Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:09:52

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνουμε με την απόδειξη σε ασθενείς που δεν τους παίρνουμε χρήματα;  (Αναγνώστηκε 111543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Ιανουαρίου 2013, 19:54:24
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Γ Παπαγεωργίου


από τον Ιατρικό σύλλογο πρόσφατα έλαβα το παρακάτω σχετικό έγγραφο...

25 Ιανουαρίου 2013, 22:50:14
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή πριν την διακοπή των συμβάσεων με το ΤΣΑΥ, έκοβες "χαρτάκι" από το βιβλιάριο του ασθενή-ΤΣΑΥ; Αυτό δεν ήταν παροχή υπηρεσιών μετά αμοιβής; Σημασία έχει εάν έβγαινε το ποσό εκείνη την στιγμή από την τσέπη του ασθενή-ΤΣΑΥ ή το αν τελικά υπήρχε "συναλλαγή"; Γιατί όταν λέμε "δωρεάν" εννοούμε "δωρεάν". Και για για τον ασθενή και για τον ιατρό. Ή μήπως όχι;

Όπως είπα και πριν, ο μόνος λόγος που κρατούσα τη σύμβαση με το ΤΣΑΥ ήταν το να μην κόβω πολλές δωρεάν αποδείξεις (υπό τη γνωστή τρομοκρατία των λογιστών). Την ψευδαίσθηση ότι πίσω από το χαρτάκι κρύβεται κάποια οικονομική συναλλαγή την ξεπέρασα πολύ γρήγορα στη (συντομότατη μέχρι τώρα) σταδιοδρομία μου. Και μέχρι τώρα μάλλον αποδεικνύομαι σωστός, αφού ουδέποτε έχω πληρωθεί από το συγκεκριμένο ταμείο δεκάρα τσακιστή... [Υποψιάζομαι ότι η ίδια ψευδαίσθηση, αντιστρόφως, λειτουργούσε θετικά στους "ασθενείς-ΤΣΑΥ", μειώνοντας την αίσθηση ότι μου έχουν και κάποια "υποχρέωση"]. Με τη λογική λοιπόν ότι κάθε επίσκεψη πρέπει να συνοδεύεται (για την εφορία) από ΑΠΥ ή από χαρτάκι, απλά ακολουθούσα το δεύτερο όπως όριζε η σύμβασή μου. Και στη σύζυγό μου όταν χρειάστηκε να γράψω φάρμακα (συνάδελφος είναι), το ίδιο έκανα, για να έχω το κεφάλι μου "φορολογικά" ήσυχο. Προφανώς δεν πήγα να πλουτίσω σε βάρος της... Δεν είμαι καν σίγουρος αν (από τη σύμβαση) είχα το δικαίωμα να εκδόσω ΑΠΥ σε ασφαλισμένο του ταμείου με το οποίο είχα σύμβαση (αν κάποιοι το γνωρίζατε και το προτιμήσατε, καλώς πράξατε).
Είμαι ανήθικος; Έβλαψα κάποιον; Στο κάτω-κάτω οι συμβάσεις γι' αυτό δεν γίνονται; Γι' αυτό δεν πληρώνουμε όλοι εισφορές;

Προσοχή, δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας... Πάντα πίστευα ότι αυτή η (καλώς εννοούμενη) συναδελφική αλληλεγγύη είναι ίσως το μόνο "προνόμιο" που έχει μείνει πια στον κλάδο μας. Αν μου πει κάποιος ότι δεν έχω περιορισμό στις "δωρεάν" ΑΠΥ [νομίζω ότι κάτι τέτοιο λέει το έγγραφο του συναδέφου Γ. Παπαγεωργίου και τον ευχαριστώ που το μοιράστηκε μαζί μας], εννοείται ότι τις προτιμώ χίλιες φορές! Και το συναίσθημα είναι μακράν καλύτερο όταν μπορείς να προσφέρεις δωρεάν τις υπηρεσίες σου σε συνάδελφο, χωρίς να χρειάζεται να ασχοληθείς με τυπικές μπούρδες. Από αυτές τις τυπικές μπούρδες θέλω να απαλλαγώ, γι' αυτό ζητάω τα φώτα σας. Μήπως μπορέσω και λειτουργήσω κάποια στιγμή όπως θέλω, χωρίς το άγχος ότι κάποιος κακοπροαίρετος ράμπο θα ερμηνεύσει μια διάταξη διαφορετικά και θα βρεθώ τελικά ξεκρέμαστος...

Όπως και να 'χει, σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με τον προβληματισμό μου. Γι' αυτό άλλωστε είμαστε εδώ, για να ανταλλάσουμε απόψεις, γνώσεις και εμπειρίες...

26 Ιανουαρίου 2013, 16:25:16
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
είναι κατανοητό ότι όταν προσέλθει ασθενής στο ιατρείο και δεν του ζητηθει αμοιβή οφείλουμε να εκδόσουμε ΑΠΥ "δωρεάν".
Και ο δικός μου λογιστής μου συνέστησε οι αποδείξεις "δωρεάν" να μην αποτελούν >10% των αποδείξεων.

Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής:
Σε πολλούς ασθενείς ζητώ να προσέλθουν για επανεξέταση μετά απο λίγες ημέρες μετα την χορήγηση αγωγής. Στην επανεξέταση δεν παίρνω χρήματα ποτέ, ακόμη κι αν πολλές φορές μπορεί να ασχοληθώ περισσότερο κι απο την πρωτη επίσκεψη ή να πραγματοποιήσω σπιρομέτρηση κλπ. Εάν σε όλους αυτούς κόβω απόδειξη δωρεάν τότε θα ειμαι πολύ πάνω απο το 10%, αν σκεφτείτε ότι επίσης συνταγογραφω δωρεάν τις χρόνιες αγωγές γονιών, πεθερικών και άλλων κοντινών συνταγών, τα εμβόλια των παιδιών, σε συναδέλφους ιατρούς, οδοντίατρους, κτηνίατρους, φαρμακοποιούς κλπ. Οπότε σε περίπτωση επανεξέτασης, εάν δε χρειαστεί να γράψω συνταγη ή να εκδόσω παραπεμπτικό εξετασεων (οποτε αυτονοητα κοβω ΑΠΥ δωρεαν) δεν κόβω ΑΠΥ. Σε ενδεχόμενο έλεγχο δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα.


26 Ιανουαρίου 2013, 22:35:10
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
είναι κατανοητό ότι όταν προσέλθει ασθενής στο ιατρείο και δεν του ζητηθει αμοιβή οφείλουμε να εκδόσουμε ΑΠΥ "δωρεάν".
Και ο δικός μου λογιστής μου συνέστησε οι αποδείξεις "δωρεάν" να μην αποτελούν >10% των αποδείξεων.

Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής:
Σε πολλούς ασθενείς ζητώ να προσέλθουν για επανεξέταση μετά απο λίγες ημέρες μετα την χορήγηση αγωγής. Στην επανεξέταση δεν παίρνω χρήματα ποτέ, ακόμη κι αν πολλές φορές μπορεί να ασχοληθώ περισσότερο κι απο την πρωτη επίσκεψη ή να πραγματοποιήσω σπιρομέτρηση κλπ. Εάν σε όλους αυτούς κόβω απόδειξη δωρεάν τότε θα ειμαι πολύ πάνω απο το 10%, αν σκεφτείτε ότι επίσης συνταγογραφω δωρεάν τις χρόνιες αγωγές γονιών, πεθερικών και άλλων κοντινών συνταγών, τα εμβόλια των παιδιών, σε συναδέλφους ιατρούς, οδοντίατρους, κτηνίατρους, φαρμακοποιούς κλπ. Οπότε σε περίπτωση επανεξέτασης, εάν δε χρειαστεί να γράψω συνταγη ή να εκδόσω παραπεμπτικό εξετασεων (οποτε αυτονοητα κοβω ΑΠΥ δωρεαν) δεν κόβω ΑΠΥ. Σε ενδεχόμενο έλεγχο δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα.
Προσωπικά, τους εγγράφω στο βιβλίο ασθενών ξανά, αλλά γράφω στο "σχετικό παραστατικό" την πρώτη απόδειξη και δεν κόβω ξανά απόδειξη. Φροντίζω να γράφω στην πρώτη απόδειξη στα σχόλια "Εξέταση+επανεξέταση".
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

26 Ιανουαρίου 2013, 22:37:37
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
είναι κατανοητό ότι όταν προσέλθει ασθενής στο ιατρείο και δεν του ζητηθει αμοιβή οφείλουμε να εκδόσουμε ΑΠΥ "δωρεάν".
Και ο δικός μου λογιστής μου συνέστησε οι αποδείξεις "δωρεάν" να μην αποτελούν >10% των αποδείξεων.

Ο προβληματισμός μου ειναι ο εξής:
Σε πολλούς ασθενείς ζητώ να προσέλθουν για επανεξέταση μετά απο λίγες ημέρες μετα την χορήγηση αγωγής. Στην επανεξέταση δεν παίρνω χρήματα ποτέ, ακόμη κι αν πολλές φορές μπορεί να ασχοληθώ περισσότερο κι απο την πρωτη επίσκεψη ή να πραγματοποιήσω σπιρομέτρηση κλπ. Εάν σε όλους αυτούς κόβω απόδειξη δωρεάν τότε θα ειμαι πολύ πάνω απο το 10%, αν σκεφτείτε ότι επίσης συνταγογραφω δωρεάν τις χρόνιες αγωγές γονιών, πεθερικών και άλλων κοντινών συνταγών, τα εμβόλια των παιδιών, σε συναδέλφους ιατρούς, οδοντίατρους, κτηνίατρους, φαρμακοποιούς κλπ. Οπότε σε περίπτωση επανεξέτασης, εάν δε χρειαστεί να γράψω συνταγη ή να εκδόσω παραπεμπτικό εξετασεων (οποτε αυτονοητα κοβω ΑΠΥ δωρεαν) δεν κόβω ΑΠΥ. Σε ενδεχόμενο έλεγχο δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα.
Προσωπικά, τους εγγράφω στο βιβλίο ασθενών ξανά, αλλά γράφω στο "σχετικό παραστατικό" την πρώτη απόδειξη και δεν κόβω ξανά απόδειξη. Φροντίζω να γράφω στην πρώτη απόδειξη στα σχόλια "Εξέταση+επανεξέταση".
Φοβάμαι ότι δεν είμαστε καλυμένοι. Καταγραφή στο βιβλίο ασθενών σημαίνει και ΑΠΥ. Υπομονή, τέλος του 2013 καταργείται το βιβλίο ασθενών...
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιανουαρίου 2013, 22:43:57 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Ιανουαρίου 2013, 22:42:02
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φοβάμαι ότι δεν είμαστε καλυμένοι. Καταγραφή στο βιβλίο ασθενών σημαίνει και ΑΠΥ. Υπομονή, τέλος του 2013 καταργείται τι βιβλίο ασθενών...
Η καταγραφή στο βιβλίο ασθενών είναι υποχρεωτική με το που μπαίνει ο ασθενής στο εξεταστήριο σε κάθε χρονική στιγμή.
Η έκδοση ΑΠΥ πρέπει να γίνει κάποια στιγμή από την έναρξη της "παροχής υπηρεσιών" μέχρι την "λήξη" της. Εννοείται ότι η πληρωμή απαιτεί να έχει προηγηθεί έκδοση ΑΠΥ.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

27 Ιανουαρίου 2013, 13:45:50
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η έκδοση ΑΠΥ πρέπει να γίνει κάποια στιγμή από την έναρξη της "παροχής υπηρεσιών" μέχρι την "λήξη" της.
Συμφωνώ. Το ίδιο κάνουν οι οδοντίατροι που κόβουν μια τελική απόδειξη με τη λήψη των εργασιών ("περνώντας" όλες τις επισκέψεις στο βιβλίο ασθενών). Έχω μια μικρή επιφύλαξη αν μπορεί να γίνει με την έναρξη (στην πρώτη επίσκεψη) και να ακολουθήσουν και άλλες επισκέψεις χωρίς απόδειξη (που να επικαλούνται την αρχική).
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Ιανουαρίου 2013, 14:32:24 από Ορθοπαιδικός »

7 Φεβρουαρίου 2013, 17:34:06
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Εισήγηση στη (μεθαυριανή  ???) συνέλευση του ΠΙΣ (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος), στο τέλος της σελ. 12 - αρχές σελ. 13 αναφέρει παρεμπιπτόντως κάτι σχετικό και ανησυχητικό:
Η σημερινή ανθρωπιστική κρίση...κτλ... επιβάλλει αύξηση της δυνατότητας χορήγησης επισκέψεων χωρίς αμοιβή από το 3% που είναι σήμερα στο 20%
Καλά το κατάλαβα; Αυτό που νομίζω λέει; Πού είναι γραμμένο επίσημα αυτό το 3% που ισχύει σήμερα;;;  ???

10 Ιανουαρίου 2018, 21:24:31
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
10/01/2018

Επιστολή ΙΣ Πατρών σχετικά με τους ελέγχους της ΑΑΔΕ στα Ιατρεία της πόλης μας.

Αρ. πρωτ.: 245/10-1-2018

Προς

Προϊστάμενο ΑΑΔΕ Α’ΔΟΥ Πατρών

κο Παπαθανασόπουλο Κων/νο

Ενταύθα

 

Κοινοποίηση:

Υφυπουργό Οικονομικών, κα Παπανάτσου Αικατερίνη,
Υπουργό Υγείας, κο Ξανθό Ανδρέα
Πρόεδρο ΕΟΠΥΥ κο Μπερσίμης Σωτήριος
Διευθυντή Οικονομικών ΕΟΠΥΥ κ Μπαρούς Κώστα
ΠΙΣ, ΙΣ
Ένωση Λογιστών Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Νομού Αχαΐας, κο Φαρμάκη Γεώργιο
Μέλη ΙΣΠ
 

Βάσει προφορικών και γραπτών αναφορών από ιατρούς – μέλη μας για επιβολή προστίμων από την υπηρεσία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων σχετικά με την έκδοση αποδείξεων παροχής υπηρεσιών μειωμένου αντιτίμου ή δωρεάν, κατά τους ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν στα ιατρεία της πόλης μας πρόσφατα, οφείλουμε να επισημαίνουμε τα ακόλουθα:

1)    Έκδοση ‘ΔΩΡΕΑΝ’ Α.Π.Υ.  από γιατρό.

Στον κώδικα φορολογίας εισοδήματος δεν γίνεται αναφορά για ανώτατο όριο δωρεάν αποδείξεων, καθώς επίσης και στον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων(Κ.Β.Σ).

Στο προηγούμενο καθεστώς του κώδικα φορολογικής απεικόνισης συναλλαγών (Κ.Φ.Α.Σ.) ορίζονταν σαφώς ότι «Επί παροχής υπηρεσιών από ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα και υπόχρεους τήρησης πληροφοριών της παρ. 23 του άρθρου 4 χωρίς αμοιβή, στην απόδειξη λιανικής αναγράφεται η ένδειξη «δωρεάν», εφόσον δεν εκδίδεται στοιχείο αυτοπαράδοσης.»

Υπό το καθεστώς των Ελληνικών Λογιστικών Προτύπων (Ε.Λ.Π.) δεν προβλέπεται αλλά ούτε ορίζεται ρητή απαγόρευση για την έκδοση μηδενικών στοιχείων συναλλαγών για δωρεάν υπηρεσίες παρά μόνο σε συναλλαγές υποκείμενης σε καθεστώς Φ.Π.Α. (έκδοση στοιχείων αυτοπαραπομπής). Κατά την γενική αρχή στα Ε.Λ.Π. «Κάθε συναλλαγή και γεγονός που αφορά την οντότητα τεκμηριώνεται με κατάλληλα παραστατικά (τεκμήρια). Τα παραστατικά αυτά εκδίδονται είτε από την οντότητα είτε από τους συναλλασσόμενους με αυτήν είτε από τρίτους, σε έντυπη ή σε ηλεκτρονική μορφή, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο νόμο αυτόν. Τα παραστατικά α­ναφέρουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την ασφαλή ταυτοποίηση κάθε μίας συναλλαγής ή γεγονότος, και σε κάθε περίπτωση όσα ορίζει ο παρών νόμος.» (παρ. 5 του άρθρου 5 του Ν.4308/2014.

Η δυνατότητα ή μη παροχής υπηρεσιών χωρίς αμοιβή (δωρεάν) από τους ιατρούς ρυθμίζεται από ειδικότερες διατάξεις- πλαίσιο όπως αναφέρεται ρητά  στο άρθρο 19 Ν 3418 (ΦΕΚ 287 Α’ 28-11-2005) του κώδικα ιατρικής δεοντολογίας (ειδική νομολογία):

» 2. Ο ιατρός μπορεί να παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή ή με μειωμένη αμοιβή σε ειδικές κατηγορίες ασθενών, με βάση κριτήρια, που είναι κοινωνικώς πρόσφορα, παραδεκτά και σύμφωνα με το βαθύτερο ανθρωπιστικό χαρακτήρα του ιατρικού επαγγέλματος. 3. Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους φοιτητές της ιατρικής.»

Επισημαίνεται ότι η συμμετοχή που αναγράφεται στα παραπεμπτικά του ΕΟΠΥΥ είναι ενδεικτική και δεν μπορεί να θεωρεί υποχρεωτική, καθώς προσκρούει σε κείμενες διατάξεις που εμπίπτουν στο νομικό πλαίσιο περί ελεύθερου ανταγωνισμού. Τονίζεται ότι η προβλεπόμενη συμμετοχή του ασθενούς που καταβάλλεται στον ιατρό θεωρείται ιδιωτική αμοιβή. Σύμφωνα με την εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ περί απελευθέρωσης των επαγγελμάτων και βάσει του άρθρου 2 του Ν3919 (2011), <https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/303> θεσπίστηκε η «κατάργηση αδικαιολόγητων περιορισμών στην πρόσβαση και την άσκηση επαγγελμάτων … 2. Ως περιορισμοί, κατά την έννοια της προηγούμενης παραγράφου, νοούνται οι εξής…: θ) Η επιβολή υποχρεωτικών κατώτατων τιμών ή αμοιβών για τη διάθεση αγαθών ή την προσφορά υπηρεσιών, είτε αυτές ορίζονται ευθέως είτε προσδιορίζονται εμμέσως με την εφαρμογή συντελεστή κέρδους ή με άλλο ποσοστιαίο υπολογισμό.». Συνεπώς ο καθορισμός κατώτατων τιμών στην ιδιωτική αμοιβή θεωρείται πράξη παράνομη και ελεγκτέα από την Επιτροπή Ανταγωνισμού.

Τέλος, η αναφορά των επιθεωρητών της ΑΑΔΕ κατά τον έλεγχο των ιατρείων, στο άρθρο 12 και παραγράφου 4 του Ν 4308/2014 για την έκδοση πιστωτικού στοιχείου λιανικής ( ;; ) πώλησης σε περίπτωση εκπτώσεων ή επιστροφών, δεν φαίνεται να τεκμαίρεται καθώς κατά τη γνώμη ειδικών συμβούλων, η συγκεκριμένη διάταξη νόμου αφορά σε έκπτωση με τη μορφή επιστροφής χρημάτων. Ο έλεγχος για την ακρίβεια ή όχι των εκδοθέντων παραστατικών θεωρείται επιβεβλημένος από την εποπτεύουσα αρχή πριν την έκδοση των σχετικών προστίμων.

2)    Χρόνος τιμολόγησης υπηρεσιών.

Γενικός κανόνας είναι ότι το στοιχείο τιμολόγησης εκδίδεται με την ολοκλήρωση της υπηρεσίας ή στο χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής για την υπηρεσία που παρασχέθηκε και πάντων όχι πέραν της 31/12 του τρέχοντος έτους.

Αναφορές μελών μας – εργαστηριακών ιατρών μαρτυρούν την απαίτηση των επιθεωρητών της ΑΑΔΕ για έκδοση ΑΠΥ αμέσως μετά την πράξη της αιμοληψίας, η οποία αποτελεί την αρχή της υπηρεσίας και όχι το τέλος αυτής.

Ο χρόνος ολοκλήρωσης και απαίτησης της αμοιβής εκτέλεσης μιας εργαστηριακής εξέτασης ή ιατρικής πράξης ορίζεται σύμφωνα με την καθιερωμένη ιατρική πρακτική, αποκλειστικά με την παράδοση του αποτελέσματος στον ασθενή (λόγω υφιστάμενης συνεχιζόμενης υπηρεσίας). Άλλος χρόνος δεν νοείται καθώς η υποχρεωτική δια νόμου πληρωμή μέσω POS, εάν το επιθυμεί ο ασθενής, πρέπει να συνοδεύεται με την αντίστοιχη ΑΠΥ με ημερολογιακή ταυτοποίηση.

Καθώς η κοινωνική πολιτική αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της λειτουργίας των ιατρείων της ΠΦΥ, παρακαλούμε για την αγαστή συνεργασία των εμπλεκόμενων φορέων για την τήρηση των κείμενων νομικών διατάξεων.

 

Μετά τιμής,

 Η Πρόεδρος                       Ο Γραμματέας

 

Άννα Μαστοράκου         Γεώργιος Πατριαρχέας

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου 2018, 21:32:53 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Δεκεμβρίου 2018, 18:39:30
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
14/12/2018


Προς ΠΙΣ & Ιατρικούς Συλλόγους της χώρας
Μέλη ΙΣ Πατρών

Αρ. Πρωτ.: 8124/14-12-2018

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιατρικού Συλλόγου Πατρών εκφράζει την ευαρέσκειά του για την ορθολογικά τεκμηριωμένη υπ’ αριθμόν 4604/6-11-2018 απόφαση της Διεύθυνσης Επίλυσης Διαφορών (ΔΕΔ) να δικαιώσει το νόμιμο δικαίωμα του ιατρικού κόσμου να ασκήσει κοινωνική πολιτική κατά την κρίση του, με τη σύννομη έκδοση αποδείξεων παροχής υπηρεσιών με μειωμένο ή μηδενικό αντίτιμο.

Από την απόφαση της ΔΕΔ προκύπτει πλήρης αναίρεση του επιβαλλόμενου προστίμου από την Α’ ΔΟΥ Πατρών σε ιατρό – μέλος μας, μετά από κατάθεση ενδικοφανούς προσφυγής με το επισυναπτόμενο υπόμνημα του ΙΣΠ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Από το απόσπασμα της απόφασης (συνημμένο) «σημειώνεται ότι η αξία συμμετοχής του ασφαλισμένου, που αναφέρεται στο παραπεμπτικό της εξέτασης, είναι η μέγιστη που μπορεί να απαιτήσει ο ιατρός από αυτόν χωρίς όμως να υπάρχει διάταξη που να απαγορεύει την είσπραξη μικρότερης ή και καθόλου αμοιβής, γεγονός που συνάδει και με τον Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας».

Υπενθυμίζουμε ότι πολλοί ιατροί μέλη μας βρέθηκαν στη δυσάρεστη θέση να δέχονται πρόστιμα κατά τη διάρκεια φορολογικών ελέγχων στα ιδιωτικά ιατρεία της πόλης μας για έκδοση αποδείξεων παροχής υπηρεσιών (ΑΠΥ) με μηδενικό ή μειωμένο αντίτιμο, ακόμη και όταν αφορούσαν συναδέλφους ιατρούς ή συγγενικά τους πρόσωπα. Τονίζουμε ότι ο ορθολογικός τρόπος έκδοσης της ΑΠΥ περιλαμβάνει το αρχικό αντίτιμο της επίσκεψης ή της ιατρικής πράξης, με σαφή αναφορά στο ποσοστό έκπτωσης (από 1% έως το 100% -για τις υπηρεσίες που παρέχονται δωρεάν).

Εκφράζουμε θερμές ευχαριστίες στους ανθρώπους που στάθηκαν αρωγοί στη δικαίωσή μας.

Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ            Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΝΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑΚΟΥ   ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΑΣ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκεμβρίου 2018, 18:47:42 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Δεκεμβρίου 2018, 21:04:13
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενδιαφέρον σχόλιο στο παραπάνω άρθρο, ιδιώτη Ψυχίατρου:

Πέρα από αυτά, καλό είναι να τονίσουμε ότι όλα τα προηγούμενα αφορούν ΜΟΝΟ στην λειτουργία των εργαστηριακών και λοιπών ειδικοτήτων που έχουν πράξεις και που αποζημιώνονται από τον ΕΟΠΥΥ και εν μέρει από τον ασφαλισμένο βάσει ΕΚΠΥ. Για τις ειδικότητες που λειτουργούν αυστηρώς ιδιωτικά, ΔΕΝ ισχύει η υποχρέωση ούτε ανώτατης, αλλά ούτε κατώτατης (ή και δωρεάν) αμοιβής και φυσικά δεν ισχύει καμία υποχρέωση αναγραφής ποσοστού έκπτωσης στις ΑΠΥ, διότι απλά ΔΕΝ υπάρχει η έννοια και η υποχρέωση του τιμοκαταλόγου παροχής υπηρεσιών για τις ιατρικές υπηρεσίες. Ο κάθε ιατρός χρεώνει όσο θέλει και όποιον θέλει.
Αν λοιπόν σε έλεγχο σε ιδιωτικό σας ασθενή, ρωτήσει το ΣΔΟΕ «γιατί στην μια ΑΠΥ χρεώνετε 10€ και στην άλλη 100€», θα του πείτε ότι «δεν τους πέφτει λόγος».
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

18 Δεκεμβρίου 2018, 10:36:22
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Σχετικά με τις μηδενικές αποδείξεις βρήκα αυτό:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

αλλά μου είχε στείλει παλαιότερα ο λογιστής μου και αυτά:

- Μετά την καθιέρωση των Ελληνικών Λογιστικών Προτύπων, δεν προβλέπεται η υποχρεωτική έκδοση Α.Π.Υ. σε περιπτώσεις ιατρών που δεν λαμβάνουν αμοιβή για τις υπηρεσίες προς τους ασθενείς τους (σ.σ. με τις προϊσχύουσες διατάξεις του ΚΦΑΣ υπήρχε σαφής υποχρέωση).

- Με καμία διάταξη του Ν.4308/14 δεν τίθεται ρητή απαγόρευση για την έκδοση μηδενικών φορολογικών στοιχείων συναλλαγών (δωρεάν). Βάσει των διατάξεων του Νόμου, η επιχείρηση οφείλει να τηρεί και να εκδίδει τα κατάλληλα παραστατικά (τεκμήρια) για κάθε συναλλαγή και γεγονός που αφορά την οντότητα, με την υποχρέωση τα παραστατικά αυτά να αναφέρουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την ασφαλή ταυτοποίηση και τεκμηρίωση της κάθε μίας συναλλαγής ή του κάθε γεγονότος.

Συνεπώς, δεν υπάρχει υποχρέωση για έκδοση μηδενικών φορολογικών στοιχείων συναλλαγών (δωρεάν), αλλά ούτε και ρητή απαγόρευση για την έκδοσή τους. Επίσης, στις κείμενες διατάξεις δεν υπάρχει ρητή αναφορά για ποσοστό επί τοις εκατό των δωρεάν αποδείξεων παροχής υπηρεσιών σε σχέση με το συνολικό αριθμό των αποδείξεων που εκδίδονται σε ετήσια βάση, ούτε αντίστοιχα για αποδείξεις παροχής υπηρεσιών με μικρά ποσά αμοιβών σε σχέση τον ετήσιο τζίρο, όπως επίσης δεν υπάρχει και καμία απαγόρευση.


Σημείωση: Σε περίπτωση παραπεμπτικών του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., δεδομένου ότι η αξία των συγκεκριμένων υπηρεσιών εξετάσεων είναι προκαθορισμένη βάσει του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., με συγκεκριμένα ποσοστά απαιτητά από τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. και από τους ασφαλισμένους, δεν συνεπάγεται ότι ο ιατρός —εφόσον δεν αμείβεται για τις υπηρεσίες αυτές— πρέπει υποχρεωτικά να εκδώσει πιστωτικές αποδείξεις λιανικής, αφού το λογιστικό του αποτέλεσμα, έχοντας μάλιστα εκδώσει μηδενική Α.Π.Υ. παραμένει μηδενικό (Δ.Ε.Δ. 3999/2018). Να σημειώσουμε επίσης στο σημείο αυτό ότι, η συμμετοχή που αναγράφεται στα παραπεμπτικά του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. είναι ενδεικτική και δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρεί ως υποχρεωτική, αφού κάτι τέτοιο προσκρούει ευθέως στις διατάξεις που εμπίπτουν στο νομικό πλαίσιο περί ελεύθερου ανταγωνισμού. Συνεπώς, ακόμη και στις περιπτώσεις εξετάσεων με παραπεμπτικά του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., όταν ο ιατρός δεν αμείβεται για τις υπηρεσίες του προς τους ασθενείς είτε για λόγους κοινωνικοοικονομικούς ή οικογενειακούς μπορεί κατά την κρίση του αν το επιθυμεί να εκδίδει Α.Π.Υ. με την ένδειξη «δωρεάν».


Αν κάποια στιγμή βρεθώ κι εγώ ανάμεσα στους τυχερούς που θα αντιμετωπίσουν κάποιον έλεγχο, νομίζω ότι δεν θα επιστρατεύσω επιχειρήματα του τύπου "δεν σας πέφτει λόγος". Δεν νομίζω να ωφελεί σε κάτι η αντιπαράθεση μαζί τους, εκτός αν υπάρχει προαποφασισμένο "κοστουμάκι" - μου έχει περιγράψει συνάδελφος τέτοια περίπτωση, όπου αφού δεν βρήκαν τίποτα άλλο, ζητούσαν τιμολόγια για κάτι χαρτοπετσέτες, που είχε στο ιατρείο.

22 Δεκεμβρίου 2018, 21:45:00
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

samsok



11 Ιανουαρίου 2022, 23:27:42
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από Ιατρική ομάδα στο facebook στις 11/01/2022:

- Έχω μια απορία... Σε μηδενική απόδειξη πχ όταν είναι επανέλεγχος και πρέπει να συνταγογράφησουμε κάτι έξτρα τι κόβουμε;; Κάνουμε νέα υπηρεσία ;;;;; Γτ 0 δεν με αφήνει να βάλω .. οπότε βάζω 0.01

- Εκπτωση 100% βαζω, αιτιολογια επανεξεταση ( στο timologio.gr Διπλα στην επιλογη του ΦΠΑ, εχει δικαιωμα εκπτωσης...και βαζεις εσυ οσο ποσοστο θελεις. Για την ακρίβεια, Διπλα στην επιλογή ΦΠΑ, εχει επιλογη ΕΚΠΤΩΣΗ, πατας ΝΑΙ , και απο κατω ποσοστο εκπτωσης που συμπληρωνω 100%. Κ στην αποδειξη στο τελος φαινεται: αρχικη τιμη ( πχ 40). Ποσοστο εκπτωσης (100%), κ τελικο ποσο 0. Το εχω κανει αρκετες φορες...
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2022, 23:29:33 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Σεπτεμβρίου 2022, 12:55:07
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

glabu


ο λαγιστης μου μου ειχε πει οτι μεχρι πεντε τις εκατο των αποδειξεων μπορει να ειναι μηδενικες.
Με καθε επιφυλαξη.......

Λέξεις κλειδιά: απόδειξη ιατρείο 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
39757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαΐου 2008, 17:51:24
από πρώτη & καλύτερη
0 Απαντήσεις
4867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Νοεμβρίου 2009, 14:47:09
από Αγωνιστική Παρέμβαση
19 Απαντήσεις
11448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιανουαρίου 2014, 23:04:13
από pzogr
4 Απαντήσεις
5922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Ιανουαρίου 2014, 16:03:13
από EzeΤΡΟΛ
14 Απαντήσεις
13312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Αυγούστου 2014, 19:57:46
από Denominator