Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 12:24:03

Αποστολέας Θέμα: Ανειδικευτος ιατρος στην Αθηνα  (Αναγνώστηκε 15748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Φεβρουαρίου 2011, 00:12:07
Αναγνώστηκε 15748 φορές
Αποσυνδεδεμένος

ntenekedoupoli


Καλησπερα σας, μηπως γνωριζετε αν ενας ανειδικευτος ιατρος- εν αναμονη ειδικοτητας- μπορει να κανει συμβαση με ασφαλιστικα ταμεια?
Και εαν αυτο δεν ειναι εφικτο, με ποιο τροπο μπορει να συνταγογραφει??

σας ευχαριστω

10 Φεβρουαρίου 2011, 00:43:39
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Μόνο όπου δεν υπάρχουν ειδικοί (έως σήμερα με ΟΠΑΔ κ.λ.π. Για το μέλλον, άγνωστο). Με τον ΟΓΑ νομίζω μπορείς, αν έχεις ιατρείο νόμιμο (που μπορείς να έχεις). Κάνε μία βόλτα από ΟΓΑ και ζήτα να πάρεις συνταγολόγια. Μή ρωτήσεις αν επιτρέπεται, γιατί σίγουρα θα σου πούν "α? !!! μμμ !!! ε, όχι γιατρέ μου, αφού δεν έχεις ειδικότητα." Μόνο που δεν θα το στηρίξουν πουθενά (από όσα ξέρω). Αν επιμείνουν, ζήτα να σου δείξουν τη σχετική διάταξη από την οποία προβλέπεται.

Ουδείς άλλος τρόπος υπάρχει για συνταγογράφηση σε Ταμείο.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

10 Φεβρουαρίου 2011, 00:53:01
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Φυσικά -αν δεν κάνω λάθος-για να κάνεις όσα σου ειπε ο κ.Μιχάλης πρέπει να κάνεις πρώτα έναρξη εργασίας στην οικεία εφορία και να έχει βιβλία εισόδων-εξόδων καθώς και μπλόκ αποδείξεων
+

10 Φεβρουαρίου 2011, 01:01:21
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάνε μία βόλτα από ΟΓΑ και ζήτα να πάρεις συνταγολόγια.
Τι συνταγολόγια να σου δώσει ο ΟΓΑ; Αυτά δεν είναι ονομαστικά για κάθε ασφαλισμένο;
Κάτι δεν καταλαβαίνω καλά μάλλον. ???
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Φεβρουαρίου 2011, 01:17:56
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Νομίζω Τάσο λέγοντας "να πάρει συνταγολόγια" εννοεί να "πάρει ασθενείς" που φέρουν συνταγολόγια ΟΓΑ,δηλ να γράφει στα προσωπικά συνταγολόγια του κάθε ΟΓΑτζή και όχι να πάρει ατομικώς συνταγολόγια για την ίδια.Είναι αργκό έκφραση...

Εγώ τουλάχιστον ετσι το καταλαβα(αν και ομολογώ πως το κατάλαβα με μια δευτερη ανάγνωση,οπότε έχεις ένα δίκιο)
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Φεβρουαρίου 2011, 01:19:57 από jack »
+

10 Φεβρουαρίου 2011, 10:52:00
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δηλαδή εγώ ως ανειδίκευτος ιατρός μεταξύ αγροτικού και δεύτερο μέρος ειδικότητας που είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος είχα το δικαίωμα να συνταγογραφώ σε ασφαλισμένους του ΟΓΑ;

Αυτοί οι φαρμακευτικοί αντιπρόσωποι και φαρμακοποιοί πρέπει να με μίσησαν όταν έκανα το αγροτικό και γι αυτό δεν με ενημέρωσαν ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Φεβρουαρίου 2011, 19:40:02
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

ntenekedoupoli


Διαθετω ηδη αδεια ιατρειου απο τη Νομαρχια, αλλα συμφωνα με τα ασφαλιστικα ταμεια :
"Δικαίωμα συνταγογράφησης δίδεται μόνον σε ιδιώτες ιατρούς με ειδικότητα, εκτός των περιπτώσεων που αναφέρονται στο άρθρο 5 παρ. στ' του Π.Δ. 121/2008 "το οποιο ουσιαστικα αναφερει οτι μπορουν να κανουν συμβαση με τα ταμεια οι ανειδικευτοι ιατροι αν δεν υπαρχει αλλος ειδικος ιατρος στην περιοχη.
οποτε ουσιαστικα αν μπορω να συνταγογραφω φαρμακα ευρειας χρησεως θα ειναι σε  ελευθερο χαρτι με απλη σφραγιδα?

10 Φεβρουαρίου 2011, 21:36:17
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Ο ΟΓΑ σου επιτρέπει να γράφεις σε συνταγολόγιά του, αν σε έχει «στη λίστα» μετά από σχετική σου αίτηση (εξ’ όσων γνωρίζω, το ξανατόνισα. Ίσως κάτι να έχει αλλάξει). Αυτό εννοώ με το να πάρεις συνταγολόγια (να πάρεις «πράσινο φώς» για αναγραφή σε αυτά). Έχω δε την εντύπωση ότι δεν έχει νομική κάλυψη να αρνηθεί σε ανειδίκευτο, τα προβλεπόμενα γι’ αυτόν συνταγογραφούμενα. Αν σου τα αρνείται, το είπα ήδη, ζήτα τη σχετική διάταξη. Ισως να υπάρχει και να μη τη γνωρίζω. Έλεγξέ το όμως και μην αρκεστείς στο «δεν γίνεται».
Όσο για το τι θα συνταγογραφείς? Οι ανειδίκευτοι μπορούν να συνταγογραφούν με βάσει το Π.Δ. που ανέφερες (χοντρικά 1 κουτί για χρόνια και την απαραίτητη αγωγή για οξέα).
Εννοείται ότι όλα αυτά θα είναι απλά υποβοηθήματα να «τη βγάλεις» μέχρι να αρχίσεις ειδικότητα, αν ζορίζεσαι, όπως υποθέτω.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

10 Φεβρουαρίου 2011, 22:57:09
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

ntenekedoupoli


Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.
Καλο βραδυ  :)

10 Μαρτίου 2011, 09:13:20
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

cristi


Καλημερα.Επειδη προσφατα εκανα εναρξη ελευθερου επαγγελματος και μπορω να πω οτι το ψιλοεψαξα,διοτι ειναι πολυς ο καιρος μεχρι την ειδικοτητα(4 χρονια!!),απο τον ιατρικο συλλογο μου ειπαν οτι εκτος απο το Δημοσιο που θελει ειδικευμενους ιατρους,τα αλλα ταμεια δεχονται και ανειδικευτους.Δηλαδη τεβε,οτε,τυδκυ κτλ.Ολα τα ιδιωτικα μου ειπαν και βεβαια με τηυν προυποθεση οτι υπαρχει στο δικο μου ονομα η αδεια λειτουργιας του ιατρειου(αυτο απο τη νομαρχεια) το οποιο πρεπει να πληρει καποιες προυποθεσεις σε σχεση με τα τετραγωνικα,χωρος τουαλετας,προσβαση στο ιατρειο κτλ.

20 Μαρτίου 2011, 21:41:22
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ntenekedoupoli


Συναδερφε δεν ξερω..
περασα ηδη απο ΤΥΔΚΥ και ξανα μου απαντησαν οτι δεν κανουν συμβαση σε ανειδικευτο ΕΚΤΟς ΑΝ δεν υπαρχει αλλος ειδικευμενος στην περιοχη.. το ιδιο μου απαντησε και η ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΙΑΤΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ !
ετσι ανοιγω ιατρειο χωρις ταμεια και βλεπουμε...

23 Μαρτίου 2011, 17:52:03
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
ΓΙΑΤΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ
Με καινούργιο Π.Δ. 149 ΦΕΚ 123/22-5-2003 τροποποιείται το Π.Δ. 67/2000 το οποίο ανέφερε ότι: « να μη συνάπτουν συμβάσεις με ιατρούς χωρίς ειδικότητα εκτός εάν σε ορισμένη περιοχή της χώρας δεν υπάρχουν ειδικευμένοι γιατροί».
Αυτό τροποποιήθηκε ως εξής: « Από τον περιορισμό αυτό εξαιρούνται οι ιατροί οι οποίοι κατά την ημερομηνία ισχύος του Π.Δ./τος 67/2000 είχαν συνάψει συμβάσεις με το Δημόσιο και τους ασφαλιστικούς οργανισμούς αρμοδιότητας Γενικής Γραμματείας Κοινωνικών Ασφαλίσεων και είχαν συμπληρώσει 7 χρόνια απο τη λήψη της άδειας άσκησης επαγγέλματος για τους οποίους δεν ισχύουν οι περιορισμοίτου εδαφ. Β της παρ. 13 του άρθρου 2 του Π.Δ./τους 67/2000».

Από ιστοσελίδα Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, κατηγορία "Νομοθεσία".
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Μαρτίου 2011, 17:54:11 από anastasios theodoridis »
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

Λέξεις κλειδιά: ανειδίκευτος ιδιώτης ιατρός 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
22496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Φεβρουαρίου 2018, 01:36:25
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
10437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Απριλίου 2019, 22:18:22
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
24148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2021, 23:42:36
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
24583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Δεκεμβρίου 2021, 00:48:37
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
24344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Δεκεμβρίου 2021, 14:29:45
από Argirios Argiriou