Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Απριλίου 2024, 07:35:20

Αποστολέας Θέμα: Η Δημιουργία Φορέων Γεν. Ιατρικής -Σκέψεις -Θέσεις  (Αναγνώστηκε 14373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Ιουνίου 2012, 18:43:32
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Όταν κάτι ,ήδη από τη γέννησή του, αναπτύσσεται στρεβλά τα πράγματα δύσκολα διορθώνονται.
Η Γενική Ιατρική, μέχρι πολύ πρόσφατα, ήταν η πιο παρεξηγημένη, αλλά και κακοποιημένη ειδικότητα.
Ως η κατεξοχήν ειδικότητα της ΠΦΥ είχε από την αρχή να αντιμετωπίσει την τεράστια δυσκολία ανάπτυξης και εκπαίδευσης σε συνθήκες ουσιαστικής ανυπαρξίας της ΠΦΥ, τόσο σε πρακτικό επίπεδο όσο κυρίως στο επίπεδο της κουλτούρας.
Τα πρώτα χρόνια η μεγάλη πλειοψηφία γιατρών που την επέλεγαν ήταν λόγω ελάχιστης αναμονής, σχετικά πιο εύκολων συνθηκών στην εργασία (ιδίως στα μη επαρχιακά νοσοκομεία), κοινώς λούφας και άμεσης εύρεσης θέσης εργασίας στο δημόσιο.
Ακόμα θυμάμαι τη μέρα της κλήρωσης των θέσεων ειδίκευσης στο Ιπποκράτειο Θεσ/κης. Στα πηγαδάκια που είχαν στηθεί σχεδόν όλοι κάτι άλλο ήθελαν να κάνουν ή θεωρούσαν ότι η Γενική Ιατρική είναι κάτι σαν Παθολογία.
Ευτυχώς, στο δρόμο , κάποιοι καταφέραμε να πάρουμε μια ιδέα για τη δουλειά και τις ιδιαιτερότητες στην ΠΦΥ...
Οι δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε -ειδικά στα τμήματα από όπου είχαν περάσει οι καθόλου λίγοι  κομήτες - ήταν και μάλλον ακόμα είναι, απερίγραπτες.
Ο τότε διοικητής του νοσοκομείου , ο μέγας δάσκαλος Μεταξάς, μπροστά σε όλους τους φρέσκους ειδικευόμενους Γ.Ι είχε δηλώσει "σιγά μην εκπαιδεύσω και τους μάγους με τα δώρα".
Σε αυτές τις συνθήκες ο ρόλος της επιστημονικής εταιρίας των Γ.Ι. ήταν αντικειμενικά δύσκολος, ειδικά από τη στιγμή που διακρίθηκε , όχι στην υπεράσπιση ενός χειραφετημένου ρόλου για το Γ.Ι. και την την ΠΦΥ, αλλά διακρίθηκε σε διαδρομισμούς στα υπουργεία, σε "κονέ" με τις φαρμακευτικές , σε γκλαμουράτα συνέδρια και απόλυτα σπονσοραρισμένα σεμινάρια, σε πογκρόμ όλων των "φωτισμένων" ανθρώπων που δε συντάσονταν με τον ηγετικό της πυρήνα, σε διώξεις έναντι σε γιατρούς που δεν άρεσαν στον "ισόβιο' (υπόθεση Γερακαρούς), σε μια ανελέητη μάχη για την εξουσία και τη νομή της.
Ας μη μιλήσω για την επιστημονική επάρκεια του "ισόβιου" εξεταστή, την αλαζονεία και το δεσποτισμό κάποιων άλλων...
Προσωπικά έχω τη χειρότερη άποψη για την ΕΛΕΓΕΙΑ και είμαι περήφανος που δεν έχω παρακολουθήσει κανένα της φαγοπότι.
Βεβαίως, όσοι επιλέξαμε να αποσυρθούμε στη μοναξιά μας, έχουμε μεγάλη ευθύνη για την κατάντια της Γ.Ι. και τα χάλια της ΠΦΥ.
Δεν ξέρω αν μια σύγκρουση στα πλαίσια της ΕΛΕΓΕΙΑ θά είχε κάποιο νόημα, αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό είναι υπόθεση του παρελθόντος.
Πιστεύω ότι η Γ.Ι. πολύ σύντομα θα κληθεί να παίξει καθοριστικό ρόλο, δυστυχώς σε συνθήκες κοινωνικής διάλυσης και συνολικής αναδιοργάνωσης του συστήματος υγείας.
Η μαγιά των μάχιμων Γ.Ι. θα έχει την ιστορική της (αν και δε θα το ήθελα με αυτό τον τρόπο) ευκαιρία να συμβάλει στη δημιουργία στοιχειωδών δομών επιβίωσης της κοινωνίας.


19 Ιουνίου 2012, 20:02:22
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η μαγιά των μάχιμων Γ.Ι. θα έχει την ιστορική της (αν και δε θα το ήθελα με αυτό τον τρόπο) ευκαιρία να συμβάλει στη δημιουργία στοιχειωδών δομών επιβίωσης της κοινωνίας.



Να συμβάλει με άλλο τρόπο όμως και όχι παίζοντας στις πλάτες μας κατα τη διάρκεια των εξετάσεων!!!
Μίλησα με παιδιά που έδωσαν Θεσσαλονίκη στην εξεταστική του Απριλίου. Μου είπαν πως στη Θεσσαλονίκη ένιωσαν πως έδιναν εξετάσεις όχι όπως στην Αθήνα που έγραφαν στο πόδι. Όταν τελειώσαν ,οι εξεταστές τους έδωσαν συγχαρητήρια, τους ευχήθηκαν καλή σταδιοδρομία και μίλησαν ακόμη και με όσους δεν πέρασαν.Όπως γίνεται σε όλες τις υπόλοιπες ειδικότητες!
Αντίθετα στην Αθήνα έβγαζαν ένα χαρτί με ονόματα ποιος πέρασε και ποιος όχι και αυτό ηταν όλο...

Ελπίζω η "θέληση" εκείνων που στέλνουν χαρτιά σε εισαγγελείς να μη κάνει κακό σε εμάς που δεν έχουμε δώσει ακόμη, γιατί είμαστε  η μοναδική ειδικότητα που βρίσκει δουλειά στις μέρες μας!!!!!

19 Ιουνίου 2012, 20:19:03
Απάντηση #32

amorfati

Επισκέπτης
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η μαγιά των μάχιμων Γ.Ι. θα έχει την ιστορική της (αν και δε θα το ήθελα με αυτό τον τρόπο) ευκαιρία να συμβάλει στη δημιουργία στοιχειωδών δομών επιβίωσης της κοινωνίας.



Μου είπαν πως στη Θεσσαλονίκη ένιωσαν πως έδιναν εξετάσεις όχι όπως στην Αθήνα που έγραφαν στο πόδι. Όταν τελειώσαν ,οι εξεταστές τους έδωσαν συγχαρητήρια, τους ευχήθηκαν καλή σταδιοδρομία και μίλησαν ακόμη και με όσους δεν πέρασαν.Όπως γίνεται σε όλες τις υπόλοιπες ειδικότητες!
Αντίθετα στην Αθήνα έβγαζαν ένα χαρτί με ονόματα ποιος πέρασε και ποιος όχι και αυτό ηταν όλο...

Συνάδελφε τι λες; Η Αργυριάδου και ο Συμεωνίδης έκαναν και τις εξετάσεις στην Αθήνα όταν υπήρχε μια επιτροπή. Ο Λιονής τους υποχρέωνε να εξετάζουν στο πόδι;

19 Ιουνίου 2012, 21:37:29
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η μαγιά των μάχιμων Γ.Ι. θα έχει την ιστορική της (αν και δε θα το ήθελα με αυτό τον τρόπο) ευκαιρία να συμβάλει στη δημιουργία στοιχειωδών δομών επιβίωσης της κοινωνίας.



Να συμβάλει με άλλο τρόπο όμως και όχι παίζοντας στις πλάτες μας κατα τη διάρκεια των εξετάσεων!!!
Μίλησα με παιδιά που έδωσαν Θεσσαλονίκη στην εξεταστική του Απριλίου. Μου είπαν πως στη Θεσσαλονίκη ένιωσαν πως έδιναν εξετάσεις όχι όπως στην Αθήνα που έγραφαν στο πόδι. Όταν τελειώσαν ,οι εξεταστές τους έδωσαν συγχαρητήρια, τους ευχήθηκαν καλή σταδιοδρομία και μίλησαν ακόμη και με όσους δεν πέρασαν.Όπως γίνεται σε όλες τις υπόλοιπες ειδικότητες!
Αντίθετα στην Αθήνα έβγαζαν ένα χαρτί με ονόματα ποιος πέρασε και ποιος όχι και αυτό ηταν όλο...

Ελπίζω η "θέληση" εκείνων που στέλνουν χαρτιά σε εισαγγελείς να μη κάνει κακό σε εμάς που δεν έχουμε δώσει ακόμη, γιατί είμαστε  η μοναδική ειδικότητα που βρίσκει δουλειά στις μέρες μας!!!!!

Όσα έγραψα δεν έχουν καμία σχέση με τις εξετάσεις και τις κόντρες. Οι μάχιμοι Γ.Ι στους οποίους αναφέρομαι είναι στην πλειοψηφία ανώνυμοι και δεν έχουν σχέση με τις κόντρες. Μάλλον το νόημα όσων έγραψα ήταν ασαφές. Ίσως γιατί το μυαλό μου έχει κολλήσει αλλού...
Καλή επιτυχία πάντως...
Όποιες και να είναι οι συνθήκες.

19 Ιουνίου 2012, 22:54:33
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλλά η Περδικάκη δεν συμμετέχει στο Ε.ΚΟ.ΓΕΝ.ΙΑ. γιατί δεν βγήκε πρόεδρος... Και επίσης, υπάρχουν αρκετοί στο Ε.ΚΟ.ΓΕΝ.ΙΑ. που δεν έχουν προηγούμενα με την ΕΛΕΓΕΙΑ.
1. Αν ανατρέξεις στο έγγραφο που αποτέλεσε το έναυσμα της συζήτησής μας, θα δείς ότι Πρόεδρος του ΕΚΟΓΕΝΙΑ είναι η κ. Περδικάκη. (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
2. Ποια ακριβώς από τα μέλη της ΕΚΟΓΕΝΕΙΑ δεν είχαν –καθ΄ οιονδήποτε τρόπο- σχέση με την ΕΛΕΓΕΙΑ?

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Σκληρός αποχώρισε μετά από την υποψηφιότητα του για πρόεδρος της ΕΛΕΓΕΙΑ, η ΕΕΕΕΠ ήταν λάθος κατά την γνώμη μου και τώρα κάνει το Ελληνικό Κολέγιο Γενικής Ιατρικής.
Όχι. Ο Σκληρός είχε κάνει από ετών το Κολέγιο (πολύ πρίν το νέο Κολέγιο) αλλά απλά –το έχω πεί ήδη- δεν το λανσάριζε σα σανίδα σωτηρίας της Γ.Ι. αλλά το έκανε αυτό για το οποίο το έφτιαξε. Το χρησιμοποιούσε για την «σφραγίδα».
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουνίου 2012, 22:56:38 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

19 Ιουνίου 2012, 22:56:42
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Κιοσές


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε τι λες; Η Αργυριάδου και ο Συμεωνίδης έκαναν και τις εξετάσεις στην Αθήνα όταν υπήρχε μια επιτροπή. Ο Λιονής τους υποχρέωνε να εξετάζουν στο πόδι;

Οι δημόσιοι χώροι που δεν είναι κατάλληλοι για εξετάσεις.

Γυρίσαμε στην αρχή από όπου ξεκίνησε η κουβέντα. Για να ανακυκλώσουμε το ίδιο ενδιαφέρον θέμα με συμπάθειες και αντιπάθειες και καμία ουσία. Διότι ούτε ιστορία μάθαμε ούτε ξεκαθάρισε ότι δεν θα πληρώσουν οι ειδικευόμενοι τις προσωπικές φιλοδοξίες κάποιων.
Παιδιά στο μπροστινό κάθισμα μπορούν να  προκαλέσουν ατυχήματα
Ατυχήματα στο πίσω κάθισμα μπορούν να προκαλέσουν παιδιά.

19 Ιουνίου 2012, 23:59:41
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλλά η Περδικάκη δεν συμμετέχει στο Ε.ΚΟ.ΓΕΝ.ΙΑ. γιατί δεν βγήκε πρόεδρος... Και επίσης, υπάρχουν αρκετοί στο Ε.ΚΟ.ΓΕΝ.ΙΑ. που δεν έχουν προηγούμενα με την ΕΛΕΓΕΙΑ.
1. Αν ανατρέξεις στο έγγραφο που αποτέλεσε το έναυσμα της συζήτησής μας, θα δείς ότι Πρόεδρος του ΕΚΟΓΕΝΙΑ είναι η κ. Περδικάκη. (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
2. Ποια ακριβώς από τα μέλη της ΕΚΟΓΕΝΕΙΑ δεν είχαν –καθ΄ οιονδήποτε τρόπο- σχέση με την ΕΛΕΓΕΙΑ?
1. Εννοούσα ότι ο λόγος που άνοιξε κολλέγιο δεν είναι γιατί δεν βγήκε πρόεδρος στην ΕΛΕΓΕΙΑ.
2. Εννοούσα ότι δεν είχαν κακά προηγούμενα με την ΕΛΕΓΕΙΑ και δεν περιορίζω μόνο στους 5 του ΔΣ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Σκληρός αποχώρισε μετά από την υποψηφιότητα του για πρόεδρος της ΕΛΕΓΕΙΑ, η ΕΕΕΕΠ ήταν λάθος κατά την γνώμη μου και τώρα κάνει το Ελληνικό Κολέγιο Γενικής Ιατρικής.
Όχι. Ο Σκληρός είχε κάνει από ετών το Κολέγιο (πολύ πρίν το νέο Κολέγιο) αλλά απλά –το έχω πεί ήδη- δεν το λανσάριζε σα σανίδα σωτηρίας της Γ.Ι. αλλά το έκανε αυτό για το οποίο το έφτιαξε. Το χρησιμοποιούσε για την «σφραγίδα».
Μπορεί, δεν το γνωρίζω. Και δεν είναι η αγωνία μου το πότε έκανε καθένας κολλέγιο

Σε αυτή τη συζήτηση έχει καθένας την αγωνία του και προσωπικά νιώθω μόνος.
Δεν είμαι ο ειδικευόμενος που έχει την αγωνία του ποιος θα τον εξετάσει και εάν είναι στη σωστή κλίκα ή όχι για να περάσει τις εξετάσεις.
Δεν είμαι ο ειδικευμένος που αγωνιά εάν θα του πειράξουν ή όχι τα συνεδριάκια του, τις κρίσεις του, τις θεσούλες του.

Συγνώμη αν ενοχλώ, δεν νιώθω την ανάγκη κανενός τους. Νιώθω την ανάγκη να γίνει κάποια δουλειά σε αυτή την χρεοκοπημένη χώρα προς μια καλύτερη γενική ιατρική, προς μια καλύτερη πρωτοβάθμια φροντίδα καθημερινά, προς καλύτερους γενικούς ιατρούς και πιο αποτελεσματικούς. Θα ήθελα να δω και λίγο έρευνα, τόσα ερωτήματα μου γεννιόνται καθημερινά. Θέλω να δω θέσεις και προτάσεις, εργαλεία να με βοηθούν στη δουλειά μου σαν γενικό ιατρό.
Τώρα εάν θα το κάνει το Χ κολλέγιο ή η Χ εταιρία, ούτε που με νοιάζει. Αλλά δεν θα κόψω την φόρα σε καθετί καινούργιο γιατί ενοχλείται ο κάθε βολεμένος. Όποιος του αρέσει να αναδειχτεί ιδού η αρένα. Και όποιος δεν τα καταφέρει υπάρχουν πεινασμένα λιοντάρια.

Συγνώμη και πάλι εάν ενοχλώ το κατεστημένο.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουνίου 2012, 00:07:34 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

20 Ιουνίου 2012, 03:54:54
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Κιοσές


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είμαι ο ειδικευόμενος που έχει την αγωνία του ποιος θα τον εξετάσει και εάν είναι στη σωστή κλίκα ή όχι για να περάσει τις εξετάσεις.


Ούτε εμείς αλλά δεν θέλουμε να είμαστε οι ειδικευόμενοι του Σεπτέμβρη 2010 ούτε του Ιούνη 2012 οι πρώτοι δεν έδωσαν εξετάσεις και οι δεύτεροι εξετάστηκαν 35Km Εκτός της Θεσσαλονίκης.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Συγνώμη αν ενοχλώ, δεν νιώθω την ανάγκη κανενός τους. Νιώθω την ανάγκη να γίνει κάποια δουλειά σε αυτή την χρεοκοπημένη χώρα προς μια καλύτερη γενική ιατρική, προς μια καλύτερη πρωτοβάθμια φροντίδα καθημερινά, προς καλύτερους γενικούς ιατρούς και πιο αποτελεσματικούς. Θα ήθελα να δω και λίγο έρευνα, τόσα ερωτήματα μου γεννιόνται καθημερινά. Θέλω να δω θέσεις και προτάσεις, εργαλεία να με βοηθούν στη δουλειά μου σαν γενικό ιατρό.
Τώρα εάν θα το κάνει το Χ κολλέγιο ή η Χ εταιρία, ούτε που με νοιάζει. Αλλά δεν θα κόψω την φόρα σε καθετί καινούργιο γιατί ενοχλείται ο κάθε βολεμένος. Όποιος του αρέσει να αναδειχτεί ιδού η αρένα. Και όποιος δεν τα καταφέρει υπάρχουν πεινασμένα λιοντάρια.

Συγνώμη και πάλι εάν ενοχλώ το κατεστημένο.

Συμφωνώ καιρός είναι να δραστηριοποιηθούν οι Γενικοί Ιατροί και να πάψουν να είναι κάτι σαν παθολόγος ή Γενικώς Ιατρός
Παιδιά στο μπροστινό κάθισμα μπορούν να  προκαλέσουν ατυχήματα
Ατυχήματα στο πίσω κάθισμα μπορούν να προκαλέσουν παιδιά.

20 Ιουνίου 2012, 08:24:11
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ούτε εμείς αλλά δεν θέλουμε να είμαστε οι ειδικευόμενοι του Σεπτέμβρη 2010 ούτε του Ιούνη 2012 οι πρώτοι δεν έδωσαν εξετάσεις και οι δεύτεροι εξετάστηκαν 35Km Εκτός της Θεσσαλονίκης.

Συμφωνώ καιρός είναι να δραστηριοποιηθούν οι Γενικοί Ιατροί και να πάψουν να είναι κάτι σαν παθολόγος ή Γενικώς Ιατρός

Εσείς ειδικά, αν και ούτε σας γνωρίζω και ούτε με γνωρίζετε έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να ασχοληθείτε περισσότερο με το διάβασμα για τις εξετάσεις και λιγότερο για το που θα γίνουν.
Η εμπειρία μου από το παρελθόν είναι ότι όσοι έχουν αγωνία για τα διαδικαστικά και λιγότερο για την ίδια την ειδικότητα στο τέλος ντρεπόμαστε να τους λέμε συνάδελφους.
Ελπίζω να κάνω λάθος.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

20 Ιουνίου 2012, 08:57:30
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Νίκος Κιοσές


Καλά να είμαστε και θα γνωριστούμε κάποια φορά.

Δεν είναι διαδικαστικό να περιμένεις στο "Αχέπα" οι εξεταστική επιτροπή στην κουντουριώτου και τελικά να γίνονται οι εξετάσεις στο ΚΥ Ν. Μηχανιώνας. Σπάσιμο νεύρων είναι και ψυχολογικός πόλεμος την ημέρα των εξετάσεων, για να κερδίσουν κάποιοι πόντους.
Παιδιά στο μπροστινό κάθισμα μπορούν να  προκαλέσουν ατυχήματα
Ατυχήματα στο πίσω κάθισμα μπορούν να προκαλέσουν παιδιά.

20 Ιουνίου 2012, 10:00:16
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είμαι ο ειδικευόμενος που έχει την αγωνία του ποιος θα τον εξετάσει και εάν είναι στη σωστή κλίκα ή όχι για να περάσει τις εξετάσεις.


Υπάρχει σωστή κλίκα για να περάσει κανείς τις εξετάσεις;
Αν υπάρχει θα σας παρακαλούσα να μου την πείτε, έστω και σε πμ, γιατί θέλω να περάσω την πρώτη φορά που θα δώσω.


Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να μη γίνω μπαλάκι κατα τη διάρκεια της εξέτασης  επειδή πρέπει για τον αλφα ή βήτα λόγο να εξυπηρετηθούν τα προσωπικά συμφέροντα κάποιων.

Λέξεις κλειδιά: