Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:28:27

Αποστολέας Θέμα: Χωρίς κάλυψη από 20/5 τα (Μ.Υ.ΣΥ.ΦΑ.) φάρμακα  (Αναγνώστηκε 5124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Μαΐου 2010, 18:56:13
Αναγνώστηκε 5124 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Χωρίς κάλυψη από 20/5 τα φάρμακα για τα οποία δεν απαιτείται ιατρική συνταγή
     
Από τις 20 Μαΐου 2010 τα ασφαλιστικά ταμεία δεν θα καλύπτουν δαπάνες που αφορούν φαρμακευτικά προϊόντα
 για τα οποία δεν απαιτείται ιατρική συνταγή (Μ.Υ.ΣΥ.ΦΑ.), όπως αναφέρεται σε επιστολή της Γενική Γραμματέας Κοινωνικών Ασφαλίσεων κ. Αθ. Δρέττα.




πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

18 Μαΐου 2010, 20:57:27
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χωρίς κάλυψη από 20/5 τα φάρμακα για τα οποία δεν απαιτείται ιατρική συνταγή
   
Από τις 20 Μαΐου 2010 τα ασφαλιστικά ταμεία δεν θα καλύπτουν δαπάνες που αφορούν φαρμακευτικά προϊόντα
για τα οποία δεν απαιτείται ιατρική συνταγή (Μ.Υ.ΣΥ.ΦΑ.), όπως αναφέρεται σε επιστολή της Γενική Γραμματέας Κοινωνικών Ασφαλίσεων κ. Αθ. Δρέττα.
πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το καλύτερο ποστάρισμα του φόρουμ εδώ και μήνες!
Όπως θα φώναζαν στις μπυραρίες του Μονάχου στο μεσοπόλεμο: Ζιγκ χάιλ Ζαρκ! Ζιγκ χάιλ Ζαρκ!

Ποιά είναι τα ΜΥΣΥΦΑ; Ανοίξτε το συνημμένο!

Τέρμα οι αλοιφές με τα μπαρμπαδάκια! Άντε γεια, Ντεπόνια! Στον αγύριστο, Μουκοσολβάνια!
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Μαΐου 2010, 21:40:42
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χωρίς κάλυψη από 20/5 τα φάρμακα για τα οποία δεν απαιτείται ιατρική συνταγή
   
Από τις 20 Μαΐου 2010 τα ασφαλιστικά ταμεία δεν θα καλύπτουν δαπάνες που αφορούν φαρμακευτικά προϊόντα
για τα οποία δεν απαιτείται ιατρική συνταγή (Μ.Υ.ΣΥ.ΦΑ.), όπως αναφέρεται σε επιστολή της Γενική Γραμματέας Κοινωνικών Ασφαλίσεων κ. Αθ. Δρέττα.
πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το καλύτερο ποστάρισμα του φόρουμ εδώ και μήνες!
Όπως θα φώναζαν στις μπυραρίες του Μονάχου στο μεσοπόλεμο: Ζιγκ χάιλ Ζαρκ! Ζιγκ χάιλ Ζαρκ!

Ποιά είναι τα ΜΥΣΥΦΑ; Ανοίξτε το συνημμένο!

Τέρμα οι αλοιφές με τα μπαρμπαδάκια! Άντε γεια, Ντεπόνια! Στον αγύριστο, Μουκοσολβάνια!

Άν και δεν έχω προσωπική εμπειρία απο "μπυραρίες του Μονάχου τον μεσοπόλεμο" - στο Βερολίνο φαντάζομαι θα τσουγκρίζουν διαφορετικά- , Προστ και απο εμένα...

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

18 Μαΐου 2010, 21:55:44
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

ZArk


Όσον αφορά την λίστα ΜΗΣΥΦΑ που παραθέτεις πρέπει να σε πληροφορήσω οτι προ 5 μηνου, σε ένα απο τα "ministry tour" που συνηθίζω  ;D επισκεύθηκα τον ΕΟΦ (άσχημο κτήριο δεν το συνηστώ ) προς σκοπό παραλαβής της ΛΙΣΤΑΣ των ΜΗΣΥΦΑ!!!!! Και ποιός ο πιό αρμόδιος απο τον ΕΟΦ? Πράγματι ΕΚΕΙ ήταν η πηγη της γνώσης!! :o

Παρά την αναγκαία επιστροφή μου την μεθαυριανή, λόγω του ότι ο "υπεύθυνος" έλειπε σε διατεταγμένη υπηρεσία, δεν μου κατέστη δυνατό να μιλήσω πρόσωπο με πρόσωπο με κανέναν.
Κατόπιν επιμονής μου, ο θυρωρός του ιδρύματος, έκανε ηρωική προσπάθεια τηλεφωνικής επικοινωνίας με διάφορους "υπεύθυνους" οπου ο ένας με παρέπεμπε στον άλλον, χωρίς ουσιαστική απάντηση.
Το πόρισμα ήταν οτι η "λίστα" ήταν σε στάδιο επαναπροσδιορισμού και οτι θα δημοσιευόταν εν καιρώ.....

Άρα η λίστα του φαρμακευτικού συλλόγου Πέλλας, αν και καλή ως αρχικός μπούσουλας δεν νομίζω οτι μπορεί και να χαρακτηριστεί και ως "βίβλος".


Εγώ πάντως προς αποφυγή προτροπής απο κανένα "δεν ξαναπάω απο τον ΕΟΦ". :-\

"Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο."


"Stephen Hawkings"

18 Μαΐου 2010, 22:06:23
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άν και δεν έχω προσωπική εμπειρία απο "μπυραρίες του Μονάχου τον μεσοπόλεμο"

Ε, καλά, ούτε κι εγώ έχω. Ένα αστείο είπαμε α κάνουμε α μην είναι ξερό το ποστ...
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Μαΐου 2010, 22:17:54
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το Μουσκοσολβάνια (για το βηχιό) δεν είναι στη λίστα που παραθέτεις διακομιστή. Μόνο το Bisolvon, το Mucomyst και τα Trebon των 100 και των 200.
Ποτέ δεν κατάλαβα την "προστασία" που απολαμβάνει (από την εποχή της λίστας) το sach Trebon-N των 600.
Επίσης με ιατρική συνταγή το Salospir 100 αλλά χωρίς ιατρική συνταγή των 325!

26 Μαΐου 2010, 20:56:12
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ο ΕΟΦ θα δημοσιεύσει τις προσεχείς μέρες λίστα με τα Μ.Υ.ΣΥ.ΦΑ., σύμφωνα με το blog των φαρμακοποιών ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

26 Μαΐου 2010, 23:09:22
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Βρε παιδιά, προ ολίγου καιρού, είχε βγει μια τηλεοπτική διαφήμιση για κάποιο σκεύασμα ονόματι alli, το αντίπαλο δέος του Xenical. Ο φαρμακοποιός μου φυσικά, δεν έχασε την ευκαιρία και το πλάσαρε σε ένα ασφαλισμένο κατά την προσφιλή τακτική του "ρίχνω-άδεια-για-να πιάσω-γεμάτα", θέλοντας να δει αν τελικά ο ασφαλισμένος θα μπορέσει να αποσπάσει από ιατρό συνταγή. Καλύτερα να μην πω όμως τί απέσπασε, γιατί το Φόρουμ είναι σοβαρό και έχει και κανόνες.

Σήμερα είδα άλλη μια τηλεοπτική διαφήμιση, όπου 20χρονα μοντέλα με καλλίγραμμα πόδια διαφήμιζαν σκεύασμα (σε κάψουλες ή αλοιφές) που θεραπεύει -λέει- τους κιρσούς. Πόσο πειστική γίνεται μια τέτοιου είδους προβολή σκευάσματος; Θέλουν ή όχι μαστίγωμα με βούνευρον (βοϊδό....α) όσοι στέλνουν ασφαλισμένους στον ιατρό για να τους γράψει τέτοια σκευάσματα;

Επίσης, τραγελαφικό είναι το φαινόμενο που βλέπουμε να εξελίσσεται αυτές τις μέρες όπου νέες, "βελτιωμένες" (και ακριβότερες) εκδόσεις που γράφονται, αντικαθιστούν ματζούνια που δεν γράφονται. Π.χ.

Οτριβίν (καφέ κουπόνι, δεν γράφεται) ==> γίνεται Οτριβίν αντβάνς ==> έχει μαύρο κουπόνι και γράφεται!!!
Οροσίλ (      >>                >>       ) ==>   >>   Οροσίλ λίντο      ==>         >>                    >>       !!!

Δεν τρώγονται με τίποτε αυτοί οι πολυμήχανοι ΕΛ!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαΐου 2010, 23:49:07 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Ιουνίου 2010, 17:37:20
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Τα πρώτα θετικά αποτελέσματα, έγιναν ήδη αισθητά: Μειώθηκε ο συνωστισμός στα ιατρεία ασφαλισμένων που ερχόντουσαν μόνο και μόνο για να γράψουν ένα Ντεπόν ή ένα Μουκοσολβάν.

Τον κατάλογο αποπειράθηκαν να ανεβάσουν και στο γνωστό πόρταλ (του ΠΦΣ), αλλά το αρχείο περιέχει σφάλμα και δεν ανοίγει. Τυχαίο; Δεν νομίζω...

Για να μην πονέσει ο λαιμός μας, μπορούμε να περιστρέψουμε το αρχείο κατά 90ο δεξιόστροφα.

« Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουνίου 2010, 21:47:01 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Ιουνίου 2010, 21:54:44
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα πρώτα θετικά αποτελέσματα, έγιναν ήδη αισθητά: Μειώθηκε ο συνωστισμός στα ιατρεία ασφαλισμένων που ερχόντουσαν μόνο και μόνο για να γράψουν ένα Ντεπόν ή ένα Μουκοσολβάν.
Βρε Διακομιστή.........Το mucosolvan το γράφεις κανονικότατα και τώρα με 25%. ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

13 Ιουνίου 2010, 22:21:27
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Μπα, το πήρε η μπάλα μαζί με το Bisolvon.

Αλήθεια, ποιός φωτεινός νους εξαίρεσε το ένα αποχρεμπτικό σορόπι, αλλά άφησε το άλλο; Με ποιό κριτήριο;

Eπίσης, γιατί το Νurefen εξαιρέθηκε ενώ άλλα ΜΣΑΦ όχι;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Ιουνίου 2010, 00:55:37
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Ποιος θυμαται τον Διζκιρικη προ 2,5  δεκαετιων στην δημοσια -τοτε- τιβι να καταγγελει οτι πολλα σπιτια εχουν μετατραπει σε σωστες φαρμακαποθηκες;
λιγοι φανταζομαι
τι αλλαξε απο τοτε;

υγ. αμ  το "συναρρωστοι" του Βεγγου;

31 Οκτωβρίου 2010, 07:53:23
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το Daflon έκανε το μεγάλο comeback και πήρε την εκδίκησή του από το Venoruton!
Στον νεότερο, επίσημο (από την ιστοσελίδα του ΕΟΦ eof.gr) κατάλογο των ΜΗΣΥΦΑ που επισυνάπτεται, φαίνεται ότι το Venoruton χαρακτηρίζεται ως ΜΗΣΥΦΑ, ενώ το Daflon, τη σκαπούλαρε!
Πληροφορίες από φαρμακάδες θέλουν το Venoruton να μην έχει πει ακόμη την τελευταία του λέξη.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: Γράφεται το Νταφλόν;