Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 03:08:39

Αποστολέας Θέμα: πΛΗΡΩΜΗ ΕΦΗΜΕΡΙΩΝ ΓΙΑ Κ.Υ. Α` ΖΩΝΗΣ  (Αναγνώστηκε 10557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Νοεμβρίου 2010, 03:14:58
Αναγνώστηκε 10557 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anagnostou1


Γεια σας.Ειμαι επικουρικος γενικος ιατρος επιμ. Β` σε ΚΥ Α ζωνης στο νομο Αττικης.Θα μπορουσε καποιος να μου πει τι καθαρο ποσο παιρνουμε για καθε εφημερια που κανουμε δηλ τις Κυριακες .σαββατα ,καθημερινες και ποσο πληρωνομαστε τις Εφημεριες Ετοιμοτητος?

27 Νοεμβρίου 2010, 07:24:50
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γεια σας.Ειμαι επικουρικος γενικος ιατρος επιμ. Β` σε ΚΥ Α ζωνης στο νομο Αττικης.Θα μπορουσε καποιος να μου πει τι καθαρο ποσο παιρνουμε για καθε εφημερια που κανουμε δηλ τις Κυριακες .σαββατα ,καθημερινες και ποσο πληρωνομαστε τις Εφημεριες Ετοιμοτητος?

Γιατι δεν ρωτας στη μισθοδοσια να σου πουν;

27 Νοεμβρίου 2010, 16:30:12
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ Χ 0,0059=Α €/ΩΡΑ καθημερινής πρωί (x 9 ώρες χ  αριθμ. καθημερινών)
Α+ 15% για τις νυκτερινές ώρες καθημερινής (Χ 8 ώρες Χ αριθμ καθημερινων)
Α+25% για τις ώρες αργίας πρωί  ( 16 ώρες)
Α+ 30% για τις νυκτερινες αργιας (8 ώρες)
 + 30 € χ συνολικο αριθμό εφημεριών,  επίδομα εφημέρευσης
Όλα αυτά φυσικα ακαθαριστα.
Καθαρα =αυτά – 33%  (περίπου) συνολικές κρατήσεις.
Κάνε τους υπολογισμούς και θα το βρείς!!!!

29 Νοεμβρίου 2010, 10:42:13
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anagnostou1


Eυχαριστω πολυ συναδερφε

29 Νοεμβρίου 2010, 20:04:09
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ Χ 0,0059=Α €/ΩΡΑ καθημερινής πρωί (x 9 ώρες χ  αριθμ. καθημερινών)
Α+ 15% για τις νυκτερινές ώρες καθημερινής (Χ 8 ώρες Χ αριθμ καθημερινων)
Α+25% για τις ώρες αργίας πρωί  ( 16 ώρες)
Α+ 30% για τις νυκτερινες αργιας (8 ώρες)
 + 30 € χ συνολικο αριθμό εφημεριών,  επίδομα εφημέρευσης
Όλα αυτά φυσικα ακαθαριστα.
Καθαρα =αυτά – 33%  (περίπου) συνολικές κρατήσεις.
Κάνε τους υπολογισμούς και θα το βρείς!!!!


Γιώργο η παραπάνω απάντησή σου

αφορά μόνο Κέντρα Υγείας Α' ζώνης

ή ισχύει γενικά για το πώς αμείβονται για τις εφημερίες τους όλοι οι Ιατροί που είναι Δημόσιοι Υπάλληλοι;
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Νοεμβρίου 2010, 21:14:11 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Νοεμβρίου 2010, 20:47:46
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Ισχύει για όλους τους ιατρούς ΕΣΥ (για τους αγροτικούς δεν ισχύει το 30€/εφημερια) και για όλες τις ζώνες.

Επισυνάπτω ένα αρχείο από το ygeianet υπολογισμού του ποσού.
Τροποποιήστε τον βασικό και τον αριθμό εφημεριών και θα σας βγάλει το ποσό. Ακαθάριστα φυσικά. Εάν αφαιρέσετε περίπου 33%, για Νέους ασφαλισμένους, συνολικές κρατήσεις –φόροι, βλέπετε τι μένει στην τσέπη σας!!! Η΄ διαφορετικά διαιρέστε τις συνολικές κρατήσεις με τις συνολικές αποδοχές εφημεριών και θα δείτε το ποσοστό των κρατήσεων συνολικά.

Καλούς υπολογισμούς σε όλους σας.
Εγώ πλέον τα έχω μάθη απ’ έξω, γιατί επί μακρόν με ίδιο αριθμό εφημεριών έπαιρνα κάθε φορά και άλλα και έτσι αναγκάστηκα να τα υπολογίζω μόνος μου και να παρεμβαίνω (όχι λίγες φορές) όταν δεν είναι το ποσό στο αναμενόμενο.

30 Νοεμβρίου 2010, 10:51:30
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

anagnostou1


Δηλ. το Σαββατο 25/12 και η Κυριακη 26/12 τι αργιες θεωρουνται?

30 Νοεμβρίου 2010, 20:08:19
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

1 Δεκεμβρίου 2010, 00:19:29
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εξαιρέσιμες και οι δύο.

Τι θα πει αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Δεκεμβρίου 2010, 00:21:47 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Δεκεμβρίου 2010, 12:58:08
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Στο αρχείο που έχω αναρτήσει παραπάνω θα δείτε και κάποιες ώρες που υπολογίζονται διαφορετικά εάν είναι πριν από αργία ή είναι εξαιρέσιμη μέρα πχ Κυριακή και ταυτόχρονα Αργία. Σε εμάς πάντως στο εκκαθαριστικό δεν αναφέρονται αυτές οι κατηγορίες ωρών, μα ούτε και στο νομοσχέδιο περί αποζημιώσεις εφημεριών περιγράφεται.  

Στο 1 Σάββατο μας βάζουν απλά  ώρες επιπλέον καθημερινής πρωί και νυκτα,  και για την 1 Κυριακή μας βάζουν 16 ώρες πρωί αργίας + 8 ώρες νύκτα αργίας.Δηλ σε 5 καθημ. ,1 Σάββατο , 1 κυριακη = [8 ωρες αργια νυκτα (+ 30%), 16 ωρες αργια πρωι( +25%), 58,5 ωρες καθημ πρωι και 50,5 ωρες καθημ νυκτα +15%)], υπαρχουν δηλαδη +10,5 ωρες νυκτας  καθημ (αφου 5 χ8=40 + το Σάββατο =50,5) και   + 13,5 ωρες πρωινα για το Σάββατο.

 Η 25 Δεκεμβρίου & 1 Ιανουαρίου είναι Σάββατο το όποιο υπολογίζεται ως καθημερινή, αλλά με 24ωρη εφημερία, άρα θα υπολογιστούν απλά ως αργίες σε Σάββατο  ( ΒΜ*0,0059*13,5 ώρες πρωι  *1,25) + (ΒΜ*0,0059*10,5 ωρες νυκτα*1,3) + 30€ ή 60€ για διευθυντή. Το ίδιο θα υπολογιστεί και η Κυριακή 26/12 ΑΠΛΑ ΩΣ ΑΡΓΙΑ.[16 ωρες πρωι ( +25%),  και 8 ωρες νυκτα (+ 30%)]

Εάν σε κάποιο Νοσοκομείο –Κ.Υ η αργία που πέφτεi  Κυριακή ή άλλη αργία (διπλοαργία δηλ)  πληρώνεται διαφορετικά παρακαλώ εάν το γνωρίζει κάποιος και έχει κάποιο εκκαθαριστικό ας το αναρτήσει ή να μου το στείλει σε e-mail.
Στην εργατική νομοθεσία προβλέπεται άλλη τιμή για αυτές τις μέρες , αλλά είπαμε εμείς οι ΙΑΤΡΟΙ πληρωνόμαστε διαφορετικά με άλλα νομοσχέδια που δεν προβλέπουν τέτοια πράγματα!!!!

Αυτά υποστηρίζει δυστυχώς ακόμα η ΟΕΝΓΕ και μιλεί ακόμα για οικονομικό πλαφόν και όχι για αμοιβή των εφημεριών ως ΥΠΕΡΩΡΙΑΚΗ ΑΠΑΣΧΩΛΗΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ  ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!!!!   

1 Δεκεμβρίου 2010, 14:38:02
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο 1 Σάββατο μας βάζουν απλά  ώρες επιπλέον καθημερινής πρωί και νυκτα,  και για την 1 Κυριακή μας βάζουν 16 ώρες πρωί αργίας + 8 ώρες νύκτα αργίας.Δηλ σε 5 καθημ. ,1 Σάββατο , 1 κυριακη = [8 ωρες αργια νυκτα (+ 30%), 16 ωρες αργια πρωι( +25%), 58,5 ωρες καθημ πρωι και 50,5 ωρες καθημ νυκτα +15%)], υπαρχουν δηλαδη +10,5 ωρες νυκτας  καθημ (αφου 5 χ8=40 + το Σάββατο =50,5) και   + 13,5 ωρες πρωινα για το Σάββατο.

 Η 25 Δεκεμβρίου & 1 Ιανουαρίου είναι Σάββατο το όποιο υπολογίζεται ως καθημερινή, αλλά με 24ωρη εφημερία, άρα θα υπολογιστούν απλά ως αργίες σε Σάββατο  ( ΒΜ*0,0059*13,5 ώρες πρωι  *1,25) + (ΒΜ*0,0059*10,5 ωρες νυκτα*1,3) + 30€ ή 60€ για διευθυντή. Το ίδιο θα υπολογιστεί και η Κυριακή 26/12 ΑΠΛΑ ΩΣ ΑΡΓΙΑ.[16 ωρες πρωι ( +25%),  και 8 ωρες νυκτα (+ 30%)]

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ
Αυτό που περιγράφω παραπάνω, φυσικά και δεν είναι απόλυτα ακριβές, αλλά κάπως έτσι υπολογίζονται σε εμάς οι εφημερίες βάσει των εκκαθαριστικών.
 Εγώ για λόγους απλοποίησης, βάζω την καθημερινή 9ωρες πρωί + 8ωρες νύκτα, το Σάββατο 16 ώρες πρωί +8 ώρες νύκτα και την Κυριακή-Αργια 16 ώρες πρωί +8 ώρες νύκτα. Η διαφορά από τον τρόπο που τα υπολογίζει το λογιστήριο, είναι σε εμένα 4-5 € λιγότερα στο σύνολο των εφημεριών.

2 Δεκεμβρίου 2010, 01:13:50
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εξαιρέσιμες και οι δύο.

Τι θα πει αυτό;
Οι αργίες.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

2 Δεκεμβρίου 2010, 01:19:35
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Το Σάββατο 25/12 και 01/1 είναι αργίες προ αργίας και πληρώνονται διαφορετικά από τις αργίες. Οι 26/12 και 02/1 είναι αργίες και πληρώνονται όπως όλες οι αργίες και Κυριακές.

Τα Σάββατα γενικά πληρώνονται όπως και οι καθημερινές για το ωράριο ως τις 22.00.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

2 Δεκεμβρίου 2010, 15:51:12
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Και τις υπόλοιπες 10 ώρες τις πληρώνεσαι ως αργία (Κυριακής), ενώ το αντίστοιχο για την Κυριακή το υπόλοιπο από τις 22:00 και μετά τις πληρώνεσαι ως καθημερινή (δευτέρας)???  Δεν νομίζω να είναι έτσι. Απλά από τις 22 έως τις 6 το πρωί θεωρείται νύκτα Σαββάτου και έχεις  έως τις 8 το πρωί δυο ώρες Αργίας, ενώ αντίστοιχα για την Κυριακή έχεις δυο ώρες καθημερινής δευτέρας. Αντίθετα στις αργίες προ αργίας αυτές οι 2 ώρες είναι αργία της επομένης.
Για διευκρινήσεις διαβάστε το άρθρο 45 παράγραφος 4  του 3205/2003 . 

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

2 Δεκεμβρίου 2010, 17:15:13
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και τις υπόλοιπες 10 ώρες τις πληρώνεσαι ως αργία (Κυριακής), ενώ το αντίστοιχο για την Κυριακή το υπόλοιπο από τις 22:00 και μετά τις πληρώνεσαι ως καθημερινή (δευτέρας)???  Δεν νομίζω να είναι έτσι. Απλά από τις 22 έως τις 6 το πρωί θεωρείται νύκτα Σαββάτου και έχεις  έως τις 8 το πρωί δυο ώρες Αργίας, ενώ αντίστοιχα για την Κυριακή έχεις δυο ώρες καθημερινής δευτέρας. Αντίθετα στις αργίες προ αργίας αυτές οι 2 ώρες είναι αργία της επομένης.
Για διευκρινήσεις διαβάστε το άρθρο 45 παράγραφος 4  του 3205/2003 . 

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Βιάζεστε κ. Κτιστάκη, βιάζεστε.Σας επισυνάπτω παλαιότερο μήνυμά μου το οποίο προσπεράσατε.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Λέξεις κλειδιά: