Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 14:06:14

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις στο Δ.Σ. της Ένωσης  (Αναγνώστηκε 32933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Μαρτίου 2008, 23:10:33
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ακολουθεί το κείμενο που είναι αναρτημένο στην πρώτη σελίδα της Ελληνικής Ένωσης Γενικής Ιατρικής


ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΟΥ Δ.Σ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ


Αθήνα 25/2/2008
Αγαπητοί συνάδελφοι ,

Λίγες μέρες μετά την συνέλευση μας είναι επείγουσα ανάγκη να επικοινωνήσουμε μαζί σας για τη γνωστοποίηση κάποιων γεγονότων αλλά και την αποκατάσταση της αλήθειας ώστε να λήξουν οι όποιες παρεξηγήσεις αλλά
και το βασικό να αρχίσει να κυλάει η δουλειά που μας περιμένει όλους και πριν από όλους εμάς που μας τιμήσατε με την ψήφο σας.Μετά την εκλογή μας λοιπόν ήρθαμε άμεσα αντιμέτωποι με 3 βασικά ζητήματα.

1) Τον τρόπο λειτουργίας του forum για το οποίο υπάρχει απόφαση της συνέλευσης με συντριπτική πλειοψηφία υπέρ της διασφάλισης της επωνυμίας.

2) Την άμεση έκδοση του τρέχοντος τεύχους της εφημερίδας της Ένωσης η οποία αν δεν γινόταν εντός λίγων 24ωρων θα χρεωνόμασταν με υπέρογκο χρηματικό ποσό -περί τα 15.000 euro αναφέρει η εκδότρια σε σχετικό μήνυμα της που θα σας επισυνάψουμε- λόγω απώλειας της περιοδικότητας (επείγον θέμα για το οποίο δεν είχαμε ενημερωθεί) και για το οποίο και δεν είχε δοθεί έτοιμη ύλη προς δημοσίευση ενώ ο χρόνος μας πίεζε ούτε φυσικά είχαμε έγκαιρη ενημέρωση από κανέναν και,

3) Την πρόταση της Ένωσης για τη νέα εξεταστική επιτροπή της ειδικότητας.

4) Επίσης έχουμε να οργανώσουμε και τις κινήσεις της Ένωσης στα πλαίσια του διαλόγου για το επικείμενο νομοσχέδιο λαμβάνοντας υπόψη και την υπάρχουσα απόφαση του προηγούμενου Δ.Σ.

Σχετικά με τα παραπάνω το Δ.Σ αποφάσισε:

1) Να εφαρμόσουμε την απόφαση της συνέλευσης που ουσιαστικά αφορούσε στο να εγγυηθούμε την επωνυμία και να λειτουργήσουμε το forum. H απόφαση να αντικατασταθεί ο προηγούμενος διαχειριστής κ. Κουναλάκης απλά έχει να
κάνει με τη μη συμμετοχή του πλέον στο Δ.Σ. και με κανέναν άλλον λόγο ή διαφωνία, ενώ ούτε βέβαια αμφισβητήσαμε τις γνώσεις του ή την μέχρι τώρα δουλειά του. Είθισται όμως το forum και το site να λειτουργούν υπό την ευθύνη του Δ.Σ. Για αυτό άλλωστε και συμφωνήθηκε μαζί του να κλειδωθεί άμεσα η προηγούμενη θεματολογία –συζήτηση, ώστε να διασφαλιστεί έτσι η ανωνυμία των συγγραφέων των παλαιότερων θεμάτων και ποτέ μα ποτέ δεν μπήκαμε στη λογική ξεκαθαρίσματος μηνυμάτων, ανωνύμων συγγραφέων ούτε ανεύρεσης στοιχείων τους.

2) Αποφασίσαμε να εκδοθεί το τρέχον τεύχος της εφημερίδας με υλικό π.χ το υπό συζήτηση νομοσχέδιο, αφού η προηγούμενη συντακτική επιτροπή δεν φρόντισε για κάτι τέτοιο. Στόχος μας είναι να αρχίσουμε άμεσα και πιο οργανωμένα την δουλειά για το επόμενο τεύχος που φιλοδοξούμε να είναι πιο ζωντανό και πλούσιο και για το οποίο ζητάμε τη δική σας στήριξη και συμμετοχή και για το οποίο ήδη αναζητούμε μια συμφέρουσα οικονομική συμφωνία που θα φέρει εισόδημα στο ταμείο της Ένωσης. Ταυτόχρονα κάνουμε αγώνα δρόμου για την συνέχιση όλων των δραστηριοτήτων της Ένωσης.

3) Όπως και σε προηγούμενες περιπτώσεις έχει γίνει, κριτήριο για τη πρόταση μας σχετικά με την εξεταστική επιτροπή είναι να αποτελείται από τα άτομα εκείνα που και τυπικά αλλά και ουσιαστικά ανήκουν, εργάζονται και γνωρίζουν καλύτερα από άλλους την ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής. Κρίναμε πιο σωστό να συμβαδίζει η πρόταση μας με αυτή της ΕΛΕΓΕΙΑ, ενδεχομένως αδικώντας κάποιους άλλους. Πρωτίστως όμως έπρεπε να λυθεί και το θέμα της παραίτησης για «προσωπικούς λόγους» του νεοεκλεγέντος Προέδρου κ. Μ. Καλοειδά, μόλις 5 ημέρες μετά την εκλογή του, στις 21/02/2008 και την μη αποδοχή της ανάληψης των καθηκόντων του από τον επόμενο υποψήφιο κ. Γ. Μπέλο.
Δυστυχώς και ο κ. Μπέλος αρνήθηκε την ανάληψη των καθηκόντων του για «αξιακούς» λόγους στις 24/02/2008, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να έχει πεταχτεί από όλους, ένα ωραίο μπαλάκι σε 6 νέους συναδέλφους που πρέπει
να αποφασίσουν:

1ον: Να εφαρμόσουν το καταστατικό (το οποίο και πάλι θα ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως, ελπίζουμε χωρίς να χρεωθούμε πάλι εμείς τις όποιες δυσκολίες και ασάφειες) ή

2ον: Να παραιτηθούν πριν καν δουλέψουν και να οδηγηθούμε πάλι σε συνελεύσεις, αγνοώντας τη μαζικότητα, τη συμμετοχή και την απόφαση της πρόσφατης συνέλευσης στην οποία με συντριπτική πλειοψηφία οι συνάδελφοι
επέλεξαν το νέο Δ.Σ.. Επειδή δεν εθελοτυφλούμε αλλά αντίθετα παίρνουμε πολύ σοβαρά τα σχόλια, τις πράξεις και τις προθέσεις όλων, και χωρίς να πιστεύουμε βέβαια ότι κρίνεται το μέλλον της ειδικότητας από εμάς εκτιμάμε ότι το κύρος, η εικόνα και η ενότητα της Ένωσης σίγουρα επηρεάζονται. Για όλα αυτά απευθυνόμαστε σε όλους τους καλοπροαίρετους συναδέλφους γνωστοποιώντας :

1) Την άμεση επαναλειτουργία της εφημερίδας.

2) Την επαναλειτουργία των ηλεκτρονικών μέσων επικοινωνίας το συντομότερο δυνατόν, με υπεύθυνη την Α΄Αντιπρόεδρο κ. Ειρήνη Χατζοπούλου.

3) Προκήρυξη συμπληρωματικών εκλογών για τη θέση του Προέδρου της Ένωσης. Λόγω του επείγοντος του θέματος ορίζουμε τη διεξαγωγή των εκλογών την 4η Μαΐου στην Κυλλήνη Πελοποννήσου και ώρα 10.30 και προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων ένα μήνα από σήμερα δηλαδή μέχρι και τις 25/3/2008 στα γραφεία της Ελληνικής Ένωσης Γενικής Ιατρικής, Ριζάρη 13, 11634, Αθήνα.

Το Δ.Σ.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Μαρτίου 2008, 23:51:09
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


    Zητείται πρόεδρος...

2 Μαρτίου 2008, 00:37:08
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Θεωρώ ηθική υποχρέωση μου να παραθέσω τις παρακάτω γραμμές σαν απάντηση σε αυτά που γράφονται στο κείμενο που αναρτήθηκε. Θεωρώ ηθική μου υποχρέωση να το κάνω τόσο σαν μέλος του απερχόμενου ΔΣ της Ένωσης όσο ως και υπεύθυνος σύνταξης της εφημερίδας "Τα Νέα της Ένωσης" ("απαλλαγή" μου δεν έχω λάβει ακόμη) και πρώην τεχνικός υπεύθυνος για το site και το forum της Ένωσης.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1) Τον τρόπο λειτουργίας του forum για το οποίο υπάρχει απόφαση της συνέλευσης με συντριπτική πλειοψηφία υπέρ της διασφάλισης της επωνυμίας.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1) Να εφαρμόσουμε την απόφαση της συνέλευσης που ουσιαστικά αφορούσε στο να εγγυηθούμε την επωνυμία και να λειτουργήσουμε το forum. H απόφαση να αντικατασταθεί ο προηγούμενος διαχειριστής κ. Κουναλάκης απλά έχει να
κάνει με τη μη συμμετοχή του πλέον στο Δ.Σ. και με κανέναν άλλον λόγο ή διαφωνία, ενώ ούτε βέβαια αμφισβητήσαμε τις γνώσεις του ή την μέχρι τώρα δουλειά του. Είθισται όμως το forum και το site να λειτουργούν υπό την ευθύνη του Δ.Σ. Για αυτό άλλωστε και συμφωνήθηκε μαζί του να κλειδωθεί άμεσα η προηγούμενη θεματολογία –συζήτηση, ώστε να διασφαλιστεί έτσι η ανωνυμία των συγγραφέων των παλαιότερων θεμάτων και ποτέ μα ποτέ δεν μπήκαμε στη λογική ξεκαθαρίσματος μηνυμάτων, ανωνύμων συγγραφέων ούτε ανεύρεσης στοιχείων τους.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2) Την επαναλειτουργία των ηλεκτρονικών μέσων επικοινωνίας το συντομότερο δυνατόν, με υπεύθυνη την Α΄Αντιπρόεδρο κ. Ειρήνη Χατζοπούλου.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με απόφαση του ΔΣ της ΕΝΩΣΗΣ που συνήλθε την Κυριακή 17/2/2008, διακόπτεται προσωρινά η λειτουργία της ιστοσελίδας της ΕΝΩΣΗΣ, μέχρι τον καθορισμό της διαχείρισης και του τρόπου λειτουργίας της.

Επιπλέον, αποφάσισε να απαλλάξει τον κο Κουναλάκη, των καθηκόντων του υπευθύνου της ιστοσελίδας, και ορίζει ως υπεύθυνη διαχείρισης της ιστοσελίδας της ΕΝΩΣΗΣ την Α΄Αντιπ/δρο ΕΙΡΗΝΗ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΥ

Για το ΔΣ της ΕΝΩΣΗΣ
Ο Πρόεδρος ΚΑΛΟΕΙΔΑΣ ΜΙΧΑΗΛ
Ο Γεν. Γραμματέας ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ

Το καταστατικό της Ένωσης στο άρθρο 11 αναφέρει "Η Γενική Συνέλευση, τακτική ή έκτακτη δεν δύναται να συζητήσει ή να αποφασίσει για θέματα που δεν αναγράφονται στην ημερήσια διάταξη αυτής". Εδώ μνημονεύεται μια "ψηφοφορία" που έγινε χωρίς να έχει τεθεί ως θέμα στην ημερήσια διάταξη, μετά την διάλυση του προεδρείου και την έναρξη της ψηφοφορίας. Αλλά το ΔΣ της Ένωσης, έχει κάθε δικαιοδοσία να πάρει την απόφαση να ορίσει μόνο συμμετοχή των επωνύμων στο forum της Ένωσης, προς τι η εμμονή με την άκαιρη και μη-σύννομη προσπάθεια του επίτιμου προέδρου κ. Μερκούρη να "ψηφιστούν" αποφάσεις μετά την έναρξη της ψηφοφορίας και όταν ήδη είχαν αποχωρήσει τα μέλη που συμμετείχαν;
Και γιατί αποφασίζουν να "αναστείλουν την λειτουργία της ιστοσελίδας της Ένωσης" όπως χαρακτηριστικά γράφει η απόφαση ΔΣ με ημερομηνία 17-2-08 που μου έχουν στείλει; Μπορούν να με κατηγορήσουν για ένα πράγμα σίγουρα, και αυτό είναι ότι δεν έκλεισα τελείως την ιστοσελίδα της Ένωσης, εφαρμόζοντας πιστά την οδηγία τους ή μήπως δεν είναι επαρκής η ικανότητα χρήσης της Ελληνικής γλώσσας για ένα ΔΣ που σκοπό έχει να γράφει σε υπουργεία και φορείς;
Και εφόσον, η μη συμμετοχή μου στο ΔΣ δεν επαρκεί για να είμαι ούτε τεχνικός υπεύθυνος για το site χωρίς καμιά οικονομική επιβάρυνση, γιατί το ΔΣ προχωρά στο να προσλάβει τεχνικό υπεύθυνο (και με τι κόστος; ) που η επιτυχία του είναι να μην λειτουργεί ούτε το site αυτή τη στιγμή; Οι κωδικοί διαχείρισης παραδόθηκαν από μένα στην υπεύθυνη της ιστοσελίδας κ. Χατζοπούλου στις 25/02/08 το πρωϊ με δική μου αγωνία. Έχει ήδη γίνει ανανέωση με δικές μου ενέργειες και επιβάρυνση μετά από αίτημα του κ. Μιχάλη του web hosting της ιστοσελίδας της Ένωσης για 2GB χώρο και 10GB μηνιαίο transfer στην τιμή των 14.5 ευρώ για ένα χρόνο (εάν βρείτε τέτοια τιμή πουθενά θα χαρώ πολύ να την μάθω). Ο δε "τεχνικός" του ΔΣ που με πήρε τηλέφωνο και που "θα έκανε τον περαιτέρω έλεγχο" κατά την κ. Χατζοπούλου, μου έκανε ερωτήσεις ανάλογες με αυτή που ένας με δίπλωμα οδήγησης όταν αγόραζε ένα αμάξι θα ρώταγε "Εάν στρίψω το τιμόνι δεξιά, θα στρίψει δεξιά το αμάξι;". Προφανώς, τα αποτελέσματα φαίνονται ήδη με την ιστοσελίδα της Ένωσης να μην λειτουργεί, και η πρώτη αγωνία του Β' αντιπρόεδρου κ. Ζεϊμπέκη σε τηλεφωνική επικοινωνία του μαζί μου σήμερα ήταν "εάν οφείλεται σε μένα και δεν ανανέωσα το hosting". Η κοινή λογική βέβαια λέει ότι εάν είχαν κόψει το hosting, πως θα βλέπαμε αυτό το κείμενο της ντροπής του ΔΣ; Είναι σεβαστό να μην επιθυμούν την συμμετοχή μου και δεν με ενοχλεί καθόλου. Με ενοχλεί ότι δεν έχουν το θάρρος και τη λεβεντιά να το πουν κατάματα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2) Την άμεση έκδοση του τρέχοντος τεύχους της εφημερίδας της Ένωσης η οποία αν δεν γινόταν εντός λίγων 24ωρων θα χρεωνόμασταν με υπέρογκο χρηματικό ποσό -περί τα 15.000 euro αναφέρει η εκδότρια σε σχετικό μήνυμα της που θα σας επισυνάψουμε- λόγω απώλειας της περιοδικότητας (επείγον θέμα για το οποίο δεν είχαμε ενημερωθεί) και για το οποίο και δεν είχε δοθεί έτοιμη ύλη προς δημοσίευση ενώ ο χρόνος μας πίεζε ούτε φυσικά είχαμε έγκαιρη ενημέρωση από κανέναν και,
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2) Αποφασίσαμε να εκδοθεί το τρέχον τεύχος της εφημερίδας με υλικό π.χ το υπό συζήτηση νομοσχέδιο, αφού η προηγούμενη συντακτική επιτροπή δεν φρόντισε για κάτι τέτοιο. Στόχος μας είναι να αρχίσουμε άμεσα και πιο οργανωμένα την δουλειά για το επόμενο τεύχος που φιλοδοξούμε να είναι πιο ζωντανό και πλούσιο και για το οποίο ζητάμε τη δική σας στήριξη και συμμετοχή και για το οποίο ήδη αναζητούμε μια συμφέρουσα οικονομική συμφωνία που θα φέρει εισόδημα στο ταμείο της Ένωσης. Ταυτόχρονα κάνουμε αγώνα δρόμου για την συνέχιση όλων των δραστηριοτήτων της Ένωσης.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1) Την άμεση επαναλειτουργία της εφημερίδας.
Εδώ υπάρχει ένα θέμα που οφείλω να το θέσω λεπτομερώς καθώς είναι πιστεύω και θέμα πλέον της ελεγκτικής επιτροπής.
Η εφημερίδα Τα νέα της Ένωσης εκδιδόταν χωρίς να έχει κανένα έσοδο η Ένωση και η αιτία ήταν ότι δεν είχαμε ΑΦΜ. Όταν αποκτήσαμε ΑΦΜ, και σε προσπάθεια για να υπάρχουν έσοδα για να κινηθεί η Ένωση στις υποχρεώσεις προς τα μέλη της, ζητήσαμε από την εκδότρια να δίνει ένα ποσό για κάθε τεύχος. Η εκδότρια τότε έλεγε ότι μπαίνει μέσα σε κάθε τεύχος αλλά ποτέ δεν μας παρουσίασε ισολογισμό παρόλο που το ζητήσαμε ουκ ολίγες φορές. Επιπλέον, σε προσπάθεια μου να συγχωνεύσω δύο τεύχη σε ένα, ξεσπάθωσε, πράγμα αδιανόητο για έκδοση που "μπαίνει μέσα". Μήπως την συνέφερε γιατί είχε τρελά κέρδη κάθε μήνα;
Από το καλοκαίρι λοιπόν το απερχόμενο ΔΣ, στο οποίο συμμετείχε και ο κ. Ζεϊμπέκης από το νυν ΔΣ, σύλλεξε προσφορές για την αυτόνομη έκδοση της εφημερίδας από την Ένωση και η εν λόγω εκδότρια ήταν 30% ακριβότερη στο κόστος, παραδέχτηκε δε ότι έχει έσοδα από διαφημίσεις μεγαλύτερα από το κόστος έκδοσης. Μετά από αυτές τις εξελίξεις στάλθηκαν επιστολές σε φαρμακευτικές εταιρίες ζητώντας την οικονομική συνδρομή τους για διαφημιστικές καταχωρίσεις. Λόγω της παραίτησης του κ. Μιχάλη και σε αναμονή των εκλογών, αποφασίστηκε η μη έκδοση του τεύχους Ιανουαρίου, προκειμένου να δοθεί στο νέο ΔΣ να έχει λόγο σε μια οικονομική συμφωνία. Η μέχρι τώρα εκδότρια ειδοποιήθηκε ότι σταματάει η συνεργασία της Ένωσης μαζί της και τα παραπάνω τέθηκαν από εμένα εγγράφως στο παρόν ΔΣ της Ένωσης.

Τα δικά μου ερωτήματα είναι τώρα:
α) Γιατί η εκδότρια ενώ είχε την ύλη του τεύχους Δεκεμβρίου από τις 27/12/07 κατέληξε να το κυκλοφορεί το Φεβρουάριο; Δεν έκανε μόνη της παραβίαση της περιοδικότητας;
β) Αφού 5 μέρες να καθυστερούσε η ύλη σε ένα τεύχος, είχα κάθε δυο μέρες e-mail και τηλεφώνημα για υπενθύμιση, γιατί είναι άφαντη όλο τον Ιανουάριο και μέχρι σήμερα; Έπαψα μήπως να είμαι υπεύθυνος από 1/1/2008 ή μήπως ήταν εις γνώση της ότι τέλειωσε η συνεργασία;
γ) Εάν εγώ στείλω ένα γράμμα και πω ότι ζητώ 20000 ευρώ από την Ένωση για ηθική βλάβη, η Ένωση θα με ξανακάνει υπεύθυνο στο site και στο forum και θα έχουμε μόνο ανώνυμους; Ποιος είναι τόσο αφελής;
δ) Ποιος επανέφερε την εκδότρια στην επιφάνεια, με ποιους όρους και τι όφελος έχει η Ένωση;
ε) και σημαντικότερο γιατί δείχνει και την ηθική διάσταση του θέματος και την συναδελφικότητα του νέου ΔΣ: Γιατί ως υπεύθυνος σύνταξης δεν έχω καμιά συμμετοχή σε αυτά, δεν έχω καμιά ενημέρωση, καμιά απάντηση; Ύλη, υπήρχε και υπάρχει για δύο τεύχη, την αναζήτησε κανείς; Επιθυμείτε την παραίτηση μου και δεν έχετε ούτε την ντροπή να τη ζητήσετε;

Σημείωση για τα σχετικά με την εφημερίδα:
Οι πληροφορίες που αναφέρονται προέρχονται από τις συζητήσεις του ΔΣ της Ένωσης στην θητεία 2006-2007. Κατά την θητεία αυτή:
α) Δεν είδα να κατατεθεί κανένας ισολογισμός για την έκδοση της εφημερίδας ακόμη και κατά το 2007 και μέχρι την 15/2/2008. Τυχόν κατάθεση του σε οποιοδήποτε μέλος του ΔΣ, δεν μου κοινοποιήθηκε ως έπρεπε, ούτε ενημερώθηκα σχετικά ή υπέπεσε στην αντίληψη μου κάτι τέτοιο. Τα παραπάνω έχουν γραφεί για μέχρι και την ημερομηνία 15/2/2008, δεν μπορώ να γνωρίζω για μετά.
β) Αν και υπήρξαν συζητήσεις σε ΔΣ και είχε αναφερθεί σε ΔΣ ότι κλήθηκε η εκδότρια στο ΔΣ, εγώ δεν συνάντησα κανένα εκ του εκδοτικού οίκου της εφημερίδας σε ΔΣ της Ενωσης, αδυνατώ όμως να γνωρίζω ιδίοις όμμασι εάν ενημερώθηκε ή όχι από τα μέλη του ΔΣ που το είχαν αναλάβει και με ποιο τρόπο και ποια η κατάληξη. Η πληροφόρηση που έχω είναι έμμεση και τόσο αξιόπιστη όσο και τα μέλη του ΔΣ από τα οποία ειπώθηκε. Το ίδιο ισχύει και για το τι κέρδη υπήρχαν και αν υπήρχαν.
γ) Η συγχώνευση των δύο τευχών ζητήθηκε τηλεφωνικά και τηλεφωνικά απαντήθηκε, δεν έχω καταγράψει την συνομιλία.
δ) Η προσωπική μου εκτίμηση για τα κέρδη στηρίζεται στην αναφερόμενη χρέωση της εκδότριας ανά τεύχος σε σχέση με το κόστος που δόθηκαν σε άλλες προσφορές που ειπώθηκαν στο ΔΣ. Ισολογισμό της δεν έχω δει, πιθανόν να της κοστίζει και διπλά η εκτύπωση του κάθε τεύχους σε σχέση με τους ανταγωνιστές της, δεν μπορώ να το γνωρίζω.
ε) Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έγινε σε προηγούμενες ή επόμενες θητείες του ΔΣ της Ένωσης, ομιλώ μόνο για την θητεία που μετείχα και μόνο για ότι έγγραφα είχαν περιέλθει εις γνώση μου.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
..... Πρωτίστως όμως έπρεπε να λυθεί και το θέμα της παραίτησης για «προσωπικούς λόγους» του νεοεκλεγέντος Προέδρου κ. Μ. Καλοειδά, μόλις 5 ημέρες μετά την εκλογή του, στις 21/02/2008 και την μη αποδοχή της ανάληψης των καθηκόντων του από τον επόμενο υποψήφιο κ. Γ. Μπέλο.
Δυστυχώς και ο κ. Μπέλος αρνήθηκε την ανάληψη των καθηκόντων του για «αξιακούς» λόγους στις 24/02/2008, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να έχει πεταχτεί από όλους, ένα ωραίο μπαλάκι σε 6 νέους συναδέλφους που πρέπει να αποφασίσουν:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2ον: Να παραιτηθούν πριν καν δουλέψουν και να οδηγηθούμε πάλι σε συνελεύσεις, αγνοώντας τη μαζικότητα, τη συμμετοχή και την απόφαση της πρόσφατης συνέλευσης στην οποία με συντριπτική πλειοψηφία οι συνάδελφοι
επέλεξαν το νέο Δ.Σ.. Επειδή δεν εθελοτυφλούμε αλλά αντίθετα παίρνουμε πολύ σοβαρά τα σχόλια, τις πράξεις και τις προθέσεις όλων, και χωρίς να πιστεύουμε βέβαια ότι κρίνεται το μέλλον της ειδικότητας από εμάς εκτιμάμε ότι το κύρος, η εικόνα και η ενότητα της Ένωσης σίγουρα επηρεάζονται. Για όλα αυτά απευθυνόμαστε σε όλους τους καλοπροαίρετους συναδέλφους γνωστοποιώντας :
Πραγματικά, είναι κατανοητοί οι λόγοι παραίτησης και των δύο πλέον.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1ον: Να εφαρμόσουν το καταστατικό (το οποίο και πάλι θα ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως, ελπίζουμε χωρίς να χρεωθούμε πάλι εμείς τις όποιες δυσκολίες και ασάφειες) ή
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
3) Προκήρυξη συμπληρωματικών εκλογών για τη θέση του Προέδρου της Ένωσης. Λόγω του επείγοντος του θέματος ορίζουμε τη διεξαγωγή των εκλογών την 4η Μαΐου στην Κυλλήνη Πελοποννήσου και ώρα 10.30 και προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων ένα μήνα από σήμερα δηλαδή μέχρι και τις 25/3/2008 στα γραφεία της Ελληνικής Ένωσης Γενικής Ιατρικής, Ριζάρη 13, 11634, Αθήνα.
Η υποχρεωτική εκπαίδευση μέχρι το γυμνάσιο υπάρχει δια του νόμου, ώστε ο κάθε έλληνας να μπορεί να διαβάσει τους ελληνικούς νόμους στην ελληνική γλώσσα. Το καταστατικό είναι νομίζω και αυτό στην ελληνική γλώσσα.

άρθρο 11 του καταστατικού:
"Στην περίπτωση αυτή (έκτακτη ΓΣ) το διοικητικό συμβούλιο οφείλει να συγκαλέσει την γενική συνέλευση μέσα σε ένα μήνα το βραδύτερο από την υποβολή της αίτησης".

άρθρο 12 του καταστατικού:
"Οι υποψήφιοι για το Διοικητικό συμβούλιο υποβάλλουν εγγράφως την αίτηση για το αξίωμα του προεδρείου που τους ενδιαφέρει ή για μέλη του ΔΣ στο απερχόμενο ΔΣ, τουλάχιστον δύο(2) μήνες πριν την καθορισμένη ημερομηνία των αρχαιρεσιών."

Αφού θα εκλεγεί νέος πρόεδρος και θα γίνουν πάλι εκλογές, ποιος έχει την αιδώ να θέσει εαυτό ξανά στην διάθεση του εκλογικού σώματος;

Δυστυχώς, πριν από κάθε Αναγέννηση, υπάρχει ένας μεσαίωνας και κάποιες φορές μπορεί να κρατήσει πολύ.

Προσοχή:
Κάθε πληροφορία, άποψη ή γεγονός που αναφέρω παραπάνω σε κάθε σημείο του μηνύματος, δύναται να είναι εσφαλμένα ή λανθασμένα, δεν φέρω καμιά ευθύνη για την γνησιότητα τους ή για την ακρίβεια τους, δεν επιθυμώ να αποδείξω τίποτα, επαφίεται σε κάθε αναγνώστη η αναζήτηση της αλήθειας και η εξακρίβωση της. Τα παραπάνω, στόχο έχουν να κεντριστεί η περιέργεια του αναγνώστη να αναζητήσει την αλήθεια, δεν στοιχειοθετούν τίποτα, δεν αποδεικνύουν τίποτα και μπορεί και να μην συνέβησαν ποτέ.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Μαρτίου 2008, 10:41:28 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Μαρτίου 2008, 00:46:18
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Και μια αφιέρωση από το βιβλίο του ΒΙΛΧΕΛΜ ΡΑΙΧ με τίτλο "Άκου ανθρωπάκο" που αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα:

".......

Δεν θέλεις να γίνεις αητός Ανθρωπάκο. Γιαυτό σε τρώνε τα όρνεα. Φοβάσαι τους αητούς κι’ έτσι ζεις κοπαδιαστά, και κοπαδιαστά εξολοθρεύεσαι. Γιατί μερικά από τα κοτόπουλά σου έχουν κλωσσήσει αυγά όρνεων. Και τα όρνεά σου έχουν γίνει οι Φύρερ σου ενάντια στους αητούς, τους αητούς που θελήσανε να σε οδηγήσουν σε μακρινότερες, πιο υποσχετικές αποστάσεις. Τα όρνεα σε δίδαξαν να τρώς ψοφίμια και νάσαι ικανοποιημένος με ελάχιστα σπειριά σιτάρι. Σ’ έμαθαν και να ορύεσαι «Ζήτω, ζήτω, Μέγα ΄Όρνεο!» Τώρα λιμοκτονείς και πεθαίνεις κι’ ακόμη φοβάσαι τους αητούς που κλωσσάνε τα κοτόπουλά σου.

Τάχτισες στην άμμο όλα τούτα Ανθρωπάκο : το σπίτι σου, τη ζωή σου, την κουλτούρα σου και τον πολιτισμό σου, την επιστήμη σου και την τεχνολογία σου, τον έρωτά σου, την αγάπη σου και την εκπαίδευση των παιδιών σου. Δεν το ξέρεις αυτό, δεν θέλεις να το ξέρεις και καρατομείς το μεγάλο άνθρωπο που σου το λέει. Απελπισμένος έρχεσαι και κάνεις τα ίδια ερωτήματα …
……………
Νομίζεις πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, ακόμη και τα πρόστυχα μέσα. Πόσο λάθος κάνεις Ανθρωπάκο! Ο σκοπός βρίσκεται στην πορεία που ακολουθείς για να τον φτάσεις. Κάθε σημερινό σου βήμα είναι η αυριανή σου ζωή.

............"
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαρτίου 2008, 01:39:00 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Μαρτίου 2008, 08:30:51
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγούστου 2010, 10:10:35 από Koterakis »

2 Μαρτίου 2008, 08:33:37
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγούστου 2010, 10:10:00 από Koterakis »

2 Μαρτίου 2008, 08:42:05
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν θέλω να πώ ότι προσφέρατε τεχνικές γνώσεις σε υπολογιστές μόνο. Απλώς κυρίως χάριν σε αυτές (φόρουμ), αναδείχτηκε το πολύπλευρο νομίζω έργο σας.
Η υπόθεση της εφημεριδας δεν ήταν έργο μου. Ο κ. Βιττωράκης και η κ. Λαζαρίδου είχαν σημαντικότερη συνεισφορά στην αναζήτηση οικονομικότερου τρόπου έκδοσης και χορηγών.

εδιτ: Ευτυχώς η ιστοσελίδα της Ένωσης επανήλθε.... αλλά συνεχίζουν τα εντατικά μαθήματα για το πως βγάζουμε σαν άνθρωποι μια ανακοίνωση στην πρώτη σελίδα της ιστοσελίδας.....
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαρτίου 2008, 10:30:26 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Μαρτίου 2008, 08:56:55
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγούστου 2010, 10:09:29 από Koterakis »

2 Μαρτίου 2008, 11:48:21
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είθισται όμως το forum και το site να λειτουργούν υπό την ευθύνη του Δ.Σ.
(από την ανακοίνωση του Δ.Σ.)
 
Αλήθεια, πότε κιόλας πρόλαβε και καθιερώθηκε ως εθιμικό δίκαιο ότι το Φόρουμ θα λειτουργεί υπό την ευθύνη του εκάστοτε Δ.Σ.; Να ένας καλός λόγος για να παραμείνει το νέο Φόρουμ ανεξάρτητο και να μην τεθεί υπό καμία "θεσμική" χειραγώγηση.  
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαρτίου 2008, 12:10:45 από Ο (δια)κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Μαρτίου 2008, 15:09:32
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

dacor

Επώνυμοι
Αγαπητοί συνάδελφοι,
παρακολουθώ το νέο site -forum σε καθημερινή βάση και τούτο γιατί πιστεύω πως για τους χαλεπούς αυτούς καιρούς είναι η μοναδική πηγή και ο μοναδικός τρόπος ενημέρωσης και ανταλλαγής πληροφοριών και απόψεων.
Ανάμεσα στα πολλά ερωτηματιικά των νέων, κυρίως, συναδέλφων πολλά είναι και εκείνα που αφορούν την Ένωση, δηλαδή πώς δημιουργήθηκε, ποιός ο ρόλος της, οι σχέσεις της με την ΕΛΕΓΕΙΑ.
Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.
Μέχρι τον Απρίλιο του 1996 (Συνέδριο ΕΛΕΓΕΙΑ στο Αθως Παλλήνη- Χαλκιδική) στο χώρο της Γενικής Ιατρικής υπήρχαν δύο φορείς η Ελληνική Εταιρία Γενικής Ιατρικής (ΕΛΕΓΕΙΑ) σαν επιστημονικός φορέας με έδρα τη Θεσσαλονίκη και ο Σύλλογος Γενικών Ιατρών ειδικευμένων-ειδικευομένων Ελλάδσς (ΣΓΙΕ) ως το συνδικαλιστικό όργανο για τα διάφορα θέματα που αντμετώπιζε η ειδικότητα, με έδρα την Αθήνα. Όσον αφορά τη σχέση και τη συνεργασία των δύο οργάνων δεν θα έλαγα οτι ήταν και η ιδανικώτερη αφου ένας απο τους κύριους λόγους τριβής ήταν η αντιμετώπιση του ΣΓΙΕ απο πλευράς ΕΛΕΓΕΙΑ ως του πτωχού συγγενή,κυρίως σε συνδικαλιστικά θέματα. Χαρακτηριστικά αναφέρω οτι στη Βόρεια Ελλάδα ο ΣΓΙΕ ήταν παντελλώς άγνωστος.
Σε κάποια απο τις μηνιαίες ημερίδες στο Νοσοκομείο της Νίκαιας, Φλεβάρη ή Μάρτη του '96 έπεσε στην αντίληψη ενός μέλους του ΔΣ μας ένα σχέδιο καταστατικού που είχε δοθεί στην ΕΛΕΓΕΙΑ απο τον ΠΙΣ- Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο- το οποίο απο αρκετό καιρό είχαν στα χέρια τους χωρίς εμείς ως μέλη του ΔΣ του ΣΓΙΕ να γνωρίζουμε κάτι.Για να γίνουν καταννοητοί οι λόγοι της απόκρυψης σας αναφέρω ότι  η Ευρωπαική Ένωση μέσω του κου Καλοκαιρινού (πρόεδρος απο τότε του ΠΙΣ) και με την ιδιότητα του προέδρου της διαρκούσης επιτροπής της ΕΕ σε θέματα υγείας εξέδοσε εγκύκλιο βάσει της οποίας οι επιστημονικέ εταιρείες των ιατρικών  ειδικοτήτων κάθε χώρας μέλους θα πρέπει να αντικατασταθούν απο τις λεγόμενες "επαγγελματικές ενώσεις" π.χ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΓΕΝΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ με δευτεροβάθμιο όργανο τον αντίστοιχο ΠΙΣ. Κάθε επαγγελματική Ένωση θα αποτελείται απο ειδικευμένα μόνο μέλη και με αντικείμενο τόσο το επιστημονικό, όσο και το συνδικαλιστικό, με πειθαρχικό συβούλιο και με απότερο σκοπό τη κατάργηση των ιατρικών συλλόγων και με δικαιώματα μεταξύ των άλλων σε θέματα εξετάσεων για τίτλο ειδικότητας αλλά και αφαίρεσης ακόμη.
Κατόπιν αυτού του γεγονότος της απόκρυψης του σχεδίου καταστατικού δύο μέλη του τότε ΔΣ (επιτρέψτε μου να μην αναφέρω ονόματα και θέσεις) που το εγνώριζαν αναγκάστηκαν να παραιτηθούν πεφτοντας όλο το βάρος για τη συνέχεια σ'εμένα στο Δημήτρη το Μιχάλη και στον Αντώνη τον Μπατίκα,  οι οποίοι μεταξύ των άλλων καταφύγαμε στο νομικό σύμβουλο του ΠΙΣ,ο οποίος μας ανέφερε πως δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και η Επαγγελματική Ένωση θεωρείται συνέχεια του ΣΓΙΕ ως συνδικαλιστικό όργανο. Να προχωρήσουμε μόνοι μας στη δημιουργία της Ένωσης και στην έγκριση απο το Πρωτοδικείο κλπ κλπ. Θεωρήσαμε άστοχη μια τέτοια ενέργεια γιατί δεν θελήσαμε ούτε επιθυμούσαμε  ποτέ τη διάσπαση που τυχόν θα προέκυπτε με ό,τι οδυνηρό για την ειδικότητα.Ήταν σαν να χωρίζαμε τους Γενικούς Ιατρούς σε βόρειους και νότιους
Έτσι λοιπόν μετα απο πολλές προσπάθειες στο συγκεκριμένο συνέδριο (αναφέρω στην αρχή) δημιουργήθηκε μία διοικούσα επιτροπή κοινή συννενέσει των δύο ΔΣ, με σκοπό να συνταχθεί το καταστατικό να εγκριθεί, και για τα λοιπά διαδικαστικά, οσπου στο επόμενο συνέδριο τη Χερσόνησοτο ΄97 εκλέχτηκε το πρώτο ΔΣ της Ένωσης με Πρόεδρο το Μποδοσάκη πλαισιωμένο μεταξύ των άλλων με το Δημήτρη το Μιχάλη μοναδικό εκπρόσωπο του ΣΓΙΕ που εκλέχτηκε.
Στη πορεία ο ΣΓΙΕ (το ένα συστατικό της Ένωσης) ως μην έχων ρόλο ύπαρξης πέρασε στα χέρια των ειδικευομένων όπου τελικά ατόνησε και διαλύθηκε.
Αυτή συνάδελφοι και φίλοι η 12χρονη ιστορία για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαρτίου 2008, 15:14:11 από dacor »

2 Μαρτίου 2008, 20:07:21
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Καλησπέρα σε όλους...λένε πως ό,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό...Καλή συνέχεια στο νέο φόρουμ και συγχαρητήρια στους δημιουργούς του!Κρίμα που μερικοί έχουν ανάγει την ιατρική σε τρόπο ζωής και επιβάλλουν την "αντισηψία" σε κάθε πτυχή της ζωής τους.Η "ανωνυμία" δεν είναι μικρόβιο και το κλείσιμο ενός φόρουμ δεν αποτελεί πλύσιμο με betadine!Ελπίζω οι λαμβάνοντες την πρωτοβουλία να "αποστειρώσουν" το προηγούμενο φόρουμ από τα "ανώνυμα μικρόβια" να μην ανήκουν στην κατηγορία εκείνη των ιατρών που θεραπεύει ,από φόβο,απλές ιώσεις με πανάκριβα αντιβιοτικά.Γιατί,κατά την ταπεινή μου άποψη,όλοι οι ανώνυμοι του προηγούμενου φόρουμ στην  κατηγορία των απλών ιώσεων ανήκουν και άντε να προκάλεσαν καμμιά 2-3 ιιωσούλες που απλά μας ταλαιπώρησαν λίγο.Προσωπικά,άλλα είναι τα μικρόβια που φοβάμαι:αυτά που οδηγούν στη σήψη ή και κάποια παράσιτα που ευδοκιμούν σε ανοσοκατεσταλμένα εδάφη και προκαλούν ευκαιριακές λοιμώξεις.Δε νομίζω πως ο υγιής χώρος της Γενικής Ιατρικής έχει να φοβηθεί κάτι και πιστεύω πως οι ανοσολογικοί του μηχανισμοί επαρκούν.Εκτός και αν κάποιοι ξέρουν κάτι παραπάνω που οι υπόλοιποι αγνοούμε...Μήπως τελικά υπάρχει κάτι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκίας???
+

2 Μαρτίου 2008, 20:13:18
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Γεια σου, φίλε Jack! Είσαι να τους σκαρώσουμε μια ευκαιριακή συλλοίμωξη;

Αν καταλαβαίνω καλά, ο κ. Καλοειδάς δεν καλοείδε την εισήγηση του Δ.Σ. για την εξεταστική επιτροπή - και παραιτήθηκε;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Μαρτίου 2008, 20:26:42
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Πολύ θα το ήθελα...αλλά ξέρεις,είμαι νευροτρόπος ιός και για να αναπτυχθώ χρειάζομαι νευρικό σύστημα και δη εγκέφαλο...Οπότε μάλλον είμαι άχρηστος σε
αυτόν το ξενιστή
Όσο για τα περί παραίτησης δεν ξέρω...έχεις στα χέρια σου κανά...DVD???
+

2 Μαρτίου 2008, 22:33:00
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Fadomas


Τα τελευταία γεγονότα στην Ένωση με γεμίζουν προβληματισμό, τόσο για την πορεία που θα υπάρξει, όσο και για το «ποιόν μας» ως κοινωνικών όντων.

Δεδομένα:
Η Γ.Σ. της 16ης/2/2008 ήταν μαζική. Η μαζικότερη, είπαν κάποιοι.
Η ψηφοφορία για το φόρουμ έγινε αφού έπαψε να ασκεί το ρόλο του το Προεδρείο.
Η ψηφοφορία έγινε σε μία Γ.Σ. στης οποίας την ημερήσια διάταξη δεν ήταν.
Η ψηφοφορία έγινε για ένα θέμα για το οποίο δεν υπήρξαν τοποθετήσεις, παρά μόνο μία και μοναδική πρόταση που δεν τέθηκε σε οιαδήποτε συζήτηση.

Προβληματισμοί:
Σε πολύ σημαντικές στιγμές για την Γ.Ι. η συμμετοχή ήταν απαράδεκτα χαμηλή. Ακόμη και σε Γ.Σ. μέσα στο συνέδριο η συμμετοχή στις εκλογές ήταν περίπου ίδια με την τωρινή.
Ερώτημα 1:  Πώς κινητοποιήθηκαν όλοι αυτοί οι συνάδελφοι και παρέστησαν σε Γ.Σ. εκτός συνεδρίου με τέτοια μαζικότητα και εν μέσω άγριου χιονιά? Πώς ανεστράφησαν τα πράγματα τώρα? Ευαισθητοποιηθήκαμε?
Ερώτημα 2: Πώς εκλέχθηκαν άτομα από σχεδόν έως παντελώς άγνωστα στο ευρύ κοινό των Γ.Γ., νεότατα και στην συντριπτική τους πλειοψηφία με ελάχιστη ή καθόλου πείρα σε τόσο σοβαρά θέματα, όπως αυτά που οφείλει να διαχειριστεί η Ένωση?
Ερώτημα 3: Πώς, αυτό το σώμα που εξέλεξε αυτά τα άτομα (με όποια κριτήρια), είναι πρόθυμο να ψηφίσει για θέμα που δεν προβλέπεται καταστατικά και παράλληλα να ψηφίσει με τέτοια πλειοψηφία μία πρόταση που δεν συζητήθηκε καν ?
Ερώτημα 4: γιατί το Δ.Σ. επιμένει να υλοποιήσει μία αντικαταστατική απόφαση Γ.Σ. τη στιγμή που έχει το δικαίωμα να λάβει δική του απόφαση και να υλοποιήσει αυτή, χωρίς να γίνει δοσίλογο με τη νομιμοποίηση μίας τέτοιας απόφασης?

Συμπέρασμα 1:
Μόνο μία απάντηση μπορώ να σκεφτώ. Και τα τέσσερα ερωτήματα βλέπω να έχουν την ίδια απάντηση. Ότι ήταν ένα σώμα που δεν εξέφραζε το σύνολο των Γ.Γ., ένα σώμα χειραγωγημένο. Από πού και ποιόν? ……..

Όμως «καθρέφτης μας είναι η κοινωνία» και αν όντως υπάρχουν Γ.Γ. που σκέφτονται αλλιώς είναι άξιοι της μοίρας τους, αφού απουσιάζουν από τις εξελίξεις. Που ήταν όλοι αυτοί που διαφωνούν με τέτοιες τακτικές? Κάποιοι ήταν εκεί. Συμφωνώ. Οι υπόλοιποι όμως που ήταν?

Και έρχεται τώρα ένα νέο Δ.Σ. που σπασμωδικά προσπαθεί να στοιχιθεί στην ευνοιοκρατία που το ανέδειξε, κλείνοντας –ως εν μιάσματι φερόμενο- το φόρουμ, ρίχνοντας αλλού τις ευθύνες για την αδυναμία του να διαχειριστεί τον εκβιάζοντα εκδότη των «νέων της Ένωσης» και τέλος, προκηρύσσοντας εκλογές για πρόεδρο με μία διαδικασία παντελώς έξω από τα προβλεπόμενα στο καταστατικό.
Δικαιολογείται δε με επικλήσεις «ασάφειας» του καταστατικού, κάτι που όντως ισχύει σε κάποια σημεία, αλλά όχι για τη διαδικασία προκήρυξης εκλογών. Εκεί τα πράγματα είναι απολύτως σαφή. Αναγγελία εκλογών 3 μήνες πριν, υποψηφιότητες 2 μήνες πριν. Αυτά και ξεκάθαρα.
Μυξοκλαίει ζητώντας την κατανόησή μας προκαταβολικά γιατί είναι «νέοι» (το ωραίοι το ξεχάσαμε).
Μιλάει για μπαλάκι που τους πετάχτηκε, από ποιους όμως?

Συμπέρασμα 2:
Αυτό το Δ.Σ. θέλαμε. Αυτό θα έχουμε. Αν δεν θέλαμε αυτό, ας είχαμε βάλει υποψηφιότητα (όσοι έχουν ικανότητες και αγνές προθέσεις και πείρα) και ας ήμασταν στην Γ.Σ. για να αναδείξουμε το Δ.Σ. που θέλαμε.
Αδιαφόρησες φίλε να συμμετέχεις. Εντάξει, δικαίωμά σου. Τώρα όμως γιατί διαμαρτύρεσαι για τις επιλογές αυτών που συμμετείχαν?

Τώρα αυτό το Δ.Σ. έχουμε και οφείλουμε -όπου μπορούμε- να του συμπαρασταθούμε.
Προσωπικά θα κάνω κριτική και προτάσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα αμφισβητήσω το ρόλο της Ένωσης.
Τις μεθόδους προάσπισης αυτού του ρόλου –ή το ξεπούλημά του- θα αμφισβητώ, όποτε κρίνω ότι δεν είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.
Και ας φροντίσουμε να μην επαναληφθούν τέτοια λάθη, αν τα κρίνουμε ως λάθη και αν πιστεύουμε ότι η Ένωση αξίζει μίας καλύτερης -πιο χειραφετημένης- τύχης.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Μαρτίου 2008, 22:39:52 από Fadomas »
Φως, περισσότερο φώς

3 Μαρτίου 2008, 09:11:29
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Quiz:
Πως λέγεται το ΔΣ της Ένωσης που στέλνεις ένα e-mail στην Α' Αντιπρόεδρο κ. Χατζοπούλου και σου απαντάει με e-mail ο επίτιμος κ. Μποδοσάκης Μερκούρης;

Και στο e-mail που έλαβα δεν φαίνεται καν ότι έχει γίνει forward, φαίνεται ότι απαντά σε μήνυμα που έστειλα στον ίδιο, μόνο που εγώ δεν τον είχα σαν παραλήπτη....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Σεπτεμβρίου 2011, 23:16:43
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
2487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Δεκεμβρίου 2014, 12:33:11
από iasis
0 Απαντήσεις
9187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαρτίου 2020, 22:34:53
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2021, 00:14:36
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2023, 18:40:05
από Argirios Argiriou