εγώ πάλι έχω προσέξει ότι η έννοια "εκπαιδευτής" σηκώνει πολύ συζήτηση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

13 Οκτωβρίου 2010, 06:09:52
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το γεγονος πως ο εκπαιδευομενος  ρωτα εδω, αντι για τον εκπαιδευτη του,μονο εγω το προσεξα?

Φυσικά και ρώτησα τον εκπαιδευτή μου πρώτα.
Τον ενημέρωσα άλλωστε πως πρέπει να υπογράψει γνωμάτευση για δυο αμυγδαλίτιδες,αφου λογω απουσίας μου δεν μπορώ να βοηθήσω τον φαρμακοποιο.Εκεινο που μου ειπε ήταν καλά τώρα δεν θα μπορείτε να γράφετε 2 κουτάκια; Τί πράγματα είναι αυτα;!!
Κατα τη γνώμη μου είχε δίκιο αλλά τεσπα...
Είναι μεγάλη συζήτηση.

Επίσης, εδώ έχω ρωτήσει πάρα πολλές ερωτήσεις, γιατί πρώτον τα άτομα που συμμετέχουν στο φόρουμ είναι πολύ ενημερωμένα σχετικά με θέματα της ΠΦΥ και δεύτερον γιατί οι απαντήσεις τους είναι αμεσες, εύστοχες και ανιδιοτελείς!

13 Οκτωβρίου 2010, 09:55:07
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Γιατί θα έπρεπε ο εκπαιδευτής (προφανώς νοσοκομειακός ειδικευμένος γιατρός) να είναι ενημερωμένος για τους κανόνες συνταγογράφησης ανειδίκευτων γιατρών; Το θεωρείτε μέρος της εκπαίδευσης;
Οι περισσότεροι νοσοκομειακοί δεν γνωρίζουν τους κανόνες συνταγογράφησης ούτε για τους ίδιους και την ειδικότητά τους. Στο ΙΚΑ δεν έχουν δικαίωμα συνταγογράφησης και στα υπόλοιπα ταμεία για λόγους συντομίας (ή άλλους λόγους κι ο νοών νοήτω) συνταγογράφηση σε απλό χαρτί και παραπομπή για "ξέπλυμα" στα "παιδιά" της πρωτοβάθμιας ή στους γιατρούς των αντίστοιχων ταμείων. Εδώ το ίδιο κάνουν και πολλοί ιδιώτες (κι εδώ ο νοών νοήτω) με δικαίωμα συνταγογράφησης στα ταμεία των ασθενών.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Οκτωβρίου 2010, 10:08:44 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
34126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαΐου 2019, 21:00:00
από GirousisN
3 Απαντήσεις
12713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2021, 12:45:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
1812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Οκτωβρίου 2016, 10:53:14
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
48241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Φεβρουαρίου 2020, 19:54:36
από Δ. Κουναλάκης
2 Απαντήσεις
14604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Δεκεμβρίου 2022, 20:37:08
από gortsos3