Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 23:18:32

Ψηφοφορία

Με τα ως τώρα δεδομένα, πώς θα χαρακτηρίζατε το εγχείρημα "ΕΟΠΥΥ";

άριστο
πολύ καλό
αρκετά καλό
καλό
μέτριο
κακό

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ  (Αναγνώστηκε 1389548 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Σεπτεμβρίου 2011, 11:46:54
Απάντηση #180
Αποσυνδεδεμένος

ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ ΠΑΡΕΣΣΑ


Ιατροί που είναι συμβεβλημένοι με ΟΠΑΔ -80 επισκέψεις ΙΚΑ απο 1 Οκτωβρίου τι κάνουν?

19 Σεπτεμβρίου 2011, 11:57:26
Απάντηση #181
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ιατροί που είναι συμβεβλημένοι με ΟΠΑΔ -80 επισκέψεις ΙΚΑ απο 1 Οκτωβρίου τι κάνουν?

Παρέσσα, εγώ τουλάχιστον δεν κατάλαβα τι θα γίνει με αυτούς τους Ιατρούς.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Σεπτεμβρίου 2011, 12:00:19
Απάντηση #182
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Επίσης είπε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν περίπου 72.000 Ιατροί και περίπου 22.000 από αυτούς θα μπούνε στον ΕΟΠΠΥ.

Αυτό πως το ξέρουν;;

εχει ανακοινωθεί ο τρόπος με τον οποίο θα συμβληθούν οι ιδιώτες ιατροί; Υποτίθεται ότι απο 1/10 θα ισχύσει η 2η φάση εφαρμογής του ΕΟΠΥΥ
στην οποία πλέον γίνεται στην πράξη η "ενοποίηση" των ταμείων και οι ασφαλισμένοι τους θα μπορούν πλέον να απευθύνονται τόσο στις μονάδες όσο και τους
ιδιώτες ιατρούς ( "πρώην" συμβεβλημένοι με ΟΠΑΔ,ΟΓΑ,ΙΚΑ και ΟΑΕΕ) που θα έχουν υπογράψει την σύμβαση.Είναι 19/9 σήμερα ..και καμία επίσημη
ανακοίνωση-διαδικασία αίτησης κλπ δεν έχει ανακοινωθεί.Φαντάζομαι ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα "22.000 άτομα" να ανταπεξέλθουν εν μία νυκτί...
Εκτός και αν υπάρχει κάποια "αυτόματη" διαδικασία που μου διαφεύγει (;)

Κάτι είπε ο κ. Βουδούρης ότι οι προσλήψεις των Ιατρών του ΕΟΠΠΥ θα γίνουν σταδιακά. Αυτό μόνο κατάλαβα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Σεπτεμβρίου 2011, 15:28:40
Απάντηση #183
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ιατροί που είναι συμβεβλημένοι με ΟΠΑΔ -80 επισκέψεις ΙΚΑ απο 1 Οκτωβρίου τι κάνουν?
Ειπώθηκε αρκετές φορές ότι μέχρι 31/12/2011 οι συμβάσεις θα μείνουν ως έχουν. Βέβαια η συνεργασία με το ΙΚΑ δεν είναι σύμβαση. Ο ΕΟΠΥΥ ξεκινάει με τους δικούς του ιατρούς από 01/01/2012.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Σεπτεμβρίου 2011, 18:28:39
Απάντηση #184
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


Yπαρχουν συναδελφοι που θελουν τα 1000 ευρω μικτα στον ΕΟΠΥΥ??????????????
 Με τοσα χρηματα δεν λειτουργει ιατρειο γι αυτο αντιδραστε

19 Σεπτεμβρίου 2011, 19:06:29
Απάντηση #185
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Yπαρχουν συναδελφοι που θελουν τα 1000 ευρω μικτα στον ΕΟΠΥΥ??????????????
 Με τοσα χρηματα δεν λειτουργει ιατρειο γι αυτο αντιδραστε
Υπάρχουν συνάδελφοι που και τζάμπα θα έμπαιναν.
Κάτι θα ξέρουν περισσότερο από εμάς.
'Οσοι θέλουμε να αντιδράσουμε είμαστε σταυρωμένοι.
Το παιχνίδι είναι στημένο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Σεπτεμβρίου 2011, 19:36:43
Απάντηση #186
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


ΜΑ 1000 ευρω δεν καλυπτουν ουτε τα εξοδα

πεστε μου και μενα γιατι ειναι καλο

20 Σεπτεμβρίου 2011, 01:53:11
Απάντηση #187
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Καλο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση.

Απλά ο μεσος ιατρος-όλο και πιο έντονα καθε μέρα-αρχιζει να σκεφτεται:Οταν ολα γυρω μου μοιαζουν να εχουν βουλιαξει και η καταιγιδα δυναμωνει ,μωρε ας αρπαξω εγω για αρχη μια σανιδα να επιπλευσω και στην πορεια αυτοσχεδιαζω(αν τωρα με ρωτησεις τι σημαινει αυτοσχεδιαζω θα με απογοητευσεις ... ;D)

+

20 Σεπτεμβρίου 2011, 09:15:44
Απάντηση #188
Αποσυνδεδεμένος

Ωφελέειν


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μόνο η στοματική υγεία των Ελλήνων είναι χάλια? Νομίζω ότι και το ποσοστό των Ελλήνων που αδιαφορούν για τη σωματική τους υγεία ή και για την ψυχική τους υγεία δεν είναι μικρότερο παρά την εύκολη πρόσβαση στους γιατρούς!
Κανείς δε μλάει για την "κονόμα", όπως την αποκαλείτε. Εδώ μιλάμε για την επιβίωσή μας. Κάθε ιδιωτικό ιατρείο είναι μία επιχείρηση, με τα ενοίκιά του, τους λογαριασμούς των ΔΕΚΟ, τις έκτακτες εισφορές και, αναλόγως της ειδικότητας, τον εξοπλισμό του. Αυτή η επιχείρηση λοιπόν, εκτός του κοινωνικού της έργου, πρέπει να επιβιώσει, να καλύψει αυτά τα έξοδα και να έχει και το απαραίτητο κέρδος για να μπορέσει ο γιατρός να ζησει και την οικογένειά του και να καλύψει και τα ενοίκια-λογαριασμούς και του σπιτιού του.
Καλό και άγιο το κοινωνικό δικαίωμα στην υγεία και με τις κρατήσεις που μας γίνονται από τα ασφαλιστικά μας ταμεία σε όλους τους έλληνες ανεξαιρέτως και χωρίς δικαίωμα επιλογής, είναι δικαίωμα μας να το απαιτούμε. Αυτό τι σημαίνει όμως για τους παρόχους αυτού του αγαθού? Ότι πρέπει να εξαθλιωθούν επειδή η ιατρική είναι λειτούργημα?
Με συγχωρείς, συνάδελφε, αλλά θα παρέχω τις υπηρεσίες μου και θα στέκομαι δίπλα στους ασθενείς μου με μεγαλύτερη αφοσίωση αν δε με κυνηγάει η τράπεζα να μου πάρει τον εξοπλισμό και ο ιδιοκτήτης σπιτιού και ιατρείου για να μου κάνει έξωση. Αυτά όμως μάλλον είναι ψιλά γράμματα...

Έκανα κλικ στο "συμφωνώ" αλλα δεν μου "φτάνει"....
Πρέπει και να το φωνάξω : ΣΥΜΦΩΝΩ 100% .

Συμφωνώ στο 100%...

20 Σεπτεμβρίου 2011, 09:27:05
Απάντηση #189
Αποσυνδεδεμένος

Ωφελέειν


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γιατί φαντάζει τόσο φοβερό το να μην συμμετάσχει κανείς στο άθλιο αυτό σχέδιο που μας προσβάλλει?
Οι οδοντίατροι που χρόνια τώρα δεν κάνουν συμβάσεις με ασφαλιστικά ταμεία, δεν επιβιώνουν και μάλιστα πολύ αξιοπρεπώς?
Με την απλότητα της λογικής ότι κοστολογεί ο καθένας τη δουλειά του όπως νομίζει, ο ασθενής έχει την ευχέρεια να επιλέξει τον οδοντίατρό του, να συγκρίνει τιμές και να προχωρήσει στις εργασίες του. Παίρνει την απόδειξή του, την καταθέτει στο ασφαλιστικό του ταμείο και έχει αποδεχτεί και το γεγονός ότι δε θα του επιστραφεί και όλο το ποσό που πλήρωσε και θα το πάρει όοοοταν εγκριθεί.
Με την ίδια λογική, μετά από κάποιο διάστημα, οι ασθενείς θα ακολουθήσουν το ίδιο μονοπάτι και για τις ιατρικές υπηρεσίες και ο ΕΟΠΠΥ θα έχει να αντιμετωπίσει όχι κάμποσες χιλιάδες αγανακτισμένων γιατρών, αλλά μερικά εκατομμύρια ασφαλισμένων που δικαίως θα απαιτούν την επιστροφή των χρημάτων που κατέβαλαν για ιατρικές υπηρεσίες.
Εκτός αυτού, και οι ασθενείς θα αρχίσουν να εκτιμούν τις ιατρικές υπηρεσίες αφού θα τις πληρώνουν με χρήματα και όχι με χαρτάκια.
Όλα αυτά βέβαια, προυποθέτουν ότι οι γιατροί μπορούν να συσπειρωθούν έστω για μία φορά.
Δυστυχώς στην Ελλάδα "κάποιοι" καθιέρωσαν οτιδήποτε σχετικό με το καλό των Ελλήνων "ρατσιστικό", οτιδήποτε σχετικό με το άσυλο του πολυτεχνείου "φασιστικό" και οτιδήποτε σχετικό με την επιβίωση των ιατρών "φακελάκι",κ.ο.κ....η πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ επί δεκαετίες απέδωσε και όλα έχουν ισοπεδωθεί και εντυπωθεί στο μυαλό του κόσμου πια!Κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο (δια της πλύσης εγκεφάλου) καθιερώθηκαν ως αδιαμφησβήτητα τα δικαιώματα ορισμένων δημοσίων υπαλλήλων (για προφανείς πολιτικές σκοπιμότητες) και αλίμονο σε όποιον τολμούσε να τα βάλει με τα συνδικαλιστικά τους όργανα(βλ.απειλές για διακοπή ρεύματος, κλείσιμο δημόσιων δρόμων, λιμανιών,κλπ)...ενώ εμείς όντες "πολιτισμένοι" ουδέποτε εκμεταλλευτήκαμε την ΠΑΝΙΣΧΥΡΗ ιδιότητα μας (με εξίσου προφανείς ευθύνες των συνδικαλιστών μας)..τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτή τη ζωή και σοφά ο λαός μας λέει "όπως έστρωσες θα κοιμηθείς"...

20 Σεπτεμβρίου 2011, 09:57:56
Απάντηση #190
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


η ουσια ειναι οτι και με ΕΟΠΥΥ και χωρις αυτον αρκετα ιατρεια θα κλεισουν

ας κανει κατι ο ΠΙΣ Κ ο ΙΣΑ

20 Σεπτεμβρίου 2011, 10:46:46
Απάντηση #191
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση.

Απλά ο μεσος ιατρος-όλο και πιο έντονα καθε μέρα-αρχιζει να σκεφτεται:Οταν ολα γυρω μου μοιαζουν να εχουν βουλιαξει και η καταιγιδα δυναμωνει ,μωρε ας αρπαξω εγω για αρχη μια σανιδα να επιπλευσω και στην πορεια αυτοσχεδιαζω(αν τωρα με ρωτησεις τι σημαινει αυτοσχεδιαζω θα με απογοητευσεις ... ;D)

Έτσι είναι! Μόνο που στη δεδομένη στιγμή που οι πόροι είναι απολύτως συγκεκριμένοι και περιορισμένοι, κάθε προσπάθεια για δική μας επιβίωση συνδυάζεται αυτομάτως με την υποβάθμιση κάποιων άλλων.
Θα ισχύσει ο νόμος της ζούγκλας;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Σεπτεμβρίου 2011, 11:09:38
Απάντηση #192
Αποσυνδεδεμένος

Ωφελέειν


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλο δεν ειναι σε καμμια περιπτωση.

Απλά ο μεσος ιατρος-όλο και πιο έντονα καθε μέρα-αρχιζει να σκεφτεται:Οταν ολα γυρω μου μοιαζουν να εχουν βουλιαξει και η καταιγιδα δυναμωνει ,μωρε ας αρπαξω εγω για αρχη μια σανιδα να επιπλευσω και στην πορεια αυτοσχεδιαζω(αν τωρα με ρωτησεις τι σημαινει αυτοσχεδιαζω θα με απογοητευσεις ... ;D)

Έτσι είναι! Μόνο που στη δεδομένη στιγμή που οι πόροι είναι απολύτως συγκεκριμένοι και περιορισμένοι, κάθε προσπάθεια για δική μας επιβίωση συνδυάζεται αυτομάτως με την υποβάθμιση κάποιων άλλων.
Θα ισχύσει ο νόμος της ζούγκλας;
Δεν είναι τυχαίο που έχουν θέσει συγκεκριμένο αρχικό αριθμό ιατρών για τον ΕΟΠΥΥ..γνωρίζουν καλά την ψυχολογία της μάζας και το εκμεταλλεύονται..μας χειραγωγούν χρησιμοποιώντας τη μέθοδο τρομοκράτησης "μην τυχόν χάσω το τραίνο γιατί χάθηκα"..μόνο αν συνηδειτοποιήσουμε την δύναμη μας σαν σύνολο και την εκμεταλλευτούμε έχουμε κάποια ελπίδα..Διαβάστε την τελευταία ανακοίνωση του ΙΣΑ...νομίζω τα λέει όλα!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης δείτε εδώ πόσοι ιατρικοί σύλλογοι της χώρας δήλωσαν ότι δεν θα συμμετέχουν στον ΕΟΠΥΥ..Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος..

20 Σεπτεμβρίου 2011, 12:35:50
Απάντηση #193
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"μην τυχόν χάσω το τραίνο γιατί χάθηκα"

Αυτόν τον προβληματισμό είχα και εγώ. Δηλαδή, ο ΕΟΠΥΥ παίρνει τώρα 22,000 δόκτωρες και κατόπιν κατεβάζει ρολά; Δεν θα κάνει νέες προσλήψεις (μάλλον: ενοικιάσεις) ιατρών στο μέλλον;
Με δεδομένο ότι και το ΕΣΥ, δια στόματος Λοβ, δεν θα ξαναπροσλάβει πλέον άλλους ιατρούς, τί μέλλον έχουν οι νέοι (ιδιαίτερα) ιατροί στην Ελλάδα;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

20 Σεπτεμβρίου 2011, 12:57:20
Απάντηση #194
Αποσυνδεδεμένος

Ωφελέειν


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"μην τυχόν χάσω το τραίνο γιατί χάθηκα"

Αυτόν τον προβληματισμό είχα και εγώ. Δηλαδή, ο ΕΟΠΥΥ παίρνει τώρα 22,000 δόκτωρες και κατόπιν κατεβάζει ρολά; Δεν θα κάνει νέες προσλήψεις (μάλλον: ενοικιάσεις) ιατρών στο μέλλον;
Με δεδομένο ότι και το ΕΣΥ, δια στόματος Λοβ, δεν θα ξαναπροσλάβει πλέον άλλους ιατρούς, τί μέλλον έχουν οι νέοι (ιδιαίτερα) ιατροί στην Ελλάδα;
Ο ΙΣΑ και ο ΠΙΣ έχουν ιστορικό χρέος τις μέρες που διανύουμε να "μπουν μπροστά" και να απαγορεύσουν οποιαδήποτε νέα σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ, πόσο μάλλον όταν οι όροι είναι τόσο ασαφείς..με το να παροτρύνουν απλά δε γίνεται τίποτα δυστυχώς!!Η ψυχολογία της ιατρικής μάζας και η χειραγώγηση της από το κράτος είναι πολύ ισχυρή για να αντισταθεί ο καθένας μας ξεχωριστά..

Λέξεις κλειδιά: ΕΟΠΥΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2011, 11:34:38
από Ορθοπαιδικός
27 Απαντήσεις
9675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 20:29:38
από md
8 Απαντήσεις
4028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2017, 14:55:19
από iceman
0 Απαντήσεις
13358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2017, 19:14:42
από Ελένη Καρανίκα
0 Απαντήσεις
39370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2018, 16:36:37
από Argirios Argiriou