Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:10:35

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις για θέσεις που κρίθηκαν ή προκηρύχθηκαν το 2010  (Αναγνώστηκε 395670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Δεκεμβρίου 2014, 21:19:11
Απάντηση #885
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο πρωτογενές πλεόνασμα και στο πλεόνασμα.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

23 Δεκεμβρίου 2014, 21:48:23
Απάντηση #886
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο πρωτογενές πλεόνασμα και στο πλεόνασμα.

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη για κάποιον που δούλεψε το 2011 και ακόμη δεν έχει πληρωθεί επειδή ΔΕΝ έχουν φτάσει οι πιστώσεις;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Δεκεμβρίου 2014, 22:08:07
Απάντηση #887
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο πρωτογενές πλεόνασμα και στο πλεόνασμα.

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη για κάποιον που δούλεψε το 2011 και ακόμη δεν έχει πληρωθεί επειδή ΔΕΝ έχουν φτάσει οι πιστώσεις;

Όταν υπάρχει πρωτογενές πλεόνασμα δεν υπάρχει υπόλοιπο και άρα δεν μπορούν να υπάρχουν πιστώσεις. Για να πιστωθεί κάτι, πρέπει να περισσέψει κάτι και άρα να υπάρχει πλεόνασμα.

Παράδειγμα

Έστω ότι έχω μισθό 1200 ευρώ και στεγαστικό δάνειο στην τράπεζα 300 ευρώ/μήνα. Αν τα έξοδά μου ανά μήνα χωρίς το στεγαστικό δάνειο (διατροφή, λογαριασμοί ΔΕΗ, κοινόχρηστα κλπ) είναι 900 ευρώ, τότε έχω πρωτογενές πλεόνασμα 300 ευρώ. Αν τα έξοδά μου ανά μήνα χωρίς το στεγαστικό δάνειο είναι 800 ευρώ, τότε έχω πλεόνασμα 100 ευρώ. Αν όμως τα έξοδά μου ανά μήνα χωρίς το στεγαστικό δάνειο είναι 950 τότε έχω έλλειμα. 
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

23 Δεκεμβρίου 2014, 22:33:48
Απάντηση #888
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο πρωτογενές πλεόνασμα και στο πλεόνασμα.

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη για κάποιον που δούλεψε το 2011 και ακόμη δεν έχει πληρωθεί επειδή ΔΕΝ έχουν φτάσει οι πιστώσεις;

Όταν υπάρχει πρωτογενές πλεόνασμα δεν υπάρχει υπόλοιπο και άρα δεν μπορούν να υπάρχουν πιστώσεις. Για να πιστωθεί κάτι, πρέπει να περισσέψει κάτι και άρα να υπάρχει πλεόνασμα.

Παράδειγμα

Έστω ότι έχω μισθό 1200 ευρώ και στεγαστικό δάνειο στην τράπεζα 300 ευρώ/μήνα. Αν τα έξοδά μου ανά μήνα χωρίς το στεγαστικό δάνειο (διατροφή, λογαριασμοί ΔΕΗ, κοινόχρηστα κλπ) είναι 900 ευρώ, τότε έχω πρωτογενές πλεόνασμα 300 ευρώ. Αν τα έξοδά μου ανά μήνα χωρίς το στεγαστικό δάνειο είναι 800 ευρώ, τότε έχω πλεόνασμα 100 ευρώ. Αν όμως τα έξοδά μου ανά μήνα χωρίς το στεγαστικό δάνειο είναι 950 τότε έχω έλλειμα. 

ΟΚ, τη θεωρία την ξέρω και την καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάποιοι να έχουν αμειφθεί απο το κράτος για τη δουλειά τους όχι μόνο το 2011 αλλά και μεταγενέστερα και άλλοι όχι. Ποιο είναι, με άλλα λόγια το "κόσκινο" που αφήνει κάποιους χωρίς την, έστω και περικεκομμένη - αμοιβή. Επίσης μου είναι δύσκολο να καταλάβω γιατί ένας επαγγελματίας ούτε να κλείσει την επιχείρησή του δεν μπορεί, αφου κανείς δε γνωρίζει, ακόμη κι αν ο ίδιος δέχεται να εκδόσει παραστατικά χωρίς να ξέρει αν θα πληρωθεί, το ύψος τους. Άρα, στην πιο πάνω περίπτωση, απλά - τόσο απλά, όσο το ακούτε - τα χάνει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Μαΐου 2015, 22:23:40
Απάντηση #889
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Ενημερώθηκα ότι κάποιες από τις παγωμένες θέσεις που είχαν κριθεί το 2011 προχωρούν ταχύτατα προς διορισμό. Το ζήτημα φαίνεται να έχει αναλάβει αρμόδιο γραφείο του Υπουργείου και όχι τα γραφεία προσωπικού των Νοσοκομείων. Σε περίπτωση που ένας γιατρός έχει να διαλέξει μεταξύ δύο διορισμών, γνωρίζει κανείς αν έχει δικαίωμα να καθυστερήσει τη διαδικασία μη αποδοχής της θέσης που δεν έχει σκοπό να αποδεχθεί έως ότου παραλάβει τον διορισμό για τη θέση που τον ενδιαφέρει; Υπάρχουν κάποιες υποχρεωτικές προθεσμίες σ΄ αυτές τις διαδικασίες ώστε να ειδοποιηθούν οι επόμενοι στη σειρά υποψήφιοι για τις θέσεις;

18 Μαΐου 2015, 22:27:29
Απάντηση #890
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Αν σε ενδιαφέρει μία από τις δύο θέσεις περισσότερο πήγαινε και πες το στις τσούπρες του υπουργείου.
Μην καταπονούμε το σύστημα χωρίς λόγο!!
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

19 Μαΐου 2015, 11:47:50
Απάντηση #891
Αποσυνδεδεμένος

DrG


Το υπουργείο προσπαθεί να προωθήσει όλες τις κρίσεις που εκκρεμούν και αρκετές από τις προκηρύξεις που βρίσκονται σε φάση εισηγήσεων.
Με δυο υπαλλήλους όμως αυτό θα αργήσει πολύ....

Οπότε καλό είναι να ξεκαθαρίσουν οι υποψήφιοι πολυθεσίτες κλπ τι θέλουν και να υποβάλλουν παραιτήσεις από όλα τα υπόλοιπα νοσοκομεία που δεν τους ενδιαφέρουν πλέον.

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΞΕΝΙΤΕΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ

ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαΐου 2015, 12:01:30 από DrG »

19 Μαΐου 2015, 20:16:37
Απάντηση #892
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η ερώτησή μου φοβάμαι ότι παρεξηγήθηκε, δεν είμαι εγώ το άτομο με τις δύο θέσεις, αλλά είμαι (ήμουν) 2η στη σειρά κατάταξης σε μία από τις δύο προκηρύξεις. Έμαθα από το ΥΥΚΑ ότι ο συνάδελφος που είχε επιλογή έχει ήδη κάνει έγγραφο μη αποδοχής της μίας θέσης ώστε να προχωρήσει η διαδικασία για την τοποθέτησή του στη θέση που προτίμησε. Έμαθα επίσης ότι είναι μία υπάλληλος που πρέπει να ασχοληθεί με τόσες προκηρύξεις και απορώ γιατί ανέλαβε το ΥΥΚΑ κάτι που μέχρι πέρσι έκαναν οι γραμματείες των ενδιαφερόμενων νοσοκομείων. Ελπίζω να βοήθησαν κάποιους τα παραπάνω και ελπίζω σύντομα να καλυφθούν οι κενές θέσεις, προς όφελος τόσο των εκτός όσο και των εντός συναδέλφων.

7 Φεβρουαρίου 2018, 19:21:25
Απάντηση #893
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσλήψεις ΕΣΥ μια ……λεβέντικη προσέγγιση.
Το ΕΣΥ ψυχορραγεί από έλλειψη προσωπικού και την ιδία στιγμή εκκρεμούν περί τις 3.000 θέσεις προς διορισμό (1000 περίπου στο Υπουργείο και 2000 σε διάφορα στάδια της διαδικασίας επιλογής).
Ο Λοβερδος ,η λεβεντιά η καμαρωτή, αποφάσισε πέρσι πως ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσει το πρόβλημα είναι …….να το διαγράψει. Αποφάσισε λοιπόν να παγώσει την διαδικασία κρίσεων (λες και η διαδικασία των κρίσεων επιβαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό) με την λογική του ιατροί…. Υπάρχουν.
Ας δούμε όμως τι πως θα έπραττε ένας πραγματικά Λεβέντης τεχνοκράτης(?) Υπουργός.
1)   Θα ενημέρωνε διευθυντές, εισηγητές και Διοικητές πως από  δω και στο εξής οι προσλήψεις θα γίνονται με το σταγονόμετρο.
2)   Θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ τα συμβούλια κρίσεων να ολοκληρωθούν ΟΛΑ άμεσα (εντος εξαμήνου)
3)   Θα συγκέντρωνε όλα τα πρακτικά στο υπουργείο , και κατόπιν θα ενοποιούσε την ομάδα που ασχολείται με τις προσλήψεις (τώρα είναι διαιρεμένη ανάλογα με την ΥΠΕ).
4)   Θα ειδοποιούσε τους υποψήφιους επιμελητές να περάσουν από το υπουργείο ώστε να παραλάβουν διαδικτυακό κλειδάριθμο (κωδικό) πρόσβασης στο σύστημα ranking που θα έχει στήσει. Θα ζητούσε επίσης πρόσφατη βεβαίωση για τους υποψήφιους που ήδη υπηρετούν στο ΕΣΥ.
5)   Κατόπιν οι υποψήφιοι θα «έμπαιναν» διαδικτυακά στο σύστημα  ranking όπου θα δήλωναν την οριστική σειρά προτίμησης για τις θέσεις που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον. Το matching θέσεων υποψηφίων θα γίνονταν βάσει λογισμικού.
6)   Κατόπιν θα διαχώριζε τους επιτυχόντες που κατέχουν θέση στο ΕΣΥ και θα τους διόριζε over the counter ,καθώς δεν προκύπτει επιπλέον δαπάνη στον προϋπολογισμό.  Για τους υπόλοιπους θα κατάστρωνε πολυετή προγραμματισμό προσλήψεων και θα τους ενημέρωνε για την εκτιμώμενη ημερομηνία πρόσληψης.
7)   Οι σειρά πρόσληψης των ιατρών εκτός ΕΣΥ θα γίνονταν με  εξής σειρά . Πρώτα τα ΤΕΠ,ΜΕΘ, ΜΕΝ,ΕΚΑΒ και παιδιατρικές κλινικές, μετά  μονάδες της επαρχίας και τέλος μονάδες της Αθηνας-Θεσ/κης.
8)     Το αποτέλεσμα? Θα ξεμπέρδευε μια και καλή με το παλαιό σύστημα επιλογής, θα έφερνε στο Σύστημα νέο αίμα (οι Αγγλοι τους λένε new NHS slaves ) και θα απέφευγε το τραγικό brain drain επιχειρείται από Γερμανούς και Αγγλοσάξονες.
Βλέπετε οι ξενοι γνωρίζουν πως το 2015-2020 θα υπάρξει καθολικό meltdown καθώς οι baby boomers ιατροί αποσύρονται από την ενεργό δράση και δεν προλαβαίνουν ούτε ενδιαφέρονται να εκπαιδεύσουν νέους. ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ από τις χώρες PIIGS. Η Ελλάς όμως δεν είναι αγγλόφωνη χώρα ούτε έχει τα χρήματα να προσφέρει ανταγωνιστικά πακέτα. Εάν δεν φροντίσει από τώρα ένα ικανοποιητικό turnover επιμελητών ΕΣΥ το σύστημα θα καταρρεύσει.
Και για αυτό θα ευθύνεται τόσο ο Λοβερδος, η λεβεντιά η καμαρωτή, όσο και οι λοιποί λεβέντες που θα τον διαδεχθουν……

Καλά τα έλεγα εγω , ωστοσο τα σημερινα δημοσιευματα αναφερουν πως ο λεβεντης είχε τότε άλλες .... δουλειές.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

.....Η συγκεκριμένη εταιρεία έλαβε από την Novartis Ελλάς έργα συνολικού ύψους 200.000 ευρώ σε διάρκεια μιας διετίας προκειμένου μεταξύ άλλων α) να προωθηθεί σε επίπεδο δημοσιότητας η κατ εξαίρεση τιμολόγηση των ανωτέρω προϊόντων μέσα στον Αύγουστο του 2011 β) καλλιεργηθεί η θετική πολιτική εικόνα του Α Λοβέρδου.....

« Τελευταία τροποποίηση: 8 Φεβρουαρίου 2018, 00:01:49 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

7 Φεβρουαρίου 2018, 22:10:57
Απάντηση #894
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
λεβέντες υπουργοί (ειδικά υγείας) δεν υπάρχουν πια εδώ και πολλά χρόνια.....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά: προσλήψεις  ιατροι  ΕΣΥ  2010 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
11160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Νοεμβρίου 2009, 14:55:46
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
7295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2010, 19:03:03
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
19165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Δεκεμβρίου 2010, 23:35:15
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
18296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2010, 18:54:25
από Argirios Argiriou
27 Απαντήσεις
77139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Σεπτεμβρίου 2020, 22:19:51
από Διαγραμμένος