Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 04:33:22

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις στο Δ.Σ. της Ένωσης  (Αναγνώστηκε 32886 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Ιουνίου 2008, 00:12:43
Απάντηση #75
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εγώ μέχρι την 20/6 είχα λάβει τεύχος Μαϊου αλλά όχι Απριλίου.
Το προηγούμενο πριν από αυτό είχε την προκήρυξη των εκλογών για πρόεδρο και ήταν Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου.
Λείπω εκτός Κρήτης και δεν ξέρω εάν τυχόν ήρθε κάτι μετά τις 20/6
Μόλις επιστρέψω θα έχω άποψη.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Μαΐου 2009, 14:16:06
Απάντηση #76
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Τακτική Γενική Συνέλευση της Ένωσης Γ.Ι.

21 Μαΐου 2009, 20:53:10
Απάντηση #77
Αποσυνδεδεμένος

timex


Κρίμα που δεν είμαι μέλος ακόμη

18 Ιουνίου 2009, 13:16:58
Απάντηση #78
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

18 Ιουνίου 2009, 14:35:08
Απάντηση #79
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Ευγενείς προθέσεις!

18 Ιουνίου 2009, 21:42:15
Απάντηση #80
Αποσυνδεδεμένος

Fadomas


Θα μου επιτρέψετε να «αυθαδιάσω» και να σχολιάσω ορισμένα σημεία αυτής της ανακοίνωσης. Υπενθυμίζω για τους πρόθυμους να με πούν «Ενωσοφάγο» ότι είναι αξίωμά μου πως οι Γ.Γ. πρέπει να συσπειρώνονται γύρω από τα όργανά τους. Η κριτική όμως είναι άλλο πράγμα και όσοι δεν την αντέχουν, ας κατεβούν από τα άλογα τους και ας αφήσουν το χώρο να τον καλύψει κανένας άλλος, που τα κύματα του Αιγαίου (διαβαίνοντάς τα ιππαστί) δεν του φέρνουν ίλιγγο.
Λοιπόν:

1. « το Συμπόσιο έρχεται να καλύψει ένα κενό στη φυσιογνωμία της Ένωσης»
Αγαπητοί μου φίλοι η φυσιογνωμία της ένωσης δεν είναι οργανωτής συνεδρίων. Το πραγματικό κενό είναι η οργάνωση προγραμμάτων επαγγελματικής κατάρτισης, κάτι που είναι όντως κενό στη φυσιογνωμία της ένωσης και που υπήρξαν προσπάθειες παλαιότερα να καλυφθεί.
Για να ήταν κενό η απουσία συνεδρίων και συμποσίων, θα έπρεπε η Ένωση να είχε λάβει τη μορφή της «καθολικής ένωσης» της ειδικότητας. Θα έπρεπε δηλαδή να έχει στην αρμοδιότητά της και τα αμιγώς επαγγελματικά και τα αυστηρά επιστημονικά. Τότε, ναι, θα ήταν «κενό» η έλλειψή του. Όχι πως σήμερα δεν νομιμοποιείται να κάνει επιστημονικές εκδηλώσεις. Νομιμοποιείται. Άλλο αυτό όμως και άλλο το «κενό φυσιογνωμίας». Άβυσσος η απόσταση.
Είναι σωστό η Ένωση να είναι αυτό (όλα δηλαδή?). Σωστότατο. Όχι μόνο κατ’ εμέ, αλλά και κατά τους δημιουργήσαντες αυτήν. Τότε λοιπόν οι του Συλλόγου Γ.Ι. (οι «συνδικαλιστές» ή «νότιοι» κατά τους «φίλους τους»), αλλά και οι της ΕΛΕΓΕΙΑ (οι της επιστημονικής εταιρείας, αυτής που ξέρουμε και σήμερα) (που ήταν οι δύο πόλοι της ειδικότητας που έφτιαξαν την Ένωση) είχαν συμφωνήσει ότι θα βοηθήσουνε όλοι ώστε η Ένωση να αντρωθεί και να πάρει όλων το έργο και ο μεν σύλλογος να μεταπέσει σε όργανο των ειδικευομένων η δε ΕΛΕΓΕΙΑ ομοίως και η ειδικότητα να έχει ένα και κραταιό όργανο που θα έχει υποόργανα επιστημονικά και επαγγελματικά, ιδιωτών και ΕΣΥτών, κ.λ.π.
Και ο μεν σύλλογος έγινε –ως προσυμφωνήθηκε αλλά ομολογουμένως με διαδικασίες που δεν ήταν ώριμη μετάβαση- των ειδικευομένων και γρήγορα (κακώς) έγινε σφραγίδα στα χέρια κάποιων. Η δεν ΕΛΕΓΕΙΑ, ουδέποτε μέμνυται των τότε θέσεων και άγραφτων συμφωνιών. Γιατί άραγε?

2. «Συμμετοχή –παρουσία σε συμπόσια –συνέδρια εκφράζοντας τις πάγιες θέσεις μας για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα»
Συμφωνώ και επαυξάνω. Μία μόνο απορία με αφορμή αυτό.
Γιατί για πρώτη φορά φέτος στο συνέδριο της ΕΛΕΓΕΙΑ πήρε βήμα ο Πρόεδρος της Ένωσης?
Γιατί δεν υπήρχαν πολλοί άλλοι «επίσημοι» να τους δοθεί? (οικτρή η εικόνα στην τελετή έναρξης, για όσους έχουν ζήσει παλαιές δόξες), Γιατί τώρα το αντελήφθηκε η ΕΛΕΓΕΙΑ ότι ό πιο σημαντικός καλεσμένος για προσφώνηση –αλλά και βήμα- θα πρέπει να είναι ο εκπρόσωπος της αδελφής οργάνωσης? Γιατί ο τώρα Πρόεδρος είναι ικανός να ανεβαίνει σε βήματα, ενώ οι πρίν όχι? Γιατί η ιδιότητα του τωρινού προέδρου (μέλος και της ΕΛΕΓΕΙΑ) έχει να κάνει? ή? ή?
Όπως και νάχει, η παρουσία του είναι επιβεβλημένη, αλλά τα γιατί ως χθες, εγείρονται επίμονα.

3. «Στήριξη των προσπαθειών της ΕΛΕΓΕΙΑ για θέσπιση ηλεκτρονικού φακέλου –κάρτας στην ΠΦΥ»
Για σιγά βρε παιδιά. Ο φάκελος έχει να κάνει με την δραστηριότητά μας στην καθ’ ημέραν κλινική πράξη και όχι με την επιστημονική κατάρτιση. Άρα, γιατί είναι της επιστημονικής Εταιρείας έργο που πρέπει να το στηρίξουμε και όχι της Ένωσης έργο που έπρεπε να το τρέχει?

4. «Ολοκλήρωση του θέματος που αφορά τη συνέχιση της υπεράσπισης του τίτλου…»
Έχουν αρχίσει δίκες για ανθρώπους που έλαβαν τον τίτλο με το νόμο του Στεφανή. Πού βρίσκεται το θέμα?
Ποια η ξεκάθαρη θέση της Ένωσης? Απαιτεί την επιστροφή των τίτλων ή όχι?
Αν δεν την απαιτεί, βάζει προαπαιτούμενα και ποια?

5. «Παρά το ότι η συζήτηση έθιξε προσωπικά θέματα ….»
Αγαπητοί μου φίλοι. Όταν σε μία Γ.Σ. θίγονται προσωπικά θέματα, το λιγότερο που έχει να κάνει ο υπεύθυνος αυτής της Συνέλευσης (προεδρείο) είναι να ζητήσει συγνώμην. ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ. Κρίμα.
Ας έλθουμε όμως στο «ψητό». Ποιος έχει δικαίωμα να καταγγέλλει ως καταχραστή κάποιον, χωρίς να κινεί διαδικασίες εναντίον του, αλλά αρκούμενος στο να τον κατονομάζει έτσι σε Γ.Σ.? Μήπως και ο ίδιος δεν πιστεύει ότι μιλάει για καταχραστή, αλλά απλά ξέρει να χειρίζεται την μαζική ψυχολογία?
Έπειτα, αυτά που κατήγγειλε ο κ. Δήμου για «μεταφορά –και μάλιστα παραποιημένη- τεχνογνωσίας παραγόμενης στο φόρουμ» είναι πράγματα πολιτισμένα? Εκεί μέσα –στη Γ.Σ.- ο κ. Δήμου, ούτε λίγο ούτε πολύ, κατηγορήθηκε για τις απόψεις που διατυπώνει επωνύμως εδώ μέσα στο φόρουμ από ανθρώπους που –όχι ως ανώνυμοι, αλλά ως επισκέπτες- έρχονται, βλέπουν και μεταφέρουν. Προσαρμοσμένα όμως στα μέτρα τους. Εμένα αυτό μου θυμίζει την κλειδαρότρυπα και το πάλε ποτέ καφενείο.
Αυτά είναι έλλειψη ήθους και κατά την ταπεινή μου γνώμη ο προεδρεύων της Γ.Σ. έπρεπε να διακόψει αυτού του είδους τη συζήτηση και –τόσο αυτός όσο και ο Πρόεδρος της ένωσης- να έχουν ζητήσει συγνώμην τόσο από τον κ. Λουμάκη, όσο και από τον κ. Δήμου, ή άλλους που επίσης δέχτηκαν «προσωπικές» επιθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιουνίου 2009, 21:48:26 από Fadomas »
Φως, περισσότερο φώς

18 Ιουνίου 2009, 21:56:19
Απάντηση #81
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Αγαπητέ Fadoma,
σου διεφυγε το σημαντικότερο.....

Παρά το ότι η συμμετοχή των συναδέλφων υπήρξε πολύ μικρή

Νομίζω αυτή η φράση συνοψίζει τα πάντα.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

18 Ιουνίου 2009, 22:05:18
Απάντηση #82
Αποσυνδεδεμένος

Fadomas


Δεν εκφράζει θέσεις της ένωσης αλλά στάση δική μας γι’ αυτό το «αποσιώπησα»’.

Στα σοβαρά τώρα. Είναι όντως σοβαρό, όμως, από όταν έβγαλαν τις Γ.Σ. από τους χώρους όπου μαζευόμαστε πολλοί (Συνέδρια) μη περιμένεις ποτέ να δείς κόσμο. Αυτή είναι μία καλή αρχή απομάκρυνσης του οργάνου από τον κόσμο του και κρατήματός του σε μία κλειστή ομάδα. Θα είδες ότι και η ΕΛΕΓΕΙΑ φέτος με τέτοιες συμμετοχές και με 2ες και 3ες Γ.Σ (που ήταν πρώτες, αλλά έπρεπε να λέγονται έτσι για λόγους απαρτίας) έκανε τις εκλογές. Έτσι και θα συνεχίσουμε από ότι φαίνεται.
Φως, περισσότερο φώς

19 Ιουνίου 2009, 13:09:16
Απάντηση #83
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Βλέπω οτι επιμένουν στο επίδομα τροφής. Έχω πει πολλές φορές ότι άλλο το επίδομα τροφής και άλλο σίτιση στην εφημερία. 
Για το δικαίωμα σίτισης κατά την εφημερία δεν κάνει καμία παρέμβαση η ένωση?
Για την διεκδίκηση των δαπανών που ο καθένας μας έχει δώσει για την σίτιση του στις εφημερίες τόσα χρόνια δεν κάνει καμία παρέμβαση η ένωση?
Για την στήριξη τόσον συναδέλφων στον αγώνα που κάνουν για το συγκεκριμένο θέμα καμία θέση από την ένωση?
Μήπως τελικά δεν έχει κανένα συνδικαλιστικό ρόλο η ένωση παρά μόνο επιστημονικό?
Έτσι τι συμμετοχή περιμένουν στις συνελεύσεις όταν καθημερινά προβλήματα των γενικών ιατρών δεν τα ακουμπούν αλλά όπως λέει και ο Μάνος συζητούν μόνο τους «ευσεβής πόθους» ?
Ζητώ δημοσίως συγγνώμη για την μη συμμετοχή μου στην γενική συνέλευση, αλλά με 9-10 εφημερίες δεν μπορείς να προγραμματίσεις την συμμετοχή εύκολα, τουλάχιστον από μέρη μακριά της Αθήνας.
Η συμμετοχή μας είναι απαραίτητη αλλά και το  να ακούγονται αυτές οι «εξ αποστάσεως απόψεις» (εννοώ δια αλληλογραφίας) δεν βλάπτει την εξέλιξη στην ειδικότητα και στην δουλεία μας.
Η παρέμβαση της ένωσης πιστεύω ότι είναι σε λάθος βάση το να ζητεί από τον Υπουργό την επαναφορά του ευτελούς ποσού των 35 ευρώ έναντι σίτισης στις εφημερίες του Μήνα και δεν αφουγκράζεται όλους αυτούς που αγωνίζονται για την σίτιση στην εφημερία.

 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουνίου 2009, 13:28:54 από Γ.Κτιστάκης »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Σεπτεμβρίου 2011, 23:16:43
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Δεκεμβρίου 2014, 12:33:11
από iasis
0 Απαντήσεις
9180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαρτίου 2020, 22:34:53
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2021, 00:14:36
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2023, 18:40:05
από Argirios Argiriou