Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
15 Μαΐου 2024, 07:09:13

Αποστολέας Θέμα: Ποιο από όλα αυτά τα προβλήματα σε απασχολεί περισσότερο τώρα;  (Αναγνώστηκε 2524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Οκτωβρίου 2010, 00:15:02
Αναγνώστηκε 2524 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σαν Γενικός Ιατρός μου τυχαίνει συχνά να μου έρχεται στο Ιατρείο Ασθενής ο οποίος να θέλει να με συμβουλευτεί για πολλά και διαφορετικά προβλήματα υγείας του, ταυτόχρονα. Συνήθως όμως δουλεύω με ραντεβού και ο χρόνος που έχω για κάθε Ασθενή είναι συγκεκριμένος. Τι κάνουμε τότε;

Στις αρχές στρεσαριζόμουν πολύ με αυτό γιατί θεωρούσα αυτονόητο ότι θα εξέταζα τον Ασθενή για κάθε ένα από αυτά τα προβλήματα και θα έδινα λύση σε όλα στην ίδια και αυτή επίσκεψη.

Τώρα πια όμως αφού ακούσω προσεκτικά τον Ασθενή , έμαθα να τον ρωτάω:

Ποιο από όλα αυτά τα προβλήματα σε απασχολεί περισσότερο τώρα;

Όταν ο Ασθενής, μου απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση (στην οποία επιμένω), του λέω: Σήμερα θα ασχοληθούμε με αυτό το πρόβλημά σου. Για τα άλλα προβλήματα που σε απασχολούν, αν θες να σου κάνω καλή δουλειά, πρέπει να κλείσεις νέο ραντεβού.

(Φυσικά σε περίπτωση που πρόκειται για μικροπροβλήματα που λύνονται εύκολα μπορεί να τύχει να ασχοληθώ με πολλά από αυτά ταυτόχρονα στην ίδια επίσκεψη για να μην ταλαιπωρώ άδικα τον Ασθενή.)

(Πάντως όλα τα προβλήματα που μου αναφέρει ο Ασθενής, τα καταγράφω στο αρχείο του έτσι και αλλιώς. Ακόμη και αν οι ενοχλήσεις του Ασθενούς περάσουν από μόνες τους είναι χρήσιμο να ξέρει κανείς τι τον έχει απασχολήσει στο παρελθόν).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουνίου 2010, 01:07:44
από anasm
4 Απαντήσεις
4523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Αυγούστου 2014, 23:29:25
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
26017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Δεκεμβρίου 2013, 20:46:11
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
3251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιουνίου 2015, 11:03:02
από Denominator
6 Απαντήσεις
12304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2018, 03:27:30
από Αρχίατρος