Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 04:21:34

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογράφηση από ειδικευόμενους. Τί επιτρέπεται και τί όχι.  (Αναγνώστηκε 4985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Φεβρουαρίου 2011, 13:43:16
Αναγνώστηκε 4985 φορές
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Μπορει ειδικευομενος πχ ΩΡΛ, ορθοπαιδικής κτλ να συνταγογραφησει φαρμακα πιεσης σε βιβλιαριο τσμεδε,
(αναφεροντας φυσικά ποιος ειδικος γιατρος σχετικης ειδικοτητας βεβαιωνει την ληψη των φαρμακων αυτων)?

22 Φεβρουαρίου 2011, 15:34:37
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Συγγνώμη βρε αλλά εδώ "επιτρέπεται" συνταγογράφηση σε πεθαμένους κι εσύ ρωτάς αν επιτρέπεται να συνταγογραφεί ειδικευόμενος ΩΡΛ φάρμακα πιέσεως;

Σαν να μου λες πως εγώ ειδικευόμενος ιατροδικαστικής δε μπορώ να συνταγογραφώ κανένα φάρμακo. Κλέφτες θες να γίνουμε δηλαδή; ;)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Φεβρουαρίου 2011, 18:05:47
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγγνώμη βρε αλλά εδώ "επιτρέπεται" συνταγογράφηση σε πεθαμένους κι εσύ ρωτάς αν επιτρέπεται να συνταγογραφεί ειδικευόμενος ΩΡΛ φάρμακα πιέσεως;

Σαν να μου λες πως εγώ ειδικευόμενος ιατροδικαστικής δε μπορώ να συνταγογραφώ κανένα φάρμακo. Κλέφτες θες να γίνουμε δηλαδή; ;)

Τάσο καλα τα λες φίλε μου, αλλά μέχρι και αυτο ακουσα σημερα στο νοσοκομειο που εργάζεται η γυναίκα μου, απο επιμελητή της...

22 Φεβρουαρίου 2011, 18:19:13
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Φίλε και στο συγκεκριμένο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ο γιατρός ήταν ειδικευόμενος αναισθησιολόγος και έγραφε τα πάντα ;D


Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

22 Φεβρουαρίου 2011, 23:35:49
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Είναι απαραίτητη και η στρόγγυλη πανω στη συνταγή?

23 Φεβρουαρίου 2011, 00:00:36
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Αααααααααα......δε κάνω ξανά την ίδια συζήτηση.  ;D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!