Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 17:51:01

Αποστολέας Θέμα: Παθολόγος Ελεγκτής VS Γενικού  (Αναγνώστηκε 7078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Δεκεμβρίου 2010, 21:49:10
Αναγνώστηκε 7078 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Mavrogialouros

Ιατροί
Αντιγράφω από αιτιολόγηση απόφασης Ιατρού Παθολόγου ελεγκτού Ο.Γ.Α.   :   "Αναρμόδια ειδικότητα [η Γενική Ιατρική] για να αποφανθεί για κάταγμα. Στα κατάγματα δεν είναι η MRI η εξέταση εκλογής" Με τη διατύπωση αυτή απορρίφθηκε   η αίτηση απόδοσης της σχετικής  δαπάνης  παρά το γεγονός ότι στα δικαιολογητικά που κατέθεσε ο ασφαλισμένος ασθενής,  εκτός από τη γνωμάτευση  Επιμελητού Α' Γενικής Ιατρικής με 10ετή εργασιακή εμπειρία σε Κ.Υ. του Ε.Σ.Υ περιλαμβανόταν και δεύτερη γνωμάτευση Επικουρικής Επιμελήτριας Β' Ακτινοδιαγνωστικής (εξειδικευμένης στο σχετικά νέο γνωστικό αντικείμενο της υπερηχοτομογραφίας μυοσκελετικού) στην οποία εγράφετο: "..... συνιστάται διερεύνηση με MRI για αποκλεισμό υποχονδρίου κατάγματος στην κεφαλή του μεταταρσίου".  Σημειώνεται ως εντυπωσιακό ότι η εν λόγω ελεγκτής Ιατρός τυγχάνει σύζυγος  γνωστού μέλους του παρόντος forum, Ιατρού Γενικής Ιατρικής, σφοδρού υπερμάχου της "τιμής" και των επαγγελματικών δικαιωμάτων της ειδικότητάς του.  ??? ;)

18 Δεκεμβρίου 2010, 00:43:43
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αντιγράφω από αιτιολόγηση απόφασης Ιατρού Παθολόγου ελεγκτού Ο.Γ.Α.   :   "Αναρμόδια ειδικότητα [η Γενική Ιατρική] για να αποφανθεί για κάταγμα. Στα κατάγματα δεν είναι η MRI η εξέταση εκλογής" Με τη διατύπωση αυτή απορρίφθηκε   η αίτηση απόδοσης της σχετικής  δαπάνης  παρά το γεγονός ότι στα δικαιολογητικά που κατέθεσε ο ασφαλισμένος ασθενής,  εκτός από τη γνωμάτευση  Επιμελητού Α' Γενικής Ιατρικής με 10ετή εργασιακή εμπειρία σε Κ.Υ. του Ε.Σ.Υ περιλαμβανόταν και δεύτερη γνωμάτευση Επικουρικής Επιμελήτριας Β' Ακτινοδιαγνωστικής (εξειδικευμένης στο σχετικά νέο γνωστικό αντικείμενο της υπερηχοτομογραφίας μυοσκελετικού) στην οποία εγράφετο: "..... συνιστάται διερεύνηση με MRI για αποκλεισμό υποχονδρίου κατάγματος στην κεφαλή του μεταταρσίου".  Σημειώνεται ως εντυπωσιακό ότι η εν λόγω ελεγκτής Ιατρός τυγχάνει σύζυγος  γνωστού μέλους του παρόντος forum, Ιατρού Γενικής Ιατρικής, σφοδρού υπερμάχου της "τιμής" και των επαγγελματικών δικαιωμάτων της ειδικότητάς του.  ??? ;)
MRI για κάταγμα; Ενδιαφέρον. Τι ακριβώς κάταγμα έψαχνες; Το κάταγμα που αναφέρεις δεν το ψάχνουμε με MRI και για αυτό σου την έκοψε η σύζυγος.
Δεν έχω κανένα λόγο να με πιάσει η ντροπή εάν η σύζυγος μου σου εκοψε μια MRI εάν δεν ξέρεις τι ψάχνεις. Εάν κάνουμε τέτοια, πως θα πείσουμε για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Δεκεμβρίου 2010, 01:20:33
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Mavrogialouros

Ιατροί
....................Banal et al evaluated the sensitivity and specificity of ultrasonography versus dedicated MRI (0.2 Tesla), taken as the gold standard, in early diagnosis of metatarsal bone stress fractures in 41 feet of 37 patients between November 2006 and December 2007. All the patients had mechanical pain and swelling of the metatarsal region for less than 3 months and normal radiographs. MRI detected 13 fractures in 12 patients. Sensitivity of US was 83%, specificity 76%, positive predictive value 59%, and negative predictive value 92%. Positive likelihood ratio was 3.45, and negative likelihood ratio was 0.22. The authors concluded from their findings that in cases of normal radiographs, US is indicated in the diagnosis of metatarsal bone stress fractures because of its low cost; because it is a noninvasive, rapid, and easy technique; and because it has good sensitivity and specificity.4 .......................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   

Δόξει τις αμαθείς σοφά λέγων ούκ εύ λέγειν. Ευριπίδης




18 Δεκεμβρίου 2010, 01:42:32
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....................Banal et al evaluated the sensitivity and specificity of ultrasonography versus dedicated MRI (0.2 Tesla), taken as the gold standard, in early diagnosis of metatarsal bone stress fractures in 41 feet of 37 patients between November 2006 and December 2007. All the patients had mechanical pain and swelling of the metatarsal region for less than 3 months and normal radiographs. MRI detected 13 fractures in 12 patients. Sensitivity of US was 83%, specificity 76%, positive predictive value 59%, and negative predictive value 92%. Positive likelihood ratio was 3.45, and negative likelihood ratio was 0.22. The authors concluded from their findings that in cases of normal radiographs, US is indicated in the diagnosis of metatarsal bone stress fractures because of its low cost; because it is a noninvasive, rapid, and easy technique; and because it has good sensitivity and specificity.4 .......................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος    

Δόξει τις αμαθείς σοφά λέγων ούκ εύ λέγειν. Ευριπίδης

Εγώ ξέρω πολύ καλά τι λέω, εσύ δεν ξέρω εάν ξέρεις τι ψάχνεις....
Ψάχνεις λοιπόν για κάταγμα κόπωσης μεταταρσίου ή "stress fracture". Να σου πω λοιπόν ότι νομικά  δεν καλύπτεται αυτή η περίπτωση από το συγκεκριμένο ταμείο με MRI ακόμη κι αν το έγραφες έτσι αλλά ας είναι. Μπορεί ίσως να το σκεφτόντουσαν λίγο παραπάνω και να το παρέπεμπαν στα κεντρικά. Να σου πω επίσης, ότι γνωμάτευση ακτινολόγου δεν έφτασε ποτέ στην ελεγκτή γιατί δεν προβλέπεται στα δικαιολογητικά και δεν την στέλνει ο ανταποκριτής του ΟΓΑ.

Αλλά ας αφήσουμε τα γραφειοκρατικά που και εγώ έχω ανάμικτα συναισθήματα και πάμε λίγο στο καθαρά ιατρικό κομμάτι.

Για διαφοροδιάγνωση και τι εξέταση είναι χρήσιμη δες εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εάν λοιπόν θέλεις ζηλεύεις μια εργασιούλα όπως αυτή εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και ψάχνεις το gold standard σε καταλαβαίνω. Επίσης, δεν μου είπες πόσο καιρό μετά την έναρξη του πόνου έγινε η μαγνητική και ποιο μετατάρσιο ήταν. Έκανε υπέρηχο πριν ζητήσεις την μαγνητική; Αν ναι τι έδειξε; Εάν όχι, γιατί δεν αξιοποίησες, αφού έχεις ακτινολόγο με ειδίκευση στο μυοσκελετικό υπέρηχο, μια φτηνή εξέταση με 83% ευαισθησία και ειδικότητα 76% έναντι της μαγνητικής;

Αλλά πριν πάμε παρακάτω, πες μου σε παρακαλώ τι θεραπεία θα προτείνεις στην ηλικιωμένη ασθενή σου εάν βγάλει κάταγμα κόπωσης στην MRI και τι εάν δεν βγάλει κάταγμα.

Να μην ξεχάσω:
Στο link που αναφέρεις στο κάτω μέρος γράφει:
Παράθεση
Although CT and MRI are more sensitive than radiography, they are not cost-effective and are not indicated for the diagnosis of fractures.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Δεκεμβρίου 2010, 01:50:59 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Δεκεμβρίου 2010, 09:49:36
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Mavrogialouros

Ιατροί
Συγνώμη, δεν ψάχνω τίποτα. Πρόσεξε όμως την επόμενη φορά που θα διανοηθείς να διαγνώσεις κανένα κάταγμα, μην το κάνεις μπροστά στη γυναίκα σου γιατί θα βρεθείς....... "Αναρμόδιος"



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....................Banal et al evaluated the sensitivity and specificity of ultrasonography versus dedicated MRI (0.2 Tesla), taken as the gold standard, in early diagnosis of metatarsal bone stress fractures in 41 feet of 37 patients between November 2006 and December 2007. All the patients had mechanical pain and swelling of the metatarsal region for less than 3 months and normal radiographs. MRI detected 13 fractures in 12 patients. Sensitivity of US was 83%, specificity 76%, positive predictive value 59%, and negative predictive value 92%. Positive likelihood ratio was 3.45, and negative likelihood ratio was 0.22. The authors concluded from their findings that in cases of normal radiographs, US is indicated in the diagnosis of metatarsal bone stress fractures because of its low cost; because it is a noninvasive, rapid, and easy technique; and because it has good sensitivity and specificity.4 .......................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος    

Δόξει τις αμαθείς σοφά λέγων ούκ εύ λέγειν. Ευριπίδης

Εγώ ξέρω πολύ καλά τι λέω, εσύ δεν ξέρω εάν ξέρεις τι ψάχνεις....
Ψάχνεις λοιπόν για κάταγμα κόπωσης μεταταρσίου ή "stress fracture". Να σου πω λοιπόν ότι νομικά  δεν καλύπτεται αυτή η περίπτωση από το συγκεκριμένο ταμείο με MRI ακόμη κι αν το έγραφες έτσι αλλά ας είναι. Μπορεί ίσως να το σκεφτόντουσαν λίγο παραπάνω και να το παρέπεμπαν στα κεντρικά. Να σου πω επίσης, ότι γνωμάτευση ακτινολόγου δεν έφτασε ποτέ στην ελεγκτή γιατί δεν προβλέπεται στα δικαιολογητικά και δεν την στέλνει ο ανταποκριτής του ΟΓΑ.

Αλλά ας αφήσουμε τα γραφειοκρατικά που και εγώ έχω ανάμικτα συναισθήματα και πάμε λίγο στο καθαρά ιατρικό κομμάτι.

Για διαφοροδιάγνωση και τι εξέταση είναι χρήσιμη δες εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εάν λοιπόν θέλεις ζηλεύεις μια εργασιούλα όπως αυτή εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και ψάχνεις το gold standard σε καταλαβαίνω. Επίσης, δεν μου είπες πόσο καιρό μετά την έναρξη του πόνου έγινε η μαγνητική και ποιο μετατάρσιο ήταν. Έκανε υπέρηχο πριν ζητήσεις την μαγνητική; Αν ναι τι έδειξε; Εάν όχι, γιατί δεν αξιοποίησες, αφού έχεις ακτινολόγο με ειδίκευση στο μυοσκελετικό υπέρηχο, μια φτηνή εξέταση με 83% ευαισθησία και ειδικότητα 76% έναντι της μαγνητικής;

Αλλά πριν πάμε παρακάτω, πες μου σε παρακαλώ τι θεραπεία θα προτείνεις στην ηλικιωμένη ασθενή σου εάν βγάλει κάταγμα κόπωσης στην MRI και τι εάν δεν βγάλει κάταγμα.

Να μην ξεχάσω:
Στο link που αναφέρεις στο κάτω μέρος γράφει:
Παράθεση
Although CT and MRI are more sensitive than radiography, they are not cost-effective and are not indicated for the diagnosis of fractures.

18 Δεκεμβρίου 2010, 11:12:23
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Για να καταλάβω βρε Μαυρογιαλούρε!!!.
Καταρχήν για να ξεκαθαρίσω κάτι ο Κουναλάκης δεν είναι και από τα πιο προσφιλή μου άτομα σε αυτό το φόρουμ αλλά δε μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να σου πω τα παρακάτω:
Ακόμη και αν έχεις όλα τα guidelines του κόσμου μαζί σου θεωρείς δεοντολογικό να "καρφώνεις" ανώνυμα κάποιον επώνυμο και δη συγγενικό του πρόσωπο εκμαιεύοντας έμεσα την αντιπαράθεση?Κατ'αρχήν δεν αναφέρεις την ειδικότητά σου και δεύτερον μου δίνεις την εντύπωση πως η έγνοια σου δεν είναι η προσπέλαση του περιστατικού αλλά η "προσπέλαση" του ατόμου στον οποίο αναφέρεσαι.Το θεωρώ κακοήθεια από την πλευρά σου και αν είχες παπάρια ή θα έκανες επώνυμη τοποθέτηση ή θα αναφερόσουν άμεσα στον ενδιαφερόμενο και όχι με υπονοούμενα και πλάγιες οδούς ή θα του έστελνες προσωπικό μήνυμα.Δεν έκανες τίποτα από ολα αυτά και απλά πέταξες λάσπη και περίμενες τον άλλο να καθαρίσει.Κακώς σου απάντησε ο Κουναλάκης αν και εγώ μάλλον θα απαντούσα επίσης.Στόχος του μηνύματος σου ήταν ο ίδιος.Με την άστοχη τοποθέτησή σου και το ύφος που επέλεξες έχασες κάθε ίχνος δίκιου και δικαιολογημένης αγανάκτησης που ενδεχομένως να είχες.Αυτό νομίζω προσωπικά και όσο προκλητικά και αν μου απαντήσεις θα εισπράξεις την απόλυτη αδιαφορία μου γιατί έδειξες ήδη το επίπεδό σου.
+

18 Δεκεμβρίου 2010, 11:49:17
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Καλημέρα και από μένα. Ευκαιρίας δοθείσης, νομίζω ότι ο ρόλος του ελεγκτή είναι ακριβώς να κόβει μερικές εξετάσεις ή φάρμακα από αυτά που δίνονται άκριτα ή αφειδώς ή, πολύ χειρότερο, για δευτερογενή οφέλη όσων τα παραγγέλνουν. Επίσης, αποτελεί μέγιστη απρέπεια να επιτιθέμεθα κατά του ελεγκτή όταν μας κόβει τις εξετάσεις ή συνταγές μας, όπως ακριβώς και ένας διάδικος δεν επιτρέπεται να στρέφεται κατά του δικαστή όταν δεν του αρέσει η έκβαση της δίκης. Ο ελεγκτής, όπως και ο δικαστής, λογοδοτούν μόνο στους ανωτέρους τους και η στοχοποίησή τους από τους λοιπούς "ενδιαφερόμενους", αποτελεί ανεπίτρεπτη υπονόμευση της ομαλής λειτουργίας της Πολιτείας και των θεσμών της.

Πριν από δυο μήνες, παραιτήθηκα από ελεγκτής του ΟΠΑΔ διότι δεν μπορούσα να ασκήσω πραγματικό ελεγκτικό έργο εξαιτίας του γεγονότος ότι κατά τη διάρκεια του ελέγχου, είχα τους Ασφαλισμένους πάνω από το κεφάλι μου. Κττμγ, οι προς έλεγχο συνταγές ή παραπεμπτικά, πρέπει να συλλέγονται και να εξετάζονται από τον ελεγκτή κατ' ιδίαν, απερίσπαστο από επιρροές ή παρεμβάσεις που προκαλεί η φυσική παρουσία του ασφαλισμένου, και ο ασφαλισμένος να μαθαίνει αν η υπόθεσή του εγκρίθηκε ή απορρίφθηκε σε δεύτερο χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Δεκεμβρίου 2010, 12:08:27 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

18 Δεκεμβρίου 2010, 18:04:35
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγνώμη, δεν ψάχνω τίποτα. Πρόσεξε όμως την επόμενη φορά που θα διανοηθείς να διαγνώσεις κανένα κάταγμα, μην το κάνεις μπροστά στη γυναίκα σου γιατί θα βρεθείς....... "Αναρμόδιος"

Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας. Έλα από την πλευρά του ελεγκτή:
Βλέπει ένα αίτημα από ένα γενικό ιατρό για μια μαγνητική σε ένα κάταγμα κεφαλής μεταταρσίου (και όχι ένα κάταγμα κόπωσης όπως θα έπρεπε να γράψεις) σε μια ηλικιωμένη. Θα σκεφτεί ότι εξέταση εκλογής είναι η ακτινογραφία. Να πει κανείς ότι για χίλιες αιτίες χρειάζεται αξονική, να το σκεφτεί και έτσι. Αλλά βλέπει μαγνητική. Και το ερώτημα είναι τι το ιδιαίτερο έχει που χρειάζεται μαγνητική; Εάν είναι το εξτρα σπάνιο και τρελό ας πάει και σε ένα ορθοπεδικό πριν πληρωθεί μια εξέταση που κάνει 300 ευρώ. Που είναι το παράλογο στο σκεπτικό της;

Η σύζυγος δεν τραβάει κανένα κόμπλεξ με τους γενικούς ιατρούς και ουκ ολίγες φορές προσπαθεί να κάνει οτι είναι επιτρεπόμενο για να βοηθήσει συναδέλφους γενικής ιατρικής. Όμως οι περισσότεροι από μας αγνοούμε συχνά και πως λειτουργεί το σύστημα που πληρώνει όλα αυτά και τι κανονισμούς/διαδικασίες έχει το κάθε ταμείο. Μάθε λοιπόν ότι η μαγνητική αυτή εάν είχε γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο δεν θα είχε κοπεί. Γιατί εκεί δεν γίνεται θεώρηση όταν πρόκειται για ιατρό του ΕΣΥ. Όμως όταν σκοπεύεις να στείλεις κάποια εξέταση σε συμβεβλημένο με τον ΟΓΑ ιδιωτικό κέντρο καλό είναι να περνούν πρώτα για θεώρηση ή τουλάχιστον πάρε ένα τηλέφωνο να δεις τι διαδικασία έχει ο ΟΓΑ για να την πληρώσει. Τα περισσότερα ιδιωτικά κέντρα πάντως πριν κάνουν την όποια εξέταση καλούν στον ελεγκτή του ΟΓΑ και διαβάζουν τι γράφει η γνωμάτευση για να πάρουν το ΟΚ.

Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι δεν αντιμετωπίζονται όλοι οι ιατροί το ίδιο. Υπάρχει Point system. Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα να στείλω απευθείας ασθενείς να κάνουν εξετάσεις στα νοσοκομεία του Ηρακλείου για τις οποίες συχνά απαιτούνταν να εξεταστεί πρώτα ο ασθενής από συγκεκριμένη ειδικότητα για την κάθε εξέταση πχ σπινθηρογραφήματα θυρεοειδή-μυοκαρδίου, τρίπλεξ, κλπ. Όμως είχα πάρει τηλέφωνο ευγενικά είχα παρακαλέσει να κλειστεί ραντεβού στον πρώτο ασθενή για κάθε είδος εξέτασης, είχα μάθει τη διαδικασία και τι απαιτείται και είχα καταφέρει να πείσω ότι όταν ζητάω μια εξέταση ξέρω πότε, γιατί και τι απαιτείται για να γίνει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η σφραγίδα μου να μην απαιτεί ραντεβού πχ από καρδιολόγο, κλπ. Είχα τσακωθεί όμως ουκ ολίγες φορές με ασθενείς που μου ερχόντουσαν και απαιτούσαν να γράψω εξέταση που είχε συστήσει συνάδελφος και εγώ αρνιομουν όταν δεν πληρούσε αμιγώς ιατρικά κριτήρια για να γίνει.

Μην νομίζεις ότι δεν έχω στείλει αρκετές φορές νόμους, εγκυκλίους και άλλα έγγραφα προκειμένου να πείσω για τα δικαιώματα που έχω σαν ιατρός με ειδικότητα γενικής ιατρικής. Όμως σε κάθε φορά που ζήταγα μια ακριβή ή/και εξειδικευμένη εξέταση προσπαθούσα να έρθω και από την πλευρά του ελεγκτή που θα διαβάσει το παραπεμπτικό μου και να του δώσω λόγους μπορεί να στηριχθεί να μου την εγκρίνει. Απαντήσεις από προηγούμενο έλεγχο περασμένες τα αποτελέσματα στο βιβλιάριο, αποτελέσματα της κλινικής εξέτασης και του ιστορικού, διαφοροδιάγνωση, και αυτό γινόταν αληθώς, λιτά, περιεκτικά και με αναφορά τι περιμένω. Δύσκολα να σου αρνηθεί κανείς έγκριση εάν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του ταμείου αυτό που ζητάς σε μια τέτοια περίπτωση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

18 Δεκεμβρίου 2010, 18:29:27
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αντιγράφω από αιτιολόγηση απόφασης Ιατρού Παθολόγου ελεγκτού Ο.Γ.Α.   :   [i]"Αναρμόδια ειδικότητα [η Γενική Ιατρική] για να αποφανθεί για κάταγμα. Στα κατάγματα δεν είναι η MRI η εξέταση εκλογής" [/i]

Πιστεύω ότι πράγματι είναι ατυχής η έκφραση «αναρμόδια ειδικότητα» και «εξέταση εκλογής» ειδικά όταν ο ελεγκτής δεν είναι πoιο ειδικευμένος επί της παθήσεως από τον θεράποντα ιατρό. Θα μπορούσε να αναφερθεί στο ότι δεν υπάρχουν τα απαραίτητα ¨δικαιολογητικά¨ που να δείχνουν την αναγκαιότητα αυτής της εξειδικευμένης εξέτασης, ή θα μπορούσε να επικαλεστεί την ελεγκτική οδηγία του ταμείου (εάν φυσικά την έχει) και να απορρίψει την εντολή εάν το ταμείο δεν δέχεται πράγματι τέτοια εξέταση από τέτοια ειδικότητα. Το όλο θέμα είναι το τι εγκρίνει το ταμείο και με ποιον τρόπο και τι όχι και το τι εντολές εγκρίνει από κάθε μια ειδικότητα.
 Σε ανάλογες περιπτώσεις που είχα και εγώ ως ελεγκτής, όταν δεν ήμουν σίγουρος για το εάν εγκρίνεται η εντολή ή όχι, συμβουλευόμουν την ελεγκτική οδηγία και εάν το προέβλεπε κάποιο άρθρο ότι δεν εγκρίνεται, το απέρριπτα βάσει αυτού του άρθρου και όταν ο συνάδελφος μου τηλ για να πάρει εξηγήσεις του έλεγα ότι δεν διαφωνώ με το επιστημονικό κομμάτι, αλλά είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω τον κανονισμό του ταμείου, διότι όπως έχω πει και στο παρελθόν, το ταμειακό κομμάτι είναι άλλο και άλλο είναι η εφαρμογή της επιστήμης.
 Πάρα πολλές φορές τα ταμεία δεν εγκρίνουν κάτι παρόλο που αποδεδειγμένα ο ασθενής το χρειάζεται επιστημονικά. Άρα το όλο θέμα δεν είναι η άποψη του ελεγκτή (που κακώς κατά εμέ έκφρασε), αλλά το τι εγκρίνει το ταμείο και με ποια διαδικασία βάσει της ελεγκτικής οδηγίας. Σε αμφίβολες περιπτώσεις καλό είναι ο ελεγκτής, εάν δεν είναι πoιο εξειδικευμένος από τον θεράποντα να στέλνει την εντολή στο ταμείο και να αποφασίζουν από τα κεντρικά. Εγώ αυτό έκανα.   

18 Δεκεμβρίου 2010, 22:11:25
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν σκεφτόμουν αρχικά να εμπλακώ, διακρίνοντας το που αναφέρεται και διαφωνώντας με τη μεθοδολογία που εκτέθηκε το θέμα. Η τροπή όμως με αναγκάζει να τοποθετηθώ.

1.   Διαφωνώ με την διατύπωση «Αναρμόδια ειδικότητα [η Γενική Ιατρική] για να αποφανθεί για κάταγμα.» Είναι ατυχής. Αναρμόδια θα την έκρινα και εγώ για αίτηση MRI, όχι όμως για τη διάγνωση του κατάγματος ακτινολογικά. Μπορείς να μου πείς συνάδελφε πού εκπαιδεύτηκες στην MRI, ώστε να έχεις επιστημονική άποψη περί του αν και πού συμβάλλει στο κάταγμα? Από την άλλη, ακόμη και αν συμβάλλει –δεν το γνωρίζω και αν ήθελα να το μάθω θα αναζητούσα περισσότερα του ενός άρθρα, καθώς και guidelines. Έστω όμως ότι στεκόμαστε στο άρθρο που επικαλέστηκες. Λέει στο τέλος του ότι «Although CT and MRI are more sensitive than radiography, they are not cost-effective and are not indicated for the diagnosis of fractures» .ή δεν λέει? Γιατί, αν λέει, σημαίνει ότι, ακόμη και αν δείς με την εξέταση αυτή αυτό που ψάχνεις, δεν κερδίζεις από πλευράς οφέλους (υγειονομικού) τίποτε. Άρα, μόνο για επιστημονικούς λόγους έχει ενδιαφέρον και ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ ΤΗ ΖΗΤΗΣΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ. Αν πάλι δεν λέει, τότε ο κ. Κουναλάκης ψεύδεται και πρέπει να το αναφέρεις ευθέως.
2.   Με βάση τα ανωτέρω λοιπόν πολύ καλά διατύπωσε το «Στα κατάγματα δεν είναι η MRI η εξέταση εκλογής» η εν λόγω γιατρός, ασχέτως αν είναι παθολόγος ή Γ.Γ.
3.   Προσωπικά θα είχα απορρίψει την εξέταση με το ίδιο σκεπτικό (στο δεύτερο σκέλος), ακόμη και αν ήταν γραμμένη από ορθοπεδικό, αν δεν είχε προηγηθεί α/α και US, όπως το έχω κάνει ήδη κάποιες φορές σε παρόμοιες περιπτώσεις σαν ελεγκτής ΟΓΑ. Αν γίνουν αυτά και επιμένει ο ορθοπεδικός να γίνει MRI, τότε, μη ξέροντας περισσότερα, θα την εγκρίνω. (αν ήξερα όμως ότι τα guidelines και τα περισσότερα σχετικά άρθρα λένε ότι «Although CT and MRI are more sensitive than radiography, they are not cost-effective and are not indicated for the diagnosis of fractures», τότε θα την απέρριπτα και στον ορθοπεδικό. Το Ταμείο δεν είναι για να καλύπτει τις επιστημονικές μας απορίες, αλλά τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ανάγκες των ασθενών).
4.   Προσωπικά πιστεύω ότι τα όπλα στα χέρια άλλων ειδικών στο να μας πολεμούν με τον τρόπο που το κάνουν, πολλές φορές προσφέρονται από μέλη της ειδικότητάς μας που, μη σεβόμενοι ούτε τα όρια της ειδικότητάς τους, ούτε τα όρια και δικαιώματα των άλλων, αλλά ούτε και τους κανόνες των Ταμείων, αυτοσχεδιάζουν, μηδενίζοντας (θεωρητικά) σχεδόν όλα τα άλλα γύρω τους. Αυτοί, μπορεί να μην είναι πολλοί, ακούγονται όμως πολύ, όπως και οι άλλοι που κρύβουν την ασχετοσύνη τους με συστηματικές παραπομπές (λίγοι και αυτοί, αλλά ηχηροί). Και τα δύο είναι άκρα. Και τα άκρα δεν ανήκουν στα εργαλεία των συνετών, σοφών, ικανών ιατρών και επιστημόνων.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Δεκεμβρίου 2010, 22:15:24 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

18 Δεκεμβρίου 2010, 23:09:16
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Συμφωνω με οσα είπαν ο κ. Κτιστάκης και ο κ. Μιχάλης.
Εκείνο που χτυπάει είναι το αναρμόδια ειδικότητα.Και στην τελική,εμείς έχουμε καιι 3 μήνες εκαπίδευση στην ορθοπαιδική κλινικη.Οι παθολόγοι δεν περνούν ούτε απο έξω!

Λέξεις κλειδιά: κάταγμα κόπωσης μετατάρσιο 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2012, 20:55:06
από Argirios Argiriou
16 Απαντήσεις
13599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2013, 14:55:13
από Βέρρας Οδυσσέας
7 Απαντήσεις
4754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2013, 15:40:49
από Denominator
0 Απαντήσεις
1863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Οκτωβρίου 2016, 08:00:49
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
58005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2020, 18:45:22
από gmichail