Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 08:42:00

Αποστολέας Θέμα: Μια Θεσσαλική μαντινάδα.  (Αναγνώστηκε 1584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Μαρτίου 2011, 00:09:07
Αναγνώστηκε 1584 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μόλις γύρισα από ένα απομονωμένο και πολύ φτωχό ορεινό χωριό στην Θεσσαλία όπου έκανα το αγροτικό μου πριν χρόνια.
Έχω καλές αναμνήσεις από αυτό το χωριό και το ξαναεπισκέφτηκα το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.
Ελάχιστοι πια οι «νέοι» του χωριού δηλαδή αυτοί που είναι κάτω από 50 ετών, και όλοι τους άντρες και μάλιστα ανύπαντροι που από κοινωνικούς κυρίως λόγους ξέμειναν στο χωριό. Μόνη σχεδόν παρηγοριά τους το αλκοόλ.

Ένας από αυτούς, που του αρέσει να σκαρώνει στιχάκια, μου απήγγειλε μεθυσμένος στο καφενεδάκι του χωριού, ένα που με άφησε σύξυλο:

Θα πεθάνω νωρίς,
Θα με φάτε και οι τρεις,
Κοινωνία, Αγαμία και Ελπίς.


Τέτοια εύστοχη, αντικειμενική, ολοκληρωμένη, και λακωνική αυτοενδοσκόπηση, δεν συναντά κανείς κάθε μέρα.
(Αυτό που τσούζει πιο πολύ είναι αυτή η τελευταία λέξη, η Ελπίς...)
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαρτίου 2011, 13:13:29 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: