Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
26 Απριλίου 2024, 17:00:23

Αποστολέας Θέμα: Θεραπευτικά και Διαγνωστικά πρωτόκολλα  (Αναγνώστηκε 208396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Οκτωβρίου 2013, 21:55:50
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Θα τολμήσω μία ίσως αφελή ερώτηση:
Γιατί θα πρέπει σώνει και καλά τον έλεγχο της τήρησης των πρωτοκόλλων να τον αναλάβει ένας προγραμματιστής, που στο κάτω-κάτω δεν καταλαβαίνει από ιατρική;
Μία απλή λύση θα ήταν η δήλωσή μας κατά πόσον ακολουθούμε το θεραπευτικό πρωτόκολλο και αν όχι, για ποιο λόγο (είναι νομίζω απλό να υπάρχει πριν από την έκδοση της ηλεκτρονικής συνταγής η ερώτηση "Ακολουθήθηκαν τα ισχύοντα θεραπευτικά πρωτόκολλα" με δύο επιλογές οι οποίες να μπορούν να τσεκαριστούν: "Ναι", "Όχι". Αν κάποιος τσεκάρει το "Όχι", να υποχρεούται να αναφέρει το λόγο σε ένα μικρό ελεύθερο πεδίο).
Η κατά δήλωση του γιατρού σύμπλευση με τα θεραπευτικά πρωτόκολλα και η ανά πάσα στιγμή δυνατότητα δειγματοληπτικού ελέγχου είναι ό,τι πιο απλό μπορώ να φανταστώ. Και μόνιμο, μάλιστα, χωρίς να απαιτούνται αλλαγές κάθε φορά που προστίθενται ουσίες ή αλλάζουν τα πρωτόκολλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Οκτωβρίου 2013, 22:21:43 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Οκτωβρίου 2013, 22:23:00
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Σκεφτομαι:6 χρονια ιατρικη και 4 ειδικοτητα υποχρεωτικα (για να μην αναφερω άλλα προαιρετικα αντικειμενα)...και ΟΛΑ αυτα ΓΙΑΤΙ?Για να καταληξουμε στο τέλος να παιζουμε καθε μερα στο ιατρειο και στο κομπιουτερ μας ...PcMAn,sponsored by ΗΔΙΚΑ

Χρειαζεται αραγε γιατρος για να συνταγογραφει ή αρκει ενας οιοδηποτε υπάλληλος τυπου ΚΕΠ που θα εχει μια γνωματευση ιατρικη στα χερια του και απο κει και περα θα ακολουθει τη ΝΕΑ  συνταγογραφηση τυπου συμπληρωσης φορολογικης δηλωσης?

Τα καναν σκ@τ@...και μετα μας πεταξαν μεσα!
+

2 Οκτωβρίου 2013, 22:49:37
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Ποιο ανεγκεφαλο,διεστραμμενο,σαδιστικο,κομπλεξικο και full of shit μυαλο ειχε τη λαμπρη ιδεα να μετατρεψει μια απλη συνταγογραφηση σε μαραθωνιο γιατι αυτο θα ειναι προς οφελος της δημοσιας υγειας?Εχουν καταλαβει οι ΚΡΕΤΙΝΟΙ πως συνθλιβουν το γιατρο σε γραφειοκρατικη μεγγενη και ο χρονος πραγματικης ενασχολησης με τον ασθενη ειναι πλέον ανυπαρκτος?

Αλλα θα μου πειτε τι τους νοιαζει?Αυτος που καποτε πουλαγε βιβλια συναγωνιζομενος τον κυριο ΕΞΥΠΝΗ ΣΙΤΑ εγινε σε μια νυχτα σεριφης και διαδιδει το δικο του νομο στο φαρ ουεστ.Καμμενος πολιτικα,χωρις παρελθον και μελλον,ο καταλληλος ανθρωπος για να φερει το μπαχαλο στο ονομα της εξυγιανσης,χωρις πολιτικο κοστος και αμαυρωση τζακιου και  με ανταλλαγμα το σταριλικι του υπουργου,οσο αυτο κρατησει


Τι τους νοιαζει...αφου ΑΥΤΟΙ οταν χρειαστουν γιατρο θα σηκωθει μεχρι και διαστημοπλοιο για παρτη τους...Αει στα κομματια πια...
+

2 Οκτωβρίου 2013, 23:34:03
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εγώ πάντως επέλεξα το πρωτόκολλο:
ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ - ΓΥΝΑΙΚΕΣ- ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΓΜΑ / Αγωγή 1ου βήματος / Με διαταραχές ανωτέρου γαστρεντερικού (π.χ. γαστρίτιδα, οισοφαγίτιδα, κλπ) - Διάρκεια αγωγής έως 5 έτη

και έγραψα στον εαυτό μια συνταγούλα με PROLIA....
Φαντάζομαι ότι με άφησε να συνταγογραφήσω ένα φάρμακο αξίας 263€ μάλλον επειδή δεν κατάλαβε ότι δεν είμαι γυναίκα....

Σκέφτομαι ότι αφού το λέει και το πρωτόκολλο να αρχίσω να συνταγογραφώ και μερικά PROLIA που παραπονείται ο φαρμακευτικός αντιπρόσωπος ότι δεν του έχω γράψει κανένα....
Χωρίς τύψεις πλέον, κύριοι.... Δουλεύω βάση πρωτοκόλλου, και δικαιούμαι το καλύτερο φάρμακο για την νόσο μου....

Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Οκτωβρίου 2013, 23:43:42
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Τελικα ειμαι τυχερος που ειμαι σε μακροχρόνια αδεια!!!!!!

3 Οκτωβρίου 2013, 10:17:41
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
ΚΑλημερα MORITURI
εγω αφου εχασα 20 λεπτα σε μια συνταγη ανευ επιτυχιας προσπαθησα να συνταγογραφησω μονο με icd10 και το δεχθηκε!!!
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

3 Οκτωβρίου 2013, 16:08:44
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

ZArk

Επώνυμοι
Συνάδελφοι, δεν μου λειτουργει το πρωτόκολλο. Ενω επιλέγω οστεοπ χωρις γαστρεντερικα για 5 χρονια αγωγή και φαρμακο Αλενδρονατη, δεν μου επιτρέπει στην ιδια συνταγή να προσθέσω το ασβέστιο!!!!!
Επίσης δεν μου εμφανίζει το icd 10 που εχω επιλέξει, αλλα μόνο το πρωτόκολλο, αν δεν βγω απο την σελίδα του ΗΔΙΚΑ  σε κάθε νεο ασθενή με οστεοπόρωση.
Σε εσάς λειτουργεί η καφετιέρα καλύτερα?

Ευχαριστώ
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

3 Οκτωβρίου 2013, 18:18:23
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφοι, δεν μου λειτουργει το πρωτόκολλο. Ενω επιλέγω οστεοπ χωρις γαστρεντερικα για 5 χρονια αγωγή και φαρμακο Αλενδρονατη, δεν μου επιτρέπει στην ιδια συνταγή να προσθέσω το ασβέστιο!!!!!
Επίσης δεν μου εμφανίζει το icd 10 που εχω επιλέξει, αλλα μόνο το πρωτόκολλο, αν δεν βγω απο την σελίδα του ΗΔΙΚΑ  σε κάθε νεο ασθενή με οστεοπόρωση.
Σε εσάς λειτουργεί η καφετιέρα καλύτερα?

Ευχαριστώ
Όχι, έτσι γίνεται. Αν επιλέξεις να γράψεις με πρωτόκολλο δεν μπορείς να προσθέσεις με ICD-10.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

3 Οκτωβρίου 2013, 18:28:52
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

samsok


ουτε πρωτοκολλα ουτε τιποτα,δεν δουλευει γενικως!

3 Οκτωβρίου 2013, 19:05:27
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Θες αλενδρονάτη + ασβέστιο "πρωτοκολλοποιημένα";
Μια συνταγή για την αλενδρονάτη (+1 ευρώ από 1η Ιανουαρίου) και μια συνταγή για το ασβέστιο (+1 ευρώ από 1η Ιανουαρίου).
Αμ πως!

3 Οκτωβρίου 2013, 20:21:24
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

drpetros


Συνάδελφοι σας παραθέτω ανακοίνωση του Ιατρικού Συλλόγου Αθήνας για το θέμα της ηλεκτρονικής συνταγογράφης βάσει των Θεραπευτικών και Διαγνωστικών πρωτόκολλων.

Επιβεβαιώνεται ότι το σύστημα είναι ακόμα πιλοτικό και επομένως προαιρετικό επι του παρόντος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


3 Οκτωβρίου 2013, 22:09:25
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Αυτο με το ευρω ανα συνταγη Διαμαντη μπορεις να το εξηγησεις λιγο?Ειχα ακουσει κ εγω κατι πρν μερες αλλα το θεωρησα μπουρδες...
+

3 Οκτωβρίου 2013, 22:21:13
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


(με την άδεια του @Διαμαντή)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Οκτωβρίου 2013, 23:26:36
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

samsok


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θες αλενδρονάτη + ασβέστιο "πρωτοκολλοποιημένα";
Μια συνταγή για την αλενδρονάτη (+1 ευρώ από 1η Ιανουαρίου) και μια συνταγή για το ασβέστιο (+1 ευρώ από 1η Ιανουαρίου).
Αμ πως!
ειπα και εγω γιατι να μην επιτρεπει το πρωτοκολλο να γραψεις πανω απο ενα φαρμακο /συνταγη,το ευρω ανα συνταγη τα εξηγει ολα! που να μπουν και πρωτοκολλα σε ΑΥ ή ΣΔ που τα φαρμακα μπορει να ειναι & 3 η 4!

29 Ιανουαρίου 2014, 18:18:53
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μήνυμα στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση:

Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα Τετάρτη 29/1/2014 έως τη Δευτέρα 10/2/2014 το ΘΠΣ της Δυσλιπιδαιμίας έχει αναρτηθεί στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης και είναι σε πιλοτική λειτουργία. Κατά την πιλοτική λειτουργία οι ιατροί μπορούν να συνταγογραφούν φάρμακα για τη Δυσλιπιδαιμία και εκτός του ΘΠΣ, ενώ στη συνέχεια θα μπορούν να συνταγογραφούν τα σχετικά φάρμακα μόνο μέσω ΘΠΣ.

Υ.Γ. Και μία μικρή επίκαιρη παρατήρηση: Φάρμακα όπως τα ω-3 λιπαρά και το νικοτινικό οξύ που πρέπει να χρησιμοποιούνται επί ενδείξεων βάσει πρωτοκόλλου, δεν μπορούν να συνταγογραφηθούν είτε επειδή αποτελούν ΜΥΣΥΦΑ (ω-3) είτε συμπληρώματα διατροφής (Β3).
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Ιανουαρίου 2014, 18:30:13 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Οκτωβρίου 2010, 09:11:51
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
4114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2011, 09:23:31
από Δ. Κουναλάκης
31 Απαντήσεις
18793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαρτίου 2012, 19:39:15
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
79379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2013, 00:23:58
από thepap
2 Απαντήσεις
47854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2020, 09:43:18
από Αδαμάντιος Σκούφαλος