Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:56:16

Αποστολέας Θέμα: Το ΙΚΑ ανοίγει την πόρτα στους συμβεβλημένους ιατρούς του ΟΠΑΔ & ΟΑΕΕ  (Αναγνώστηκε 171665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Οκτωβρίου 2011, 22:49:55
Απάντηση #360
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δε νομίζω να υπάρχει "σωστός" τρόπος αντιμετώπισης.
Δυστυχώς είναι μια περίπτωση όπου η σχέση γιατρού-ασθενή δοκιμάζεται χωρίς ευθύνη κανενός από τους δύο, γιατί κάποιοι αποφάσισαν αυτό το ανόητο πλαφόν.
Τόσο από την άποψη του αριθμού εξεταζόμενων, όσο και για τον αριθμό των συνταγών.
Τουλάχιστον θα έπρεπε νε επιτρέπεται υπέρβαση του ορίου συνταγών ανάλογα με τις ανάγκες των εξεταζόμενων.
Δημήτρη , όπως το περιγράφεις φαίνεται πολύ δύσκολο ως αγωνιώδες να διατηρήσεις μια σταθερή σχέση σε βάθος χρόνου.
Φαντάζομαι ότι για πολλούς γιατρούς το σύστημα λειτουργεί ως αντικίνητρο για να αναλάβουν ανθρώπους που χρειάζονται πολλές συνταγές , αλλά και να δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα απέναντι τους, ειδικά όταν το όριο εξαντλείται.
Αυτός είναι και ο μεγαλύτερος κίνδυνος. Δεν ξέρω τι θα αποφασίσεις -αποφασίσετε , αλλά έχει μεγάλη σημασία να αποφύγεται το αρνητικό συναίσθημα απέναντι στον ασθενή.
Βασίλη, νομίζω ότι ο τρόπος αντιμετώπισης που περιγράφεις, αντανακλά αυτά ακριβώς τα συναισθήματα που θεωρώ ότι πρέπει να αποφύγεις και μάλιστα με πολύ επιθετικό έως προσβλητικό τρόπο απέναντι στον ασθενή (ελπίζω να μη "στραβώσεις", το γράφω με σεβασμό απέναντι σου).
Ο ασθενής δεν είναι υποχρεωμένος -άλλωστε δε έχετε κοινοβιακή ζωή- να αντιλαμβάνεται τους περιορισμούς που έχει η σχέση  με τους εργοδότες σου, αλλά και ακόμα αν τους αντιλαμβάνεται έχει διακαίωμα να απαιτεί αυτό που θεωρεί  δικαίωμά του. Να συνταγογραφήσει για το σύνολο των τακτικών και των έκτακτων αναγκών του.
Το ζητούμενο είναι αν μπορεί να βρεθεί ένας τρόπος ώστε και οι δύο να στραφείτε απέναντι στον υπεύθυνο αυτής της απαράδεκτης κατάστασης, εκτρέποντας το "αρνητικό συναίσθημα" από τη μεταξύ σας σχέση στους αποκλειστικούς υπεύθυνους.

Για μένα το ζήτημα είναι κατά βάση ηθικό.
Τεχνικά η κατάσταση είναι εύκολη. Αν αγόραζα ένα πακέτο εμβολίων με τιμολόγιο στο ιατρείο και πιο φτηνά θα μου στοίχιζε γιατί θα το έπαιρνα χονδρική και στα έξοδα του ιατρείου θα έμπαινε για να γλιτώσω φόρο και θα κάλυπτα τους ασθενείς μου που το έχουν ανάγκη. Κι ας μην τους χρεώσω τίποτα, ούτε 5 ευρώ δεν θα μου κόστιζε πρακτικά....
Και το σκέφτηκα σαν ιδέα όταν άρχισαν τα εμβόλια ίσως με μόνο αρνητικό ότι θα γινόμουν κόκκινο πανί για τους φαρμακοποιούς.

Όμως πρωτίστως το ζήτημα είναι ηθικό. Και όχι θέμα εργοδοτών, ταμείων, ή σχέσης γιατρού-ασθενή.
Και ομολογώ ότι σκέφτηκα αυτό που είπε ο Βασίλης, αλλά αμέσως θεώρησα ότι δεν πρέπει ένας γιατρός να φτάνει εκεί.
Για μένα το πρόβλημα είναι ότι ο ατομικισμός είναι σε πλήρη ανάπτυξη και η κοινωνική αλληλεγγύη είναι ανύπαρκτη και πάγωσα. Όσο κι αν είχα διάθεση να κάνω κάτι σαν το παραπάνω (αγορά εμβολίων), το ξανασκέφτομαι. Αξίζουν τέτοιοι άνθρωποι μια τέτοια χειρονομία από μέρους μου; Έχω πάψει πλέον να πιστεύω ότι τέτοιες συμπεριφορές είναι αποτέλεσμα πληγών του παρελθόντος, πιστεύω πλέον ότι στο πεζοδρόμιο το DNA έχει υπερβάλλον λόγο.
Μπορεί ο Μακρέας και ο Βέρρας να με βρίσκουν σκληρό κάποιες φορές αλλά οι άνθρωποι με κάτι τέτοια συχνά με πληγώνουν. Και το ΕΣΥ το έχω ζήσει, είναι κολλέγιο, και η πραγματική ζωή αρχίζει έξω από αυτό.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

16 Οκτωβρίου 2011, 23:08:53
Απάντηση #361
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βασίλη, νομίζω ότι ο τρόπος αντιμετώπισης που περιγράφεις, αντανακλά αυτά ακριβώς τα συναισθήματα που θεωρώ ότι πρέπει να αποφύγεις και μάλιστα με πολύ επιθετικό έως προσβλητικό τρόπο απέναντι στον ασθενή (ελπίζω να μη "στραβώσεις", το γράφω με σεβασμό απέναντι σου).
Όχι, όχι, δε στραβώνω... Ίσα-ίσα, το έγραψα έτσι όπως ακριβώς θα ήθελα να το κάνω, μολονότι δεν το έχω κάνει ποτέ, γιατί δε μου βγαίνει στην πράξη. Μπορεί ο Δημήτρης να είναι πιο θαρραλέος!
Όσοι μπήκαμε σε αυτό το ολισθηρό μονοπάτι, το κάναμε εξ' ανάγκης, και να πάρουμε 1200 ευρώ σε καιρούς που κανείς πια δεν πληρώνει και να εξυπηρετηθούν κάποιοι ασθενείς.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι προσπάθησαν να δουλέψουν αυτά τα χρήματα και ελάχιστοι έκαναν (μικρο)αρπαχτές.
Όμως - και εδώ πάει στην άποψη ότι ο ασθενής έχει πάντα δίκιο σε ένα ιδιωτικό ιατρείο - χωρίς να σπάσει κανείς αυγά, ομελέτα δε γίνεται. Και στην περίπτωση αυτή, επειδή του ΙΚΑ δε σπάνε ποτέ (αξίωμα), αν ο ασθενής δεν κάνει και αυτός μία μικρή παραχώρηση πότε-πότε, νομίζω ότι δεν μπορεί να τον στηρίξει ένα ιδιωτικό ιατρείο.
Δεν μπορεί να παίζουμε μονομερώς το παιχνίδι του ΙΚΑ εις βάρος του ιδιωτικού ιατρείου: Από τη μιά να κάνουμε επανεξέταση δωρεάν, γιατί το επόμενο ραντεβού μας είναι σε 50 ημέρες, και από την άλλη ο ασφαλισμένος να μη δέχεται τον εαυτό του ως μέρος μίας κοινωνικής ομάδας έναντι της οποίας το ταμείο του επιβάλλει κάποιους περιορισμούς.
Και εν τέλει, το ιδιωτικό ιατρείο δεν είναι κατ' ανάγκη φωλιά όλων των κοινωνικά κατατρεγμένων, όπως ο φούρναρης της γειτονιάς δε μοιράζει ψωμί ανεξαιρέτως αν κάποιος έχει να το πληρώσει ή όχι.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Οκτωβρίου 2011, 23:12:01
Απάντηση #362
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τεχνικά η κατάσταση είναι εύκολη. Αν αγόραζα ένα πακέτο εμβολίων με τιμολόγιο στο ιατρείο και πιο φτηνά θα μου στοίχιζε γιατί θα το έπαιρνα χονδρική και στα έξοδα του ιατρείου θα έμπαινε για να γλιτώσω φόρο και θα κάλυπτα τους ασθενείς μου που το έχουν ανάγκη. Κι ας μην τους χρεώσω τίποτα, ούτε 5 ευρώ δεν θα μου κόστιζε πρακτικά....
Και το σκέφτηκα σαν ιδέα όταν άρχισαν τα εμβόλια ίσως με μόνο αρνητικό ότι θα γινόμουν κόκκινο πανί για τους φαρμακοποιούς.
Αυτό, ξέρεις, το πρότεινε και ένας συνάδελφος στον Ι. Σ. Ξάνθης και δεν έγινε δεκτό, με την έννοια ότι στα ιδιωτικά ιατρεία δεν μπορούν να διατηρούνται φάρμακα για μη επείγοντα περιστατικά.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Οκτωβρίου 2011, 14:37:03
Απάντηση #363
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τεχνικά η κατάσταση είναι εύκολη. Αν αγόραζα ένα πακέτο εμβολίων με τιμολόγιο στο ιατρείο και πιο φτηνά θα μου στοίχιζε γιατί θα το έπαιρνα χονδρική και στα έξοδα του ιατρείου θα έμπαινε για να γλιτώσω φόρο και θα κάλυπτα τους ασθενείς μου που το έχουν ανάγκη. Κι ας μην τους χρεώσω τίποτα, ούτε 5 ευρώ δεν θα μου κόστιζε πρακτικά....
Και το σκέφτηκα σαν ιδέα όταν άρχισαν τα εμβόλια ίσως με μόνο αρνητικό ότι θα γινόμουν κόκκινο πανί για τους φαρμακοποιούς.
Αυτό, ξέρεις, το πρότεινε και ένας συνάδελφος στον Ι. Σ. Ξάνθης και δεν έγινε δεκτό, με την έννοια ότι στα ιδιωτικά ιατρεία δεν μπορούν να διατηρούνται φάρμακα για μη επείγοντα περιστατικά.

Υπάρχει άραγε σχετικός νόμος;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Οκτωβρίου 2011, 14:50:39
Απάντηση #364
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τεχνικά η κατάσταση είναι εύκολη. Αν αγόραζα ένα πακέτο εμβολίων με τιμολόγιο στο ιατρείο και πιο φτηνά θα μου στοίχιζε γιατί θα το έπαιρνα χονδρική και στα έξοδα του ιατρείου θα έμπαινε για να γλιτώσω φόρο και θα κάλυπτα τους ασθενείς μου που το έχουν ανάγκη. Κι ας μην τους χρεώσω τίποτα, ούτε 5 ευρώ δεν θα μου κόστιζε πρακτικά....
Και το σκέφτηκα σαν ιδέα όταν άρχισαν τα εμβόλια ίσως με μόνο αρνητικό ότι θα γινόμουν κόκκινο πανί για τους φαρμακοποιούς.
Αυτό, ξέρεις, το πρότεινε και ένας συνάδελφος στον Ι. Σ. Ξάνθης και δεν έγινε δεκτό, με την έννοια ότι στα ιδιωτικά ιατρεία δεν μπορούν να διατηρούνται φάρμακα για μη επείγοντα περιστατικά.

Υπάρχει άραγε σχετικός νόμος;

Η λογική είναι η προστασία του ιατρού από τυχόν κατηγορίες περί εμπορίας, ειδικά αν υπάρχουν φάρμακα σε ποσότητες χονδρικής.
Θα ψάξω το σχετικό νόμο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Οκτωβρίου 2011, 16:10:55
Απάντηση #365
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

...Υπάρχει άραγε σχετικός νόμος;


Το έχω ψάξει αρκετά και δεν υπάρχει κανένας νόμος που να σου απαγορεύει την διατήρηση και χρήση οποιουδήποτε φαρμάκου, εντός ιδιωτικού ιατρείου. Απαγορεύεται, μόνο, η εμπορία των φαρμάκων.

Αν εξετάσεις ένα ασθενή και του δώσεις αντιβίωση και αντιπυρετικό, για παράδειγμα, ουδέν μεμπτόν κατά το νόμο και την εφορία, αρκεί να μην κόψεις απόδειξη γι'αυτή την πράξη. Μπορείς, βέβαια, να λάβεις τα χρήματα ως συνολικό ποσό που θα αναγράφεται στην απόδειξη που θα εκδόσεις με την αιτιολογία "ιατρική εξέταση". Όσον αφορά το τυπικό μέρος της αγοράς των φαρμάκων και της διατήρησής τους εντός του ιατρείου, ο ιατρός οφείλει να έχει το παραστατικό αγοράς τους(τιμολόγιο ή απόδειξη). Τέλος, δεν δικαιούται ο ιατρός να αγοράσει χονδρικώς κανένα φάρμακο από καμία εταιρεία ή φαρμακαποθήκη.  
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Οκτωβρίου 2011, 16:31:03 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

17 Οκτωβρίου 2011, 16:21:54
Απάντηση #366
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν νομίζω ότι θα επιτρέψουν οι φμφ να τους αποσπαστεί επαγγελματική ύλη και να περάσει στο ιατρείο.

Αντίθετα, πολλοί από αυτούς εισπηδούν με μεγάλη άνεση στα δικά μας χωράφια και χορηγούν φάρμακα (πλην OTC) παρακάμπτοντάς μας με χαρακτηριστική ευκολία. Μόλις πριν από μία εβδομάδα, ένας φμφ προσπάθησε να δικαιολογήσει ένα Ceclor που χορήγησε ( ! ) σε ασφαλισμένη, λέγοντας μου ότι " Και την προηγούμενη φορά που είχε τα ίδια συμπτώματα [κυστίτιδας] η ασφαλισμένη, πήρε το ίδιο φάρμακο και της πέρασαν! " Φυσικά, του συνέστησα να ξαναχρησιμοποιήσει την προηγούμενη συνταγή προκειμένου να πληρωθεί από το Ταμείο και τον καλημέρησα - αργότερα όμως έμαθα ότι βρήκε και παγίδευσε νεαρό υπόχρεο υπαίθρου και του απέσπασε συνταγή.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Οκτωβρίου 2011, 18:07:21
Απάντηση #367
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Που το πας , που το φέρνεις, όλο εκεί καταλήγεις...
Ούτε ο ριζοσπάστης έτσι!

17 Οκτωβρίου 2011, 19:42:09
Απάντηση #368
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ψάξω το σχετικό νόμο.

ΝΟΜΟΣ 1963/1991
ΑΡΘΡΟ 4
1.Το φάρμακο είναι κοινωνικό αγαθό και χορηγείται δια χειρός φαρμακοποιού.
...

Δεν ξέρω τις εξαιρέσεις αυτού του άρθρου - όποιος τις βρει ας κάνει ένα κόπο να τις ανεβάσει.
Αν βέβαια κάποιος ιατρός διατηρεί κάποια φάρμακα στο Ιατρείο για εξυπηρέτηση ασθενών χωρίς να τα εμπορεύεται, δεν υφίσταται κώλυμα - αν τα έχει αγοράσει από φαρμακείο.
Εδώ και τα ιατρεία των Γιατρών του Κόσμου χορηγούν φάρμακα στους άπορους - είναι παράνομα;
Από τη στιγμή που κάποιος μπορεί να πάρει ό,τι θέλει από φάρμακο μέσω διαδικτύου, νομίζω ότι η κουβέντα στερείται ουσίας...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Οκτωβρίου 2011, 20:30:32
Απάντηση #369
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΝΟΜΟΣ 1963/1991
ΑΡΘΡΟ 4
1.Το φάρμακο είναι κοινωνικό αγαθό και χορηγείται δια χειρός φαρμακοποιού.

Πονεμένη (και αμαρτωλή) ιστορία αυτό το "δια χειρός" φμφ. Όλοι γνωρίζουμε περιπτώσεις φμφ που απουσιάζουν για μικρά, μεγάλα ή  απεριόριστα χρονικά διαστήματα από το φαρμακείο τους και αφήνουν στο πόδι τους κάποια "Κατερίνα", όπως έλεγε και η σχετική ανακοίνωση (ενόψει θερινών διακοπών) σε φαρμακείο της Κρήτης  που είδαμε πρόσφατα στο Φόρουμ.

Φυσικά, μέχρι τώρα οι Φαρμακευτικοί Σύλλογοι ποιούσαν τη νήσσα και ουδέποτε, ουδείς φμφ εδιώχθη για την απουσία του, όσο παρατεταμένη αυτή κι αν ήταν.

Με την τωρινή απελευθέρωση του ωραρίου του φαρμακείου όμως, που ευνοεί τα συστεγασμένα και τα συγχωνευμένα φαρμακεία, ο ΠΦΣ έσπευσε -στα πλαίσια μιας κακοσχεδιασμένης psy op- να εκδώσει ενημέρωση σύμφωνα με την οποία θα γίνονται συνεχείς, αυστηροί (και προφανώς εκδικητικοί/μεροληπτικοί) έφοδοι έλεγχοι από αποσπάσματα συνεργεία των Συλλόγων και από τα οικεία Αστυνομικά Τμήματα (λες και οι Αστυνομικοί δεν είχαν άλλη δουλειά να κάνουν, από το να ασχολούνται με το αν ένας φμφ είναι στο μαγαζί του), "προς καταστολήν και δια τας νομίμους συνεπείας" όσων τολμήσουν να εφαρμόσουν το απελευθερωμένο ωράριο μπας και μπορέσει ο κοσμάκης να εξυπηρετείται χωρίς να χρειάζεται να φτάνει στη ...Λαμία ψάχνοντας ένα ανοικτό φαρμακείο.

Η απείρου κάλλους ενημέρωση του ΠΦΣ, μαζί με σχόλια από το ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝ, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Οκτωβρίου 2011, 20:36:21 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Νοεμβρίου 2011, 21:03:23
Απάντηση #370
Αποσυνδεδεμένος

Stefanos Soultanis


Συναδελφοι θελω να σας πληροφωρησω για οσους δεν το ξερουν οτι ο ΙΣΑ εστειλε εξωδικο για να μας κοψουν το δικαιωμα συνταγογραφησης για τους 80 ασθ. με προσχημα τον ΕΟΠΠΥ, προφανως ακομα υπαρχει ενα δυνατο κρατος μεσα στο κρατος που λεγεται γιατροι του ΙΚΑ.

27 Δεκεμβρίου 2011, 16:59:32
Απάντηση #371
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Δεκεμβρίου 2011, 18:59:39
Απάντηση #372
Αποσυνδεδεμένος

nickma


τίτλοι τέλους και για την ελεύθερη συνταγογράφηση!!!

27 Δεκεμβρίου 2011, 19:10:56
Απάντηση #373
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τίτλοι τέλους...


ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΣ... ΝΥΧΤΑ  :'( :'( :'(

Medicus curat,
Deus sanat

28 Δεκεμβρίου 2011, 18:01:23
Απάντηση #374
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τίτλοι τέλους και για την ελεύθερη συνταγογράφηση!!!

Μήπως όχι; 

Ο Υπουργός Υγείας αποσαφήνισε ότι με ειδική Υπουργική απόφαση, θα δοθεί δικαίωμα συνταγογράφησης, σε όλους του γιατρούς, ανεξάρτητα εάν ενταχθούν ή όχι στο ΕΟΠΥΥ.

Από Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: ΙΚΑ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
10668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2010, 12:36:30
από EzeΤΡΟΛ
197 Απαντήσεις
164290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Μαρτίου 2024, 21:15:53
από Sentinel
1 Απαντήσεις
65948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2012, 18:54:14
από Denominator
0 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Νοεμβρίου 2013, 08:43:41
από Denominator
1 Απαντήσεις
28066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Φεβρουαρίου 2020, 13:06:19
από timex