Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 13:30:48

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 10623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Μαρτίου 2011, 23:48:34
Αναγνώστηκε 10623 φορές
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα!

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι σχετικά με το παρακάτω θέμα.

Έκανα αίτηση στο Νοσοκομείο στο οποίο εργάζομαι σε θέση Επιμελητή Β΄για εκπαιδευτική άδεια στο εξωτερικό. Ενώ αυτή εγκρίθηκε από το Επιστημονικό Συμβούλιο του Νοσοκομείου, απορρίφθηκε από το Διοικητικό.

Στην όλη διαδικασία έχω την θερμή υποστήριξη του Διευθυντή του Τμήματος στο οποίο εργάζομαι.

Σε ποιες περαιτέρω ενέργειες θα μπορούσα να προβώ? Μήπως θα άξιζε να ρωτήσω και κάποιο δικηγόρο σχετικά με το θέμα?

Ευχαριστώ!

5 Μαρτίου 2011, 08:37:05
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα!

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι σχετικά με το παρακάτω θέμα.

Έκανα αίτηση στο Νοσοκομείο στο οποίο εργάζομαι σε θέση Επιμελητή Β΄για εκπαιδευτική άδεια στο εξωτερικό. Ενώ αυτή εγκρίθηκε από το Επιστημονικό Συμβούλιο του Νοσοκομείου, απορρίφθηκε από το Διοικητικό.

Στην όλη διαδικασία έχω την θερμή υποστήριξη του Διευθυντή του Τμήματος στο οποίο εργάζομαι.

Σε ποιες περαιτέρω ενέργειες θα μπορούσα να προβώ? Μήπως θα άξιζε να ρωτήσω και κάποιο δικηγόρο σχετικά με το θέμα?

Ευχαριστώ!

Με ποιο αιτιολογικό το ΔΣ του νοσοκομείου δεν ενέκρινε την αίτησή σου; Διότι πρέπει η απόρριψη να αιτιολείται.
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Μαρτίου 2011, 08:38:37 από Αγωνιστική Παρέμβαση »
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

5 Μαρτίου 2011, 11:43:06
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλημέρα!

Θα μάθω τα σχετικά την Τρίτη που θα επιστρέψω στο Νοσοκομείο. Δεν μπορούσε να μου πει η γραμματέας, έπρεπε πρώτα να δακτυλογραφήσει τα πρακτικά!

Πάντως είναι πραγματικά κρίμα, άνθρωποι που τοποθετήθηκαν από κυβερνήσεις σε θέσεις διοικητικές να αποφασίζουν για το επαγγελματικό μέλλον ανθρώπων που από την αρχή της σταδιοδρομίας τους κρίνονται!

Με 5 ειδικούς στο τμήμα, σύμφωνη γνώμη και ένθερμη υποστήριξη του Διευθυντή, αποδοχή από ένα από τα μεγαλύτερα Οφθαλμολογικά κέντρα του εξωτερικού για μετεκπαίδευση, είμαι περιέργη να δω και εγώ το αιτιολογικό.

Απλά, με ενδιαφέρει αν μπορώ να το κυνηγήσω και παραπέρα γιατί ευκαιρίες τέτοιες δεν δίνονται συχνά!


5 Μαρτίου 2011, 13:29:42
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Έχει σημασία η αιτιολόγηση.
 Πχ Αν  επικαλεστούν λόγους υποστελέχωσης του τμήματος, έχεις ευχέρεια κινήσεων.
Αξιοποιείς την  έγγραφη συναίνεση του  Συντονιστή Διευθυντή του τμήματος (που στην ουσία θα "ακυρώνει" την επίκληση του ΔΣ του νοσοκομείου   περί υποστελέχωσης του τμήματος) , την θετική εισήγηση του Επιστημονικού Συμβουλίου και πας  μαζί με όλα τα  υπόλοιπα έγγραφα στην αντίστοιχη ΥΠε.
Υποβάλλεις αίτημα στη διοίκηση της αντίστοιχης  ΥΠε.
Καλό είναι να υποβαλλεις   παράλληλα και αίτημα ακρόασης από τον ίδιο το διοικητή της ΥΠε.
Αξιοποίησε αν μπορείς και παρέμβαση της αντίστοιχης Ένωσης.

Αλλά καλύτερα να τα πούμε , όταν θα έχεις στα χερια σου το αιτιολογικό.
Μάθε επίσης και τι θέση κράτησε ο Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας, γιατί σίγουρα ρωτήθηκε.
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

5 Μαρτίου 2011, 13:44:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

nart



6 Μαρτίου 2011, 20:08:52
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Μάθε επίσης πια ήταν η στάση/ψήφος του εκπροσώπου των γιατρών στο Διοικητικό Συμβούλιο.

8 Μαρτίου 2011, 18:40:01
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα και πάλι.

Σχετικά με το θέμα της άρνησης χορήγησης εκπαιδευτικής άδειας από το ΔΣ του Νοσοκομείου στο οποίο εργάζομαι.

Η απόφαση θα μου δωθεί γραπτά τις επόμενες ημέρες. Το βασικό επιχείρημα από αυτά που έμαθα από τη γραμματέα είναι η αδυναμία κάλυψης των εφημεριών από τους 3 ειδικούς που θα μείνουν πίσω, παρά την έγγραφη διαβεβαίωση του Διευθυντή του τμήματος μου για την εύρυθμη λειτουργία αυτού.

Σε σημερινή συνάντηση που είχα με το  Διοικητή για το θέμα είπε ότι θα τι συζητήσει και με τον ΔΥΠΕαρχη σε συνάντηση που θα έχει μαζί του τις ερχόμενες ημέρες. Να συζητήσει τι, δηλαδή? Την αρνητική απόφαση που ο ίδιος πήρε στο ΔΣ?

Επίσης, από το συγκεκριμένο ΔΣ απουσίαζε ο εκπρόσωπος των γιατρών (αν και είχε σταση θετική στο όλο θέμα).

Μήπως είναι σκόπιμο να ζητήσω νομική συμβουλή?

Τι άλλο θα μπορούσα ίσως να κάνω?

Ευχαριστώ 

8 Μαρτίου 2011, 19:31:20
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα και πάλι.

Σχετικά με το θέμα της άρνησης χορήγησης εκπαιδευτικής άδειας από το ΔΣ του Νοσοκομείου στο οποίο εργάζομαι.

Η απόφαση θα μου δωθεί γραπτά τις επόμενες ημέρες. Το βασικό επιχείρημα από αυτά που έμαθα από τη γραμματέα είναι η αδυναμία κάλυψης των εφημεριών από τους 3 ειδικούς που θα μείνουν πίσω, παρά την έγγραφη διαβεβαίωση του Διευθυντή του τμήματος μου για την εύρυθμη λειτουργία αυτού.

Σε σημερινή συνάντηση που είχα με το  Διοικητή για το θέμα είπε ότι θα τι συζητήσει και με τον ΔΥΠΕαρχη σε συνάντηση που θα έχει μαζί του τις ερχόμενες ημέρες. Να συζητήσει τι, δηλαδή? Την αρνητική απόφαση που ο ίδιος πήρε στο ΔΣ?

Επίσης, από το συγκεκριμένο ΔΣ απουσίαζε ο εκπρόσωπος των γιατρών (αν και είχε σταση θετική στο όλο θέμα).

Μήπως είναι σκόπιμο να ζητήσω νομική συμβουλή?



Τι άλλο θα μπορούσα ίσως να κάνω?

Ευχαριστώ  


Προσωπική άποψη.
Παίρνεις αντίγραφο πρακτικών  συνεδρίασης του ΔΣ του νοσοκομείου με το  θέμα σου .
Παίρνεις την θετική εισήγηση του Επιστημονικού Συμβουλίου
Παίρνεις την έγγραφη θετική  θέση του Συντονιστή Διευθυντή του τμήματος και υποβάλλεις το αίτημα στην ΔΥΠε .

Παράλληλα ζητάς προσωπική ακρόαση από τον ίδιο το ΔΥΠεάρχη.Αυτό μην το παραμελήσεις.

Στην αναφορά σου  αλλά και στη συζήτηση  μαζί με το ΔΥΠεάρχη:
*Αξιοποίησε  το γεγονός ότι  το Επιστημονικό Συμβούλιο, το οποίο παρεμπιπτόντως είναι ο καθ’ ύλην  εισηγητής προς το ΔΣ του σχεδίου εφημέρευσης του Νοσοκομείου, εισηγείται θετικά για την άδεια. Αυτό ακυρώνει την άποψη του Διοικητή περί αδυναμίας εφημέρευσης.
*Μάθε επίσης ποια θέση κράτησε ο Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας . Αν είναι θετική για το αίτημά  σου ζήτησέ του μια έγγραφη αναφορά. Για να την αξιοποιήσεις και αυτή στη ΔΥΠε.
*Μάθε αν ,στο πρόσφατο σχετικά παρελθόν ή στο παρόν,  το  Νοσοκομείο έχει εγκρίνει άλλη ανάλογη άδεια  . Αν υπάρχει θετικό προηγούμενο, αξιοποίησέ  και αυτό στη  ΔΥΠε.
*Αξιοποίησε  αν μπορείς και έγγραφη  θετική αναφορά  της αντίστοιχης Ένωσης.
*Τόνισέ του τη σημασία της μετεκπαίδευσης στο συγκεκριμένο κέντρο , όχι μόνο για σένα προσωπικά αλλά και  για τα οφέλη που θα προκύψουν τοσο για το τμήμα σου όσο και για το νοσοκομείο στο οποίο υπηρετείς.


Παρατηρήσεις.
1.Ο εκπρόσωπος των γιατρών στο ΔΣ έχει και αντικαταστάτη.-αναπληρωματικό μέλος.Γιατί δεν παραβρέθηκε ο αναπληρωματικός εκπρόσωπος;
Τόσο δύσκολο ήταν να παρευρεθεί ο αναπληρωματικός και να στηρίξει το αίτημά σου  ;
Δεν μου κάθεται καλά αυτό το γεγονός και επειδή έχουν δει  πάρα πολλά τα μάτια μου (σικέ καταστάσεις )  , καλό είναι να μάθεις γιατί δεν πήγε ο τακτικός και ο  αναπληρωματικός εκπρόσωπος των γιατρών.
2.Ο εκπρόσωπος των υπόλοιπων εργαζομένων   τι στάση κράτησε;
3.Αυτά που σου είπε ο Διοικητής του Νοσοκομείου ήταν απλά υπεκφυγές , για να του αδειάσεις τη γωνιά. Αν ήθελε πραγματικά να το συζητήσει με το Διοικητή της ΔΥΠε, απλά θα ανέβαλε τη συζήτηση του αιτήματός σου στη συγκεκριμένη συνεδρίαση του ΔΣ, θα το συζητούσε με τον ΔΥΠεάρχη και μετά θα έφερνε το θέμα προς συζήτηση στο ΔΣ του Νοσοκομείου.

Για τη νομική συμβουλή είναι προσωπικό ζήτημα.
Χωρίς να έχω αρνητική θέση, δεν ξέρω τι άλλο θα συμβούλευε ένας δικηγόρος.
Πέρα από το να σου συντάξει μια αναφορά.

«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

9 Μαρτίου 2011, 21:34:54
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

nart


Σας ευχαριστώ πολύ!

Πληροφοριακά στο ΔΣ και ο εκπρόσωπος των εργαζομένων αλλά και ο αναπληρωτής εκπρόσωπος των γιατρών, υποστήριξαν το αίτημά μου. Ο αιρετός τακτικός εκπρόσωπος των γιατρών μου είπε να θέσω το θέμα ξανά στο επόμενο ΔΣ αλλά αν η αντιμετώπιση είναι ανάλογη? Δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό, οπότε μετά από συζήτηση που είχα με το Διευθυντή του τμήματος μου, που θεωρεί το όλο θέμα προσωπική ήττα (πριν ένα μήνα εγκρίθηκαν ανάλογες άδειες 3 ακόμη συναδελφων από τμήματα ανάλογης δυναμικότητας με το δικό μας) θα κάνουμε ένσταση και επί της απόφασης και θα προχωρήσει και το θέμα στη ΔΥΠΕ. 

Πιστεύω να πράττουμε σωστά και να υπάρχει τελικά κάποιο αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ και πάλι για όλα! 

13 Μαρτίου 2011, 10:29:29
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλημέρα.

Σε συνέχεια του θέματος μου...

Συγκέντρωσα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά με μόνη εξαίρεση την απόφαση του ΔΣ.

Την έχει ο Διοικητής εδώ και 4 ημέρες και είναι το μόνο έγγραφο το οποίο δεν υπογράφει (ενώ έχει υπογράψει όλα τα υπόλοιπα έγγραφα που τον αφορούν καθώς και όλες τις λοιπές αποφάσεις της συγκεκριμένης συνεδρίασης).

Χωρίς την απόφαση αυτή δεν μπορώ να κινηθώ παρακάτω.

Τι μπορεί να περιμένει και το καθυστερεί?

Ευχαριστώ.

13 Μαρτίου 2011, 10:48:13
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα.

Σε συνέχεια του θέματος μου...

Συγκέντρωσα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά με μόνη εξαίρεση την απόφαση του ΔΣ.

Την έχει ο Διοικητής εδώ και 4 ημέρες και είναι το μόνο έγγραφο το οποίο δεν υπογράφει (ενώ έχει υπογράψει όλα τα υπόλοιπα έγγραφα που τον αφορούν καθώς και όλες τις λοιπές αποφάσεις της συγκεκριμένης συνεδρίασης).

Χωρίς την απόφαση αυτή δεν μπορώ να κινηθώ παρακάτω.

Τι μπορεί να περιμένει και το καθυστερεί?

Ευχαριστώ.

Είναι υποχρεωμένος να την υπογράψει.
Πιθανά το πρόβλημα που έχει είναι η  αιτιολόγηση της απόρριψης του αιτήματος , καθώς η απόφαση έχει ληφθεί με σχετική πλειοψηφία και όχι ομόφωνα και υπάρχει και το δεδομένο ότι στο παρελθόν έχουν εγκριθεί ανάλογα αιτήματα . Ηθικά είναι εκτεθειμένος.
Υπάρχει βεβαίως και η μικρή πιθανότητα να «πιέζεται»  από κάπου για αναθεώρηση της απόφασης.
Εάν καθυστερήσει τις επόμενες δυο -τρεις  μέρες ζήτα από το γραφείο προσωπικού αντίγραφο του πρακτικού της απόφασης του ΔΣ για το θέμα σου.
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

13 Μαρτίου 2011, 10:52:54
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

nart


Σε ευχαριστώ για την ταχεία απάντηση!

Ήδη έχω ζητήσει αντίγραφο του πρακτικού της απόφασης με επίσημο έγγραφο αλλά δεν μου το χορηγεί η γραμματέας αν δεν υπογραφεί από το Διοικητή.

Σε αναμονή των εξελίξεων...

Ευχαριστώ και πάλι.

20 Μαρτίου 2011, 22:09:32
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα!

Σε σχέση με το θέμα που με απασχολεί και πάλι...εδώ και 20 ημέρες, ο Διοικητής έχει την αρνητική απόφαση στα χέρια του και δεν την υπογράφει ώστε να κανονίσω και εγώ την στάση μου παραπέρα.

Είπε πως χρειάζεται χρόνο να το σκεφτεί. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τη συγκεκριμένη απόφαση (κάτι που δεν μου φαίνεται λογικό διαδικαστικά) ή να παει το θέμα σε επόμενο διοικητικό?

Δεν ξέρω τι να κάνω άλλο, έχω πελαγώσει στην κυριολεξία...

20 Μαρτίου 2011, 22:56:50
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
20 μέρες για να σκεφτεί τι; Τη διατύπωση;
Εφόσον υπάρχει απόφαση είναι υποχρεωμένος να την υπογράψει.Διαφορετικά παρανομεί.  
Η μόνη περίπτωση μη υπογραφής είναι- κατόπιν συμφωνίας με τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ -να θεωρήσουν  το θέμα ως μη συζητηθέν (γιατί άλλαξαν άποψη -είτε γιατί το ξανασκέφτηκαν είτε γιατί πιέζονται από κάπου-), να μην μπει η  προηγηθείσα συζήτηση  στα  επίσημα πρακτικά και να φέρει το θέμα σε επόμενη συνεδρίαση με θετική  θέση ως προς το αίτημά σου.
Γιατί καταλαβαίνεις ότι θα είναι διπλά εκτεθειμένος αν στη μια συνεδρίαση υπογράψει απόφαση αρνητική ως προς το αίτημά σου και στην επόμενη  μέσα σε λίγες μέρες ξαναφέρει το θέμα με θετική αυτή τη φορά εισήγηση.
Οπότε οι πάντες θα διερωτώνται πώς μέσα σε λίγες μέρες λύθηκαν τα προβλήματα στελέχωσης που είχε επικαλεστεί.
Βρες τον εκπρόσωπο των γιατρών και  τον εκπρόσωπο των υπολοίπων εργαζομένων και ενημέρωσέ τους γι αυτή την εξέλιξη, ζητώντας να παρέμβουν και να μάθουν τις προθέσεις του.Μέλη της Διοίκησης είναι  και αυτοί και ο διοικητής  είναι υποχρεωμένος να ανοίξει τα χαρτιά του σε αυτούς.
Προφανώς με κάποιους που θα τους χρειαστεί  ως συμμάχους, σε κάποιες μελλοντικές ψηφοφορίες ή προτάσεις του μέσα στο ΔΣ,  δεν πρόκειται να ανοίξει πόλεμο.
Βάλτους λοιπόν να μιλήσουν μαζι του, να τον πιιέσουν και να μάθουν τις προθέσεις του.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μαρτίου 2011, 23:11:45 από Αγωνιστική Παρέμβαση »
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

23 Μαρτίου 2011, 20:34:53
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

nart


Eυχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Στο ΔΣ που γίνεται αύριο, θα συζητήσουν το θέμα ξανά-δεν υπάρχει όμως στη λίστα των θεματων που επίσημα θα συζητηθούν στο συγκεκριμένο ΔΣ. Μήπως πρόκειται να αλλάξει η προηγούμενη απόφαση?

Θα ενημερώσω για ότι νεότερο, περισσότερο για να υπάρχει γνώση του τι μπορεί να συμβεί στα εργασιακά...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαρτίου 2009, 18:21:59
από Αγωνιστική Παρέμβαση
7 Απαντήσεις
9388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Μαΐου 2011, 23:52:57
από D-Michalis
2 Απαντήσεις
4510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Νοεμβρίου 2012, 11:40:58
από anasm
0 Απαντήσεις
43083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιανουαρίου 2020, 06:34:49
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιανουαρίου 2022, 12:46:03
από schumifer