Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:47:53

Αποστολέας Θέμα: Ποσοστά συμμετοχής ασφαλισμένου  (Αναγνώστηκε 3081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Οκτωβρίου 2010, 19:51:32
Αναγνώστηκε 3081 φορές
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ανοίγει ο δρόμος για την εκλογίκευση-εξορθολογισμό των ποσοστών συμμετοχής ασφαλισμένων.
Γνωμοδότηση του ΚΕΣΥ εισηγείται ποσοστό συμμετοχής 75% για τα φάρμακα διακοπής καπνίσματος (και 25% αν έχουν συνοδό νόσο ΧΑΠ, ΣΝ κ.λπ.)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και "φυσικά", αυτοί που θα αποφασίζουν εάν θα πρέπει να χορηγούνται τα φάρμακα αυτά μέσω των ταμείων, θα είναι οι γιατροί των δημόσιων ιατρείων διακοπής του καπνίσματος (και όχι ο κάθε "τυχαίος", βεβαίως - βεβαίως).
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Οκτωβρίου 2010, 22:34:42 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Οκτωβρίου 2010, 20:08:47
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Να κάνω μια καλοπροαίρετη ερώτηση, αν κατάλαβα καλά το άρθρο:

Ως γνωστόν, τα ασφαλιστικά ταμεία δεν έχουν μία.
Γιατί πρέπει να πληρώνουν - έστω και 25% - για αυτού του είδους τα φάρμακα;
Δηλαδή τι είναι, κίνητρο προς τους καπνιστές συμπολίτες μας για να κόψουν μια συνήθεια που οι ίδιοι επέλεξαν (και όχι ασθένεια που απέκτησαν);


Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

26 Οκτωβρίου 2010, 21:27:03
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να κάνω μια καλοπροαίρετη ερώτηση, αν κατάλαβα καλά το άρθρο:

Ως γνωστόν, τα ασφαλιστικά ταμεία δεν έχουν μία.
Γιατί πρέπει να πληρώνουν - έστω και 25% - για αυτού του είδους τα φάρμακα;


Μήπως "κάποιοι" χτύπησαν προσοχές στα κελεύσματα των πολυεθνικών φαρμακευτικών εταιρειών; Μπααααα, γίνονται αυτά τα πράγματα στην Ελ;  :D

Μια -καλοπροαίρετη- απορία που έχω, ωστόσο: Σε εσάς τους φαρμακοποιούς, δεν κουβαλάνε νερό στο μύλο σας τέτοιες αποφάσεις αφού αυξάνουν την κατανάλωση των συγκεκριμένων φαρμάκων; Σας βρίσκουν σύμφωνους ή αντίθετους;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

27 Οκτωβρίου 2010, 10:33:51
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

tasath


@Διακομιστή, όπως έχω ξαναγράψει δεν είμαι φαρμακοποιός.

Οπότε θα σου απαντήσω ως πολίτης, ότι είμαι αντίθετος σε αυτή την απόφαση.
Εδώ ο κόσμος καίγεται και θα πληρώνω και ποσοστό στον καπνιστή για να κόψει τη συνήθειά του;
Ο πατέρας μου - 35 χρόνια καπνιστής - το έκοψε σε μια μέρα (αλλά δεν απέφυγε τελικά το bypass).
 
Κατά δεύτερον, νισάφι με την καραμέλα "εσείς οι φαρμακοποιοί" κλπ. Ας τα αφήσουμε σε άλλο thread αυτά  :)
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

Λέξεις κλειδιά: ποσοστό συμμετοχή