Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
25 Απριλίου 2024, 19:48:18

Αποστολέας Θέμα: Θεραπευτικά και Διαγνωστικά πρωτόκολλα  (Αναγνώστηκε 208358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Ιανουαρίου 2014, 20:41:08
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Με βάση τα πρωτόκολλα της υπερλιπιδαιμίας, όλες οι αγωγές πρέπει να αλλάξουν από τις 10/2 και μετά, αν και εφόσον ισχύσουν για ασθενείς που βρίσκονται ήδη σε θεραπεία

29 Ιανουαρίου 2014, 20:49:09
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

george fagogenis


με βάση τα πρωτόκολλα της υπερλιπιδαιμίας, αν βάλεις "ροσουβαστατίνη" και ζητήσεις να γράψεις crestor......σου φέρνει το μήνυμα το crestor δεν υπάρχει!!!!!
να δώ πώς θα το συνταγογραφούμε από 10/2 και μετά....

29 Ιανουαρίου 2014, 20:53:18
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
με βάση τα πρωτόκολλα της υπερλιπιδαιμίας, αν βάλεις "ροσουβαστατίνη" και ζητήσεις να γράψεις crestor......σου φέρνει το μήνυμα το crestor δεν υπάρχει!!!!!
να δώ πώς θα το συνταγογραφούμε από 10/2 και μετά....

...
Να θυμίσω ότι η προηγούμενη απόπειρα στέφθηκε από αποτυχία.
Τα πρωτόκολλα βοηθούν, όταν έχουν λογική και δεν είναι μονόδρομος.
Αν είναι να δυσκολεύουν τόσο τον ασθενή και το γιατρό του, κάτι δε γίνεται σωστά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Ιανουαρίου 2014, 21:37:24
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

nickm


προσπάθησα και εγω να γράψω crestor 5,  μου το βρήκε κανονικά και κάνοντας καταχώρηση συνταγής μου έβγαλε μια ειδοποίηση με ένα κιτρινο θαυμαστικό οτι έχω ξεπεράσει το πλαφόν!!!!

30 Ιανουαρίου 2014, 09:44:09
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Εκεί που η χώρα μας θα κάνει μεγάλη οικονομία, είναι εάν αρχίσει το ηλεκτρονικό σύστημα να μπλοκάρει την συνταγογράφηση κλοπιδογρέλης εκτός ενδείξεων.

Η αίσθησή μου είναι ότι περίπου το 95% της συνταγογραφούμενης κλοπιδογρέλης είναι εκτός ενδείξεων.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιανουαρίου 2014, 10:00:53
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το ίδιο και τα εισπνεόμενα κορτικοστεροειδή στη ΧΑΠ ...γίνεται μεγάλη κατάχρησή τους ( όχι αδικαιολόγητα, αφού κάποτε η συμμετοχή ήταν ...10% ! )
Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη που θα έχει το Ντάξας, το οποίο είχε υποστηρίξει με ιδιαίτερη ζέση στο Φόρουμ διακεκριμένος Πνευμονολόγος τις.
Θα δούν πολλά ακόμη τα μάτια μας ( άνοια, ψυχώσεις, γλαύκωμα, οστεοπόρωση, ΣΔ... ) Σίγουρα, έφτασε το τέλος μιας εποχής (φαύλης και καταστροφικής) και αυτό το οφείλουμε σε μεγάλο βαθμό και στον Άδωνι, που σε καίρια ζητήματα (φραγμοί στη συνταγογράφηση, πρωτόκολλα) δεν επέδειξε την αδράνεια και τον ωχαδερφισμό των προκατόχων του (π.χ. Λυκουρέζος, Αβραμόπουλος, Ξενογιανναδακοπαπαδοπούλου, Ν. Κακλαμάνης κ.τ.ο.) 
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου 2014, 10:09:01 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Ιανουαρίου 2014, 10:12:43
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ίδιο και τα εισπνεόμενα κορτικοστεροειδή στη ΧΑΠ ...γίνεται μεγάλη κατάχρησή τους ( όχι αδικαιολόγητα, αφού κάποτε η συμμετοχή ήταν ...10% ! )
Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη που θα έχει το Ντάξας, το οποίο είχε υποστηρίξει με ιδιαίτερη ζέση στο Φόρουμ διακεκριμένος Πνευμονολόγος τις.
Θα δούν πολλά ακόμη τα μάτια μας ( άνοια, ψυχώσεις, γλαύκωμα, οστεοπόρωση, ΣΔ... ) Σίγουρα, έφτασε το τέλος μιας εποχής (φαύλης και καταστροφικής) και αυτό το οφείλουμε σε μεγάλο βαθμό και στον Άδωνι, που σε καίρια ζητήματα (φραγμοί στη συνταγογράφηση, πρωτόκολλα) δεν επέδειξε την αδράνεια και τον ωχαδερφισμό των προκατόχων του (π.χ. Λυκουρέζος, Αβραμόπουλος, Ξενογιανναδακοπαπαδοπούλου, Ν. Κακλαμάνης κ.τ.ο.) 

ΟΚ, αλλά αυτό πρέπει να γίνει με έναν τρόπο που θα διευκολύνει τους γιατρούς που είναι κοντά σε αυτήν τη λογική. Μέχρι στιγμής τα δείγματα δεν είνια και τα πιο ενθαρρυντικά. Εκτός κι αν στόχος μας είναι να βάζουμε γενικώς εμπόδια και όχι να εξορθολογίσουμε, όπως λένε προσφιλώς και οι κυβερνώντες.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Ιανουαρίου 2014, 10:14:45
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
ειναι αδυνατον να συνταγογρ. με την υπαρχουσα μορφη του πρωτοκολλου.μια συμβαστατινη και δεν καταφερα ουτε να την βρω....

30 Ιανουαρίου 2014, 13:02:18
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

Diamantius


Μια απορία: Τα ενσωματωμένα στην Η/Σ πρωτόκολλα είναι διαφορετικά από τα αναρτημένα στο site του ΕΟΦ;
Trying to apply the principles of Clinical Pharmacy to my daily work routine. Strong advocate of Evidence-based Medicine and stronger enemy of bad science.

30 Ιανουαρίου 2014, 13:09:54
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

drpetros


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μια απορία: Τα ενσωματωμένα στην Η/Σ πρωτόκολλα είναι διαφορετικά από τα αναρτημένα στο site του ΕΟΦ;

Ναι Diamantius, είναι διαφορετικά. Της οστεοπόρωσης π.χ. το πρωτόκολλο της ΗΔΙΚΑ είναι παντελώς εσφαλμένο.
'Εχω επικοινωνήσει με την Ελληνική Ενδοκρινολογική Εταιρεία και έχουν ήδη κινητοποιηθεί  για να γίνουν διορθώσεις.

30 Ιανουαρίου 2014, 13:12:54
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα Τετάρτη 29/1/2014 έως τη Δευτέρα 10/2/2014 το ΘΠΣ της Δυσλιπιδαιμίας έχει αναρτηθεί στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης και είναι σε πιλοτική λειτουργία.
   Απ΄ότι κατάλαβα όταν "πατάτε" καταχώρηση συνταγής και μετά ορισμός θεραπευτικού πρωτοκόλλου σας βγάζει μετά σαν επιλογή την οστεοπόρωση και τις υπερλιπιδαιμίες. Είναι έτσι ή όχι.
   Ρωτάω γιατί ήθελα να δω (περιέργεια περισσότερο) τα πρωτόκολλα της υπερλιπιδαιμίας αλλά δεν μου τα βγάζει σαν επιλογή (μόνο της οστεοπόρωσης). Είμαι αποκλεισμένος (και δίκαια βέβαια) απο αυτά ή κάνω κάτι λάθος;

30 Ιανουαρίου 2014, 13:55:19
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα Τετάρτη 29/1/2014 έως τη Δευτέρα 10/2/2014 το ΘΠΣ της Δυσλιπιδαιμίας έχει αναρτηθεί στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης και είναι σε πιλοτική λειτουργία.
   Απ΄ότι κατάλαβα όταν "πατάτε" καταχώρηση συνταγής και μετά ορισμός θεραπευτικού πρωτοκόλλου σας βγάζει μετά σαν επιλογή την οστεοπόρωση και τις υπερλιπιδαιμίες. Είναι έτσι ή όχι.
   Ρωτάω γιατί ήθελα να δω (περιέργεια περισσότερο) τα πρωτόκολλα της υπερλιπιδαιμίας αλλά δεν μου τα βγάζει σαν επιλογή (μόνο της οστεοπόρωσης). Είμαι αποκλεισμένος (και δίκαια βέβαια) απο αυτά ή κάνω κάτι λάθος;
Μήπως το αποκλείει λόγω ειδικότητας;
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Ιανουαρίου 2014, 14:31:25
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

bpikou


Σε εμένα δεν μου βγάζει καμία επιλογή για ορισμό θεραπευτικού πρωτοκόλλου, μόνο την επιλογή του ICD10.

30 Ιανουαρίου 2014, 19:55:20
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε εμένα δεν μου βγάζει καμία επιλογή για ορισμό θεραπευτικού πρωτοκόλλου, μόνο την επιλογή του ICD10.
   Οπότε όντως (και δικαίως όπως είπα) ελέγχει τις ειδικότητες για τα πρωτόκολλα...

30 Ιανουαρίου 2014, 23:42:18
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

george fagogenis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
προσπάθησα και εγω να γράψω crestor 5,  μου το βρήκε κανονικά και κάνοντας καταχώρηση συνταγής μου έβγαλε μια ειδοποίηση με ένα κιτρινο θαυμαστικό οτι έχω ξεπεράσει το πλαφόν!!!!

πού το βρήκες το crestor; το έψαχνα σήμερα και δεν υπάρχει περίπτωση να το συνταγογραφήσω με θεραπευτικό πρωτόκολλο.....
όπως και το Inegy....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Οκτωβρίου 2010, 09:11:51
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
4114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2011, 09:23:31
από Δ. Κουναλάκης
31 Απαντήσεις
18780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαρτίου 2012, 19:39:15
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
79339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2013, 00:23:58
από thepap
2 Απαντήσεις
47854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2020, 09:43:18
από Αδαμάντιος Σκούφαλος