Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 09:22:35

Αποστολέας Θέμα: Ανθολόγιο σημειωμάτων γιατρών  (Αναγνώστηκε 91361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Μαΐου 2008, 15:57:49
Αναγνώστηκε 91361 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Νομίζω ότι το θέμα των γνωματεύσεων για άθληση μπορεί να λυθεί αν παραπέμψουμε όλους τους ενδιαφερόμενους στον παρακάτω συνάδελφο. Που είναι και Dr βεβαίως βεβαίως. Ενδεχομένως να στέλνει και σχετικές γνωματεύσεις στην επαρχία με αντικαταβολή. Άλλωστε απ’ ότι βλέπετε ο συγκεκριμένος Δρ. βοηθάει τους συνανθρώπους μας (μόνο τους ασφαλισμένους) σε ένα μεγάλο εύρος της ιατρικής. (και μάλιστα χωρίς καμιά οικονομική επιβάρυνση! Τι μεγαλείο ψυχής! Τι ανιδιοτέλεια!)
Πήρα το θάρρος να προσθέσω μερικούς τομείς που θα μπορούσε να επεκταθεί.
Η ιατρική δεοντολογία στα σουξέ της!

Μια μικρή αστοχία στη σύνταξη (για……...τεχνητός νεφρός) θεωρείται αμελητέα μπροστά στις προσφερόμενες υπηρεσίες - εξυπηρετήσεις. Άλλωστε είναι Dr ιατρικής (; ) όχι φιλολογίας.
Ίσως να είναι και ο μοναδικός γιατρός που ανακάλυψε το ταμείο ΤΣΕΜΔΕ. Δυστυχώς οι ασφαλισμένοι του ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορούν να απευθυνθούν σ’ αυτόν…

« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μαΐου 2008, 18:24:42 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

20 Μαΐου 2008, 16:48:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

πρώτη & καλύτερη

Ιατροί
Νομίζω αξίζει τον τίτλο του πρώτου (1ος -first) Προσωπικού Ιατρού στην Ελλάδα!! Μιας και είναι και Dr μπορεί να γίνει και ο πρώτος πανεπιστημιακός προσωπικός ιατρός!! Όλοι οι άλλοι δεύτεροι.....

Διαμαντή, που τα πετυχαίνεις βρε?? Δίπλωσα από τα γέλια..

21 Μαΐου 2008, 10:38:11
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Διαμαντή, μία διευκρίνηση
Το Ιατρός Καρδιολόγος άλλαξε σε Αθλίατρος, και γι' αυτό το γράφει με "Ιατρός Καρδιολόγος (Αθλίατρος)
Έγινε δηλαδή όπως το Μικροβιολόγος (βιοπαθολόγος)?

Τώρα που έβαλε στην ιατρική τις βαβολίνες (ως διαιτητικό συμπλήρωμα στη νέα γενιά) ο "πρώτη και καλύτερη" (ήρθε όμως δεύτερος, αφού άλλος έβαλε νωρίτερα τα πετρόλαδα στο ηλιέλαιο) να του προτείνεις να κάνει και ρεκτιφιέ και αλλαγές λαδιών.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

21 Μαΐου 2008, 16:20:37
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Κύριε Μιχάλη, θα σας επιπλήξω. Δυστυχώς ο Δρ δεν αναφέρει να «εξυπηρετεί» επί οφθαλμολογικών θεμάτων (ίσως περικλείεται στο κ.α που γράφει στο τέλος) αλλιώς θα σας παρέπεμπα άμεσα σ’ αυτόν. Ο Δρ γράφει Αθλητίατρος κι όχι Αθλίατρος όπως γράψατε. Εκτός αν προσπαθείτε να κάνετε ποταπούς υπαινιγμούς του τύπου: Άθλιος + Ιατρός = Αθλίατρος. Τσ, τσ, τσ.
Αλήθεια ποιο είναι το όριο ηλικίας μεταξύ «νέων και μεγαλυτέρας ηλικίας αθλητών» όπως αναφέρει παραπάνω ο Δρ Αθλητίατρος; Αν όμως το ήξερα δεν θα ήμουν ένας απλός γενικός γιατρουδάκος….
Γράφει ακόμη (αλλά το έσβησα) «Δέχεται επί συνεντεύξει…» (Η καθαρεύουσα πάντα γοητεύει τους ασθενείς. Προσδίδει κύρος. Βλέπε και «μεγαλυτέρας ηλικίας» παραπάνω)

Το θέμα του DATSUN δεν συνάδει τόσο με το εύρος αντικειμένων του Δρ (αν όμως επεκταθεί σε βαλβολίνες, injection, μπουζί κλπ σύμφωνα με την ιδέα του συναδέλφου Μιχάλη, το καλύπτει) απλά αφού είχε χώρο στην αγγελία είπα να μην πάει χαμένος, εμπνευσμένος από το γνωστό ανέκδοτο για Εβραίους. Το παραθέτω ελπίζοντας ότι θα ανέβω στην εκτίμηση του συναδέλφου Σήφη:

Την άλλη μέρα του θανάτου του πατέρα του, ο Ιακώβ πηγαίνει στην τοπική εφημερίδα για να βάλει την αναγγελία του θανάτου.
Ιακώβ: Παρακαλώ, ποια είναι η μικρότερη χρέωση για μία αναγγελία θανάτου;
Υπάλληλος: 2 δολάρια, κύριε.
Ιακώβ: ΟΚ, γράψε λοιπόν "Αβραάμ Κοέν πέθανε".
Υπάλληλος: Μα, κύριε, πρέπει να έχετε υπόψη σας πως με τα 2 δολάρια μπορείτε να γράψετε μέχρι 8 λέξεις.
Ο Ιακώβ σκέφτεται μερικά δευτερόλεπτα και λέει στον υπάλληλο:
Ιακώβ: Ωραία, τότε γράψε "Αβραάμ Κοέν πέθανε. Πωλείται φορτηγάκι σε τιμή ευκαιρίας".

« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μαΐου 2008, 23:53:21 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

21 Μαΐου 2008, 18:54:08
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Λοιπόν: Λίγο τύπου "σκαναρίζματος" ανάγνωση που συνηθίζω (σαν πολυάσχολος !!!! καθ' ότι από όταν έφυγα από την Ένωση, βρήκα πολλά να κάνω), λίγο η στραβωμάρα (λέγε με πρεσβυωπία) μετέτρεψε τον Αθλητίατρο σε αθλίατρο.
Όχι δεν τον θεωρώ αθλ-ιο-ιατρό.
Μάγκας είναι και οι μάγκες σήμερα προσκυνούνται. Δεν κατατάσσονται στους αθλίους.

Ωστόσο το ερώτημα παραμένει: "Το Ιατρός Καρδιολόγος άλλαξε σε Αθλητίατρος, και γι' αυτό το γράφει με "Ιατρός Καρδιολόγος (Αθλητίατρος)"?

Υ.Γ. 1: Αλήθεια, έγινε ειδικότητα το αθλητίατρος? (γιατί το βρίσκουν και τα αυτόματα ορθογραφικά λεξικά του PC?)

Υ.Γ.2: Μεταφέρω αυτή τη συζήτηση από εδώ που έχει ένα σοβαρό διάλογο για την γνωμάτευση σε άλλο, πιό χαλαρό topic.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

21 Μαΐου 2008, 19:58:21
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Σε άλλες χώρες υπάρχει τέτοια ειδικότητα.
Στη δική μας όχι ακόμη.

21 Μαΐου 2008, 22:51:44
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μπορούμε να κατηγορήσουμε τον "συνάδελφο" για πολλά εκτός από ότι στοχεύει (για δικό του πάντα όφελος) να "πουλήσει" τον εαυτό του στη γλώσσα που καταλαβαίνει και νιώθει ο μέσος μη ιατρομαθής ασθενής.
Κτίζω σπίτι αυτή την εποχή και έχω ακούσει πολλά μαργαριτάρια, που πιστεύω ότι για κάποιους ανθρώπους αυτός μιλάει στη γλώσσα τους.
Εδώ πρέπει να δούμε και το δικό μας κενό και την έλλειψη της "αγωγής" και "προαγωγής" της υγείας στην Ελλάδα, που είναι τελικά λόγοι για τους οποίους τέτοιοι "συνάδελφοι" επιβιώνουν και επιτυγχάνουν.
Θα υπομείνω τον λιθοβολισμό σας (εάν το επιθυμείτε) για αυτή την αιρετική μου θέση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

21 Μαΐου 2008, 23:46:32
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κτίζω σπίτι αυτή την εποχή και έχω ακούσει πολλά μαργαριτάρια..............

Θα υπομείνω τον λιθοβολισμό σας (εάν το επιθυμείτε) για αυτή την αιρετική μου θέση.

Κύριε Κουναλάκη,
είναι εμφανές το τέχνασμα υμών να προβείτε εις οικονομίας,  χρησιμοποιώντας τα υλικά του λιθοβολισμού εις την οικοδομήν υμών.
Δεν θα σας δώσουμε τοιαύτην ευχαρίστησην!
(Σε λίγον καιρόν θα μας καλέσετε να σας ρίψουμε κουφώματα; )


21 Μαΐου 2008, 23:58:57
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Συμφωνώ με τις "ανάγκες" που υπαγορεύουν οι υφιστάμενες συνθήκες (βλέπε καταναλωτές) που οδηγούν κάποιους να διαλαλούν το εμπόρευμά τους έτσι.
Γι' αυτό είπα ότι "Όχι δεν τον θεωρώ αθλ-ιο-ιατρό. Μάγκας είναι"

Α, και άμα αποφασίσει κανείς να λιθοβολήσει, ρίξτε και κατά 'δω τίποτα. Και 'γω κτίζω ::)
(τα κουφώματα στον κ. Κουναλάκη. Εγώ προμηθεύτηκα από δαύτα)
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαΐου 2008, 00:26:24 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

22 Μαΐου 2008, 00:18:21
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κύριε Κουναλάκη,
είναι εμφανές το τέχνασμα υμών να προβείτε εις οικονομίας,  χρησιμοποιώντας τα υλικά του λιθοβολισμού εις την οικοδομήν υμών.
Δεν θα σας δώσουμε τοιαύτην ευχαρίστησην!
(Σε λίγον καιρόν θα μας καλέσετε να σας ρίψουμε κουφώματα; )
Σε αυτή τη φάση δέχομαι μόνο πλακάκια, κουφώματα, ντουλάπια, και ζεστό χρήμα ισόποσο με τις δόσεις του δανείου. Βέβαια, λίθοι πολύτιμοι ή λίθοι κατάλληλοι για επένδυση δεν θα με χάλαγαν....   ;D ;D ;D
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Μαΐου 2008, 15:49:30
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κτίζω σπίτι αυτή την εποχή και έχω ακούσει πολλά μαργαριτάρια..............

Θα υπομείνω τον λιθοβολισμό σας (εάν το επιθυμείτε) για αυτή την αιρετική μου θέση.

Κύριε Κουναλάκη,
είναι εμφανές το τέχνασμα υμών να προβείτε εις οικονομίας,  χρησιμοποιώντας τα υλικά του λιθοβολισμού εις την οικοδομήν υμών.
Δεν θα σας δώσουμε τοιαύτην ευχαρίστησην!
(Σε λίγον καιρόν θα μας καλέσετε να σας ρίψουμε κουφώματα; )



Πολύ καλό!!
:D :D :D

22 Μαΐου 2008, 16:46:41
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η κάρτα; αγγελία; ρεκλάμα; μανιφέστο; (δεν ξέρω πώς ακριβώς να το περιγράψω) του συναδέλφου Δρος, περιέχει περισσότερο σουρρεαλισμό από ότι 10 πίνακες του Νταλί. Ιδιαίτερα αξίζει να σταθεί κανείς στο "μέσω των Ιατρείων του", με το Ι κεφαλαίο (βεβαίως βεβαίως), ενώ και ο πληθυντικός αριθμός αφήνει υπαινιγμό για franchising σε όποιον βλέπει μακριά, κάτι που δεν αποκλείεται να καταστεί και ελκυστική προοπτική όσο καθυστερεί (αναίτια) η καταβολή των δεδουλευμένων εφημερειών (3 μηνών, για να μη ξεχνιόμαστε). Επίσης, μετά την "πιστοποίηση" από τον Δρα, ο αθλητής μαρκάρεται με ένα τατουάζ CE στο μπράτσο, και αυτό του εξασφαλίζει την απρόσκοπτη συμμετοχή σε όλους τους αγώνες. Ωχ, θυμήθηκα ότι δεν έχω βγάλει κάρτα καυσαερίων!
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαΐου 2008, 16:50:46 από Ο (δια)κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Μαΐου 2008, 19:56:40
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ξετρύπωσα νέο κελεπούρι! Δρ. κι αυτός. Αγγειοχειρουργός  (σκέτος. Όχι αθλητίατρος)
Επισημαίνω ότι το FICA FACA δεν είναι το όνομα του συναδέλφου. Αν προερχόταν από την Παπούα – Νέα Γουινέα ή τη Μπουργκίνα Φάσο ίσως να ήταν. Όμως είναι Έλ-λην.
Αναρωτιέμαι τι τίτλος είναι το FICA FACA . Η αλήθεια είναι ότι τα έχω δει και σε άλλους συναδέλφους, όμως ή το ένα ή το άλλο πάλι χωρίς να ξέρω ή να μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει το καθένα. Στο συγκεκριμένο Δρ συνυπάρχουν και οι δύο τίτλοι κι αυτό μου δίνει την εντύπωση ότι θα είναι κάτι σπουδαίο. (όπως λέμε super πολυδύναμα πολυιατρεία…) Την ίδια εντύπωση υποθέτω δίνει και σε όσους διαβάζουν την αγγελία.
Παραθέτω μερικούς προβληματισμούς:
1)   Μήπως ήθελε να γράψει FICI FICI ;
2)   Το FACA έχει την έννοια της φάκας; Άντε μήπως πέσει κανένα πελατάκι στη φάκα; Αν όμως σημαίνει FICA στη φάκα τότε αλλάζει το πράγμα! (Δες Νο 3...)
3)   Οι γνωρίζοντες ιταλικά μπορούν να σας διαβεβαιώσουν ότι το FICA έχει μια «ιδιάζουσα» έννοια στην ιταλική γλώσσα. Δεν μπορώ να το γράψω γιατί δεν ξέρω πως μπαίνει ο κόκκινος κύκλος με το Χ στο πάνω δεξιό μέρος της οθόνης. Αν συνεχίζετε να είστε περίεργοι, κοιτάξτε εδώ:  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Αν υποθέσουμε ότι το FACA έχει την ίδια έννοια με το ομόηχο αγγλικό ρήμα, τότε ο συνδυασμός γίνεται άκρως ακατάλληλος για ανηλίκους! (Δες και Νο 1….)

« Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαΐου 2008, 22:50:08 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

27 Μαΐου 2008, 20:56:40
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Έχω αρχίσει να ρίχνω τα στάνταρ μου.
Ο σημερινός δεν είναι Dr.
Ελπίζω όμως να με συγχωρήσετε, γιατί όπως βλέπετε ο συνάδελφος αντί να τρώει το χρόνο του για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής αποφάσισε να επεκτείνει το εύρος των δραστηριοτήτων του.
Παρατηρείστε ότι ενώ όλες οι παθήσεις χωρίζονται μεταξύ τους με κόμμα (,) στην περίπτωση της «έλλειψης επιθυμίας» και «μικροφαλλίας» υπάρχει παύλα (-). «Έλλειψη επιθυμίας – μικροφαλλία». Σαν να θεωρεί ο συνάδελφος τις δύο περιπτώσεις σχεδόν ταυτόσημες. Γιατί άραγε;
Επίσης αναρωτιέμαι τι πρωτοποριακή τεχνική εφαρμόζει στην περίπτωση της μικροφαλλίας; Λέτε να κάνει κανένα κόλπο με το Laser; Λέτε να συνεργάζεται με τον ανωτέρω FICA FACA συνάδελφο επί του θέματος;

27 Μαΐου 2008, 22:30:07
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

ARCTORIUS


einai sa na  leme  DR  M.......  KAPELO    XAXAXAXAXA

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Σεπτεμβρίου 2012, 23:48:59
από Harper
18 Απαντήσεις
16447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαρτίου 2016, 22:54:17
από ΑΡΗΣ
41 Απαντήσεις
40463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2018, 11:24:39
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
5802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Αυγούστου 2018, 13:24:11
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
40468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2019, 23:22:58
από Argirios Argiriou