Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
20 Απριλίου 2024, 07:26:08

Αποστολέας Θέμα: Ποιοί επιτρέπεται να συνταγογραφούν τι;  (Αναγνώστηκε 4356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Ιουλίου 2010, 10:05:23
Αναγνώστηκε 4356 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από πρόσφατο μήνυμα του συναδέλφου Δ. Κουναλάκη:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου 2010, 18:41:23 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Ιουλίου 2010, 15:24:08
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Άρα δεν θεωρώ καμία συνταγή >150 € σε κανένα φαρμακοποιό εάν δεν έχει μαζί αντίγραφο της γνωμάτευσης του ειδικού όπως κάνουμε για τα αναλώσιμα του ΣΔ κτλ.
 Όμως το ταμείο δηλώνει!!!!  ότι δεν χρειάζεται αντίγραφο γνωμάτευσης για αυτό (και κακώς το ζητώ, γιατί την ευθύνη την έχει ο συνταγογράφος βάση του 121/2008) και για αυτό εκτελεί!!! κανονικά όλες τις συνταγές κατά γνωμάτευση του ‘’χ’’  που δεν χρήζουν θεώρηση από τον ελεγκτή και ας μην έχουν γνωμάτευση. Αυτό ακριβώς τους λέω και κάνω ερώτημα να μου το διευκρινίσουν ως ελεγκτή(γιατί δεν υπάρχει συμπαράσταση από τους συναδέλφους) και από την απάντηση, (εάν δώσουν ) που θα πρέπει να είναι αυτή που λες εσύ Δημήτρη, θα κατοχυρωθούν οι «συνταγογράφοι» απέναντι στο ταμείο. Εάν δεν δώσουν απάντηση όπως λέει η προϊσταμένη ή είναι διαφορετική από αυτήν, τότε τι κάνουμε ως συνταγογράφοι??
 Απλά σταματάμε τις αντιγραφές συνταγών όταν το νόσημα είναι εκτός πεδίου Γ.Ι…

21 Ιουλίου 2010, 15:45:50
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Απίστευτη εγκύκλιος του ΟΓΑ, αλλάζει τα δεδομένα στη συνταγογραφία!

Απάνω μου έχω πάντοτε
στην τσάντα μου χωμένη
Μια λιτή κι απέριττη
εγκύκλιο του ΟΓΑ
Όπως αυτές που συνηθούν
και βγάνουν τα Ταμεία,
που από έναν γέρο διοικητικό
επήρα ένα πρωί στο Κέντρο Υγεία.
Χέρι σε χέρι πέρασε
και στα δικά μου χέρια
Πολλές έχουν δει τα μάτια μου
μα αυτή μου φέρνει τρόμο.
Πάρε και δέσ' την, ένα πίνακα
αποδεκτών και ένα εθνόσημο έχει
Είναι ελαφριά -για πιάστηνα-
δεν πάει ούτε δύο σελίδες.
Mα εγώ θα σε συμβούλευα
κάποιαν άλλη να διαβάσεις
-Πότε ήρθε; - Μόλις εχθές,
αφού τη θέλεις, πάρ' την.

<μπαίνει ηλ. κιθάρα: μι μι ρε μι, μι σολ μι κ.τλ.>

Γκάιζ, δεν μπορώ να τη σκανάρω επειδή είμαι στις Καβουρότρυπες (Χαλκιδική -συνδεδεμένος με το Vodafone Mobile Connection) και δεν έχω σκάνερ, αλλά έχω στα χέρια μου  την εγκύκλιο του ΟΓΑ με τα εξής στοιχεία:

Εκδούσα αρχή: ΟΓΑ, Γενική Διεύθυνση Ασφάλισης, κλάδος Φαρμακ. Περίθαλψης
Αρ. Πρωτ.: 39155/ 24 Ιουνίου 2010

Τί το εκπληκτικό λέει αυτή η εγκύκλιος; Αντιγράφω επί λέξει:

“Οι συνταγές ΟΓΑ με τα αναφερόμενα στην Κ(οινή) Υ(πουργική) Α(πόφαση) αριθ. Φ80000/οικ. 11385/1394/30-4-2010 (σ.σ. αυτή που καθορίζει “τα φαρμακευτικά προϊόντα που χορηγούνται από τα Φαρμακεία των Νοσοκομείων όσο και από τα ιδιωτικά φαρμακεία, τη διαδικασία χορήγησης και τον τρόπο χρέωσης αυτών”)  φαρμακευτικά προϊόντα, εκδίδονται από ιατρό που έχει αρμοδιότητα να συνταγογραφεί για τον ΟΓΑ και συνοδεύονται από γνωμάτευση του θεράποντα ιατρού που έκανε τη διάγνωση σε Κρατικό Νοσοκομείο ή ιδιωτική κλινική και, όπου απαιτείται, και από το ειδικό έντυπο διάθεσής τους (η γνωμάτευση μπορεί να είναι επικυρωμένο φωτοαντίγραφο και ισχύει για όσο χρόνο αναφέρει ο ιατρός και όχι πλέον του έτους)."

Σμπαρακουάκ! Τί είν' τούτο; Ορίστε; Πώς είπατε; Συγγνώμη, κύριε, ποιός είστε; Ποιός είναι ο “θεράπων ιατρός; ” Ποιός είμαι στην τελική εγώ;

Πάμε άλλη μια φορά:

“Οι συνταγές ΟΓΑ ... εκδίδονται από ιατρό που έχει αρμοδιότητα να συνταγογραφεί για τον ΟΓΑ ... και συνοδεύονται από γνωμάτευση του θεράποντα ιατρού που έκανε τη διάγνωση σε Κρατικό Νοσοκομείο ή ιδιωτική κλινική ... (η γνωμάτευση μπορεί να είναι επικυρωμένο φωτοαντίγραφο και ισχύει για όσο χρόνο αναφέρει ο ιατρός και όχι πλέον του έτους).
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιουλίου 2010, 15:51:00 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

21 Ιουλίου 2010, 21:49:05
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
5  χρόνια ως ελεγκτής δεν έχω λάβει καμία εγκύκλιο από τον ΟΓΑ . Εννοώ προσωπικά και όχι από τον πίνακα ανακοινώσεων. Λες να την λάβω τώρα ή να περιμένω τον Διακομιστή να την αναρτήσει??

21 Ιουλίου 2010, 22:54:35
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η επίμαχη εγκύκλιος έχει πάνω τα εξής τηλέφωνα: 213.15.19.626, 213.15.19.555, 213.15.19.554 και φαξ: 210.52.49.168, Κλάδος Φαρμακ. Περίθαλψης του ΟΓΑ.
Υποθέτω ότι -αν το σηκώνουν- μπορούν να δώσουν επεξηγήσεις ή να στείλουν την εγκύκλιο σε όποιον ενδιαφερθεί.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Ιουλίου 2010, 20:10:31
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


A, στην ίδια εγκύκλιο του ΟΓΑ, αναφέρεται και το εξής:

"Επισημαίνεται ότι επειδή δεν έχουν εκτυπωθεί τα νέου τύπου συνταγολόγια στα οποία υπάρχει ειδικό πεδίο για τον ΑΜΚΑ του ιατρού, στο υφιστάμενο πεδίο Αριθμός ΤΣΑΥ θα συμπληρώνεται ο ΑΜΚΑ του ιατρού αντί του Αριθμού Μητρώου ΤΣΑΥ."
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Νοεμβρίου 2010, 23:53:57
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απίστευτη εγκύκλιος του ΟΓΑ, αλλάζει τα δεδομένα στη συνταγογραφία!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

ΘΕΜΑ: «Κατάλογος χορηγουμένων ιδιοσκευασμάτων βάσει των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 12 του Ν. 3816/2010 (Τροποποίηση της Κ.Υ.Α. αριθ. Φ80000/οικ.11385/1394/30-4-2010)»..

Σας στέλνουμε :

Α) Το έγγραφο της Γεν. Γραμματείας Κοιν. Ασφαλίσεων με αριθ. πρωτ. Φ42000/οικ.22600/2580/14-9-2010 με συνημμένη την αριθ. πρωτ. Φ80000/22101/2493/27-8-2010 Κ.Υ.Α. με την οποία καθορίζονται τα φαρμακευτικά προϊόντα τα οποία χορηγούνται δωρεάν τόσο από τα φαρμακεία των Κρατικών Νοσοκομείων όσο και από τα ιδιωτικά φαρμακεία.

Οι συνταγές ΟΓΑ με τα αναφερόμενα στην ανωτέρω Κ.Υ.Α. φαρμακευτικά προϊόντα εκδίδονται από γιατρό που έχει αρμοδιότητα να συνταγογραφεί για τον ΟΓΑ και  συνοδεύονται από γνωμάτευση του θεράποντα ιατρού που έκανε τη διάγνωση σε Κρατικό Νοσοκομείο ή Ιδιωτική Κλινική και όπου απαιτείται από το ειδικό έντυπο διάθεσής τους (η γνωμάτευση μπορεί να είναι θεωρημένο φωτοαντίγραφο και ισχύει για όσο χρόνο αναφέρει ο γιατρός και όχι πλέον του έτους)
.

-  Τα ιδιωτικά φαρμακεία υποβάλλουν  στις Υπηρεσίες Υγείας και στα Π.Υ. ΟΓΑ τις εκτελεσθείσες συνταγές των ιδιοσκευασμάτων αυτών, μαζί με όλες τις υπόλοιπες συνταγές φαρμάκων που έχουν εκτελέσει (δηλαδή αριθμούνται κανονικά στην ημερομηνία που έχουν εκτελεστεί και συμπεριλαμβάνονται στα ανάλογα ημερήσια αθροίσματα στη στήλη «δωρεάν» και στα «Γενικά σύνολα»), υποβάλλοντας ταυτόχρονα για στατιστικούς λόγους και κατάσταση στην οποία να αναγράφεται  το όνομα των ασθενών – ασφαλισμένων, οι οποίοι προμηθεύτηκαν τα συγκεκριμένα φάρμακα, ο αύξων αριθμός της κάθε συνταγής, το είδος και η αξία των φαρμάκων αυτών. Η κατάσταση αυτή θα παραμένει σε αρχείο στις Υπηρεσίες Υγείας και στα Π.Υ. ΟΓΑ, ούτως ώστε να παρέχονται στοιχεία αυτών, σε οποιαδήποτε αναζήτηση από την Κεντρική Υπηρεσία.

- Οι φαρμακοποιοί οφείλουν επίσης να αναγράφουν για στατιστικούς λόγους της Υπηρεσία μας ενδεικτικά στη σειρά 27 του «φύλλου λογαριασμός φαρμάκων ΟΓΑ»,  στην κενή  στήλη, τον συνολικό αριθμό των συνταγών με τα ανωτέρω φαρμακευτικά προϊόντα και την συνολική αξία τους (συνημμένο υπόδειγμα).
Επισημαίνουμε ότι απαιτείται θεώρηση των συνταγών με τα φαρμακευτικά ιδιοσκευάσματα που αναφέρονται στην ανωτέρω Κ.Υ.Α. όταν εκτελούνται από ιδιωτικά φαρμακεία, εφόσον η αξία της συνταγής υπερβαίνει τα 150 Ευρώ.

Η  Προϊσταμένη του Κλάδου

Γεωργία Γεωργιάδου
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

8 Νοεμβρίου 2010, 01:26:55
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Διακομιστή ποια φάρμακα εννοεί? Τα 89 ακριβά φάρμακα που χορηγούνται δωρεάν ή όλα όσα μπορούν να δωθούν δωρεάν, πχ αντιψυχωσικά?

8 Νοεμβρίου 2010, 08:29:38
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διακομιστή ποια φάρμακα εννοεί? Τα 89 ακριβά φάρμακα που χορηγούνται δωρεάν ή όλα όσα μπορούν να δωθούν δωρεάν, πχ αντιψυχωσικά?

Η ΚΥΑ αριθ. Φ80000/οικ.11385/1394/30-4-2010 αναφέρεται στα 89 ακριβά φάρμακα:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Νοεμβρίου 2010, 08:38:34 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: εγκύκλιος ΟΓΑ