Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
20 Απριλίου 2024, 06:23:14

Αποστολέας Θέμα: Ανθολόγιο σημειωμάτων γιατρών  (Αναγνώστηκε 91366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

16 Ιουνίου 2008, 19:27:50
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Φαντάζεστε τον ακόλουθο πλαστικό να δραστηριοποιείται στην Ελλάδα;

27 Ιουνίου 2008, 16:29:30
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν ήξερα σε ποια θεματική ενότητα να εντάξω το παρακάτω μήνυμα. Τελικά επέλεξα αυτή μιας και η κατάληξη δεν ήταν (ευτυχώς) άσχημη. Αν η κατάληξη ήταν διαφορετική, δεν ξέρω σε ποια ενότητα έπρεπε να ενταχθεί. Ίσως στα «Νομικά θέματα» μιας και ο συνάδελφος είχε την αφέλεια (; ), θράσος (; ), άγνοια (; ), εκτός από τις προφορικές «οδηγίες», να τις καταγράψει κιόλας στο χαρτί!

«Να πίνεις πολλά νερά»
«ΟΧΙ γλυκά, μέλι, παντζάρια, όσπρια, ξύδι, αναψυκτικά, αλκοολικά*»

Τα παραπάνω είδα γραμμένα ως οδηγίες από συνάδελφο (υψηλού βαθμού παρακαλώ) πάνω σε εξετάσεις γυναίκας 80 ετών με μέτρια προς βαριά καρδιακή ανεπάρκεια (που λαμβάνει εκτός των άλλων tabl Lasix 40  1 x 2) και στις εργαστηριακές της εξετάσεις είχε Urea: 78 mgr/dl, Creat: 1,6 mgr/dl Glu: 118 mgr/dl (χωρίς ιστορικό και συμπτωματολογία Σακχ Διαβήτη).

Στην ερώτησή μου «Γιατί σας είπε να πίνετε πολλά υγρά;» η απάντηση ήταν: «Για να καθαρίσουν τα νεφρά!».
Ευτυχώς ο συνάδελφος δεν πρόλαβε μαζί με τα νεφρά να «καθαρίσει» και την ασθενή με τις οδηγίες του!

*Η έκφραση ήταν αυτή ακριβώς: «αλκοολικά» κι όχι «αλκοολούχα». Υποθέτω ο συνάδελφος θα έχει δει πολλές γυναίκες 80 ετών με ροπή προς τον αλκοολισμό και γι’ αυτό διάλεξε την συγκεκριμένη λέξη. Θα μου πείτε: «Μόνο αυτό σου έμεινε από τις διαιτητικές οδηγίες του συνάδελφου;»   Μάγοι είστε;  ;D


15 Οκτωβρίου 2008, 21:20:55
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Dr Ντίνος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
(απομακρύνετε τα παιδιά από τον υπολογιστή)
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

16 Οκτωβρίου 2008, 01:27:04
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Επειδή το υπουργείο γενικώς συμπεριφέρεται στους ιατρούς πολύ "ερωτικά" όλα αυτά τα χρόνια(κοινώς ερωτοτροπούν πάνω μας....) μήπως θα ήταν καλό να ακολουθήσουμε όλοι το παράδειγμα του Ντίνο?Μπορεί βεβαίως -βεβαίως μία σκηνή να απαιτεί ως και 18 ώρες να γυρισθεί,όσο δηλ κρατάει μία εφημερία και να χρειάζεται ο Ντίνο να είναι "μάχιμος" σε όλο αυτό το διάστημα αλλά αμείβεται με 700-3000 ευρώ ανά εφημερία,εεεε,χμμμμ,συγνώμη ανά σκηνή ήθελα να πω...Κάνουμε κολλητό και το φαρμακοποιό της γειτονιάς που θα μας εφοδιάζει με το τσουβάλι και με το αζημίωτο (of course)τα αντίστοιχα μπλέ χαπάκια (καθώς δε διαθέτουμε όλοι τα γονίδια του Ντίνου) και όλοι θα είμαστε μια ευτυχισμένη παρέα...I really love Greece!!!
+

11 Φεβρουαρίου 2009, 15:50:30
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δυο αταίριαστες πινακίδες.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

19 Φεβρουαρίου 2009, 16:33:46
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Θυμάμαι έναν συμπαθέστατο 75χρονο ασθενή ο οποίος την πρώτη φορά που ήρθε στο ιατρείο, μου είπε σοβαρότατα:
"Ξέρεις γιατρέ, εγώ έχω πάνω μου τον ...επιδεινωτή" (!!!)
Συγκράτησα την παρόρμηση να του φωνάξω: "πέταξέ τον γρήγορα" και απ' τα συμφραζόμενα στη συνέχεια κατάλαβα ότι εννοούσε "απινιδωτή".
Παρ' όλο που ο ασθενής μου μιλούσε στη συνέχεια για σημαντικά προβλήματα στην υγεία του, το τί προσπάθεια έκανα να κρατήσω τα γέλια μου, δε λέγεται...
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Φεβρουαρίου 2009, 16:43:33 από orfeo »

29 Απριλίου 2009, 20:33:56
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Μαΐου 2009, 20:14:23
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η συνέχεια στην υπόθεση του 40χρονου φοιτητή:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Μαΐου 2010, 11:00:11
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


"Γράψε αυτά για αρχή κι αν θέλουμε κάτι ακόμη, σου λέμε. Από μπύρες τι έχεις;"

Εξαιρετικά αφιερωμένο στο Διακομιστή και στον Αναστάσιο:


(οι γνωρίζοντες την τέχνη του υπολογιστή ας μου στείλουν με προσωπικό μήνυμα οδηγίες πως μπορώ να κάνω την εικόνα να φαίνεται και μέσα στο κείμενο κι όχι μόνο στα συνημμένα. Ευχαριστώ)

« Τελευταία τροποποίηση: 7 Μαΐου 2010, 11:37:42 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

7 Μαΐου 2010, 15:43:53
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Πολύ γέλιο!!!

Επίσης, μια τυροκαυτερή, μία κασεροκτοκέτες, μία φέτα ψητή σε πήλινο, μια χωριάτικη και δύο έξτρα πατάτες με κεφαλογραβιέρα. Α, και δυο κοακόλες!

Και ένα πραγματολογικό στοιχείο: Θα του φτάσει ένα μόνο Νοροβάς 5άρι για να βγάλει το μήνα;
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Μαΐου 2010, 16:10:59 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Ιουλίου 2010, 20:32:50
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Ιουλίου 2010, 00:53:01
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Χμμμμ, ενδιαφέρον το "ωράριο" του συναδέλφου. Αν μάλιστα είναι "μαϊμουδίσια" ραντεβού που κλείνει αυτός  και άλλοι γνωστοί του τηλεφωνικά! (Γίνονται τέτοια πράγματα;;; )
Δημιουργείται όμως νομίζω μια εύλογη απορία: Αν δεν είναι μαζεμένα από την αρχή 10 άτομα (για να τα "δει") μέχρι πότε "είναι εδώ" (εκεί) ώστε να συμπληρωθεί ο αριθμός;
(όπως το ανέκδοτο με τον τύπο που περίμενε έξω από το μπαρ που έγραφε "Απαγορεύεται η είσοδος σε κάτω των 17" να μαζευτούν άλλοι 16 για να μπουν)

5 Ιουλίου 2010, 19:16:05
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

timex


Αυτό δεν το κάνουν μόνο στο ΙΚΑ>
Πρόσφατα μου έλεγε ασθενής, πως η γενικη γιατρος που πηγαινει στο χωριό της μια φορα την εβδομαδα , βλεπει συγκεκριμενο αριθμο ατόμων και μετα φευγει!!!!! Το αποτέλεσμα είναι , οι ασθενεις που ξεμένουν, να αναγκάζονται να έρχονται στο νοσοκομείο και να ψάχνουν δεξια και αριστερά κάποιον να τους γράψει τα φάρμακα!

5 Ιουλίου 2010, 21:29:54
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Πάντως και αυτό που κάνουμε κάποιοι από εμάς δηλ να πηγαίνουμε από χωριό σε χωριό,να βλέπουμε 40-50 άτομα (εξέταση και συνταγογράφηση μαζί) και ενίοτε να ακολουθεί και εφημερία, εεε, δε νομίζω πως είναι και ότι καλύτερο.Ο κόσμος έχει δίκιο,θέλει να εξυπηρετηθει αλλά σε εμάς δεν πληρώνει λογαριασμούς ρεύματος ή νερού αλλά μας εμπιστευεται την υγεία του.Και πως να δεις και να εξετάσεις σωστά τόσα άτομα όταν τη μια μετράς πιέσεις,την άλλη συνταγογραφείς και την άλλη εξετάζεις ή πας κατ'οικον επίσκεψη???

Ξέρω ΤΙΜΕΧ σου φαίνοντα κάπως αλλόκοτα όλα αυτά αλλά πίστεψέ με όταν φύγεις από την ειδικότητα και ξεκινήσεις σε ιατρείο θα δεις πως τα πράγματα δεν είναι τόσο ρομαντικά όσο τα φανταζόσουν.Από την άλλη μπορεί και να είσαι τυχερή και να μη το βιώσεις ποτέ.Εγώ πάντως την απαξίωση του ρόλου του γαιτρού τη νιώθω καθημερινά στο πετσί μου και δεν έχει να κάνει τόσο με τον κόσμο όσο με ένα απαράδεκτο σύστημα υγείας που δεν νοιάζεται για το τι πραγματικά προσφέρεις αρκεί να υπάρχει λευκή μπλούζα στην περιοχή,τα στόματα του κόσμου-ψηφοφόρων να μενουν βουλωμένα και να μην υπάρχει γκρίνια.
+

6 Ιουλίου 2010, 22:55:36
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως και αυτό που κάνουμε κάποιοι από εμάς δηλ να πηγαίνουμε από χωριό σε χωριό,να βλέπουμε 40-50 άτομα (εξέταση και συνταγογράφηση μαζί) και ενίοτε να ακολουθεί και εφημερία, εεε, δε νομίζω πως είναι και ότι καλύτερο.Ο κόσμος έχει δίκιο,θέλει να εξυπηρετηθει αλλά σε εμάς δεν πληρώνει λογαριασμούς ρεύματος ή νερού αλλά μας εμπιστευεται την υγεία του.Και πως να δεις και να εξετάσεις σωστά τόσα άτομα όταν τη μια μετράς πιέσεις,την άλλη συνταγογραφείς και την άλλη εξετάζεις ή πας κατ'οικον επίσκεψη???

Ξέρω ΤΙΜΕΧ σου φαίνοντα κάπως αλλόκοτα όλα αυτά αλλά πίστεψέ με όταν φύγεις από την ειδικότητα και ξεκινήσεις σε ιατρείο θα δεις πως τα πράγματα δεν είναι τόσο ρομαντικά όσο τα φανταζόσουν.Από την άλλη μπορεί και να είσαι τυχερή και να μη το βιώσεις ποτέ.Εγώ πάντως την απαξίωση του ρόλου του γαιτρού τη νιώθω καθημερινά στο πετσί μου και δεν έχει να κάνει τόσο με τον κόσμο όσο με ένα απαράδεκτο σύστημα υγείας που δεν νοιάζεται για το τι πραγματικά προσφέρεις αρκεί να υπάρχει λευκή μπλούζα στην περιοχή,τα στόματα του κόσμου-ψηφοφόρων να μενουν βουλωμένα και να μην υπάρχει γκρίνια.

Jack δεν βλεπω τα πραγματα ρομαντικα, τα βλεπω όπως ειναι. Οσοι εχουν κανει αγροτικο ξερουν τι λεω.Αρκετοι γενικοι παιρνουν ενα ΠΙ και συνεχιζουν το προγραμμα που ειχε ο αγροτικος πριν απο εκεινους. Ετσι πηγαινουν στα χωρια τους τις 3 απο τις 5 μερες της εβδομαδας και τις υπολοιπες ή καθονται ή καλύπτουν το ΚΥ για να μη κουραζονται και οι γιατροι εκει.
Αν όμως, ένας γενικος ασχοληθει μόνο με το ΠΙ του και πηγαινει όπως είναι το ωραριο 8-2 πχ ,κάθε μέρα , και τους ασθενεις θα βλεπει και την συνταγογραφηση θα προλαβαινει!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Σεπτεμβρίου 2012, 23:48:59
από Harper
18 Απαντήσεις
16450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαρτίου 2016, 22:54:17
από ΑΡΗΣ
41 Απαντήσεις
40479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2018, 11:24:39
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
5805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Αυγούστου 2018, 13:24:11
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
40469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2019, 23:22:58
από Argirios Argiriou