Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:58:06

Αποστολέας Θέμα: Θεραπευτικά και Διαγνωστικά πρωτόκολλα  (Αναγνώστηκε 207852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Μαρτίου 2018, 00:18:57
Απάντηση #255
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ότι θα εξοικονομήσουν από συνταγές θα το φάνε σε εξετάσεις...
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Μαρτίου 2018, 00:22:29
Απάντηση #256
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Δυσκολεύουν" τα πράγματα!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος στο site της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης
Αναγραφή ΑΜΚΑ διενεργήσαντος ιατρού στα αποτελέσματα παρακλινικών εξετάσεων
Αναρτήθηκε:1/3/18 - 2:35 μ.μ.

Σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας, από 1/4/2018 σε όλες τις απαντήσεις των παρακλινικών ελέγχων που διενεργούνται θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο και  ο ΑΜΚΑ του ιατρού που διενήργησε τον έλεγχο.
Το σύστημα Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης θα προσαρμοστεί έτσι ώστε ο θεράπων ιατρός, κατά τη διαδικασία καθορισμού βήματος θεραπευτικού πρωτοκόλλου,  να καταχωρεί, εκτός του αποτελέσματος και της ημερομηνίας παρακλινικού  ελέγχου, τον ΑΜΚΑ του διενεργήσαντος τον έλεγχο ιατρού.
Δείτε εδώ τη σχετική εγκύκλιο.

(υποθέτω θα υπάρχει ΑΜΚΑ και στις εργαστηριακές εξετάσεις από νοσοκομεία και δημόσιες δομές γενικότερα)
Τα πρωτόκολλα "λήγουν" στους 6 μήνες. Θα ζητούνται καινούργιες εξετάσεις για χοληστερίνη, HDL, LDL, τριγλυκερίδια, ουρικό οξύ, γλυκοζυλιωμένη;

Αφού για κάποιο λόγο δεν καταχωρούνται απ'ευθείας τα αποτελέσματα από τα εργαστήρια, που κάνουν τον έλεγχο, θα πάμε δια της πλαγίας οδού... Και μάλλον όταν λήγουν τα πρωτόκολλα θα ψάχνουμε για ΑΜΚες.

2 Μαρτίου 2018, 00:39:20
Απάντηση #257
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αφού για κάποιο λόγο δεν καταχωρούνται απ'ευθείας τα αποτελέσματα από τα εργαστήρια, που κάνουν τον έλεγχο, θα πάμε δια της πλαγίας οδού... Και μάλλον όταν λήγουν τα πρωτόκολλα θα ψάχνουμε για ΑΜΚες.

Όποιος γιατρός βάζει "ψεύτικα" αποτελέσματα, ακόμη κι αν παραθέτει ΑΜΚΑ μικροβιολόγου, θα είναι πλέον πολύ εύκολο να αποκαλυφθεί. Ο μικροβιολόγος (ιδιώτης ή κρατικός) δεν θα κινδυνεύει γιατί απλά δεν θα έχει εκδώσει τέτοια αποτελέσματα. Κάλλιστα θα μπορεί να μηνύσει και το γιατρό που επικαλέστηκε το ΑΜΚΑ του για εικονικά αποτελέσματα.

2 Μαρτίου 2018, 08:22:08
Απάντηση #258
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο μικροβιολόγος (ιδιώτης ή κρατικός) δεν θα κινδυνεύει γιατί απλά δεν θα έχει εκδώσει τέτοια αποτελέσματα.
Πολλές φορές έχω στα χέρια μου εξετάσεις από κρατικές δομές (ασθενών που κλείνουν ραντεβού στο Νοσοκομείο ή στο πρώην ΙΚΑ).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Μαρτίου 2018, 09:40:46
Απάντηση #259
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο μικροβιολόγος (ιδιώτης ή κρατικός) δεν θα κινδυνεύει γιατί απλά δεν θα έχει εκδώσει τέτοια αποτελέσματα.
Πολλές φορές έχω στα χέρια μου εξετάσεις από κρατικές δομές (ασθενών που κλείνουν ραντεβού στο Νοσοκομείο ή στο πρώην ΙΚΑ).

Βασίλη, γράφει ότι προωθείται ρύθμιση ώστε από 1η Απριλίου κάθε αποτέλεσμα που βγαίνει για παρακλινική εξέταση να έχει πάνω το ΑΜΚΑ του εργαστηριακού που έβγαλε το αποτέλεσμα. Οπότε, αν από 1η Απριλίου κλινικός γιατρός βάζει εικονικά αποτελέσματα, ακόμη κι αν καταχωρεί ΑΜΚΑ εργαστηριακού γιατρού, θα είναι πολύ εύκολο να αποδειχθεί ότι τη συγκεκριμένη ημερομηνία (γιατί θα βάζει και ημερομηνία αποτελεσμάτων) δεν εκδόθηκαν αυτά τα αποτελέσματα. Άρα αθώος ο εργαστηριακός και ένοχος ο κλινικός.

2 Μαρτίου 2018, 10:02:34
Απάντηση #260
Αποσυνδεδεμένος

manospall


και τωρα θα γελασουμε.σε κεντρα υγειας και εξωτερικα ιατρεια νοσοκομειων και κυριως αγροτικα ιατρεια .απο την μικρη μου ενασχοληση σε κεντρο υγειας και εχω εικονα απο αγροτικα ιατρεια αυτο ειναι δυσκολο εως αδυνατο.ΣΩΣΤΟ μετρο κατα τα αλλα !!!βαζουμε πρωτοκολα αλλα να γινονται οχι να γραφουμε οτι μας ελθει στο κεφαλι.επειδη ειμαι γιατρος ΚΑΙ σε δημοτικο οργανισμο δεχομαι πιεσεις καθημερινα διοτι μεγαλη μεριδα ασθενων τους παραπεμπω στους θεραποντες ιατρους τους να μου φερουν εξετασεις.με εξετασεις αιματος 5/τιας γραψε μου φαρμακα μην παω στο δημαρχο.

3 Μαρτίου 2018, 22:01:00
Απάντηση #261
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο μικροβιολόγος (ιδιώτης ή κρατικός) δεν θα κινδυνεύει γιατί απλά δεν θα έχει εκδώσει τέτοια αποτελέσματα.
Πολλές φορές έχω στα χέρια μου εξετάσεις από κρατικές δομές (ασθενών που κλείνουν ραντεβού στο Νοσοκομείο ή στο πρώην ΙΚΑ).
Ακομα και αποτελεσματα εξετασεων απο ΤΕΠ. Τα αποτελεσματα απο κρατικες δομες συνηθως δεν εχουν καν σφραγιδα, παρα μονο μια υπογραφη. Οποτε..

4 Μαρτίου 2018, 09:57:13
Απάντηση #262
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
και τωρα θα γελασουμε.σε κεντρα υγειας και εξωτερικα ιατρεια νοσοκομειων και κυριως αγροτικα ιατρεια .απο την μικρη μου ενασχοληση σε κεντρο υγειας και εχω εικονα απο αγροτικα ιατρεια αυτο ειναι δυσκολο εως αδυνατο.ΣΩΣΤΟ μετρο κατα τα αλλα !!!βαζουμε πρωτοκολα αλλα να γινονται οχι να γραφουμε οτι μας ελθει στο κεφαλι.επειδη ειμαι γιατρος ΚΑΙ σε δημοτικο οργανισμο δεχομαι πιεσεις καθημερινα διοτι μεγαλη μεριδα ασθενων τους παραπεμπω στους θεραποντες ιατρους τους να μου φερουν εξετασεις.με εξετασεις αιματος 5/τιας γραψε μου φαρμακα μην παω στο δημαρχο.

Συμφωνώ ότι δεν γίνεται πλέον να μπαίνουν τυχαία αποτελέσματα στα πρωτόκολλα, αλλά ΔΕΝ είναι σωστό μέτρο... είναι παλαιολιθικό! Το σωστό θα ήταν να μπουν επιτέλους τα αποτελέσματα απ'ευθείας από την πηγή τους. Πολλοί από τους ασθενείς κάνουν και ξανακάνουν εξετάσεις και αμέσως μετά πετούν τα αποτελέσματα στα σκουπίδια! Τα αποτελέσματα δεν υπάρχουν  και ο ΑΜΚΑ του μικροβιολόγου επίσης...

4 Μαρτίου 2018, 12:14:34
Απάντηση #263
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το σωστό θα ήταν να μπουν επιτέλους τα αποτελέσματα απ'ευθείας από την πηγή τους.
Ακριβώς!
Αυτός που ζητά τις εξετάσεις πρέπει φέρει την ευθύνη της δαπάνης.
Αυτός που τις εκτελεί πρέπει να αποδεικνύει ότι η δαπάνη εκτελέστηκε.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Μαρτίου 2018, 12:24:23
Απάντηση #264
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Είναι η Ελληνική πραγματικότητα το όλο θέμα.... Επιμένω ότι μόνο ο πολίτης θα ταλαιπωρηθεί από αυτό το θέμα..... 
Η ΗΔΙΚΑ έχει την υποδομή να λάβει τα αποτελέσματα. Αλλά:
α) Τα ιδιωτικά διαγνωστικά λένε ότι δεν περιλαμβάνεται στην τελευταία τροπολογία και ήδη κάνουν εκτέλεση στο σύστημα του ΕΟΠΥΥ. Θα κάνουν και στην ΗΔΙΚΑ;
β) Τα δημόσια διαγνωστικά σφυρίζουν αμέριμνα.... Υπάρχει μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις η υπόνοια ότι γίνονται στο νοσοκομείο οι εξετάσεις και το παραπεμπτικό εκτελείται στον ΕΟΠΥΥ από κάποιο "δικό" μας ιδιώτη μικροβιολόγο
γ) Το υπουργείο αναρωτιέται... Θέλουν οι γιατροί να μπαίνουν τα αποτελέσματα στο σύστημα; Μήπως ξαφνικά, πολλοί ασθενείς δεν πληρούν τα πρωτόκολλα; Θα το στηρίξουν οι γιατροί;
δ) Ο ΕΟΠΥΥ έχει μια συμπεριφορά που δεν αναλύεται....... λογικά.

Με όλα τα παραπάνω ακούω ιδέες....
Η δική μου ιδέα, ήταν να αρχίσουν να μπαίνουν όλα τα αποτελέσματα από εξετάσεις από τις δημόσιες δομές αυτόματα. Και έπονται τα ιδιωτικά μικροβιολογικά...... και ακτινολογικα
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

4 Μαρτίου 2018, 15:25:13
Απάντηση #265
Αποσυνδεδεμένος

manospall


σημασια  δεν εχει ποιος τις περνα αλλα να εκτελουνται.υπαρχουν ασθενης οι οποιοι λαμβανουν φαρμακα εντος του <<proto>>ΚΟΛΟΥ και εχουν να κανουν εξετασεις 6 χρονια.θα βγουν στην επιφανεια μικροβιολογικα σε κεντρα υγειας που τις εξετασεις κανει ουσιαστικα μαια ακτινογραφιες χωρις ακτινοδιαγνωστη.να δουμε ποιος εκτελων ιατρος θα βαλει το αμκα του κατω απο εξετασεις τωρα.να δουμε και φαρμακολαυνους ιατρους που εβαζαν οτι να ειναι αρκει να γραψουν το φαρμακακι τους!!!να παψει αυτη η κοροιδια του θεραπευτικου πρωτοκολου οπως ειναι σημερα.ΣΩΣΤΟ μετρο κατα την αποψη μου.θα μπορουσα να γραψω εκατονταδες περιπτωσεις <<μαιμου>>

4 Μαρτίου 2018, 17:24:32
Απάντηση #266
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Θα θυμούνται οι παλαιότεροι όταν είχε εφαρμοστεί το μέτρο με τις κινολόνες που ήθελε υποχρεωτικά αντιβιόγραμμα με ανθεκτικότητα στα άλλα αντιβιοτικά (ή κακοήθη εξωτερική ωτίτιδα, χωρίς αντιβιόγραμμα, που είχε παρουσιάσει τότε εντυπωσιακή αύξηση) ότι είχαν βρεθεί κάποιοι μικροβιολόγοι που χορηγούσαν το "κατάλληλο" αντιβιόγραμμα.
Αναρωτιέμαι αν θα υπάρξουν ανάλογες περιπτώσεις τώρα όπου, π.χ. με 10-15 ευρώ κασεράκι και απόδειξη για 5, θα δίνουν ότι συνδυασμό χοληστερίνης και σακχάρου "απαιτείται".

4 Απριλίου 2018, 18:21:11
Απάντηση #267
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα του υπουργείου Υγείας τα διαγνωστικά θεραπευτικά πρωτόκολλα που θα πρέπει να τηρούν οι γιατροί για την αντιμετώπιση των λοιμώξεων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

5 Απριλίου 2018, 00:55:03
Απάντηση #268
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Συγχαρητήρια στους συναδέλφους για αυτή την καταπληκτική δουλειά και την update βιβλιογραφική παραπομπή....!Απο που είναι το μπαλκόνι να πηδήσω;

26 Απριλίου 2018, 23:53:40
Απάντηση #269
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Δυσκολεύουν" τα πράγματα!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος στο site της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης
Αναγραφή ΑΜΚΑ διενεργήσαντος ιατρού στα αποτελέσματα παρακλινικών εξετάσεων
Αναρτήθηκε:1/3/18 - 2:35 μ.μ.

Σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας, από 1/4/2018 σε όλες τις απαντήσεις των παρακλινικών ελέγχων που διενεργούνται θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο και  ο ΑΜΚΑ του ιατρού που διενήργησε τον έλεγχο.
Το σύστημα Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης θα προσαρμοστεί έτσι ώστε ο θεράπων ιατρός, κατά τη διαδικασία καθορισμού βήματος θεραπευτικού πρωτοκόλλου,  να καταχωρεί, εκτός του αποτελέσματος και της ημερομηνίας παρακλινικού  ελέγχου, τον ΑΜΚΑ του διενεργήσαντος τον έλεγχο ιατρού.
Δείτε εδώ τη σχετική εγκύκλιο.

(υποθέτω θα υπάρχει ΑΜΚΑ και στις εργαστηριακές εξετάσεις από νοσοκομεία και δημόσιες δομές γενικότερα)
Τα πρωτόκολλα "λήγουν" στους 6 μήνες. Θα ζητούνται καινούργιες εξετάσεις για χοληστερίνη, HDL, LDL, τριγλυκερίδια, ουρικό οξύ, γλυκοζυλιωμένη;

Αφού προφανώς έχει λυθεί το πρόβλημα αναγραφής ΑΜΚΑ του διενεργήσαντος τον έλεγχο σε αποτελέσματα νοσοκομείων και ιδιωτικών ιατρείων, θεώρησαν καλό να εκδώσουν Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος για το πως θα αναγράφεται το ΑΜΚΑ σε αποτελέσματα από ΚΥ!!!

Παράθεση
Διευκρινίσεις προς τα Κέντρα Υγείας σχετικά με την Εγκύκλιο του Γ.Γ του Υπουργείου Υγείας για ΑΜΚΑ Ιατρού στις παρακλινικές εξετάσεις
Αναρτήθηκε:25/4/18 - 11:31 π.μ.

Σε συνέχεια προηγούμενης ανακοίνωσης σχετικά με εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας για την "Αναγραφή ΑΜΚΑ διενεργήσαντος ιατρού στα αποτελέσματα παρακλινικών εξετάσεων", σας ενημερώνουμε ότι σε περιπτώσεις δυσχέρειας ή αδυναμίας να υπογράφεται ο παρακλινικός έλεγχος από τον διενεργήσαντα, ο Υπεύθυνος Συντονισμού Επιστημονικής Λειτουργίας του Κέντρου Υγείας θα βεβαιώνει με το ονοματεπώνυμο, τον ΑΜΚΑ και την υπογραφή του, τη διενέργεια του παρακλινικού ελέγχου στο Κέντρο Υγείας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Οκτωβρίου 2010, 09:11:51
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
4083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2011, 09:23:31
από Δ. Κουναλάκης
31 Απαντήσεις
18628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαρτίου 2012, 19:39:15
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
78072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2013, 00:23:58
από thepap
2 Απαντήσεις
47818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2020, 09:43:18
από Αδαμάντιος Σκούφαλος