Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
25 Απριλίου 2024, 08:38:40

Αποστολέας Θέμα: τυχαίο ; νομίζω πως ναί  (Αναγνώστηκε 3716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Δεκεμβρίου 2010, 00:48:58
Αναγνώστηκε 3716 φορές
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]ασθενής με ΣΔ ΙΙ και υπέρταση, με ιστορικό 2 εγκεφαλικών από διετίας, χωρία άννοια,  σε αγωγή με τελμισαρτάνη 40mg qd, metformin 1/2 qd, diamicron 90mg qd, με τέλεια νεφρική λειτουργία, με τέλεια αιματολογική εξέταση παρουσίασε από τετραμήνου άλγος κάτω άκρου [= μετατάρσια - ποδική καμάρα ] και εφελκίδα μαύρης χροιάς μη υποχωρούσα στον πρώτο δάκτυλο του δεξιου κάτω άκρου στη μεσοδακτύλια χώρα

η ασθενής έχει + babinski, αυξημένα τενόντια, φυσιολογική επί πολλοίς και εν τω βάθει αισθητικότητα και ικανοποιητική κινητικότητα

εξέταση doppler  ανέδειξε 70% ανεπάρκεια αρτηριακού δικτύου κάτω άκρων άμφω, τέθηκε διάγνωση νευροπαθητικού άλγους και προστέθηκαν :
neurodin 300mg tid, lyrica bid, lonalgal επί πόνου,  innohep 0,7 qd

ο πόνος σταθερός, χαρακτηριστικά δε αναφέρει το αίσθημα δίκην βάδισης σε χαλίκια. Δεν σας λέω σε ποιά πάθηση είναι τυπικό σημείο αυτό για να το βρείτε

εν ολίγοις ανέβασε ηπατικά ένζυμα [ γιατί άραγε ; ] και ούτε κινητοποιείται


μετράει νηστική το ζάχαρό της στο φαρμακείο μια φορά το μήνα
επίσης ελάμβανε iscover  το οποίο εδιακόπη με τη έναρξη της αγωγής με ηπαρίνη

έδωσα οδηγία στην οικογένεια να μετράει ζάχαρα και πιέσεις στην αφύπνιση και στο δύωρο μετά από κάθε γεύμα καθώς και το διαιτολόγιο που χορηγεί ο πρόεδρος της ΔΕΒΕ στους ασθενείς του στο ΑΧΕΠΑ

400ρια ζάχαρα, ΣΑΠ 170 κατά μέσο όρο ΔΑΠ από 50 εως 70 [ πότε θα πέσει ; ]

το τι αλλαγή έγινε στην  φαρμακευτική της αγωγή είναι μια άλλη ιστορία και διατίθεμαι να σας την πω εάν πρώτα μου πείτε  τι θα κάνατε εσείς επί τούτου

το θέμα είναι άλλο :[ ΕΟΦ στις ανεπιθύμητες ενέργειες του Neurontin → σπανίως οίδημα προσώπου ] vs [ British National Formulary : οίδημα κάτω άκρων / φλεβική ανεπάρκεια ]

τυχαίο λάθος στην μετάφραση / διατύπωση ;  νομίζω πως ναι !!!!!!!




δείτε και αυτό : δεν ειν' κακό
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος[/logged]
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

30 Δεκεμβρίου 2010, 13:03:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
υπαρχει  ακομα diamicron 90?εγω θα εβαζα ενα eucreaς 50 /1000 ενα  olartan 40  και θα εκοβα το neurontin.δεν μας ειπες ποσο ανεβασε ενζυμα.το lyrica ειναι πολυ καλο στο νευρ/κο πονο και προσωπικα δεν εχω συναντησει προβληματα.ακομη και το neurontin παντως σε μια μελετη που καναμε σε ιατρειο πονου σε καρκινικους ασθενεις το δωσαμε στα 2400mg χωρις προβλημα

30 Δεκεμβρίου 2010, 23:40:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


λεπτομέρεια αλλά μου ξέφυγε 90mg qd = 3x30mg εφ άπαξ
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

31 Δεκεμβρίου 2010, 03:14:56
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


gabapentin ελάμβανε 300mg tid → συσχέστιση με αυξημένα ηπατικά ¨τριπλάσια των φυσιολογικών τιμών
η έναρξη προ μηνός πριν την αναλάβω

Παράθεση
άσχετο γιατί να αλλάξω την τελμισαρτάνη;

η ασθενής λαμβάνει τελμισαρτάνη ένα σκεύασμα εναλλακτικό των ACE και οι γλυπτίνες είναι σχετικά νέα σκευάσματα και έχει γίνει αναφορά αλληλεπιδράσεων – δηλάδή :
πάσχει από [ ΣΔ Τ2 + υπέρταση ] και όχι από ΣΔ Τ2
το γριππώδες σύνδρομο και οι αντιδράσεις υπερευαισθησίας είναι το λιγότερο, υπάρχει ωστόσο αναφορά για επίδραση τόσο στα α- όσο και στα β- παγκρεατικά κύτταρα → συσχέσιση με εξέλιξη σε παγκρεατίτιτδα
επίσης υφίσταται ο κίνδυνος καρκινικής εξαλλαγής


σχετικα με τους DDP-IV inhibitors : ok δεν δίνουν ναυτία και απώλεια βάρους αλλά συσχέτιση με καρκινογένεση, άλλωστε είναι σχετικά νέα σκευάσματα

θα μου πεις δώσε ινκρετίνη όπου η ναυτία θα υποχωρήσει και δίνει υπογλυκαιμίες κυρίωσ σε ΣΔ Τ1 , ναι αλλά αλληλεπιδρούν με στατίνες, παρακεταμόλη, διγοξίνη [ η δικιά μας η κυρά δεν παίρνει διγοξίνη, λαμβάνειο όμως lonalgal ], συσχέτιση με παγκρεατική καρκινική εξαλλαγή, συσχέτιση με θυρεοειδική καρκινική εξαλλαγή, υπογλυκαιμίες σε ΣΔ Τ1 και σε ΣΔ Τ2 εάν συγχορηγείται με σουλφολυνουρίες [ η δικιά μας θαρρώ πως λαμβάνει ]

βέβαια εμείς το ζάχαρο θέλουμε να ρυθμίσουμε και η άρρωστη διανύει την 7η δεκαετία ε δε θα ζήσει και με τα βουνά, αλλά  προσωπικά στη μάνα και στη θυγατέρα [ άτεκνος προς στιγμήν ]  μου δε θα τα χορηγούσα

δεν ξέρρω αν το ανέφερα αλλά ελάμβανε 1/2 metformin qd !!!!!

δεν ξέρρω, όπου είμαι φάουλ πείτε μου

παραθέτω σημειώσεις επίσης
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

31 Δεκεμβρίου 2010, 09:55:44
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
της πιεσης επειδη δεν την καλυπτει για κανενα αλλο λογο.διαφορετικα αυξησε την δοση.αν παιρνει 3 diam. MR αλλαζει το θεμα.τοτε δεν θα κανει τιποτα το eucreas.εγω ακομη δν εχω καταλαβει ποση metformine παιρνει.τι σημαινει 1/2?μισο των 1000 μισο των 850 ή 1 με 2 χαπια....?!!με την υπαρχουσα θραπεια παντως περα απο το να φτασεις τα 4 ΜR και τα 2gr metform. τι αλλο να κανεις?ξεκινα ινσουλινη.οσον αφορα της παρενεργειες ολα τα φαρμακα κανουν.οκ λοιπον, σταματαω να δινω voltaren επειδη οι αυστραλοι ειπαν οτι πειραζει στην καρδια,τελος το singulair γιατι μπορει να κανει καταθλιψη.η προσωπικη μου γνωμη ειναι να κανουμε οτι μπορουμε για τον αρρωστο συμφωνα με τις διεθνεις οδηγιες παντα βεβαια με ενα φιλτραρισμα απο μερους μας.ως εκει ομως. 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2012, 14:48:19
από carlita