Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 02:00:39

Αποστολέας Θέμα: ΚΡΙΣΗ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ Β  (Αναγνώστηκε 6447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Ιανουαρίου 2011, 22:24:27
Αναγνώστηκε 6447 φορές
Αποσυνδεδεμένος

giannkom

Ιατροί
Συνάδελφος ιατρός μου ανέφερε το παρακάτω θέμα:

Σε 2 θέσεις της ιδίας ειδικότητας στο ίδιο νοσοκομείο, έκανε πέρυσι αίτηση (θέση επιμ Β). Οι 2 πρόσφατες εισηγήσεις έβγαλαν πρώτο το συνάδελφό μου και στις 2 θέσεις, στη μία με μεγάλη διαφορά και στη 2η με μικρότερη διαφορά. Ο 2ος στην κατάταξη (2ος και στις 2 εισηγήσεις) έκανε ένσταση και στις 2 θέσεις. Οι εισηγητές της μίας θέσης άλλαξαν την κατάταξη, όπως άτυπα έχει γίνει γνωστό, και ο δεύτερος μάλλον έγινε πρώτος. Όμως, ο ένας εκ των 2 εισηγητών είναι κουμπάρος του 2ου υποψηφίου, ενώ το ένα από τα 5 μέλη του συμβουλίου κρίσης, που έχει οριστεί, είναι εξάδερφος του υποψηφίου (δεν διευκρινίζεται όμως ο βαθμός συγγένειας μετά από προφορικό ερώτημα και απλά δόθηκε η απάντηση οτι η συγγένεια είναι μακρινή). Μπορεί κάποιος να προσβάλλει την απόφαση ενός συμβουλίου κρίσης αν νοιώθει οτι αδικήθηκε από τους λόγους αλλαγής της ιεράρχησης? Μέχρι τι βαθμού συγγένεια μπορεί να έχει κάποιος κριτής με τους υποψηφίους ώστε να έχει νόμιμη παρουσία στο συμβούλιο? Δεν υπάρχει νομοθεσία για αυτό το θέμα? Για να γίνει προσβολή μίας απόφασης ενός συμβουλίου κρίσης, δεν θα πρέπει να λάβει κάποιος επίσημη γνώση των πρακτικών του συμβουλίου αυτού? Να υποθέσω οτι όλα γίνονται μέχρι κάποιες ημέρες μετά το συμβούλιο κρίσης?

Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για τη λίστα σας.

21 Ιανουαρίου 2011, 16:06:54
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anntro


Φίλε μου πριν από λίγο καιρό αντιμετώπισα και εγώ προσωπικά το ίδιο πρόβλημα. Επειδή όμως δεν βρήκα κάποια σχετική νομοθεσία για το θέμα δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα. Αν κατάλαβα όμως καλά στην περίπτωση που αναφέρεις οι θέσεις είναι δύο, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμη κι αν ο φίλος σου έρθει δεύτερος θα πάρει θέση. Οπότε γιατί να μπλέξει σε μια διαδικασία που και θα καθυστερήσει την πρόσληψή του και δεν ξέρει αν θα καταλήξει υπέρ του?

21 Ιανουαρίου 2011, 22:43:04
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Lidi


Μπορεί να λάβει κανείς γνώση των πρακτικών του Συμβουλίου κατόπιν αιτήσεως του.
Για το θέμα της συμμετοχής στο Συμβούλιο ενώ υπάρχει συγγένεια με τυχόν υποψήφιο, ισχύουν όσα ορίζονται στο Διοικητικό Κώδικα περί αμεροληψίας (Ν. 2699/99, αρ 7 παρ 2) (... για συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας κατ ευθεία μεν γραμμή απεριορίστως, εκ πλαγίου δε έως και τέταρτου βαθμού....)
Όσοι το χάλκεον του φόβου
βαρύ το χέρι αισθάνονται
δουλείαν ας έχωσι
Θέλει Αρετήν και Τόλμην η Ελευθερία!

23 Ιανουαρίου 2011, 13:12:52
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anntro


Η συνάδελφος Lidi έχει δίκιο για τον νόμο (είναι όμως ο 3690/99). Επειδή το είχα ψάξει και για να βοηθήσω, η κατ' ευθείαν γραμμή συγγένειας αφορά παιδιά, εγγόνια, δισέγγονα, κλπ ενώ η εκ πλαγίου ξαδέρφια ή θείος και ανιψιός κλπ. (πχ αδέρφια είναι 2ου βαθμού, πρώτα ξαδέρφια 4ου, δεύτερα ξαδέρφια 6ου βαθμού, κοκ). Όσον αφορά την κουμπαριά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι, αν όμως η συγγένεια ως ξαδέρφια είναι μέχρι πρώτα (4ου βαθμού) νομίζω ότι κάτι μπορεί να γίνει, αν όμως είναι μακρινή συγγένεια δεν θα βγει τίποτα. Ελπίζω να βοήθησα την συνάδελφο giannkom να βρει κάποια άκρη.

24 Ιανουαρίου 2011, 19:11:17
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Lidi


Συγνώμη για το λάθος. Ο νόμος τελικά είναι ο 2690/99.
Όσοι το χάλκεον του φόβου
βαρύ το χέρι αισθάνονται
δουλείαν ας έχωσι
Θέλει Αρετήν και Τόλμην η Ελευθερία!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
116 Απαντήσεις
139972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Δεκεμβρίου 2017, 23:25:07
από iceman
0 Απαντήσεις
6977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2011, 16:45:25
από kstampo
6 Απαντήσεις
20247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2012, 22:24:57
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
17299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2018, 12:17:46
από DanK
3 Απαντήσεις
24815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2019, 14:53:52
από iceman