Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 12:10:47

Ψηφοφορία

θα συνταγογραφούσατε ένα σκεύασμα μόνο και μόνο επειδή το επιθυμεί ο ασθενής ;

ναι
οχι
ισως

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με την τέχνη της κλινικής εξέτασης  (Αναγνώστηκε 23140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Νοεμβρίου 2010, 02:17:33
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
……. διακρίνω έναν αχαρακτήριστο ρατσιστικό τρόπο σκέψης πέρα από την ακαμψία σου  ή είναι ιδέα μου μήπως. ΌΧΙ ότι έχω πρόβλημα, αλλά αν φέρεσαι έτσι σε μένανε θεωρώντας άκυρα όσα λέω προφανώς το κάμεις παντού, όπου σε παίρνει φυσικά. ευτυχώς που διαχειρίζεσαι νεκρούς , ότι ήτανε να πάθουνε το πάθανε …..

Η ανωτέρω διατύπωση που αναφέρεται στο σημείο: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακαλώ να ανασκευαστεί / διαγραφτεί.

Το φόρουμ δίδει βήμα για θέσεις απόψεις, κρίσεις θέσεων και απόψεων, όχι όμως για χαρακτηρισμούς προσώπων.
Ο πολιτισμός απαιτεί σεβασμό στην αντίθετη, ακόμη και αν είναι αντιπαθής σε εμάς, άποψη.
Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να χαρακτηρίζει τον τρόπο της σκέψεις του άλλου.
Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί αν κάποιος έστω- έχει εμμονή με την ορθογραφία, εγώ νομιμοποιούμαι να μιλάω για τον τρόπο σκέψης του και να τον χαρακτηρίζω μάλιστα ρατσιστικό.

Παρακαλώ για την άμεση ανασκευή /διαγραφή

Πολύ σωστά αυτά που περιγράφετε, αλλά να ισχύουν για όλους.Π.χ. διαβάσατε το παρόν νήμα και δε θεωρήσατε χαρακτηρισμό προσώπου το " είναι εντύπωσή μου ή χάνεις λάδια;" ;
Είναι εντύπωσή μου ή έχετε προσπεράσει και άλλους παρόμοιους ή και χειρότερους χαρακτηρισμούς σε άλλα νήματα; Μη με ρωτήσετε σε ποια. Να ψάξετε ως διαχειριστές να τα βρείτε. Γιατί θεωρώ καλόπιστα, πως σας διέφυγαν εκ παραδρομής ;)
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

16 Νοεμβρίου 2010, 22:31:48
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
……. διακρίνω έναν αχαρακτήριστο ρατσιστικό τρόπο σκέψης πέρα από την ακαμψία σου  ή είναι ιδέα μου μήπως. ΌΧΙ ότι έχω πρόβλημα, αλλά αν φέρεσαι έτσι σε μένανε θεωρώντας άκυρα όσα λέω προφανώς το κάμεις παντού, όπου σε παίρνει φυσικά. ευτυχώς που διαχειρίζεσαι νεκρούς , ότι ήτανε να πάθουνε το πάθανε …..

Η ανωτέρω διατύπωση που αναφέρεται στο σημείο: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παρακαλώ να ανασκευαστεί / διαγραφτεί.

Το φόρουμ δίδει βήμα για θέσεις απόψεις, κρίσεις θέσεων και απόψεων, όχι όμως για χαρακτηρισμούς προσώπων.
Ο πολιτισμός απαιτεί σεβασμό στην αντίθετη, ακόμη και αν είναι αντιπαθής σε εμάς, άποψη.
Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να χαρακτηρίζει τον τρόπο της σκέψεις του άλλου.
Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί αν κάποιος έστω- έχει εμμονή με την ορθογραφία, εγώ νομιμοποιούμαι να μιλάω για τον τρόπο σκέψης του και να τον χαρακτηρίζω μάλιστα ρατσιστικό.

Παρακαλώ για την άμεση ανασκευή /διαγραφή

  Εχω την εντύπωση οτι υπάρχει μια τάση να γίνει το φόρουμ υπερβολικά politically correct και, προσωπικά, δεν μου αρέσει καθόλου.
  Δεν συμφωνώ καθόλου με τους χαρακτηρισμούς και τα σχόλια του μέλους kdiwavvou, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πρεπει να τον φιμώσουμε κιόλας. Οπως το είχε θέσει ο Βολταίρος (νομίζω) "διαφωνώ με όσα λές, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμα σου να τα λές".
  Αλλωστε, Δημήτρη, εσύ ο ίδιος στην υπογραφή των μηνυμάτων σου χαρακτηρίζεις "κοινωνικά κρετίνους" τους Ελληνες βουλευτές. Δεν θα σταθώ στο αν είναι δίκαιος ή υπερβολικός ο  χαρακτηρισμός αυτός, αλλά δεν μπορείς να αρνείσαι σε κάποια μελη του φόρουμ το δικαίωμα να χρησιμοποιούν απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και να επιφυλασσεις αυτό το δικαίωμα μόνο στον εαυτό σου. Να χρησιμοποιείς, δηλαδή, δύο μετρα και σταθμά.
  Ας βάλουμε λίγο φρένο στις ηθικιστικές υπερβολές. Καλό είναι να είναι κανείς, οσο το δυνατόν, κόσμιος στις εκφράσεις του, αλλά απο το σημείο αυτό μεχρι του σημείου να δημιουργήσουμε ενα φόρουμ με ηθικά αποστειρωμένη φρασεολογία υπάρχει τεράστια απόσταση.
  Αφήστε λίγη ελευθερία στα μελη. Εδικά την τρέχουσα περίοδο που μας πετσοκόβουν τους μισθούς και προσπαθούν να πετσοκόψουν και τις ελπίδες μας για ενα καλύτερο μέλλον, μην πετσοκόβετε και την ελευθερία της έκφρασης μας.
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

17 Νοεμβρίου 2010, 01:37:43
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί


Πολύ σωστά αυτά που περιγράφετε, αλλά να ισχύουν για όλους.Π.χ. διαβάσατε το παρόν νήμα και δε θεωρήσατε χαρακτηρισμό προσώπου το " είναι εντύπωσή μου ή χάνεις λάδια;" ;
Είναι εντύπωσή μου ή έχετε προσπεράσει και άλλους παρόμοιους ή και χειρότερους χαρακτηρισμούς σε άλλα νήματα; Μη με ρωτήσετε σε ποια. Να ψάξετε ως διαχειριστές να τα βρείτε. Γιατί θεωρώ καλόπιστα, πως σας διέφυγαν εκ παραδρομής ;)

[/quote]

Είναι σαφές πως ο κ. Βέρρας αναφέρεται σε φράση μου και είναι αλήθεια.Αφού όμως έχει την ευαισθησία να εντοπίσει πολλές περιπτώσεις που οι διαχειριστές έχουν "χαριστεί" σε κάποιους θα έλεγα πως και ο ίδιος έχει έχει μια επιλεκτική ανάγνωση τοποθετήσεων αφού προσωπικά πολλές φορές έχω έρθει σε αντιπαράθεση με άλλα μέλη του φόρουμ ακόμη και με τους ίδιους τους διαχειριστές όταν έκρινα πως είναι προσβλητικοί απέναντι σε άλλους πχ πρόσφατα με τον αντιπρόσωπο της ALOE που προσπάθησα να καλμάρω τα πνεύματα εναντίον του.Αυτό κ Βέρρα νομίζω πως οφείλετε να μου το αναγνωρίσετε έστω και εν μέρη.Αν όχι,δικαίωμά σας και σταματώ κάθε αντιπαράθεση μαζί σας ΌΧΙ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΆ αλλά γιατί μάλλον έχετε διαμορφώσει άποψη για το άτομό μου και δεν έχει νόημα να προσπαθώ να την αλλαξω ειδικά όντας ανώνυμος.

Οφείλω όμως με αφορμή την "καταγγελία" σας να απολογηθώ για την στάση μου ,όχι απέναντί σας αλλά προς τον κ.Μιχάλη που σέβομαι απόλυτα και ο οποίος ως λέτε δε μου τράβηξε το αυτάκι όπως έπρεπε:
Διαβάζοντας λοιπόν τις καταχωρήσεις του κ Ιωάννου πέραν του ότι βλέπω μια εμμονή με το θέμα της κλινικής εξέτασης αφου είναι ο μόνος που καταχωρει ακατάπαυστα και χωρίς να λαμβάνει απάντηση επιτρέψτε μου να έχω το δικαίωμα να εντοπίζω 2 χαρακτηριστικά στις καταχωρήσεις του:
1.Πάντα υπογράφει κάθε καταχώρηση με ένα τραγουδάκι-βίντεο που το θεωρώ απαράδεκτο και κακώς οι διαχειριστές δε του κάναν επισήμανση γιατί φανταστείτε τι θα γινόταν αν καθενας μας σε κάθε καταχώρηση έκανε το ίδιο.Μέχρι που του "την είπα" το έκανε και δείτε την αλληλουχία μηνυμάτων για να πειστείτε...
2.Η ροή του λόγου και ο ειρμός των σκέψεών του-τουλάχιστον για μένα- έχουν μια...ανακολουθία(?) να το πω???

Οπότε κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη ο κ.Ιωάννου ή χλευάζει το φόρουμ ή έχει μια "ιδιαίτερη" συμπεριφορά που μπορει και εν τέλει να είναι ένδειξη ευφυιούς ατόμου κ ξέρετε πόσο εύκολα παρεξηγείται αυτό .Η έκφραση "ΧΑΝΕΙΣ ΛΑΔΙΑ" από την πλευρά μου ήταν σαφώς ατυχής και ζητώ συγνώμη για αυτό αλλά στην ουσία αντικατοπτρίζει την πεποίθηση μου για εμπαιγμό από την πλευρά του κ.Ιωάννου ή μιας μη κατανοητής συμπεριφοράς που ίσως μόνο εγώ να αντιλαμβάνομαι.Αν λοιπόν είμαι ο μόνος που είχε αυτή την αίσθηση τότε ζητώ διπλά συγγνώμη και χωρίς να περιμένω να "καθαρίσω" με αυτό ως άτομο τουλάχιστον κάνω μια προσπάθεια έστω και ανώνυμα για τη βελτίωση αυτού το φόρουμ που τόσα έχει προσφέρει.

Θα ήθελα  να σας παρακαλέσω κ.Βέρρα να ξαναδιαβάσετε την απάντηση του κ.Ιωάννου στον κ.Θεοδωρίδη.Ομολογώ πως και εμένα κάποιες φορές ο κ.Θεοδωρίδης με έχει θορυβήσει κάπως με τις τοποθετήσεις του παρόλ'αυτά δεν μπορώ και να αγνοήσω και το ότι  έχει προσφέρει-μοιραστεί κάποια πράγματα μαζί μας(πχ νόμοι-διατάξεις-ανακοινώσεις υπουργειου) και πως ακόμη και όταν με έχει θορυβήσει δεν έχει κάνει ο ίδιος την πρώτη κίνηση ή απλά υπεραντέδρασε σε κάτι που πιθανά πειραξε και εμένα αλλά το είδα πιο επιδερμικά.Σας παρακαλώ λοιπόν να διαβάσετε την απάντηση του κ.Ιωάννου στον κ Θεοδωρίδη που εν μέρει ξεπερνά τη βρισιά και οδηγείται στην ΥΒΡΙ.Δεν έχω να πω κάτι άλλο.Απλά παρακαλώ μη το κάνουμε σίριαλ και αν θέλετε κάτι είμαι στη διάθεσή σας ακόμη και με προσωπικό μήνυμα.

Τέλος θα ήθελα και ο κ.Ιωάννου να πάρει μια θέση σε όλα αυτά και αν πιστεύει πως αδικαιολόγητα έχει τσιγκλίσει κάποιους από εμάς προσωπικά έχει τη συγνώμη μου αλλά θα με ενδιέφερε μια τοποθετησή του.




+

17 Νοεμβρίου 2010, 05:02:02
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Αγαπητέ Jack,

  η αναφορά στην τοποθέτησή σου "περί λαδιών" έγινε απλά για να καταδείξω αυτό που έγραψα και επισημαίνει και ο κύριος Λουμάκης, ότι δηλ. υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά από την πλευρά των διαχειριστών.
Η φράση σου όπως εσύ λες, ήταν ατυχής, γιατί και λάδια να χάνει ο άλλος (και δεν το σκέφτηκες μόνο εσύ  ;) ), δε του το λες ευθέως σε ένα forum, μεταξύ άλλων και για λόγους στοιχειώδους ευγένειας.Άσε που μπορεί να μη χάνει, αφού η φύση των διαδικτυακών συνομιλιών, οδηγεί μερικές φορές σε παρανοήσεις.Τουλάχιστον ο κύριος Ιωάννου, έχει την τόλμη να "εκτίθεται" επώνυμα.
Εσύ Jack, απλά υπήρξες ειλικρινής, όπως είσαι πάντα και καθόλου "δήθεν".Και μου αρέσει πολύ αυτό.Δε χρησιμοποιείς φιοριτούρες και ωραιοποιήσεις.Αυτή την άποψη έχω διαμορφώσει για το άτομό σου.Είσαι του γούστου μου και θα κάναμε σίγουρα παρέα, αν γνωριζόμασταν.Αντίθετα, δε μου αρέσει ο "καθωσπρεπισμός" και το ελιτίστικο υφάκι.
Η φράση σου λοιπόν, ήταν αιχμηρή και περίμενα να γίνει ένας διάλογος μεταξύ σας (με τον κύριο Ιωάννου εννοώ), αφού και οι διαχειριστές δε φάνηκαν να έχουν πρόβλημα.Όταν όμως στηλίτευσαν τη συμπεριφορά του κυρίου Ιωάννου απέναντι στον Αναστάσιο (και είχαν δίκιο κατά την άποψή μου), θεώρησα πως δεν κρατούν ίσες αποστάσεις και το είπα.Μπορεί φυσικά να κάνω λάθος.Είναι απλά και μόνο η άποψή μου.
Συμφωνώ απόλυτα με τον κύριο Λουμάκη.Ο καθένας έχει το δικό του τρόπο έκφρασης, που τον διαχωρίζει από το διπλανό του.Μέσα σε κάποια λογικά πλαίσια κοσμιότητας, μπορεί ο καθένας να τοποθετείται με το ιδιαίτερό του στυλ.Δε το βρίσκω όμως σωστό, να γίνονται νουθεσίες προς ορισμένους και "δίπλα" να ξεφεύγουν πράγματα που εγείρουν νομικές αξιώσεις (δεν αναφέρομαι στο παρόν νήμα).
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Νοεμβρίου 2010, 05:11:09 από Βέρρας Οδ. »
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

17 Νοεμβρίου 2010, 07:44:08
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η έκφραση "χάνεις λάδια" με βάση τις δικές μου κοινωνικές εμπειρίες είναι μια πολύ φιλική έκφραση νουθεσίας όταν βλέπεις κάποιον να ξεφεύγει.
Δεν θα την κατηγορούσα αντίθετα θα την θεωρούσα και προληπτική κίνηση....

Υπάρχει διαφορετική ανοχή από τους διαχειριστές και από τους συμμετέχοντες στο φορουμ και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Δεν υπάρχει κοινωνική δικαιοσύνη όπως έχω ξαναγράψει αλλού. Πάντα οι προηγούμενες εμπειρίες και οι απαιτήσεις που προσωπικά έχουμε από ένα άτομο τροποποιούν και διαφοροποιούν την συμπεριφορά μας, όσο κι αν συχνά προσπαθούμε για το αντίθετο. Η "εικόνα" επίσης που έχουμε για το κάθε "άτομο" αλλάζει και την ουδό της αντίδρασης μας και την ένταση αυτής.

Υπάρχει μια διάθεση από τους διαχειριστές στους καινούργιους να είμαστε πιο ανεκτικοί σε κάτι το διαφορετικό στην αρχή και αυτό δικαιολογεί την ανοχή στα video στις καταχωρήσεις του kdiwavvou όπως και το ιδιαίτερο ύφος γραψίματος του θα μπορούσε πχ να του "δωρήσει" μια δωρεάν διαμονή στη Σιβηρία αν το παρεξηγούσε κάποιος σε κάποιες άλλες εποχές (ή ένα στενό κελί στο Γκουαντάναμο σήμερα για να μην νομίζετε ότι κάνω διακρίσεις). Ωστόσο, είμαστε πιο βίαιοι και αυστηροί όταν αυτό ξεφύγει και αυτό το άνοιγμα της ψαλίδας σοκάρει. Δεν ξέρω εάν είναι η καλύτερη επιλογή.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δε το βρίσκω όμως σωστό, να γίνονται νουθεσίες προς ορισμένους και "δίπλα" να ξεφεύγουν πράγματα που εγείρουν νομικές αξιώσεις (όπως συνέβη με τοποθετήσεις εντός forum , που πήραν μεγάλες διαστάσεις εκτός αυτού, αλλά ευτυχώς ο "ανώνυμος" τα γύρισε και έμεινε εκεί το θέμα).
Σε ποια περίπτωση αναφέρεσαι;
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Νοεμβρίου 2010, 07:49:31 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

17 Νοεμβρίου 2010, 10:44:05
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δίνεις μία λογική εξήγηση Δημήτρη, από την πλευρά του διαχειριστή.
Εγώ τότε, πολύ απλά, θέλησα να σας απευθύνω μία πολύ φιλική έκφραση νουθεσίας, γιατί θεώρησα ότι αρχίσατε να χάνετε λάδια. ;D
Στην ερώτησή σου δε θα απαντήσω, γιατί παραθέτεις κάτι που δεν υπάρχει και το κάνεις επίτηδες.Είσαι πολύ παλιά καραβάνα στο διαδίκτυο και ξέρεις τους κανόνες του.Παίζεις ωραία, αλλά δε θα με έχεις συμπαίκτη σε αυτό. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Νοεμβρίου 2010, 11:18:19 από Βέρρας Οδ. »
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

17 Νοεμβρίου 2010, 19:54:11
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


Ας τα πάρουμε από την αρχή  :

α.  Περί του ύφους των προσωπικών δημοσιέυσεω σε τούτο δω το forum
β.  Περί ανάκλησης χαρακτηρισμού προς φυσικό πρόσωπο [ κ. Θεωδορίδη ]

Εισαγωγή
Πριν πολύ καιρό ανώνυμα μόνο, επισκεπτόμουν ιατρικά forums  προς ενημέρωση εφ’όλης της ύλης. Νοσοκομείο, 1 γεμάτο τρίωρο [ 365 ημέρες / χρόνο ] στοχευμένο σε αυτά που είδα στην πράξη, έ και το υπόλοιπο προσωπικός χρόνος. Νορμάλ πράγματα, ούτε υπότονα ούτε υπέρτονα, ούτε ισότονα,  απλά νορμάλ.

Σε ομιλίες του αναπληρωτή συντονιστή στο νοσοκομείο όπου εκπαιδεύομαι συγκράτησα τα εξής :
Α.  Σαφής διαφορετική οπτική γωνιά της πρωτοβάθμιας από τη δευτεροβάθμια και την τριτοβάθμια ως προς την προσέγγιση και διαχείρηση του περιστατικού
Β.  Εφ’όσον επέλεξα αυτό το επάγγελμα, υπάρχουν πράγματα που είμαι υποχρεωμένος να  τα ξέρρω
Γ.   Πρώτα πρέπει να είναι κτήμα μου το βιβλίο αναφοράς [ Harrison – cecil – τομέας – κλπ ] και έπειτα μπορώ να αποπειραθώ να αξιολογήσω  μια μονογραφία φαρμάκου, ένα άρθρο, το τι κάνει, πως το κάνει, πότε το κάνει και γιατί το κάνει  ο συνάδελφος δίπλα στον οποίο εκπαιδεύομαι : όσο αφορά στην όποια ιατρική πράξη στα πλαίσια διαχείρησης περιστατικού  :  Ώστε στο τέλος να δύναμαι να συγκρατήσω εκείνα τα εφόδια που θα μου φανούν πολύτιμα στο μέλλον

Ομολογώ σοκαρίστηκα, εκνευρίστηκα για τη λανθασμένη μέθοδο μελέτης μου όλο αυτό το διάστημα, το είδα σαν πρόκληση, αισθάνθηκα ολίγον tea ηλίθιος για μια στιγμή,  συγκέντρωσα τα βιβλία αναφοράς, φωτοτυπίες από παλιά θέματα και δειλά δειλά το πήρα αλλιώς. Δύσκολο αλλά είχε φάση. Κάποια από αυτά που διάβαζα τα αποθήκευα στον εξής τόπο :   Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μετά από 1 χρόνο και πάλι σε ομιλία στα πλαίσια των εβδομαδιαίων μετεκπαιδευτικών  μαθημάτων στο νοσοκομείο όπου ασκούμαι, ομιλητής λοιπός συντονιστής  σε  λοιπό νοσοκομείο της ίδιας πόλης με θέμα ‘’ πλάνο συνεχιζόμενης μελέτης ιατρού’’ με τελικό συμπέρασμα : κάνε 1 βάση δεδομένων, να ανατρέχεις σε τακτικά χρονικά διαστήματα, συμπλήρωνε τροποποιήσεις  εαν αλλάξουν τα guidances,  κράτα αυτό που σου είναι χρήσιμο στην πρωτοβάθμια

Η φρίκη ήταν φοβερή. Είχε ωραίο καιρό, λιακάδα εκείνη την Πέμπτη. Φέυγοντας από το μάθημα μου ερχόντουσαν φλασιές

-   ‘ διάβασε  Sloane ‘
-   [ Rάδιο αρβύλα ] σχετικά με παλαιά θέματα : ζιδοβουδίνη, πόσων χερζ διαπασών απαιτείται για αξιολόγηση βαρηκοϊας αγωγιμότητας, αρχές λειτουργίας μηχανήματος ακτινογραφικού προς αξιολόγηση καταγμάτων μακρών οστών, σε τι θερμοκρασία αποστειρώνει ο κλίβανος τα χειρουργικά εργαλεία, .......
Μα ρε συ, @αμώ το φελέκη μου, αυτά δεν τα έχει κανένα από τα παραπάνω εγχειρίδια

-   Α! Βρε εσύ ! διάβασε και κατευθυντήριες οδηγίες
-   Είσαι υποχρεωμένος να τα ξέρρεις

Εκεί, οδηγώντας στον περιφεριακό προς τα Δυτικά, με τέλειο ήλιο, όλα αυτά να στριφογυρνάνε στο κεφάλι μου,με  τον Sinatra να σκούζει fly me to the moon, έπαθα  ΕΜΠΛΟΚΗ

>> Περί του ύφους των προσωπικών δημοσιέυσεω σε τούτο δω το forum

Μετά τα παραπάνω γεγονότα κάθησα  και σκέφθηκα να ανοίξω ένα topic σε ιατρικό φόρουμ όπου να δημοσιεύω αφιλτράριστα όσα δεν μου κάθονταν συγκρίνοντας το κιτάπι με την καθημερινή ιατρική πράξη. Σίγουρα θα’ χει κι άλλους σαν εμένανε που θα βλέπουν τσίτσιδο το βασιλιά και όχι με καταπληκτική αόρατη φορεσιά. Μπορεί να έβρισκα μια άκρη. Εκεί μέσα έπαθα εμπλοκή επίσης,  συνειδητοποιώντας ότι υπάρχουν τζιμάνια ειδικευόμενοι που όχι μόνο παίζουν στα δάκτυλα τη θεωρία αλλά βρίσκουν άκρη και με θέματα  διοίκησης [ συντάξεις, μισθοδοσία, άδειες , ..... ]. Ένα λάθος που αναγνωρίζω στον εαυτό μου εκεί μέσα είναι πως δεν διάβαζα και πολύ  λοιπά topics να ξεστραβωθώ παρά μόνο μελέταγα τα δικά μου και κατέγραφα ότι μου φαινότανε αταίριαστο μεταξύ βιβλίου αναφοράς και καθημερινής πράξης. Πολλά μέλη μου την είπανε, αλλά αυτό που ζήταγα δεν μου το είπανε. Ήλπιζα κάποιος να με ξεστραβώσει. Το ανταγωνιστικό γουρούνι που κρύβεται μέσα μου, δηλαδή εγώ,  έβλεπα από τη μια συναδέλφους να παίζουν μπάλα σε υψηλότερα κλιμάκια και από την άλλη το δικό μου θέμα να μην κουνιέται φύλλο, αποτέλεσμα μηδέν  :  από που @κατά να διαβάσω για τις εξετάσεις ειδικότητας ; Στο atls  ας πούμε όλες μα όλες οι απαντήσεις υπάρχουν μέσα στο βιβλίο που χορηγείται. Εγώ ρε συ γουστάρω να αριστεύσω σε 1 χρόνο που θα πάω να δώσω, ποιο είναι το βιβλίο να το σκίσω !!!! ποιό !;

Το Forum όπου έλαβαν χώρα όλα αυτά  :  greek meds
Topic  :    πλάνο συνεχιζόμενης εκπαίδευσης ειδικευομένου / ειδικού ιατρού επιστήμονα

Αφού λοιπόν δεν είδα  χαϊρι και προκοπή εκεί  μέσα,  απόλυτα έχοντας συνείδηση του τόπου και του χρόνου ακολούθησα την ίδια συνταγή εδώ στο  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  στο κλασικό και επενδυμένο με οπτικοακουστικό υλικό topic : Σχετικά με την τέχνη της κλινικής εξέτασης. Σε ένα φόρουμ όπου συμμετέχουν ανθρώποι που κάμουν διοίκηση  στην πρωτοβάθμια και όχι μόνο. Γνωρίζοντας πως η διοίκηση μιας κλινικής είναι ένα πολύ δικτακτορικό καθεστώς.  Είναι λογικό άνθρωποι που διαχειρίζονται ανθρώπινους πόρους / έμψυχο υλικό όπως θες πες το, να έχουν μια ατζέντα βεβαρημένη και καθώς ο χρόνος είναι τρέχων,   με  απλή λογική η προσέγγιση τους δεν είναι ότι το πιο εύκολο εάν δε σε ξέρρει η μάνα σου [ βιογραφικό μηδέν ]. Εδώ μέσα όμως είναι αλλιώς Στο κέντρο εκπαίδευσης υγειονομικού  : Άρτα β΄λόχος υπάρχει κέντημα σε κάδρο : ‘’ ο νέος πρέπει να ‘ ναι τολμηρός ‘’

Αν ήμουν υπάλληλος του υπουργείου αμύνης ή στον  Ο.Σ.Ε. θα ήμουν σχεδόν συνταξιούχος στα 36 μου χρόνια. Αλλά ιεραρχικά δεν είμαι ούτε καν δεκανεύς, ειδικευόμενος είμαι με κενά τόσο στην θεωρία όσο και στην εκτέλεση ιατρικών πράξεων με ευχέρεια. Τόλμησα λοιπόν ως νέος ετών σχεδόν 37 να είμαι τολμηρός  εδώ  μέσα

Σχετικά με τα βιντεάκια του youtube : τα κομβία δυνατότητας επισύναψης οπτικοακουστικού υλικού εδώ στο pfy.gr είναι πραγματικός πειρασμός, από την άλλη όποιος έχει πολύ μέλι, δεν το χρησιμοποιεί και για εντριβή, το δέχομαι.

Σχετικα με το ύφος των αναρτήσεων : τρώω αρκετή ώρα εδώ μέσα, το χώρο εργασίας τον νοιώθω σπίτι μου επαγωγικά και εδώ μέσα αισθάνομαι σε περιβάλλον εργασίας και συνάμα περιβάλλον  οικείο. Θα μου πεις τους συγγενείς δεν τους διαλέγουμε, σωστό και αυτό. Αισθάνομαι λοιπόν οικεία και ρισκάρω να εκφράζομαι γραπτά μεν αλλά αφιλτράριστα όπως  εκφράζομαι προφορικά στο οικείο περιβάλλον μου.

Εν τέλει σχετικά με εμένα. Συχνά παρευρίσκομαι σε συζήτηση σχολιασμού απώντος από τρίτα πρόσωπα. Αν δεν είναι δικοί μου, πάω παραδίπλα, μετράω καμιά πίεση, βλέπω εργαστηριακά. Με δικούς μου ανθρώπους είναι αλλιώς. Σε καμιά περίπτωση δε θα τους την πω αλλά θα πω κανένα ανέκδοτο, απο΄δω απο ΄κει θα γκρινιάξουν λίγο αλλά θα  την αλλάξω την συζήτικσις. Αν δικό μου πρόσωπο είναι φάουλ κατά δεύτερο σκοπό του λέω 2 φωνήεντα εάν μου το ζητήσει. Για μένανε όμως έχω άλλα σταθμά, απαιτώ εάν με βλέπει φάουλ να μου το πεί μπας και προσγειωθώ, επαγωγικά ο τζακ οχάρα και ο
Θεωδορίδης ο Τάσος,  εκλαμβάνω ότι λειτούργησαν με τον τρόπο που επιθυμώ να λειτουργούν  οι φίλοι μου και οι συγγενείς μου. Mου είπαν  : ‘’ έ, φιλαράκι ! εκτίθεσαι ‘’


>> Περί ανάκλησης χαρακτηρισμού προς φυσικό πρόσωπο [ κ. Θεωδορίδη ]

Η ένσταση για τα λεγόμενα του τζακ με τη φασολιά ήταν μια στρατηγική κίνηση με τελικό στόχο την ενεργό συμμετοχή επιφανών μελών του φόρουμ στο topic , πέρα από το να βλέπουν τις αναρτήσεις μου  και αυτό είναι όλο. Εν μέρει  : αποστολή εξετελέσθη.


Σχετικά με τον Τάσο : το εάν του είπα και τι του είπα σε π.μ .... [ ωχ ! γίνομαι κατίνα – άκυρο ]
Τι έλεγα ; α ! ναι : σχετικά με τον Τάσο : θεωρώ πως τούτο το κείμενο αποτελεί ψυχογράφημά μου.  Έτσι επικαλούμενος  τη δική μου οπτική γωνιά και  το ευρύτερο  ύφος μου στο topic μπορώ να ισχυριστώ πως  ναι , πρόκειται για ΥΒΡΙ. Αλλά όχι στο φυσικό πρόσωπο, όχι στον ειδικευόμενο που αποδεδειγμένα ξέρρει πως να βρίσει το ζητούμενο έγκυρα και έγκαιρα [ κάτι στο οποίο υπολείπομαι και όσο το σκέφτομαι βγάζω καντήλες ] αλλά  στην  κατάσταση εκείνη όπου ένας ειδικευόμενος πλήρως καταρτισμένος  και αύριο μεθαύριο ειδικός λειτουργεί ως υφιστάμενος κλινικής / φορέα όπου άλλα λένε οι διατάξεις, άλλο το βιβλίο αναφοράς και άλλα επιτάσσουν  η πραγματικότητα, οι συγκυρίες και ο ειδικές  περιπτώσεις και ενοχλείται απο τη σύνταξη και τη γραμματική και όχι από το περιεχόμενο του λόγου μου. Και όσο σκέφτομαι ότι τώρα που κουτσά στραβά ψιλοδιαβάζω κάπως πιο στοχευμένα,  αντιλαμβάνομαι οτι και εγώ έτσι λειτουργώ στη δουλειά, ...... πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι.

Ωστόσο εάν πρέπει να ανακαλέσω : ανακαλώ

Τάσε ! τζάκ !  [ θυμάστε το Βουτσά με περούκα,  ντυμένο εγγλέζο από την Καλαμάτα ; ] μου είστε απόλυτα συμπαθείς. Ως κίνηση αβρότητας σας προσκαλώ σε επιδοτούμενο σεμινάριο με αντικείμενο  : ‘’στατιστική εφαρμογή SPSS’’ – θα λάβει χώρα στο Κ.Ε.Π. του Α.Χ.Ε.Π.Α.  αλλά πρέπει να εκδηλώσουν ενδιαφέρον τουλάχιστο 40 #σαράντα# άτομα – δυστυχώς απευθύνεται μόνο σε ειδικευομένους [ πληροφορίες – πρωϊνές ώρες  2310  993711 ]

Ότι έφαγα τρίτη κόκκινη κάρτα και την άλλη Κυριακή δε βλέπω ούτε πάγκο, το εμπέδωσα
Αλλά τι το αντιαθλητικό έκαμα ;

[ Άσχετο : Τωρά είναι δουλειά αυτή ; να ανοίγω το μπαμπινιώτη κάθε  λίγο  και  λιγάκι   για να γράψω 5 αράδες. Άντε καθείστε καλά ]


Ειλικρινά χαίρομαι για τη συμμετοχή όλων σε αυτό το topic οπως και για το εάν τελικά η εικόνα που καλώς ή κακώς έχω δώσει,  παραπέμπει  τους συνομιλητές βάσει των εμπειριών τους  στο  να έχουν υψηλές προσωπικές απαιτήσεις από το άτομο μου και δικαιολογημένα  ο ουδός της αντίδρασης τους να έχει πιάσει κόκκινο.

Δέχομαι την πρόκληση, όχι πια άλλη γκρίνια



η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

17 Νοεμβρίου 2010, 20:04:47
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


ξέρρει πως να βρίσει το ζητούμενο έγκυρα και έγκαιρα


εννοούσα  ''βρίσκει''
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

17 Νοεμβρίου 2010, 23:05:41
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αγαπητοί φίλοι:
1.   Δεν με απασχολεί τι κάνουμε με τα προσωπικά μηνύματα. Με απασχολεί όμως το τι κάνουμε εδώ και σε αυτό αναφέρομαι.
2.   Δεν μπορώ να διαβάσω τα πάντα και σίγουρα κάποια πράγματα θα μου διαφεύγουν και εμένα και στους άλλους διαχειριστές. Μπορεί όποιος νομίζει ότι κάτι δεν είναι σωστό να ενημερώνει τους διαχειριστές μέσα από το σχετικό κουμπάκι.
3.   Ο ιωάννου μπορεί να είναι ινωάννου, μπορεί και όχι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟΣ -ας μη ξαναμπούμε σε αυτή τη συζήτηση. Ως ανώνυμος όμως, έχει λιγότερες ανοχές από τους διαχειριστές σε διατυπώσεις που είναι προσβλητικές προς τρίτους για τους γνωστούς νομικούς λόγους που έχουμε και σε άλλο σημείο συζητήσει παλαιότερα.
4.   Σίγουρα ο «ουδός» που θα αντιδράσει ο καθένας έχει πολλές συνισταμένες. Έτσι κάτι που ένας θεωρεί ότι υπερβαίνει το πολιτικά σωστό ή τις νομικές ανοχές, κάποιος άλλος μπορεί να μη το βλέπει έτσι.
5.   Αγαπητέ Παναγιώτη, πού είδες την «φίμωση»?. Τίποτε από αυτά που είπε ο ιωάννου δεν πείραξα. Του ζήτησα να ανασκευάσει σε σημείο που δεν έχει να κάνει με άποψη ή θέση, αλλά με χαρακτηρισμό προσώπου και που εγείρει νομικές αξιώσεις. Καμία σχέση με τα όρια του πολιτικά ορθού, αλλά με το «νομικώς αποδεκτό».
Να σου θυμίσω ότι σε πολλά σημεία των καταχωρήσεών σου ήσουν αρκετά κριτικός έως «κατήγορος» απέναντι σε κάποια άτομα. Ποτέ δεν σου έκοψα τίποτε, όχι επειδή σε ξέρω, αλλά επειδή είσαι επώνυμος και μπορείς να κατηγορήσεις όποιον κρίνεις ότι έχεις στοιχεία. Δεν θα αντιμετωπιζόσουν το ίδιο αν ήσουν ανώνυμος, να είσαι σίγουρος, αφού τώρα αν χρειαστεί θα τρέχεις εσύ στα δικαστήρια, ενώ αλλιώς, θα έτρεχα εγώ.
Μη συγκρίνεις όμως σε παρακαλώ τέτοιες ενέργειες με αυτό που γράφω εγώ για τους πολιτικούς που χαρακτηρίζω την πράξη τους κρετίνικη. Είμαι επώνυμος και κρίνω τους πολιτικούς που ακριβώς έτσι πρέπει να κάνω. Οι πολιτικοί εκλέγονται και κρίνονται από τους ψηφοφόρους. Ο κ. Χ δεν εκλέγεται και δεν μπορεί να κρίνεται –ως ψυχική διεργασία- από κάποιον συνομιλητή του –τουλάχιστον δημοσίως. Αν οι πολιτικοί προσβάλλονται από την θέση μου, έχουν τα νομικά εργαλεία να στραφούν εναντίον μου. Ο κ. Χ, Ψ, Ω που προσβάλλεται εδώ μέσα από κάποιον ανώνυμο, τα έχει?

Τέλος να πώ ότι όλων των διαχειριστών οι θέσεις είναι σεβαστές και ποτέ κανένας διαχειριστής δεν προσπάθησε να «κανοναρχίσει» κανέναν άλλον. Όμως, θα πρέπει να ξέρετε ότι απέναντι στο νόμο, υπεύθυνος είμαι μόνο εγώ –ως διαχειριστής- γι’ αυτό παρακαλώ να κατανοήσετε ότι ο «ουδός» μου σε ορισμένες περιπτώσεις θα είναι πολύ χαμηλότερος από άλλων διαχειριστών.

Παρακαλώ όμως, σε ετούτο το τοπικ να μη συνεχίσουμε τέτοια συζήτηση. Αν θέλετε να συνεχιστεί, ευχαρίστως, αλλά θα πρέπει να τη μεταφέρουμε αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Νοεμβρίου 2010, 23:09:24 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

18 Νοεμβρίου 2010, 11:52:50
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Μου επιτρέπετε ;D

Βρε αθεόφοβε έλεος...

Θεός με όμικρον, δώρο με ωμέγα.
Θεοδωρίδης >:(

Ξεκίνησα να διαβάσω το τελευταίο σου σεντόνι....αλλά δε τα κατάφερα.

υ.γ. Εγώ σχολίασα τα εκατοντάδες ορθογραφικά λάθη σου που δεν επιτρέπουν σε έναν απόφοιτο ιατρικής να κάνει όπως επίσης τον ειρμό των όσων γράφεις....που άμα πιστεύεις ότι υπάρχει ζητώ συγγνώμη, αλλά φοβάμαι θα είσαι ο μόνος που το πιστεύεις.

Αυτά...Καλά Χριστούγεννα ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

18 Νοεμβρίου 2010, 22:57:36
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


υ.γ. Εγώ σχολίασα τα εκατοντάδες ορθογραφικά λάθη σου που δεν επιτρέπουν σε έναν απόφοιτο ιατρικής να κάνει



...που δεν επιτρέπεται σε έναν απόφοιτο ιατρικής να κάνει...

Αυτό εννοείς;
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

18 Νοεμβρίου 2010, 22:58:53
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

18 Νοεμβρίου 2010, 23:00:09
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Ευχαριστώ.
Απλά, δε μπορούσα να παρακολουθήσω τον ειρμό της πρότασής σου και προβληματιζόμουν.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

18 Νοεμβρίου 2010, 23:03:22
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Γι αυτό είμαι σίγουρος....ότι τελευταία δεν μπορείς να παρακολουθήσεις.....

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

18 Νοεμβρίου 2010, 23:04:39
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είμαστε όλοι του δικού σου επιπέδου.Υπάρχουν και παιδιά ενός κατώτερου Θεού.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
49056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Απριλίου 2022, 07:27:53
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
13087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Φεβρουαρίου 2017, 17:15:12
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
26021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2023, 10:04:49
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
57982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2019, 14:45:43
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
20282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουνίου 2022, 23:51:17
από Argirios Argiriou