Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

ΕΟΠΥΥ

<< < (246/493) > >>

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Από το Εθνικό Συνταγολόγιο

--- Παράθεση ---9.1.4.1 ΔΑΡΒΕΠΟΕΤΙΝΗ ΑΛΦΑ (Darbepoetin Alfa*)
Η δαρβεποετίνη είναι ένα υπεργλυκοζυλιωμένο παράγωγο της ερυθροποιητίνης, με μακρότερο χρόνο ημιζωής, έτσι ώστε να μπορεί να χορηγείται ανά αραιότερα χρονικά διαστήματα.
Ενδείξεις: Αναιμία της χρόνιας νεφρικής ανεπάρκειας. Αναιμία των υποβαλλομένων σε χημειοθεραπεία καρκινοπαθών, με μη μυελογενείς κακοήθειες.
--- Τέλος παράθεσης ---

Επομένως για μυελοδυσπλαστικό παίρνουμε τα ρίσκα μας όπως και ο αιματολόγος για συνταγογράφηση φαρμάκου εκτός ενδείξεων.
Κράτησε αντίγραφο της συνταγής του αιματολόγου.

EzeΤΡΟΛ:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μετά από μεγάλο διάστημα αγωνίας για το ιατρικό σώμα, φαίνεται ότι έρχεται η ώρα να δούνε χρήματα στο λογαριασμό τους οι γιατροί από τον ΕΟΠΠΥ.
 
Στην αποπληρωμή περίπου 2.000 συμβεβλημένων γιατρών του ΕΟΠΥΥ διαφόρων ειδικοτήτων και από διάφορες περιοχές της χώρας, ανακοίνωσε ότι προχωρά από τη Δευτέρα, 9 Απριλίου 2012 ο ΕΟΠΥΥ.
 
Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας υποβολής των απαραίτητων δικαιολογητικών που ζητήθηκαν από τους γιατρούς, οι πρώτοι θα αρχίσουν να λαμβάνουν τα χρήματά τους από επισκέψεις ασφαλισμένων του ΕΟΠΥΥ που εξέτασαν, από τη Μεγάλη Δευτέρα.
 
Οι γιατροί θα πληρωθούν με 10 ευρώ ανά επίσκεψη που πραγματοποίησαν για τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο.
Σύμφωνα με τη διοίκηση του ΕΟΠΥΥ η αποπληρωμή όλων των γιατρών θα ολοκληρωθεί έως τη Μεγάλη Τετάρτη ενώ συνολικά εκτιμάται ότι θα εκταμιευθούν κοντά στα 10 εκατ. ευρώ.
 

spyros:
Καμιά κουβέντα για τα χρωστούμενα; Εμείς τίποτα δηλαδή; :-\

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαμιά κουβέντα για τα χρωστούμενα; Εμείς τίποτα δηλαδή; :-\

--- Τέλος παράθεσης ---
To αφεντικό, προκειμένου να δέσει τη δουλειά με τις 5000 θέσεις, θα κασάρει δυο μηνιάτικα, και μετά... μην τα είδατε...

Zachariadis:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαμιά κουβέντα για τα χρωστούμενα; Εμείς τίποτα δηλαδή; :-\

--- Τέλος παράθεσης ---
To αφεντικό, προκειμένου να δέσει τη δουλειά με τις 5000 θέσεις, θα κασάρει δυο μηνιάτικα, και μετά... μην τα είδατε...

--- Τέλος παράθεσης ---
Ακριβώς !
Μα το ομολογούν και οι ίδιοι ή τουλάχιστον οι υπάλληλοι στις ΥΠΑΔ.Απόδειξη μου ζήτησαν μόνο για το Ιανουάριο.
Η πληρωμή του Φεβρουαρίου θα καθυστερήσει...Όταν ρώτησα για τον Μάρτιο,απέσπασα απο την υπάλληλο
ένα γλυκό χαμόγελο και ένα συγκαταβατικό : «Ισως το Φθινόπωρο ,άν δεν χρεωκοπήσουν τα ταμεία...)

Κρίνοντας και απο τον εαυτό μου ,προβλέπω μαζική αποχώρηση ιατρών απο τον ΕΟΠΥΥ,κυρίως με την μή
υπογραφή της νέας διετούς σύμβασης

Παρακαλώ πολύ ,άν υπάρχει ιατρός που προτίθεται να υπογράψει την νέα σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ να μου πεί
πώς θα τα βγάλει πέρα. ( Αν σκέφτεται να καταστρατηγήσει με κάποιο τρόπο την σύμβαση ή να  παρακάμψει τις ρητές
δεσμέυσεις της ,ασ μου στείλε προσωπικό μήνυμα  ;)
Πάντως υπο νόμιμες και νορμάλ συνθήκες είναι πρακτικά αδύνατον να ζήσει ιατρός με της αμοιβές ΕΟΠΥΥ.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση