Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:46:54

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνουμε με την απόδειξη σε ασθενείς που δεν τους παίρνουμε χρήματα;  (Αναγνώστηκε 111537 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Ιανουαρίου 2011, 11:51:51
Αναγνώστηκε 111537 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Τι κάνουμε με την απόδειξη σε ασθενείς του ιδιωτικού Ιατρείου που δεν τους παίρνουμε χρήματα;

Ρώτησα τον λογιστή μου και μου είπε ότι μπορώ τότε να κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών που να γράφει:  Δωρεάν.

Βέβαια δεν επιτρέπεται να γράφουμε και πολλές τέτοιες αποδείξεις, αλλά σύμφωνα με τον λογιστή μου, μέχρι και 2-3 τέτοιες αποδείξεις τον μήνα τις αποδέχεται η εφορία.
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιανουαρίου 2011, 11:53:38 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Μαΐου 2011, 08:21:15
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ο λογιστής έχει δίκιο. Μπορείς να κόβεις περίπου 10% τέτοιες αποδείξεις για να μην αποτελέσεις φορολογικό "στόχο". Όμως συμβαίνει και το άλλο: Εγώ κόβω περισότερες και προκαλώ τον έλεγχο, όταν έλθαι, να επικοινωνήσει με όποιον θέλει (έχω τα στοιχεία των ασθενών) για να ρωτήσει αν όντως ισχύει η δωρεάν απόδειξη. Επίσης, όταν κόβουμε μονόγραμμα ή δίγραμμα ή συνταγή κινολονών που έχουν στέλεχος και υποχρεωτικά τηρούνται ως αρχείο, καλό είναι να κόβουμε μία απόδειξη μικρή (π.χ. 3 ή 5 ευρώ) για να μην μπαίνουμε σε διατυπώσεις. Ο νόμος δε έχεται ότι εγώ ζημιώνομαι εκούσια (βλέπε και κόστος εντύπων), οπότε θεωρεί δεδομένο ότι έχω λάβει έστω και μικρή αμοιβή. Τέλος, τα δώρα δε φορολογούνται. Αν πεις σε κάποιον ότι δε χρωστάει τίποτε και εκείνος σου αφήσει ένα δεκάρικο για να πιεις μια μπύρα τότε κόβεις πάλι δωρεάν και είσαι νόμιμος.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Μαΐου 2011, 15:14:25
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι κάνουμε με την απόδειξη σε ασθενείς του ιδιωτικού Ιατρείου που δεν τους παίρνουμε χρήματα;

Ρώτησα τον λογιστή μου και μου είπε ότι μπορώ τότε να κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών που να γράφει:  Δωρεάν.

Βέβαια δεν επιτρέπεται να γράφουμε και πολλές τέτοιες αποδείξεις, αλλά σύμφωνα με τον λογιστή μου, μέχρι και 2-3 τέτοιες αποδείξεις τον μήνα τις αποδέχεται η εφορία.

Δε νομίζω να υπάρχει όριο μηδενικών αποδείξεων σε σχέση με τις συνολικές αποδείξεις.

Ο λογιστής μου για παράδειγμα που είναι και συγγενείς μου κάνει τις φορολογικές δηλώσεις σε όλο το σόι χωρίς κάποιο οικονομικό όφελος και κόβει μηδενικές αποδείξεις. Ας αποδείξει ο έλεγχος ότι πλήρωσα κι αυτός δεν έκοψε απόδειξη.

Ας αποδείξει λοιπόν ο έλεγχος ότι ο ασθενής πλήρωσε κι εγώ του έκοψα μηδενική απόδειξη.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

14 Μαΐου 2011, 16:34:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Έχετε δίκιο ότι δεν υπάρχει (θεωρητικά) τέτοιο όριο. Επειδή όμως έχω φίλους και στην Εφορία, και στη Δ/νση Οικονομικού Εγκλήματος σας μεταφέρω το σκεπτικό: Αν ένας γιατρός κόβει πολλές (πάνω από π.χ. 1 στις 10) δωρεάν αποδείξεις, τότε ενδεχομένως να λέει ψέματα. Επειδή κανείς δεν μπορεί εύκολα να αποδείξει ότι αυτό είναι τελικά ψέμα ή αλήθεια, και εν τέλει δεν τον ενδιαφέρει να προσπαθήσει να το κάνει (του είναι ευκολότερο να σας πιέσει να ενδώσετε στη λογική του να τον πείσετε εσείς για το αντίθετο), η υποψία και μόνο θα τον οδηγήσει να σας "ξεψαχνίσει" σε άλλους τομείς. Παράδειγμα: Δώστε μου το κινολονών & κεφαλοσπορινών γ' γενιάς/μονόρριγο αθεώρητο/μονόρριγο θεωρημένο/δίρριγο να διασταυρώσω τις αποδείξεις. Δώστε μου τα πιστοποιητικά θανάτου (που είστε υποχρεωμένοι να κρατάτε ως αντίγραφο). Δώστε μου το σκληρό του υπολογιστή σας. Αν δε θέλετε, δώστε μου όλο τον υπολογιστή! Τώρα τελευταία βγήκαν και προγράμματα πελατολογίου σε στικάκια, για να τα εξαφανίζουμε σε περίπτωση που εισβάλλει ο ακατανόμαστος. Δυστυχώς όμως όλα τα υπόλοιπα είναι hard copy και άρα σκληρά στοιχεία. Αν συνεχίσετε να το βλέπετε χαλαρά, νομίζω ότι το κράτος θα σας ανταμείψει με ένα μεγαλοπρεπές πρόστιμο με την πρώτη ευκαιρία, πρώτον γιατί πεινάει, δεύτερον γιατί μας δίδαξε να μην πιστεύουμε κανένα και τρίτον γιατί δεν το πείσαμε ότι ο γάϊδαρος δεν πετάει. Μαζί σας λοιπόν, ηθικά, αλλά πρακτικά διαχωρίζω τη θέση μου έναντι αυτού του εκμαυλιστικού χρηματόπληκτου μηχανισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαΐου 2011, 16:36:56 από Vasileios Papadopoulos »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Ιανουαρίου 2012, 23:17:08
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Ιανουαρίου 2013, 10:33:29
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Μετά την ένταξη του ΤΣΑΥ στον ΕΟΠΥΥ, οι "δωρεάν" αποδείξεις έχουν εκ των πραγμάτων πολλαπλασιαστεί δραματικά. Οπότε νομίζω ότι το θέμα είναι και πάλι αρκετά επίκαιρο:
Πόσες "δωρεάν" μπορούμε να κόβουμε τελικά; Υπάρχει κάτι νεότερο;
Φαντάζομαι ότι εφόσον πρόκειται όντως για συναδέλφους, κανείς δεν μπορεί να μας πει κάτι, ας κόψουμε και δέκα την ημέρα. Σε τι έκταση όμως μας καλύπτει η "δεοντολογία" (άγραφη και έγγραφη); Κάπου αναφέρει γιατρούς και συγγενείς "προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση". Ποιοί είναι αυτοί τελικά; Φοβάμαι ότι το ΣΔΟΕ μπορεί πανεύκολα να το ερμηνεύσει ως "τα εξαρτώμενα (προστατευόμενα) μέλη στο βιβλιάριο"... Οπότε, νομιμοποιούμαστε να μην πάρουμε χρήματα σε γονείς-πεθερικά-αδέλφια-συζύγους (που εργάζονται) κτλ;;;
Πού μπαίνει η διαχωριστική; Εσείς τι κάνετε;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιανουαρίου 2013, 10:35:46 από spyros »

25 Ιανουαρίου 2013, 11:55:48
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Μετά την ένταξη του ΤΣΑΥ στον ΕΟΠΥΥ, οι "δωρεάν" αποδείξεις έχουν εκ των πραγμάτων πολλαπλασιαστεί δραματικά.
...

Για ποιον λόγο έχει γίνει αυτό; Πόσοι ιατροί αρρωσταίνουν, με ποια συχνότητα, με ποιες ασθένειες(που να χρειάζονται συμβουλή συναδέλφου) και πόσες ιατρικές ειδικότητες εμπλέκονται, ώστε να δικαιολογείται τελικά τέτοια "δραματική" αύξηση;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιανουαρίου 2013, 11:58:22 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

25 Ιανουαρίου 2013, 13:23:48
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Μετά την ένταξη του ΤΣΑΥ στον ΕΟΠΥΥ, οι "δωρεάν" αποδείξεις έχουν εκ των πραγμάτων πολλαπλασιαστεί δραματικά.
...

Για ποιον λόγο έχει γίνει αυτό; Πόσοι ιατροί αρρωσταίνουν, με ποια συχνότητα, με ποιες ασθένειες(που να χρειάζονται συμβουλή συναδέλφου) και πόσες ιατρικές ειδικότητες εμπλέκονται, ώστε να δικαιολογείται τελικά τέτοια "δραματική" αύξηση;

Εντάξει, ίσως το "δραματικά" να είναι λίγο υπερβολικό...   ;D
Μέχρι πρόσφατα όμως απέφευγα γενικώς να κόψω "δωρεάν" (προτιμούσα να κόβω 10 ευρώ -χωρίς να τα πάρω- και ας πληρώσω λίγο φόρο παραπάνω).
Ακριβώς για να μην αναγκάζομαι να κόβω "δωρεάν" στους συναδέλφους, καλυπτόμουν πίσω από τη σύμβαση με το ΤΣΑΥ (αυτός ήταν και ο μόνος λόγος που την κρατούσα).
Τώρα λοιπόν, αφενός με το νέο φορολογικό (που καθιστά ακριβό σπορ αυτό που συνήθιζα) και αφετέρου με τη διακοπή των συμβάσεων του ΤΣΑΥ, σαφώς αναγκάζομαι να κόβω πολύ περισσότερες. Και, εντάξει, μπορεί οι γιατροί να μην αρρωσταίνουμε τόσο συχνά (κακό σκυλί...κτλ  :)), αλλά πάνω από μια ηλικία όλο και κανένα αντιϋπερτασικό ή κάποια στατίνη έχουμε να μας συνταγογραφήσουν. Και έχουμε γίνει και πολλοί πια, ζωή να 'χουμε... (για Αθήνα μιλάω τουλάχιστον).
Ο προβληματισμός μου, λοιπόν, εμένα τουλάχιστον με καίει: Μέχρι ποια συγγενική σχέση μας καλύπτει αυτό το "...νόμιμη υποχρέωση", για να μην έχουμε περιπέτειες με την εφορία; Γονείς; Σύζυγοι; Μόνο τα προστατευόμενα μέλη που φαίνονται στο βιβλιάριο; Έχει κανείς ιδέα; Προβληματίζεται κανείς άλλος;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιανουαρίου 2013, 13:44:09 από spyros »

25 Ιανουαρίου 2013, 13:38:57
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο προβληματισμός μου, λοιπόν, εμένα τουλάχιστον με καίει: Μέχρι ποια συγγενική σχέση μας καλύπτει αυτό το "...νόμιμη υποχρέωση", για να μην έχουμε περιπέτειες με την εφορία; Γονείς; Σύζυγοι; Μόνο τα προστατευόμενα μέλη που φαίνονται στο βιβλιάριο; Έχει κανείς ιδέα; Προβληματίζεται κανείς άλλος;
"Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους φοιτητές της ιατρικής. Νόμος 3418, Άρθρο 19, Παράγραφος 3". Στη δωρεάν απόδειξη και στην τελευταία γραμμή γράφω: επίσκεψη στο ιατρείο (γιος/κόρη/σύζυγος/μητέρα/πατέρας γιατρού).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Ιανουαρίου 2013, 14:32:44
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο προβληματισμός μου, λοιπόν, εμένα τουλάχιστον με καίει: Μέχρι ποια συγγενική σχέση μας καλύπτει αυτό το "...νόμιμη υποχρέωση", για να μην έχουμε περιπέτειες με την εφορία; Γονείς; Σύζυγοι; Μόνο τα προστατευόμενα μέλη που φαίνονται στο βιβλιάριο; Έχει κανείς ιδέα; Προβληματίζεται κανείς άλλος;
"Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους φοιτητές της ιατρικής. Νόμος 3418, Άρθρο 19, Παράγραφος 3". Στη δωρεάν απόδειξη και στην τελευταία γραμμή γράφω: επίσκεψη στο ιατρείο (γιος/κόρη/σύζυγος/μητέρα/πατέρας γιατρού).

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Στην τελευταία γραμμή το ίδιο γράφω κι εγώ. Το ερώτημα είναι ποιοι είναι αυτοί "προς τους οποίους έχουν νόμιμη υποχρέωση". Γιατί ξαναλέω, αν το ΣΔΟΕ μεταφράζει "προστατευόμενα μέλη", ίσως δεν μας καλύπτει όσο νομίζουμε. Μπορούμε κάπως να σιγουρευτούμε; Μπορούμε κάπως να καλυφθούμε περισσότερο; Υπάρχει κάποιο (επίσημο) ασφαλές όριο; Ξέρει κάποιος κάτι νεότερο; Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός...

25 Ιανουαρίου 2013, 16:22:28
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Νόμιμη υποχρέωση δεν έχω προς την αρραβωνιαστικιά μου. Αν πεθάνω δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτε με νόμιμο μέσο. Στον πέμπτο ξάδελφό μου όμως, τον οποίο δεν έχω δει ποτέ, έχω νόμιμη υποχρέωση υπό προυποθέσεις βέβαια. Αν πεθάνω και δεν υπάρχει κανένας κοντινότερος συγγενής εν ζωή, θα με κληρονομήσει.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

25 Ιανουαρίου 2013, 17:31:38
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Τώρα λοιπόν,... με τη διακοπή των συμβάσεων του ΤΣΑΥ, σαφώς αναγκάζομαι να κόβω πολύ περισσότερες.
...

Δηλαδή πριν την διακοπή των συμβάσεων με το ΤΣΑΥ, έκοβες "χαρτάκι" από το βιβλιάριο του ασθενή-ΤΣΑΥ; Αυτό δεν ήταν παροχή υπηρεσιών μετά αμοιβής; Σημασία έχει εάν έβγαινε το ποσό εκείνη την στιγμή από την τσέπη του ασθενή-ΤΣΑΥ ή το αν τελικά υπήρχε "συναλλαγή"; Γιατί όταν λέμε "δωρεάν" εννοούμε "δωρεάν". Και για για τον ασθενή και για τον ιατρό. Ή μήπως όχι;
Medicus curat,
Deus sanat

25 Ιανουαρίου 2013, 17:39:56
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Ακριβώς. Δωρεάν σημαίνει ότι επωμίζομαι εγώ ο ίδιος το κόστος και όχι όπως τα δωρεάν κοινωνικά ιατρεία που προωθούν οι νοσοκομειακές ενώσεις που το κόστος το επωμίζεται ο φορολογούμενος.   
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

25 Ιανουαρίου 2013, 18:42:18
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


σε ιδ.ιατρειο εχεις δικαιωμα να κοβεις και αποδειξη ΔΩΡΕΑΝ,σε καποιο ποσοστο επι του συνολου που δεν θυμαμαι τωρα

25 Ιανουαρίου 2013, 19:05:12
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Αναγνώστου Ι.



Λέξεις κλειδιά: απόδειξη ιατρείο 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
39753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαΐου 2008, 17:51:24
από πρώτη & καλύτερη
0 Απαντήσεις
4867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Νοεμβρίου 2009, 14:47:09
από Αγωνιστική Παρέμβαση
19 Απαντήσεις
11445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιανουαρίου 2014, 23:04:13
από pzogr
4 Απαντήσεις
5921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιανουαρίου 2014, 16:03:13
από EzeΤΡΟΛ
14 Απαντήσεις
13311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Αυγούστου 2014, 19:57:46
από Denominator