Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
17 Απριλίου 2024, 01:15:24

Αποστολέας Θέμα: παραίτηση από αγροτικό πριν την έναρξη  (Αναγνώστηκε 2822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Μαρτίου 2016, 17:45:35
Αναγνώστηκε 2822 φορές
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Γνωρίζει κανείς τι γίνεται εάν αγροτικός παραιτηθεί πρίν ή μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων (και πριν βγει το ΦΕΚ διορισμού); Τοποθετείται στη θέση του επιλαχών ή μένει κενή η θέση;
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

28 Μαρτίου 2016, 18:36:53
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Νομίζω δε βγαίνει ΦΕΚ αλλά υπουργική απόφαση που αναρτάται στη Διαύγεια.
Όταν παραιτηθεί αφού βγουν τα οριστικά αποτελέσματα (ή απλά δεν παρουσιαστεί να αναλάβει υπηρεσία) σίγουρα δεν πάει άλλος στη θέση και η θέση προκηρύσσεται ξανά.
Όταν παραιτηθεί πριν την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων αλλά μετά την έκδοση των προσωρινών δεν ξέρω τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση. Επειδή η αναπλήρωση από άλλον (ο οποίος όμως μπορεί να έχει πάρει άλλο ιατρείο από το οποίο θα φύγει κοκ) μπορεί να οδηγήσει σε ντόμινο αλλαγών είναι πιο μπερδεμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Μαρτίου 2016, 19:03:47 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

28 Μαρτίου 2016, 22:08:12
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Εξ όσων έχω καταλάβει το Ιατρείο παραμένει κενό.
Παρά τις μεγάλες χρονικές περιόδους ανάμεσα σε δηλώσεις-προσωρινά-μόνιμα, δεν υπάρχει η ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ευελιξία στο Υπουργείο να διοριστεί ο επόμενος.

Το ζήτημα είναι και ποιός επόμενος ;
Στα περισσότερα Ιατρεία πηγαίνει ο ένας κι μοναδικός ενδιαφερόμενος Ιατρός που τα δήλωσε, ενώ π.χ οι μηδενισμένοι (παραιτηθέντες προηγούμενων προκηρύξεων) παίρνουν όποιο Ιατρείο μείνει.

Ίσως να μπορούσαν κάποιοι που επείγονται να πάρουν Ιατρείο όπως κι να έχει, να μπορούν εκτός των 5 προτιμήσεών τους (και σε περίπτωση που μείνουν εκτός Ιατρείου κι το επιθυμούν) να παίρνουν όποιο Ιατρείο κενωθεί απ΄την επικράτεια.
Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα να το βάλουν ως επιλογή στις επόμενες προκηρύξεις, το ζήτημα είναι αν στο Υπουργείο προτίθενται να τρέξουν ταχύτατα την διαδικασία κένωση-διορισμός επόμενου Ιατρού, πράγμα για το οποίο δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι έχουν την διάθεση να το κάνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Μαρτίου 2016, 22:10:19 από kopritis »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
7404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Σεπτεμβρίου 2012, 09:06:04
από deleteduser
2 Απαντήσεις
8099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2011, 16:39:09
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
7248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Σεπτεμβρίου 2012, 18:00:52
από geocha
13 Απαντήσεις
7939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2016, 15:44:18
από Gatekeeper
1 Απαντήσεις
7459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Σεπτεμβρίου 2019, 17:48:30
από Αδαμάντιος Σκούφαλος