Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
20 Απριλίου 2024, 01:59:56

Ψηφοφορία

Με τα ως τώρα δεδομένα, πώς θα χαρακτηρίζατε το εγχείρημα "ΕΟΠΥΥ";

άριστο
πολύ καλό
αρκετά καλό
καλό
μέτριο
κακό

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ  (Αναγνώστηκε 1387709 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Αυγούστου 2011, 13:37:15
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
β) Τα έξοδα λειτουργίας του ιατρείου θα τα πληρώνει ο ΕΟΠΥΥ; Γιατί ο επιμελητής στο ΕΣΥ ή ο γιατρός του ΙΚΑ πληρώνεται τα ίδια χωρίς να βάζει ένα ευρώ επιπλέον για να τα πάρει.

Aυτή η πρωτότυπη σύγκριση ανάμεσα στο ιδιωτικό ιατρείο και το περιβάλλον εργασίας στο ΕΣΥ, μόνο με ψάρεμα σε θολά νερά μπορεί να παραλληλιστεί.

Πολλές φορές ο ιατρός του ΕΣΥ αναγκάζεται να διανύσει πολλές δεκάδες χιλιομέτρων, για να μη πω πάνω από 100 (προσωπικά: 150 χλμ) πήγαινε-έλα για να παρίσταται στο ιατρείο του και αυτό πλέον του αφαιρεί γύρω στο 25% από το (πενιχρό άλλωστε) εισόδημά του.
Σαν να μη φτάνει αυτό, ειδικά όταν είναι αναγκασμένος να ασκεί πλανόδια ιατρική (όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι από εμάς), ο ιατρός του ΕΣΥ έρχεται συχνά αντιμέτωπος στην ελ ύπαιθρο με αυτοσχέδια ιατρεία, όπως:
- καφενεία, βενζινάδικα ή άλλα "κομβικά" καταστήματα
- φαρμακεία (ναι, φαρμακεία: από την παραγωγή στην κατανάλωση)
- εγκαταλελειμμένες σχολικές αίθουσες, κοινοτικά καταστήματα ή άλλες τρώγλες
- κοντέινερ (τύπου ISOBOX)
- το καπό του αυτοκινήτου του ιατρού
- η σκιά ενός δέντρου
κ.α.
Όσο αφορά την υλική υποδομή που συναντά κανείς σε αυτά, ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.
Και μην πει κανείς "ήταν επιλογή σου να διοριστείς στη συγκεκριμένη θέση", διότι δεν νομίζω ότι κανείς επιδιώκει την ανυπαρξία κόσμιων υποδομών ή συνθηκών εργασίας.
H ηλεκτρονική συνταγογράφηση και έκδοση παραπεμπτικών, ενώ επιβάρυνε με 150 ευρώ περίπου το μήνα κάθε ιδιώτη ιατρό ΠΦΥ, εντούτοις δεν επέδρασε καθόλου αρνητικά στο εισόδημα των κρατικών ιατρών ΠΦΥ (και καλώς).
Η λογική λέει το εξής: Αφού ως κράτος έχεις αποφασίσει να εφαρμόσεις ένα σύστημα κάποιου κόστους προσδοκώντας να κερδίσεις πολλαπλάσια, ανελαβε εσύ αυτό το κόστος και εξασφάλισε την ορθή λειτουργία του.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Αυγούστου 2011, 01:28:03
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Οι αμοιβές θα γίνονται με βάση κλίμακα που θα ξεκινά από τα 800 ευρώ το μήνα


Στις 12 Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσουν να συνάπτονται οι συμβάσεις των γιατρών με τον Ενιαίο Οργανισμό Παροχών Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ). Ενημερώνοντας τον πρωθυπουργό κ. Γ. Παπανδρέου σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή του υπουργού Εργασίας, κ. Γ. Κουτρουμάνη, και παρουσία διοικητών ασφαλιστικών ταμείων, ο υπουργός Υγείας κ. Α. Λοβέρδος φέρεται να είπε στον ότι οι απαιτήσεις των γιατρών αναφορικά με τις αμοιβές τους είναι υπερβολικές, καθώς αυτοί απαιτούν άνω των 1.500 ευρώ μηνιαίως. Αντιθέτως, η ηγεσία του υπουργείου Υγείας προτίθεται να καθορίσει τις αμοιβές με βάση κλίμακα που θα ξεκινά από τα 800 ευρώ το μήνα. Πάντως, σύμφωνα με πληροφορίες, ο πρωθυπουργός προέτρεψε τους κ.κ Λοβέρδο και Κουτρουμάνη να μην οπισθοχωρήσουν και να προχωρήσουν στην εφαρμογή του σχεδίου.

Ο πρωθυπουργός ενημερώθηκε και για την πορεία του έργου της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης. Ο υπουργός Εργασίας κ. Κουτρουμάνης, τον ενημέρωσε ότι την άλλη εβδομάδα ο μεγάλος διαγωνισμός βγαίνει «στον αέρα», κάτι το οποίο ικανοποίησε σύμφωνα με πληροφορίες τον κ. Παπανδρέου. Ο ίδιος τον προέτρεψε να επιταχύνει τις διαδικασίες όσο το δυνατόν περισσότερο, κυρίως λόγω της λειτουργίας του ΕΟΠΥΥ.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

26 Αυγούστου 2011, 15:44:14
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
β) Τα έξοδα λειτουργίας του ιατρείου θα τα πληρώνει ο ΕΟΠΥΥ; Γιατί ο επιμελητής στο ΕΣΥ ή ο γιατρός του ΙΚΑ πληρώνεται τα ίδια χωρίς να βάζει ένα ευρώ επιπλέον για να τα πάρει.

Aυτή η πρωτότυπη σύγκριση ανάμεσα στο ιδιωτικό ιατρείο και το περιβάλλον εργασίας στο ΕΣΥ, μόνο με ψάρεμα σε θολά νερά μπορεί να παραλληλιστεί.

Πολλές φορές ο ιατρός του ΕΣΥ αναγκάζεται να διανύσει πολλές δεκάδες χιλιομέτρων, για να μη πω πάνω από 100 (προσωπικά: 150 χλμ) πήγαινε-έλα για να παρίσταται στο ιατρείο του και αυτό πλέον του αφαιρεί γύρω στο 25% από το (πενιχρό άλλωστε) εισόδημά του.
Σαν να μη φτάνει αυτό, ειδικά όταν είναι αναγκασμένος να ασκεί πλανόδια ιατρική (όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι από εμάς), ο ιατρός του ΕΣΥ έρχεται συχνά αντιμέτωπος στην ελ ύπαιθρο με αυτοσχέδια ιατρεία, όπως:
- καφενεία, βενζινάδικα ή άλλα "κομβικά" καταστήματα
- φαρμακεία (ναι, φαρμακεία: από την παραγωγή στην κατανάλωση)
- εγκαταλελειμμένες σχολικές αίθουσες, κοινοτικά καταστήματα ή άλλες τρώγλες
- κοντέινερ (τύπου ISOBOX)
- το καπό του αυτοκινήτου του ιατρού
- η σκιά ενός δέντρου
κ.α.
Όσο αφορά την υλική υποδομή που συναντά κανείς σε αυτά, ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.
Και μην πει κανείς "ήταν επιλογή σου να διοριστείς στη συγκεκριμένη θέση", διότι δεν νομίζω ότι κανείς επιδιώκει την ανυπαρξία κόσμιων υποδομών ή συνθηκών εργασίας.

Επέστρεψα....
Λοιπόν ....
Εάν εγώ έχω σπίτι και κατοικώ στο Ηράκλειο και πάω και ανοίξω ιδιωτικό ιατρείο στο Ρέθυμνο, ουδείς φαντάζομαι θα με δικαιολογήσει εάν απαιτώ να πληρώνομαι παραπάνω την επίσκεψη από τα ασφαλιστικά ταμεία για τους ασφαλισμένους που βλέπω. Συνεπώς, η άποψη το περιφερειακό ιατρείο μου απέχει τόσο από τον τόπο κατοικίας μου είναι μη συζητήσιμη εκτός εάν πήρε κανείς απόσπαση ή μετάθεση χωρίς την θέληση του. Και προσωπικά, έξι χρόνια πήγαινα Ηράκλειο-Ανώγεια αλλά ποτέ δεν παραπονέθηκα για αυτό γιατί ήταν επιλογή μου να διοριστώ Ανώγεια. Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα για τις τυχόν μετακινήσεις που απαιτούνται από την έδρα του ιατρείου σε άλλα ιατρεία που κάποιες φορές ξεφεύγει πάρα πολύ ακόμη και την κοινή λογική.

Για την περίπτωση της υποδομής του περιφερειακού ιατρείου επίσης θα σε δικαιολογήσω εφόσον έχεις κάνει εγγράφως και κάθε έτος αίτημα για την κατάσταση του ιατρείου και την αντικατάσταση εξοπλισμού ή τη βελτίωση του. Και επιμένω σε αυτό γιατί ένα τέτοιο έγγραφο, (που σίγουρα θα εκνευρίσει τους προϊστάμενους σου), κάνει κάτι πολύ απλό, μεταθέτει ευθύνες για ελλειπή ή κακή διάγνωση στους προϊσταμένους και σε απαλλάσσει από ιατρικές ευθύνες σε περίπτωση που η διάγνωση και η αντιμετώπιση οφείλεται σε αυτά. Βέβαια σημαντικό ρόλο σε αυτό διαδραματίζει με πως γράφεις το κάθετι αλλά εάν έχεις μυαλό έχεις και ομπρέλα προστασίας. Ο άτυχος ασθενής δεν θα πετύχει τίποτα εάν κινήσει αγωγή (προσοχή όχι ποινικές ευθύνες) προσωπικά εναντίον σου αλλά θα πρέπει να κάνει αγωγή στον εργοδότη σου, δηλαδή την μονάδα του ΕΣΥ. Και εκεί η εμπειρία έχει δείξει ότι κανένας γιατρός δεν έχει χρεωθεί αποζημίωση που πλήρωσε ίδρυμα του ΕΣΥ σε ασθενή γιατί ο γιατρός του ΕΣΥ δεν έχει επιλογή των εργαλείων διάγνωσης που χρησιμοποιεί. Συνεπώς, εάν θέλεις να συγκρίνεις τον γιατρό του ΕΣΥ με γιατρό στον ιδιωτικό τομέα, να το κάνεις με τον ιατρό που δουλεύει σε μια ιδιωτική κλινική/ιατρείο ως υπάλληλος. Τότε θα δεις ότι ο γιατρός του ΕΣΥ είναι διπλοπληρωμένος σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα νομίμως (ας αφήσουμε τις άλλες πηγές).

Αντίθετα, ο ιατρός που εργάζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας πρέπει να συντηρήσει το ιατρείο του, να αγοράσει τον εξοπλισμό που κρίνει ότι θα τον προστατέψει από λάθος διάγνωση και ότι άλλο χρειάζεται. Αυτά τα χρήματα που απαιτούνται για να γίνει αυτό, μπορεί η απόσβεση τους μηνιαία να κατανέμεται σε ποσό που αγγίζει το μισθό ενός γιατρού του ΕΣΥ. Συνεπώς, δεν συγκρίνεις καθόλου τα ίδια πράγματα. Εάν ο ΕΟΠΥΥ πλήρωνε 800 ευρώ σε κάθε γιατρό για να πηγαίνει σε μονάδα του ΕΟΠΥΥ να βλέπει ασθενείς για 4 ώρες, να ξέρεις ότι πολλοί γιατροί θα κάνανε ουρά ποιος θα πρωτοπάει. Αλλά δεν είναι έτσι.

Αυτές προτάσεις του ΕΟΠΥΥ είναι αλχημική τερατογένεση που στόχο έχει να δώσει ένα "επίδομα" σε όποιον ιατρό συμβληθεί και να καταργήσει την δωρεάν εξωνοσοκομειακή ασφάλεια που είχε ο ασφαλισμένος μέχρι τώρα με το ταμείο του. Μια τερατώδη πρόταση όταν είναι εις γνώση τους συστήματα υγείας για την ΠΦΥ που λειτουργούν και στην βόρεια Ευρώπη, αλλά και σε μεσογειακές χώρες όπως Ισπανία, Ιταλία, Πορτογαλία. Και να κάποιες σκέψεις που προσωπικά τουλάχιστον κάνω:

Το σύστημα πληρωμής του ΕΟΠΥΥ, δεν μου δίνει κανένα κίνητρο να προσφέρω κάποια υπηρεσία στον ασθενή μου σαν οικογενειακός ιατρός. Αντίθετα, με συμφέρει να το στείλω όπου μπορώ σε άλλες ειδικότητες. Γιατί να κάτσω να του ρυθμίσω την πίεση, δεν έχει επιλέξει καρδιολόγο; Γιατί να του καθαρίσω τα αυτιά, δεν έχει επιλέξει ΩΡΛ; Γιατί να ασχοληθώ μαζί του να ρυθμίσω την ΧΑΠ ή να την διαγνώσω, δεν πάει καλύτερα στον πνευμονολόγο; Βλέπετε ότι το σύστημα του ΕΟΠΥΥ με προτρέπει να τον παίξω πιγκ-πογκ. Και τι θα κρατήσω; Θα κρατήσω τους ευκατάστατους ασθενείς που μπορούν να πληρώνουν εκτός τετραώρου και να έχουν ότι μπορώ να προσφέρω χωρίς να τρέχουν πάνω-κάτω.

Βλέπω από τους ασθενείς του ΟΑΕΕ που έχουν ήδη το μοντέλο του ΕΟΠΥΥ. Όταν πάνε στο ΕΣΥ και φύγουν με μια συνταγή, κανένας από τους ιατρούς που έχουν δηλώσει δεν δέχεται να τους γράψει την συνταγή στο βιβλιάριο. Εκτός κι αν δεχτούν αλλαγές στο σκεύασμα.

Μπορεί να ακουστεί αιρετικό αλλά έχουν σκεφτεί ποτέ να εφαρμόσουν στον ΕΣΥ για τις χειρουργικές ειδικότητες το μοντέλο που ισχύει σε πάρα πολλές μονάδες υγείας στο εξωτερικό και στις ιδιωτικές στην Ελλάδα, όπου το νοσοκομείο παρέχει υπηρεσίες ξενοδοχειακές και υποστηρικτικές στον ασθενή, και ο ασθενής επιλέγει τον ιατρό του και πηγαίνει να χειρουργηθεί, χωρίς ο γιατρός να είναι υπαλληλος του νοσοκομείου και να πρέπει να συμφωνήσεις στο φακελάκι για να τον επιλέξεις και να χειρουργηθείς; Θα άνοιγε το δρόμο σε νέους ανθρώπους, σε νέες τεχνικές, και θα δυσκόλευε εξαιρετικά τα φακελάκια και τους θεσίτες του ΕΣΥ.

Δυστυχώς, και αυτή η κυβέρνηση δουλεύει με βάση το πελατειακό κράτος και συνεπώς το μόνο που θα επιτύχει αυτό το σύστημα είναι η επι πληρωμή για τον ασθενή εάν θέλει να έχει υπηρεσίες υγείας.

ΥΓ. Παρακαλώ πολύ, πριν απαντήσετε, ανοίξτε και ένα εννοιολογικό λεξικό ελληνικής γλώσσας. Προσπαθώ να χρησιμοποιώ την έννοιες της ελληνικής γλώσσας με βάση την κοινή αντίληψη της νεοελληνικής γλώσσας και όχι με βάση τα προσωπικά μου βιώματα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

26 Αυγούστου 2011, 15:49:04
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ήταν να ξεκινήσει 1η Ιουνίου. Μετά πήγε 5 Σεπτεμβρίου, μετά 12 Σεπτεμβρίου, μετά 1η Οκτωβρίου ...και βλέπουμε: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, το πιο τρελιάρικο ασφαλιστικό ταμείο της Ευρώπης (και της Αφρικής, άμα λάχει.)
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

27 Αυγούστου 2011, 12:51:04
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εάν ο ΕΟΠΥΥ πλήρωνε 800 ευρώ σε κάθε γιατρό για να πηγαίνει σε μονάδα του ΕΟΠΥΥ να βλέπει ασθενείς για 4 ώρες, να ξέρεις ότι πολλοί γιατροί θα κάνανε ουρά ποιος θα πρωτοπάει. Αλλά δεν είναι έτσι. ................
Αυτές προτάσεις του ΕΟΠΥΥ είναι αλχημική τερατογένεση που στόχο έχει να δώσει ένα "επίδομα" σε όποιον ιατρό συμβληθεί και να καταργήσει την δωρεάν εξωνοσοκομειακή ασφάλεια που είχε ο ασφαλισμένος μέχρι τώρα με το ταμείο του. ......
Το σύστημα πληρωμής του ΕΟΠΥΥ, δεν μου δίνει κανένα κίνητρο να προσφέρω κάποια υπηρεσία στον ασθενή μου σαν οικογενειακός ιατρός......

 Δεν ξέρω τι ισχύει ή τι θα ισχύει στον ΕΟΠΠΥ. Πάντως σε εμάς από την ΥΠΕ ζητούν να τους απαντήσουμε τί ανάγκες σε ιατρικό προσωπικό έχουμε, για να μας καλύψουν λέει από τους ιδιώτες που θα είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΠΥ. Μας διευκρίνισαν ότι θα πρέπει να υπάρχουν και οι αναγκαίοι χώροι που αυτοί θα δουλέψουν. (***στο ΚΥ έχουμε ήδη έλλειψη και χώρων, λόγου ακαταλληλότητας του παλαιού κτιρίου). Αυτό το τελευταίο μάλλον υποδηλώνει ότι σκέπτονται ότι αυτοί οι ιδιώτες θα παρέχουν τις υπηρεσίες τους εντός του Κ.Υ. Μου φαίνεται λίγο περίεργο, γιατί εάν πράγματι θέλει να χρησιμοποιήσει τον ιδιώτη στο ΕΣΥ, μπορεί να το κάνει με σύμβαση έργου ή χρόνου, νομίζω, και δεν είναι ανάγκη να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΠΥ.

27 Αυγούστου 2011, 16:48:42
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

anetos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
β) Τα έξοδα λειτουργίας του ιατρείου θα τα πληρώνει ο ΕΟΠΥΥ; Γιατί ο επιμελητής στο ΕΣΥ ή ο γιατρός του ΙΚΑ πληρώνεται τα ίδια χωρίς να βάζει ένα ευρώ επιπλέον για να τα πάρει.

Aυτή η πρωτότυπη σύγκριση ανάμεσα στο ιδιωτικό ιατρείο και το περιβάλλον εργασίας στο ΕΣΥ, μόνο με ψάρεμα σε θολά νερά μπορεί να παραλληλιστεί.

Πολλές φορές ο ιατρός του ΕΣΥ αναγκάζεται να διανύσει πολλές δεκάδες χιλιομέτρων, για να μη πω πάνω από 100 (προσωπικά: 150 χλμ) πήγαινε-έλα για να παρίσταται στο ιατρείο του και αυτό πλέον του αφαιρεί γύρω στο 25% από το (πενιχρό άλλωστε) εισόδημά του.
Σαν να μη φτάνει αυτό, ειδικά όταν είναι αναγκασμένος να ασκεί πλανόδια ιατρική (όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι από εμάς), ο ιατρός του ΕΣΥ έρχεται συχνά αντιμέτωπος στην ελ ύπαιθρο με αυτοσχέδια ιατρεία, όπως:
- καφενεία, βενζινάδικα ή άλλα "κομβικά" καταστήματα
- φαρμακεία (ναι, φαρμακεία: από την παραγωγή στην κατανάλωση)
- εγκαταλελειμμένες σχολικές αίθουσες, κοινοτικά καταστήματα ή άλλες τρώγλες
- κοντέινερ (τύπου ISOBOX)
- το καπό του αυτοκινήτου του ιατρού
- η σκιά ενός δέντρου
κ.α.
Όσο αφορά την υλική υποδομή που συναντά κανείς σε αυτά, ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.
Και μην πει κανείς "ήταν επιλογή σου να διοριστείς στη συγκεκριμένη θέση", διότι δεν νομίζω ότι κανείς επιδιώκει την ανυπαρξία κόσμιων υποδομών ή συνθηκών εργασίας.


τρελα πουλας;
ο ιατρος του εσυ εχει καθαρο μισθο ενω εμεις οι ιδιωτες πρεπει να ξοδευουμε 1000 ε το μηνα για εξοδα ιατρειου. καθαριστρια βοηθο αναλωσιμα κτλ κτλ ενω εσυ τιποτα. οτι περνεις το περνεις καθαρα. ουτε λογιστρια εχεις ουτε  ανχος. επισης λαμβανεις 14 μισθους και να μην αναφερουμε τα φακελακια. οποτε μη συγκρινεις γιατι για να βγαλουμε εμεις 1500 που εσυ βγαζεις ανετα,  πρεπει να εχουμε εσοδα 2700 τουλαχιστον. οσο αναφορα το ποσο ξοδευεις για ναπας στη δουλεια σου μονο ενας τρελος θα ειχε παρομοιο επιχειρημα. δηλαδη αν κατοικουσες αθηνα και η δουλεια σου ηταν ηρακλειο, απλα δε θα πηγαινες λογω αποστασης;;;;

27 Αυγούστου 2011, 17:33:19
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τρελα πουλας;
ο ιατρος του εσυ εχει καθαρο μισθο ενω εμεις οι ιδιωτες πρεπει να ξοδευουμε 1000 ε το μηνα για εξοδα ιατρειου. καθαριστρια βοηθο αναλωσιμα κτλ κτλ ενω εσυ τιποτα. οτι περνεις το περνεις καθαρα. ουτε λογιστρια εχεις ουτε  ανχος. επισης λαμβανεις 14 μισθους και να μην αναφερουμε τα φακελακια. οποτε μη συγκρινεις γιατι για να βγαλουμε εμεις 1500 που εσυ βγαζεις ανετα,  πρεπει να εχουμε εσοδα 2700 τουλαχιστον. οσο αναφορα το ποσο ξοδευεις για ναπας στη δουλεια σου μονο ενας τρελος θα ειχε παρομοιο επιχειρημα. δηλαδη αν κατοικουσες αθηνα και η δουλεια σου ηταν ηρακλειο, απλα δε θα πηγαινες λογω αποστασης;;;;

Δεν θα σχολιάσω τη μορφή του κειμένου σου, αν και θα μπορούσα να γράψω πολλά.
Ούτε θέλω να μπούμε σε φάση αντιπαράθεσης ιδιωτών και ΕΣΥ.
Μερικά σημεία:
 - 14 μισθοί μας έχουν τελειώσει εδώ και καιρό
- Όπως υπάρχουν τα μαύρα φακελάκια σε κάποιους του ΕΣΥ έτσι υπάρχουν τα μαύρα από μη έκδοση απόδειξης σε πολύ περισσότερους ιδιώτες.
- Ο μισθός το γιατρού του ΕΣΥ υπόκειται σε φορολόγηση ενώ ο ιδιώτης φορολογείται για ό,τι δηλώσει.
- 2700 έσοδα αντιστοιχούν (με 20 εργάσιμες μέρες το μήνα) σε 135 τη μέρα. Τι λες; Βγαίνουν από ένα ιδιώτη ή τουλάχιστον από την πλειονότητά τους;
- Η απόσταση μετακίνησης από τον τόπο κατοικίας μέχρι τον τόπο εργασίας σαφώς και δεν αποτελεί επιχείρημα. Για την υπηρεσιακή μετακίνηση που γίνεται με Ι.Χ. π.χ. για κάλυψη άλλων χωριών, χωρίς αποζημίωση, τι έχεις να πεις;
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Αυγούστου 2011, 15:38:06 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

27 Αυγούστου 2011, 18:19:45
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Άνετε αν ιδιώτευα, με τον κόσμο που βλέπω, θα καθάριζα δεκαπέντε χιλιαρικάκια για πλάκα.
Θα μου πεις ότι πιθανώς για κάποιους από αυτούς μπορεί να είμαι υποχρεωτική επιλογή, αλλά το πράγμα δεν αλλάζει.
Και θα υποχρεωνόμουν να εξαντλώ τη σχέση μου με τον κόσμο για να διορθώνω  τις γελοιότητες κάποιων , συνήθως ιδιωτών...
Το στόρυ με τα φακελάκια, μικρέ Πρετεντέρη, εκεί που είσαι σίγουρος ότι τα πιάνουν...
Γιατί μπορώ να σου αναφέρω άπειρα παραδείγματα χυδαίας εκμετάλλευσης από ιδιώτες. 
Αυτό δε σημαίνει ότι θα τσουβαλιάσω κάθε γιατρό που ιδιωτεύει. Γνωρίζω πολλούς απίστευτα έντιμους ιδιώτες, με κοινωνικά-δημόσια χαρακτηριστικά στον τρόπο που ασκούν την ιατρική. Επίσης γνωρίζω και πολλούς απατεώνες.

Η βασική- και για μένα κρίσιμη- διαφορά ενός ιδιώτη με ένα γιατρό ΕΣΥ είναι ότι η σχέση γιατρού ΕΣΥ-ασθενή , έχει τη δυνατότητα να μην είναι σχέση πωλητή- αγοραστή...
Αυτός είναι και ο λόγος που επιμένω, παρά τις αντίξοες συνθήκες, να παραμένω στο ΕΣΥ και να υπερασπίζομαι τη δημόσια -μη αγοραία σχέση γιατρού- ασθενή..


27 Αυγούστου 2011, 20:09:34
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


@ (όχι και τόσο) anetos (μάλλον αρπαγμένος) : Η μετακίνησή μου (και τα έξοδα που συνεπάγεται) από την κατοικία μου προς τον τόπο εργασίας μου, αποτελεί για μένα αναγκαίο κακό κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο που για σένα αποτελεί αναγκαίο κακό η αμοιβή της καθαρίστριάς σου και τα έξοδα για τα αναλώσιμά σου. Και όπως κανείς δεν ενδιαφέρεται αν διανύω καθημερινά 150 χλμ, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μην περιμένεις να ενδιαφερθεί ο ΕΟΠΥΥ αν διατηρείς ακριβό ιατρείο και έχεις πολλά έξοδα να το συντηρήσεις. Μπορεί να δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις, αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να με λες τρελό, ειδικά μάλιστα όταν δεν με ξέρεις και δεν σε ξέρω.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ουτε  ανχος

Πώς το ξέρεις ότι δεν έχω "ανχος"; Μάντεψε σε ποιόν καταλήγουν για αντιμετώπιση όλα τα επείγοντα περιστατικά της περιοχής μου.

Επίσης, πατώντας το κουμπάκι που βρίσκεται δεξιά από το "λάμδα" πριν από κάθε τονούμενο φωνήεν, βγαίνει το φωνήεν με τον τόνο του.

« Τελευταία τροποποίηση: 27 Αυγούστου 2011, 20:26:22 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

27 Αυγούστου 2011, 22:27:20
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Έπειτα από πολλή συζήτηση με συναδέλφους να πώς βλέπω ότι μπορούν να εκτυλιχθούν οι επόμενες πράξεις στο έργο ΕΟΠΥΥ:
- Η ηγεσία του υπουργείου δεν έδωσε τις προτάσεις για τον ΕΟΠΥΥ στο πόδι. Οι προτάσεις αυτές ήταν πολύ καλά μελετημένες πάνω σε ένα αξίωμα: Τι μπορεί να γίνει πιστευτό αλλά ταυτόχρονα να απορριφθεί σχεδόν καθολικά από τους ιδιώτες ιατρούς.
- Η τρόικα πιέζει για περιορισμό των γιατρών του ΕΟΠΥΥ. Επειδή το κοσκίνισμα (επιλογή) είναι πρόβλημα, το πιο πάνω αξίωμα κάνει κι εδώ τη δουλειά του: Αν δεν υπάρχουν ιδιώτες γιατροί για συμβάσεις, ο ΕΟΠΥΥ θα λειτουργήσει με όλους τους γιατρούς του ΙΚΑ, του ΟΑΕΕ καθώς και τους μόνιμους και μη κρατικούς της ΠΦΥ για αρχή. Τυχόν κενά θα συμπληρωθούν με συμβάσεις των 800 ευρώ στυλ ΙΚΑ. Ως χώροι ΠΦΥ μπορούν κάλλιστα να χρησιμοποιηθούν όλες οι υποδομές του ΙΚΑ και των ΚΥ/ΠΙ (Η πληροφορία του κ. Κτιστάκη είναι πολύ σημαντική).
- Στους ιδιώτες ιατρούς θα παιχθεί η τακτική μαστίγιο/καρότο αναφορικά με τη δυνατότητα συνταγογράφησης και έκδοσης παραπεμπτικών.
- Οι ειδικότητες πλην ΓΙ/Παθολογίας και ίσως και Παιδιατρικής δε θα δοκιμάσουν ιδιαίτερα προβλήματα. Οι της ΠΦΥ θα έρθουν, αργά ή γρήγορα, αντιμέτωποι με το δίλημμα: Φτάνει η "αφρόκρεμα" των ασθενών που πληρώνουν ή κάτω από το βάρος της κρίσης σε συνδυασμό με την αναζήτηση από τους ασθενείς (όχι πάντα καλύτερης αλλά πάντως δωρεάν) εναλλακτικής λύσης θα αρχίσουν να αναπολούν τα 1.322 (κατά μέσο όρο) ευρώ του ΕΟΠΥΥ;
Συμπέρασμα: Είναι λογικό να λέμε ότι δε θέλουμε συμβάσεις με τον ΕΟΠΥΥ υπό αυτούς τους όρους. Όμως αυτό που δεν λαμβάνουμε υπόψη είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα ο ΕΟΠΥΥ μπορεί να σταθεί και χωρίς τους ιδιώτες ιατρούς που δεν έχουμε σχέση έργου με το ΙΚΑ ή τον ΟΑΕΕ. Αν λοιπόν μας ξεπεράσουν οι εξελίξεις, διερωτώμαι, τι μέλλει γενέσθαι;
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Αυγούστου 2011, 22:29:23 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Αυγούστου 2011, 18:10:39
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Σοβαρευτείτε:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
- 14 μισθοί μας έχουν τελειώσει εδώ και καιρό
- Όπως υπάρχουν τα μαύρα φακελάκια σε κάποιοιυς του ΕΣΥ έτσι υπάρχουν τα μαύρα από μη έκδοση απόδειξης σε πολύ περισσότερους ιδιώτες.
- Ο μισθός το γιατρού του ΕΣΥ υπόκειται σε φορολόγηση ενώ ο ιδιώτης φορολογείται για ό,τι δηλώσει.
- 2700 έσοδα αντιστοιχούν (με 20 εργάσιμες μέρες το μήνα) σε 135 τη μέρα. Τι λες; Βγαίνουν από ένα ιδιώτη ή τουλάχιστον από την πλειονότητά τους;
- Η απόσταση μετακίνησης από τον τόπο κατοικίας μέχρι τον τόπο εργασίας σαφώς και δεν αποτελεί επιχείρημα. Για την υπηρεσιακή μετακίνηση που γίνεται με Ι.Χ. π.χ. για κάλυψη άλλων χωριών, χωρίς αποζημίωση, τι έχεις να πεις;

Οι συμβάσεις έργου του ΟΑΕΕ και του ΙΚΑ, που στα πρότυπα τους κινείται ο ΕΟΠΥΥ, προβλέπουν 12 μισθούς, και καθόλου κανονική ή εκπαιδευτική άδεια. Ούτε 9μηνα άδειες, ούτε άδειες παιδιών, να μην πω ότι εάν τόλμαγες να ζητήσεις άδεια μητρότητες, παρακάλαγες να μην διακοπεί η σύμβαση.... Αυτά ούτε στο ΕΣΥ συμβαίνουν, ούτε είναι κεκτημένα εργασιακά δικαιώματα κατά Μακρέα.....
Ο ιδιώτης δεν φορολογείται για ότι δηλώσει, φορολογείται με βάση τα βιβλία εσόδων-εξόδων, δηλαδή με ότι αποδείξεις εκδόσει και τρέμει την κάθε επίσκεψη της εφορίας που τα πρόστιμα δεν μπαίνουν στα έξοδα και μετριούνται σε μισθούς ΕΣΥ καθώς οι εφοριακοί δεν καταδέχονται να επισκεφτούν ιατρό και να μην του ρίξουν ένα πρόστιμο γιατί ας πούμε ειδαν μια μουτζούρα στα βιβλία, τόσα μαύρα παίρνει λένε όλοι. Αντίθετα, ο του ΕΣΥ υπάλληλος ιατρός ουδέποτε θα πληρώσει τίποτα σαν πρόστιμο.... Έλειπα δύο μέρες Αθήνα την περασμένη εβδομάδα, 3000 η αλλαγή αορτικής βαλβίδας στον Ευαγγελισμό, κύριοι.... Είδατε ποτέ κανένα πρόστιμο από την εφορία; Επί τη ευκαιρία Μακρέα, ο συναδελφος είναι της γενιάς των παιδιών που φώναζαν για την χούντα.
Την μετακίνηση από την έδρα του ιατρού την σχολίασα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@ (όχι και τόσο) anetos (μάλλον αρπαγμένος) : Η μετακίνησή μου (και τα έξοδα που συνεπάγεται) από την κατοικία μου προς τον τόπο εργασίας μου, αποτελεί για μένα αναγκαίο κακό κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο που για σένα αποτελεί αναγκαίο κακό η αμοιβή της καθαρίστριάς σου και τα έξοδα για τα αναλώσιμά σου. Και όπως κανείς δεν ενδιαφέρεται αν διανύω καθημερινά 150 χλμ, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μην περιμένεις να ενδιαφερθεί ο ΕΟΠΥΥ αν διατηρείς ακριβό ιατρείο και έχεις πολλά έξοδα να το συντηρήσεις. Μπορεί να δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις, αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να με λες τρελό, ειδικά μάλιστα όταν δεν με ξέρεις και δεν σε ξέρω.

Το ελάχιστο κόστος εάν πας να μείνεις εκεί που είναι το ιατρείο σου είναι μηδέν για τα μεταφορικά σου.
Μπορείς να μου πεις πιο είναι το ελάχιστο κόστος για να λειτουργήσει ένα ιατρείο;
ΔΕΗ, ΟΤΕ, Νερο δεν θα τα πληρώσεις; Η/Υ, καρδιογράφο, χαρτί, ωτοσκόπιο, ακόμη και τα έπιπλα για να κάτσεις δεν θα αγοράσεις;
Έχεις πληρώσει τίποτα από αυτά για το ιατρείο σου στο ΕΣΥ;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άνετε αν ιδιώτευα, με τον κόσμο που βλέπω, θα καθάριζα δεκαπέντε χιλιαρικάκια για πλάκα.
Θα μου πεις ότι πιθανώς για κάποιους από αυτούς μπορεί να είμαι υποχρεωτική επιλογή, αλλά το πράγμα δεν αλλάζει.
Και θα υποχρεωνόμουν να εξαντλώ τη σχέση μου με τον κόσμο για να διορθώνω  τις γελοιότητες κάποιων , συνήθως ιδιωτών...
Το στόρυ με τα φακελάκια, μικρέ Πρετεντέρη, εκεί που είσαι σίγουρος ότι τα πιάνουν...
Γιατί μπορώ να σου αναφέρω άπειρα παραδείγματα χυδαίας εκμετάλλευσης από ιδιώτες. 
Αυτό δε σημαίνει ότι θα τσουβαλιάσω κάθε γιατρό που ιδιωτεύει. Γνωρίζω πολλούς απίστευτα έντιμους ιδιώτες, με κοινωνικά-δημόσια χαρακτηριστικά στον τρόπο που ασκούν την ιατρική. Επίσης γνωρίζω και πολλούς απατεώνες.

Η βασική- και για μένα κρίσιμη- διαφορά ενός ιδιώτη με ένα γιατρό ΕΣΥ είναι ότι η σχέση γιατρού ΕΣΥ-ασθενή , έχει τη δυνατότητα να μην είναι σχέση πωλητή- αγοραστή...
Αυτός είναι και ο λόγος που επιμένω, παρά τις αντίξοες συνθήκες, να παραμένω στο ΕΣΥ και να υπερασπίζομαι τη δημόσια -μη αγοραία σχέση γιατρού- ασθενή..

Βαθιά νυχτωμένος φίλε μου και εσύ. Έχω κάνει και τα δύο (ΕΣΥ & ιδιωτικό) και σου λέω δύο πράγματα που αδυνατείς να τα καταλάβεις:
α) το 90% των ασθενών σου σε επιλέγουν γιατί δεν τους κοστίζεις τίποτα (άμεσα) και γιατί είσαι δίπλα τους. Το υπόλοιπο 10% σηκώνει συζήτηση και μην το θεωρείς δεδομένο.  Εάν θέλεις σου το αναλύω σε τρεις σελίδες με επιχειρήματα.
β) Δεν παύεις να είσαι πωλητής. Απλά, το μπιλιέτο (τα ασφάλιστρα) έρχεται σε δεύτερο χρόνο για τον ασθενή σου. Για σκέψουν ας πούμε μέσω της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης όταν γράψεις φάρμακα σε αθεώρητο βιβλιάριο, να τα αφαιρούν αυτόματα τέλος του χρόνου από το μισθό σου. Ή για σκέψου για κάθε επίσκεψη που συνταγογραφείς φάρμακο, στο τέλος του χρόνου να στέλνουν στον ασθενή να πληρώσει 5 ευρώ. Μετά θα ξανακουβεντιάσουμε τι αδέκαστος που είσαι.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρω τι ισχύει ή τι θα ισχύει στον ΕΟΠΠΥ. Πάντως σε εμάς από την ΥΠΕ ζητούν να τους απαντήσουμε τί ανάγκες σε ιατρικό προσωπικό έχουμε, για να μας καλύψουν λέει από τους ιδιώτες που θα είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΠΥ. Μας διευκρίνισαν ότι θα πρέπει να υπάρχουν και οι αναγκαίοι χώροι που αυτοί θα δουλέψουν. (***στο ΚΥ έχουμε ήδη έλλειψη και χώρων, λόγου ακαταλληλότητας του παλαιού κτιρίου). Αυτό το τελευταίο μάλλον υποδηλώνει ότι σκέπτονται ότι αυτοί οι ιδιώτες θα παρέχουν τις υπηρεσίες τους εντός του Κ.Υ. Μου φαίνεται λίγο περίεργο, γιατί εάν πράγματι θέλει να χρησιμοποιήσει τον ιδιώτη στο ΕΣΥ, μπορεί να το κάνει με σύμβαση έργου ή χρόνου, νομίζω, και δεν είναι ανάγκη να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΠΥ.
Εκείνο που δεν έχουν καταλάβει είναι ότι δεν μπορείς να έχεις ένα οργανισμό που να ανήκει στο Υπουργείο ασφάλισης, μονάδες υγείας που ανήκουν στα νοσοκομεία, προσωπικό που ανήκει στο υπουργείο υγείας, δαπάνες ΔΕΗ/ΟΤΕ που πληρώνονται από τους Δημους στα περιφερειακά ιατρεία, και ότι άλλο μπάχαλο επικρατεί και να λειτουργεί το πράγμα.... Περισσότερο για επικουρικούς ΕΣΥ μου μοιάζει να σχεδιάζουν.


Για να μην νομίζετε ότι είμαι υπερβολικός σας λέω κάτι πολύ απλό:

Μην μετράτε το μισθό του ΕΣΥ με βάση το πόσα σας βάζουν στην τράπεζα. Μετράτε με βάση το πόσο κοστίζει στο νοσοκομείο ένας ιατρός ΕΣΥ, δηλαδή βάλτε μέσα ασφάλεια, κρατήσεις, ΚΑΙ ότι μιλάμε για 11 μήνες εργασία στην καλύτερη περίπτωση για τον εργοδότη του.

Εάν περάσει για τους ιδιώτες μηνιαίως μισθός 900 ευρώ στον ΕΟΠΥΥ που με τα έξοδα ιατρείου σημαίνει στην καλύτερη ότι τα μισά χρήματα είναι ήδη έξοδα τότε ειλικρινά γιατί πρέπει να προσλάβει ιατρούς ΕΣΥ ο ΕΟΠΥΥ; Δεν τον συμφέρει πολύ καλύτερα να προσλαμβάνει ιδιώτες με τέτοιες συνθήκες; Και μην ξεχνάτε ότι, όχι τώρα, αλλά σε 2-3 χρόνια θα υπάρχουν και καταργήσεις φορέων. Ήδη ο υγειονομικός χάρτης φτιάχνεται με πολλές λεπτομέρειες. Και δεν ξεχνάμε ότι είναι πλέον της μόδας και τα 4ωρα στο ΕΣΥ, και δεν είναι δεδομένα τα οκτάωρα, το λέω για κάποιους που σε ένα ΠΙ δεν θα πιάνουν τα νούμερα που θα έχουν οι ιδιώτες στον ΕΟΠΥΥ.

Συνεπώς, το πράγμα βράζει για όλους εάν δεν το έχετε καταλάβει, ίσως λίγο λιγότερο για τους νοσοκομειακούς (δεν εννοώ τα ΚΥ & τα ΠΙ).
Να σκέφτεστε συνεπώς τι γράφετε και τι λέτε.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Αυγούστου 2011, 19:06:34
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

anetos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τρελα πουλας;
ο ιατρος του εσυ εχει καθαρο μισθο ενω εμεις οι ιδιωτες πρεπει να ξοδευουμε 1000 ε το μηνα για εξοδα ιατρειου. καθαριστρια βοηθο αναλωσιμα κτλ κτλ ενω εσυ τιποτα. οτι περνεις το περνεις καθαρα. ουτε λογιστρια εχεις ουτε  ανχος. επισης λαμβανεις 14 μισθους και να μην αναφερουμε τα φακελακια. οποτε μη συγκρινεις γιατι για να βγαλουμε εμεις 1500 που εσυ βγαζεις ανετα,  πρεπει να εχουμε εσοδα 2700 τουλαχιστον. οσο αναφορα το ποσο ξοδευεις για ναπας στη δουλεια σου μονο ενας τρελος θα ειχε παρομοιο επιχειρημα. δηλαδη αν κατοικουσες αθηνα και η δουλεια σου ηταν ηρακλειο, απλα δε θα πηγαινες λογω αποστασης;;;;

Δεν θα σχολιάσω τη μορφή του κειμένου σου, αν και θα μπορούσα να γράψω πολλά.
Ούτε θέλω να μπούμε σε φάση αντιπαράθεσης ιδιωτών και ΕΣΥ.
Μερικά σημεία:
 - 14 μισθοί μας έχουν τελειώσει εδώ και καιρό
- Όπως υπάρχουν τα μαύρα φακελάκια σε κάποιοιυς του ΕΣΥ έτσι υπάρχουν τα μαύρα από μη έκδοση απόδειξης σε πολύ περισσότερους ιδιώτες.
- Ο μισθός το γιατρού του ΕΣΥ υπόκειται σε φορολόγηση ενώ ο ιδιώτης φορολογείται για ό,τι δηλώσει.
- 2700 έσοδα αντιστοιχούν (με 20 εργάσιμες μέρες το μήνα) σε 135 τη μέρα. Τι λες; Βγαίνουν από ένα ιδιώτη ή τουλάχιστον από την πλειονότητά τους;
- Η απόσταση μετακίνησης από τον τόπο κατοικίας μέχρι τον τόπο εργασίας σαφώς και δεν αποτελεί επιχείρημα. Για την υπηρεσιακή μετακίνηση που γίνεται με Ι.Χ. π.χ. για κάλυψη άλλων χωριών, χωρίς αποζημίωση, τι έχεις να πεις;


δεν εχεις 14 μισθους; τρελα πουλας; οτι και να γραφεις,  ……… …….
Σημείωση του διαχειριστή:Διαγραφή λόγω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ. Την επόμενη φορά θα διαγραφεί και ο λογαριασμός. Άλλο απόψεις και θέσεις, άλλο ύβρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Αυγούστου 2011, 10:29:52 από D-Michalis »

28 Αυγούστου 2011, 19:11:26
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τρελα πουλας;
ο ιατρος του εσυ εχει καθαρο μισθο ενω εμεις οι ιδιωτες πρεπει να ξοδευουμε 1000 ε το μηνα για εξοδα ιατρειου. καθαριστρια βοηθο αναλωσιμα κτλ κτλ ενω εσυ τιποτα. οτι περνεις το περνεις καθαρα. ουτε λογιστρια εχεις ουτε  ανχος. επισης λαμβανεις 14 μισθους και να μην αναφερουμε τα φακελακια. οποτε μη συγκρινεις γιατι για να βγαλουμε εμεις 1500 που εσυ βγαζεις ανετα,  πρεπει να εχουμε εσοδα 2700 τουλαχιστον. οσο αναφορα το ποσο ξοδευεις για ναπας στη δουλεια σου μονο ενας τρελος θα ειχε παρομοιο επιχειρημα. δηλαδη αν κατοικουσες αθηνα και η δουλεια σου ηταν ηρακλειο, απλα δε θα πηγαινες λογω αποστασης;;;;

Δεν θα σχολιάσω τη μορφή του κειμένου σου, αν και θα μπορούσα να γράψω πολλά.
Ούτε θέλω να μπούμε σε φάση αντιπαράθεσης ιδιωτών και ΕΣΥ.
Μερικά σημεία:
 - 14 μισθοί μας έχουν τελειώσει εδώ και καιρό
- Όπως υπάρχουν τα μαύρα φακελάκια σε κάποιοιυς του ΕΣΥ έτσι υπάρχουν τα μαύρα από μη έκδοση απόδειξης σε πολύ περισσότερους ιδιώτες.
- Ο μισθός το γιατρού του ΕΣΥ υπόκειται σε φορολόγηση ενώ ο ιδιώτης φορολογείται για ό,τι δηλώσει.
- 2700 έσοδα αντιστοιχούν (με 20 εργάσιμες μέρες το μήνα) σε 135 τη μέρα. Τι λες; Βγαίνουν από ένα ιδιώτη ή τουλάχιστον από την πλειονότητά τους;
- Η απόσταση μετακίνησης από τον τόπο κατοικίας μέχρι τον τόπο εργασίας σαφώς και δεν αποτελεί επιχείρημα. Για την υπηρεσιακή μετακίνηση που γίνεται με Ι.Χ. π.χ. για κάλυψη άλλων χωριών, χωρίς αποζημίωση, τι έχεις να πεις;


δεν εχεις 14 μισθους; τρελα πουλας; οτι και να γραφεις, τα αρχιδια δεν τα εχεις να βγεις στο ελευθερο επαγγελμα γιατι πολυ απλα ολοι εσεις του εσυ εχετε γλυψει κατουρημενες ποδιες να μπειτε στο δημοσιο και εξω ΔΕΝ μπορειτε να επιζησετε με τιποτα. αν ειναι τοσο ποιο καλα στον ιδιωτικο τομεα, τοτε ελατε να γελασουμε
Παρόλο που κανονικά δε θα έπρεπε να σχολιάσω κείμενο τέτοιου ύφους, θα αναφέρω ότι εγώ που τα έχω κάνει και τα δύο από δύο φορές, θεωρώ το δημόσιο ιατρικό λειτούργημα σαφώς πιο δύσκολο. Αν θέλεις ανάλυση σε πολιτισμένο ύφος, είμαι στη διάθεσή σου.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Αυγούστου 2011, 22:34:49
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δεν εχεις 14 μισθους; τρελα πουλας; οτι και να γραφεις, τα αρχιδια δεν τα εχεις να βγεις στο ελευθερο επαγγελμα γιατι πολυ απλα ολοι εσεις του εσυ εχετε γλυψει κατουρημενες ποδιες να μπειτε στο δημοσιο και εξω ΔΕΝ μπορειτε να επιζησετε με τιποτα. αν ειναι τοσο ποιο καλα στον ιδιωτικο τομεα, τοτε ελατε να γελασουμε
Κανένα άλλο επιχείρημα εκτός από το "τρέλα πουλάς", έχεις;
Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις με ένα αριθμητικό παράδειγμα πως γίνεται αυτό που έγραψες
Παράθεση
ευτυχως υπαρχει το ικα απο τον φεβ και αυξησε κατα 100% το εισοδημα μου και κατα 400% τα κερδη μου.
Μήπως μπορείς να μας πεις την ειδικότητά σου (αν είσαι γιατρός φυσικά) καθώς και αν έχεις (ή αν έχεις επιχειρήσει να κάνεις) συμβάσεις με ταμεία και ποιά; (να δούμε ποιός έχει φιλήσει κατουρημένες ποδιές).
Μήπως μπορείς να μας πεις αν είχες επιχειρήσει να μπεις στο ΙΚΑ;
Μήπως μπορείς να μας πεις αν έχεις κάνει αίτηση για καμιά θέση του ΕΣΥ ποτέ στο παρελθόν;
Μήπως μπορείς να μας πεις πόσα βγάζεις το μήνα και πόσα απ' αυτά δηλώνεις;
Για τον 13ο και 14ο μισθό, έχει πάρει τίποτα το αυτί σου για κάτι μνημόνια, τρόικες κλπ; Κάτι περικοπές που έχουν κάνει τον 13ο και 14ο μισθό σχεδόν συμβολικό ποσό πλέον;
Ουδέποτε σκέφτηκα να ασκήσω ιδιωτικό επάγγελμα και χαίρομαι που είμαι "μέσα" κι επιζώ κι όχι "έξω" που θα με είχαν φάει τα "άγρια θηρία".
Τέλος, δεν το ήξερα ότι για να βγεις στο ιδωτικό επάγγελμα χρειάζονται όρχεις. Μήπως για την έκδοση άδειας λειτουργίας ιδιωτικού ιατρείου γίνεται σχετικός έλεγχος όπως από τον καμεράριο στον νεοεκλεγμένο Πάπα;
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Αυγούστου 2011, 22:44:58 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

29 Αυγούστου 2011, 00:28:16
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

anetos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δεν εχεις 14 μισθους; τρελα πουλας; οτι και να γραφεις, τα αρχιδια δεν τα εχεις να βγεις στο ελευθερο επαγγελμα γιατι πολυ απλα ολοι εσεις του εσυ εχετε γλυψει κατουρημενες ποδιες να μπειτε στο δημοσιο και εξω ΔΕΝ μπορειτε να επιζησετε με τιποτα. αν ειναι τοσο ποιο καλα στον ιδιωτικο τομεα, τοτε ελατε να γελασουμε
Κανένα άλλο επιχείρημα εκτός από το "τρέλα πουλάς", έχεις;
Μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις με ένα αριθμητικό παράδειγμα πως γίνεται αυτό που έγραψες
Παράθεση
ευτυχως υπαρχει το ικα απο τον φεβ και αυξησε κατα 100% το εισοδημα μου και κατα 400% τα κερδη μου.
Μήπως μπορείς να μας πεις την ειδικότητά σου (αν είσαι γιατρός φυσικά) καθώς και αν έχεις (ή αν έχεις επιχειρήσει να κάνεις) συμβάσεις με ταμεία και ποιά; (να δούμε ποιός έχει φιλήσει κατουρημένες ποδιές).
Μήπως μπορείς να μας πεις αν είχες επιχειρήσει να μπεις στο ΙΚΑ;
Μήπως μπορείς να μας πεις αν έχεις κάνει αίτηση για καμιά θέση του ΕΣΥ ποτέ στο παρελθόν;
Μήπως μπορείς να μας πεις πόσα βγάζεις το μήνα και πόσα απ' αυτά δηλώνεις;
Για τον 13ο και 14ο μισθό, έχει πάρει τίποτα το αυτί σου για κάτι μνημόνια, τρόικες κλπ; Κάτι περικοπές που έχουν κάνει τον 13ο και 14ο μισθό σχεδόν συμβολικό ποσό πλέον;
Ουδέποτε σκέφτηκα να ασκήσω ιδιωτικό επάγγελμα και χαίρομαι που είμαι "μέσα" κι επιζώ κι όχι "έξω" που θα με είχαν φάει τα "άγρια θηρία".
Τέλος, δεν το ήξερα ότι για να βγεις στο ιδωτικό επάγγελμα χρειάζονται όρχεις. Μήπως για την έκδοση άδειας λειτουργίας ιδιωτικού ιατρείου γίνεται σχετικός έλεγχος όπως από τον καμεράριο στον νεοεκλεγμένο Πάπα;

παντως σιγουρα ιατρος δεν εισαι εσυ που εισαι γενικος ιατρος. η εκπαιδευση ... Σημείωση διαχειριστή: Διαγραφή κειμένου λόγω απαράδεκτης φρασεολογίας
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Αυγούστου 2011, 10:40:44 από D-Michalis »

Λέξεις κλειδιά: ΕΟΠΥΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2011, 11:34:38
από Ορθοπαιδικός
27 Απαντήσεις
9606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 20:29:38
από md
8 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2017, 14:55:19
από iceman
0 Απαντήσεις
13334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2017, 19:14:42
από Ελένη Καρανίκα
0 Απαντήσεις
39327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2018, 16:36:37
από Argirios Argiriou