Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 22:46:05

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις για θέσεις που κρίθηκαν ή προκηρύχθηκαν το 2010  (Αναγνώστηκε 396263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Φεβρουαρίου 2011, 21:55:21
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Βασίλης Δημητρίου


Γιατί λες ότι "τρεχουν ο,τι υπηρχε στο υπουργειο εως 31/12"; Ούτε αυτές οι προσλήψεις προχωρούν!

20 Φεβρουαρίου 2011, 22:43:14
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Έλα ντε. Κι εγώ να πω την αλήθεια όταν είδα το προηγούμενο post λέω: μήπως κάτι ξέρει; Αλλά είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει πληροφόρηση ότι οι προσλήψεις του 2010 προχωρήσανε. Όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε... είδωμεν...

20 Φεβρουαρίου 2011, 22:52:48
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

beenthere


Συναδερφοι που ξερω διοριστηκαν με κρισεις του 12/10. Υποθετω ηταν θεμα διοικητων που πιεσαν να μπουν στους τυχερους που πηραν διορισμο εως τις 31/12; Πως επιλεχθηκαν ποιες θεσεις θα προχωρησουν; Οποιος ξερει κατι παραπανω ας το παραθεσει.

20 Φεβρουαρίου 2011, 23:23:16
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Από ότι ξέρω προχωρήσανε οι γραμματίνες όσες προσλήψεις προλάβανε μέχρι τις 31/12. Δεν έγινε κάποια επιλογή. Απλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, ενώ ξέρανε πως θα παγώσουν τα πάντα το νέο έτος (μας το λέγανε άλλωστε και δεν θέλαμε να το πιστέψουμε) δεν κάνανε ό.τι μπορούσανε να σπρώξουν όλα τα πρακτικά που είχαν στα χέρια τους, δύσκολο μεν αλλά όχι και ακατόρθωτο. Εγώ αν ήμουν στη θέση τους θα έκανα τα πάντα να βοηθήσω τους νέους επαγγελματίες που κρέμονται από το αν εγώ θα βάλω μια σφραγίδα παραπάνω μπας και βρει δουλειά έστω και ένας ακόμη από αυτούς. Εύχομαι να μη βρεθεί καμιά τους στη θέση που είμαστε κάποιοι αυτή τη στιγμή. Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά με τρώει ...

21 Φεβρουαρίου 2011, 09:35:01
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από ότι ξέρω προχωρήσανε οι γραμματίνες όσες προσλήψεις προλάβανε μέχρι τις 31/12. Δεν έγινε κάποια επιλογή. Απλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, ενώ ξέρανε πως θα παγώσουν τα πάντα το νέο έτος (μας το λέγανε άλλωστε και δεν θέλαμε να το πιστέψουμε) δεν κάνανε ό.τι μπορούσανε να σπρώξουν όλα τα πρακτικά που είχαν στα χέρια τους, δύσκολο μεν αλλά όχι και ακατόρθωτο. Εγώ αν ήμουν στη θέση τους θα έκανα τα πάντα να βοηθήσω τους νέους επαγγελματίες που κρέμονται από το αν εγώ θα βάλω μια σφραγίδα παραπάνω μπας και βρει δουλειά έστω και ένας ακόμη από αυτούς. Εύχομαι να μη βρεθεί καμιά τους στη θέση που είμαστε κάποιοι αυτή τη στιγμή. Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά με τρώει ...

1.Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2.Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

21 Φεβρουαρίου 2011, 10:12:30
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Τα βλέπετε γιατί τα έχω βάλει με τις γραμματίνες? Τώρα ακυρώθηκαν οι ατομικές πράξεις διορισμών. Μέχρι τώρα μπορούσαν να τα προχωρήσουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Όμως αυτές εκεί βρήκαν να εφαρμόσουν το νόμο πριν κιόλας εφαρμοστεί. Ευτυχώς που ζούμε στην σάπια Ελλάδα που όλοι ξέρουμε, όπου μόλις αλλάζουν οι κυβερνήσεις όλα αυτά τα τυχάρπαστα πλάσματα πάνε εκεί από όπου ήρθαν (και τα αντικαθιστούν άλλα βέβαια, αλλά τέλος πάντων). Απογοήτευση μόνο αυτό έχω να πω. Ούτε στην Υεμένη τέτοια αντιμετώπιση..

21 Φεβρουαρίου 2011, 15:35:35
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

ianak


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τα βλέπετε γιατί τα έχω βάλει με τις γραμματίνες? Τώρα ακυρώθηκαν οι ατομικές πράξεις διορισμών. Μέχρι τώρα μπορούσαν να τα προχωρήσουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Όμως αυτές εκεί βρήκαν να εφαρμόσουν το νόμο πριν κιόλας εφαρμοστεί. Ευτυχώς που ζούμε στην σάπια Ελλάδα που όλοι ξέρουμε, όπου μόλις αλλάζουν οι κυβερνήσεις όλα αυτά τα τυχάρπαστα πλάσματα πάνε εκεί από όπου ήρθαν (και τα αντικαθιστούν άλλα βέβαια, αλλά τέλος πάντων). Απογοήτευση μόνο αυτό έχω να πω. Ούτε στην Υεμένη τέτοια αντιμετώπιση..
Πήγε κανείς στο υπουργείο να μάθει από πρώτο χέρι τι συμβαίνει με τα καινούρια δεδομένα? Αν ναι σας παρακαλώ να το καταθέσει στο forum. Αυτές οι 2000 προσλήψεις που είπε ο Υπουργός τι γίνανε? Προτείνω να πάμε στο υπουργείο όλοι μαζί να τους βρούμε να μας πουν επιτέλους τι θα γίνει με τη ζωή μας......

22 Φεβρουαρίου 2011, 19:11:49
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

arspi


Δεν τρέχουν όλα οσα υπηρχαν στο υπουργειο μεχρι 31/12. Διαφορετικά, .............το δικο μου κόλλησε!!!!!!!!!!1
Sorry, ΛΑΘΟΣ ΣΕΛΙΔΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑ.........
Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε την διυπουργική απόφαση, αν και όταν βγεί.......Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα απο τις εφημερίδες σήμερα.
Σκέτη.............απελπισία.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Φεβρουαρίου 2011, 19:22:16 από arspi »

22 Φεβρουαρίου 2011, 22:33:28
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

giannkom

Ιατροί
Πάντως βγήκαν και ΦΕΚ διορσιμού πρόσφατα (ημερομηνία ΦΕΚ 25/1) με ημερομηνίες πρωτοκόλλου από το Υπουργείο στις 7/1, ενώ από τα νοσοκομεία είχαν φύγει προς του Υπουργείο με αριθμούς πρωτοκόλλου έως 31/12/2010. Πολύ απρόβλεπτες οι καταστάσεις πάντως. Αν κάποιος συνάδελφος πάει στο Υπουργείο και καταφέρει να μάθει κάτι - που το αμφιβάλλω - ας το μοιραστεί μαζί μας.

24 Φεβρουαρίου 2011, 01:23:40
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Προσλήψεις γιατρών - νοσηλευτών: το μηχανάκι ξέμεινε από μίζα(Υgeianet)

Από τις 3500 διορισμούς γιατρών που εκκρεμούσαν (2000 της κλαδικής + 1500 από τα ΣΚΕΙΟΠΝΙ) έγιναν πέρσι 520 σύμφωνα με δηλώσεις της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Υγείας. Από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μέχρι σήμερα έγιναν άλλοι 44 κι ο τελευταίος, ένας χειρουργός στο Νοσοκομείο Μολάων, έκλεισε την πόρτα!

Το μηχανάκι Λοβέρδου, αυτό που μετέφερε φακέλους διορισμών, ξέμεινε από μίζα και εγκαταλείφθηκε στο υπόγειο του υπουργείου. Τώρα ισχύουν οι περιορισμοί Ραγκούση- Μνημονίου και απαγορεύεται κάθε δημοσίευση διορισμού στο ΦΕΚ. Συνεπώς δεν πρόκειται να γίνει καμια πρόσληψη μέχρι το δίδυμο Παγκαλου- Ραγκούση να πάρει εντολή από την τρόικα και να τις ξεπαγώσει. Πράγμα το οποίο, όταν και όποτε συμβεί, θα έχει όλα τα χαρακτηριστικά του ομαδικού και οργιώδους ρουσφετιού. Εξάλλου, είναι το μόνο που έμεινε πιά στα χέρια της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.

Ας δούμε το υποθετικό σενάριο να ξεπαγώσουν την 1η Απριλίου οι διορισμοί και το δίδυμο να λειτουργήσει αξιοκρατικά. Έχει τη δυνατότητα βάσει του κανόνα 1-5 να πραγματοποιήσει 10400 προσλήψεις. Επειδή όμως οι μετατάξεις λογίζονται ως προσλήψεις και θα γίνουν 5000 από δαύτες, οι κανονικές προσλήψεις πέφτουν αυτόματα στις 5400.

Αφαιρέστε τους αποφοίτους από τις παραγωγικές σχολές Αστυνομίας και Δικαστών οι οποίες ανέρχονται στις 1500 και πέσαμε στις 3900.

Αυτές οι 3900 θέσεις θα πρέπει να κατανεμηθούν σε όλο το Δημόσιο με προτεραιότητα στα υπουργεία Υγείας - Παιδείας κατά τα λεγόμενα του πρωθυπουργού, του οποίου ως γνωστόν ο λόγος σε τέτοια ζητήματα είναι συμβόλαιο. Ασφαλώς όμως και τ΄ άλλα υπουργεία θα πιέσουν, ώστε να πάρουν κι αυτά έστω μικρό αριθμό.

Συνεπώς το Υπουργείο Υγείας θα πάρει περί τις 1000 έως 1500 θέσεις σε γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό, ενώ θα έχουν γίνει τετραπλάσιες αποχωρήσεις λόγω συνταξιοδότησης.

Βεβαίως ο υπουργός Υγείας γνώριζε όλα αυτά τα δεδομένα, εντούτοις  δήλωσε πριν λίγες μέρες ότι θα προσλάβει 2000 γιατρούς και 3000 νοσηλευτές!

Άραγε πρόκειται για άγνοια της αριθμητικής που διδάσκεται στην τρίτη δημοτικού ή ο κ. Λοβέρδος έχει βαριά εθιστεί στον εμπαιγμό, ακόμη κι όταν όλα τα στοιχεία τον διαψεύδουν;

Διαλέγετε και παίρνετε.

                                                   Δημήτρης Βαρνάβας
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

24 Φεβρουαρίου 2011, 09:39:03
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Λοιπόν τώρα που το σκέφτομαι όλο αυτό μου φέρνει στο νου ότι μάλλον πάμε για εκλογές. Μόλις αποφασίσουν ότι θα τις κάνουν, θα ξεπαγώσουν τις προσλήψεις για να πάρουν τουλάχιστον μια ντουζίνα ψήφους. Γιατί αλλιώς θα πάρουν το ιστορικό ΜΗΔΕΝ!

24 Φεβρουαρίου 2011, 15:55:44
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

24 Φεβρουαρίου 2011, 16:08:46
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

28 Φεβρουαρίου 2011, 19:25:09
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

arspi



1 Μαρτίου 2011, 21:27:05
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

giannkom

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει κάτι νεώτερο απο το μέτωπο ???

Σήμερα, συγγενικό μου πρόσωπο έκανε ερώτηση στα αρμόδια άτομα του Υπ. Υγείας για τους διορισμούς ιατρών. Η απάντηση που έλαβε είναι οτι εντός του 2011 δεν πρόκειται να γίνουν διορισμοί ιατρών. Δεν υπάρχουν χρήματα...Λυπάμαι που σας μεταφέρω τέτοιο νέο και ας ελπίσουμε οτι κάτι θα αλλάξει.

Λέξεις κλειδιά: προσλήψεις  ιατροι  ΕΣΥ  2010 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
11664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2009, 14:55:46
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
7304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2010, 19:03:03
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
19206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2010, 23:35:15
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
18320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2010, 18:54:25
από Argirios Argiriou
27 Απαντήσεις
77259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Σεπτεμβρίου 2020, 22:19:51
από Διαγραμμένος