Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:30:05

Αποστολέας Θέμα: διορισμοι Γενικών Ιατρών  (Αναγνώστηκε 17421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Φεβρουαρίου 2011, 18:17:57
Αναγνώστηκε 17421 φορές
Αποσυνδεδεμένος

giannisgeo


Συνάδελφοι οι διορισμοί Γενικών Γιατρών σε περιφερειακά ιατρεία μέσω των προκυρήξεων του υπουργείου , θα γίνονται κανονικά μέσα στο 2011? ή τους τρώει ο κανόνας 1:5?
Υπάρχει περίπτωση λέτε να βγάζουν προκηρύξεις και αποτελέσματα, αλλά ΦΕΚ διορισμού να βγαίνει του Αγίου............................???

23 Φεβρουαρίου 2011, 22:17:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δηλαδή η απάντησή μου στη ζωντανή συνομιλία δεν σε κάλυψε; ???

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

23 Φεβρουαρίου 2011, 22:23:48
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

giannisgeo


υπαρχουν και αντίθετες γνωμες. οχι εδω μέσα αλλά υπαρχουν

24 Φεβρουαρίου 2011, 05:23:36
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή η απάντησή μου στη ζωντανή συνομιλία δεν σε κάλυψε; ???



Η απαντηση ποια ειναι;

24 Φεβρουαρίου 2011, 10:01:56
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Οι Γενικοί Ιατροί που θα επιτύχουν να καταλάβουν κάποια θέση στην τελευταία προκήρυξη Π.Ι. & Κ.Υ. (αποτελέσματα Δευτέρα πρωί) δεν εντάσσονται στην κατηγορία 5 προς 1 και θα διοριστούν κανονικά.
Δ/ντης Γραφείου Υπουργού Υγείας.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

24 Φεβρουαρίου 2011, 10:18:43
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

giannisgeo


εγω δεν αναφερομαι στην τελευταια προκήρυξη της 13/12/2010. Ρωτησα για τις προκηρυξεις που θα ακολουθησουν, πχ στην επομενη του ΜΑΡΤΙΟΥ που θα βγει οπου να ναι. Αρα υποθετω οτι απο δω και περα θα αφηνουν κενα αγροτικα και δεν θα διοριστει κανεις!!

24 Φεβρουαρίου 2011, 11:41:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Συνάδελφε εδώ αφήνουν κενά μεγάλα νοσοκομεία και πιστεύεις ότι θα νοιαστούν αν θα μείνει κενό το ιατρείο της άνω παναγιάς? ???

24 Φεβρουαρίου 2011, 11:46:38
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

giannisgeo


Δεν διαφωνω dralex. Πρεπει να ξερεις ομως το εξης: οταν βγουν τα προσωρινα αποτελέσματα των αγροτικών, οφείλω ως γενικος γιατρος να αποδεχθω ή να αρνηθω μια θεση, πχ το ιατρείο άνω Παναγιάς που ανεφερες!!!
Αν δεν αρνηθω την συγκεκριμενη θεση, τοτε στα οριστικά αποτελέσματα μου δινουν την συγκεκριμένη θεση. Φαντασου ομως αυτη η προσληψη να γινει σε 1 η 1μισι χρονο ή ποτέ. ουσιαστικά μου δενουν τα χερια για μεγαλο διαστημα έχοντας αποδεχθει μια θεση και περιμένοντας

24 Φεβρουαρίου 2011, 12:07:02
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Συγνώμη για τον πεσιμισμό μου, αλλά πραγματικά μην ψάχνεις λογική σε αυτά που συμβαίνουν αυτή την εποχή. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με εμένα αλλά και πολλούς άλλους συναδέλφους κι ας μην είμαστε γενικοί ιατροί. Έχω υποτίθεται πάρει θέση μετά από κρίση και ο διορισμός σαπίζει στα γραφεία του υπουργείου μέχρι νεωτέρας. Από άλλα νοσοκομεία που είμαι ψηλά στις εισηγήσεις με παίρνουν τηλέφωνο και με πιέζουν να παραιτηθώ για να πάρει κάποιος άλλος τη θέση αφού είναι γνωστό ότι έχω πάρει αλλού θέση (ο κόσμος είναι μικρός). Αναγκάζομαι και παραιτούμαι με το φόβο όμως ότι το νοσοκομείο που περιμένω να με προσλάβει μπορεί να κλείσει να συγχωνευθεί ή οτιδήποτε άλλο. Πες μου τι πρέπει να κάνω ετσι και συμβεί κάτι τέτοιο? Υπάρχει προηγούμενο? Υπάρχει λογική και δικαιοσύνη? Πού είναι ο ιατρικός σύλλογος και τα συνδικαλιστικά όργανα στις περιπτώσεις τις δικές μας?

24 Φεβρουαρίου 2011, 15:26:55
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν διαφωνω dralex. Πρεπει να ξερεις ομως το εξης: οταν βγουν τα προσωρινα αποτελέσματα των αγροτικών, οφείλω ως γενικος γιατρος να αποδεχθω ή να αρνηθω μια θεση, πχ το ιατρείο άνω Παναγιάς που ανεφερες!!!
Αν δεν αρνηθω την συγκεκριμενη θεση, τοτε στα οριστικά αποτελέσματα μου δινουν την συγκεκριμένη θεση. Φαντασου ομως αυτη η προσληψη να γινει σε 1 η 1μισι χρονο ή ποτέ. ουσιαστικά μου δενουν τα χερια για μεγαλο διαστημα έχοντας αποδεχθει μια θεση και περιμένοντας
Η απάντηση του Υπουργείου ήταν πως οι διορισμοί των Γενικών Ιατρών δεν υπάγονται στην κατηγορία 5 προς 1, και εξαιρούνται όπως οι ειδικευόμενοι και οι αγροτικοί. Στην εξαίρεση απλά τους αναφέρει ως αγροτικούς ιατρούς.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

24 Φεβρουαρίου 2011, 15:44:00
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
οι διορισμοί των Γενικών Ιατρών δεν υπάγονται στην κατηγορία 5 προς 1

Τασο ήθελα να ήξερα πως το τεκμηριώνουν αύτο....
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

24 Φεβρουαρίου 2011, 15:48:08
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Τελος πάντων.
Κάτι άκουσα πως θα γίνουν 2 μαζικοί διορισμοί 1000 ατόμων έκαστη, Μαιο και Δεκεμβριο.
Με αυτόν τον τρόπο θα ελέγχονται καλύτερα οι προσλήψεις και θα κόβονται οι πολυθεσίτες.
Θα δείξει.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου 2011, 15:53:30 από Nektarios Nikolopoulos »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

24 Φεβρουαρίου 2011, 15:49:42
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Κάπου αν θυμάμαι καλά το είχες γράψει εσύ.

Οι θέσεις υπάρχουν ήδη ως θέσεις αγροτικών ιατρών τις οποίες όμως μπορούν να καλύψουν είτε υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου είτε Γενικοί Ιατροί.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

24 Φεβρουαρίου 2011, 17:03:39
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

dralex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τελος πάντων.
Κάτι άκουσα πως θα γίνουν 2 μαζικοί διορισμοί 1000 ατόμων έκαστη, Μαιο και Δεκεμβριο.
Με αυτόν τον τρόπο θα ελέγχονται καλύτερα οι προσλήψεις και θα κόβονται οι πολυθεσίτες.
Θα δείξει.
Εννοείς προσλήψεις γιατρών ή γενικά στο δημόσιο? Πού το άκουσες?

25 Φεβρουαρίου 2011, 18:22:03
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Περιθωριακός


Με εγκυκλιο ο Ραγκουσης απαγορευσε οποιαδηποτε δημοσιευση διορισμου σε ΦΕΚ. Δεν ειδα πουθενα να αναφερει κατι ειδικα για τα αγροτικα των Γ.Ι. (ουτε ομως και για τους ειδικευομενους, πραγμα ενθαρυντικο). Ο Τασσος δημοσιευει παλι αυτο που του ειπαν για την προκ. 13-12-2010. Απο που τοση σιγουρια οτι οσοι παρουμε αγροτικα τον μαρτιο θα προσληφθουμε σωνει και καλα? Ποιος το εχει πει ξεκαθαρα? 

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
58404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2011, 14:42:34
από Αγωνιστική Παρέμβαση
2 Απαντήσεις
4130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Οκτωβρίου 2009, 17:34:52
από Koterakis
5 Απαντήσεις
36692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιανουαρίου 2024, 21:14:52
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Αυγούστου 2018, 20:01:45
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Μαΐου 2023, 13:50:55
από Δ. Κουναλάκης