Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:05:29

Αποστολέας Θέμα: Πρώτα λέμε ότι το φάρμακο είναι αποτελεσματικό και μετά ότι είναι φθηνό.  (Αναγνώστηκε 4980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Ιανουαρίου 2011, 00:04:26
Αναγνώστηκε 4980 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Γενικά προσπαθώ να δίνω φάρμακα που ναι μεν είναι αποτελεσματικά αλλά και φθηνά. Aν δεν έχω σύμβαση με το ταμείο του Ασθενούς, αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό. Οι ασθενείς μου, κυρίως αυτοί που τους βλέπω για επείγοντα περιστατικά στα σπίτια τους, πάνε στο φαρμακείο αγοράζουν το φάρμακο στην λιανική του τιμή και επειδή έχει λογικό κόστος, δεν χρειάζεται να παρακαλάνε τους γιατρούς των ταμείων τους να το γράψουν σε συνταγή για να πληρώσει το ταμείο του Ασθενούς μέρος της τιμής του φαρμάκου.

Νομίζω ότι είναι καλό οι Ασθενείς να γνωρίζουν εκ των προτέρων την τιμή του φαρμάκου και ξέρω ότι το οικονομικό κόστος παίζει ρόλο για αυτούς.

Έχω παρατηρήσει όμως ότι αν κάνω το λάθος και πω απλώς ότι το φάρμακο αυτό είναι φθηνό τότε ο Aσθενής και οι συγγενείς ξυνίζουνε. Αρχίζουνε τα "Ποιός λογαριάζει Γιατρέ τα λεφτά..." κ.τ.λ.

Αν αντίθετα πω πρώτα ότι το φάρμακο είναι καλό και αποτελεσματικό (και το τονίσω αυτό) και μετά προσθέσω ότι είναι και φθηνό τότε όλα είναι μέλι – γάλα. Είναι θέμα ψυχολογίας. (βέβαια και η λέξη φθηνό αυτή καθ' αυτή μπορεί να είναι ανασταλτική. Ίσως είναι καλύτερο να λέμε "σε πιο καλή τιμή".
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαΐου 2023, 21:38:13 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2008, 23:20:23
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουνίου 2012, 22:00:19
από D-Michalis
0 Απαντήσεις
1850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Απριλίου 2017, 15:34:14
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
14365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιανουαρίου 2019, 01:17:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιανουαρίου 2019, 01:18:07
από Argirios Argiriou