Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:59:05

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με την Υπηρεσία Υπαίθρου στα άγονα ιατρεια. Συνθήκες εργασίας  (Αναγνώστηκε 142613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Απριλίου 2011, 14:15:15
Αναγνώστηκε 142613 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Doc


Ο Σύλλογος του χωριού ζητάει χρήματα για το σπίτι του ιατρού ??? Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

24 Μαΐου 2011, 22:18:20
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

mirto saritzoglou


Καλησπερα,
το ιατρειο στο οποιο διοριστηκα ειναι αγονο,δεν υπαρχει σπιτι για τον γιατρο και απεχει 60 χλμ απο την πολη.Δεν χρειαζεται να πω για το δρομο,τις κατολισθιησεις και τους αποκλεισμους το χειμωνα.Τα γυρω χωρια ειναι χειροτερα.Καμια ιδεα κανεις;;;;;;;;;;;

24 Μαΐου 2011, 23:10:17
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Τυχαία το επέλεξες;
Το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος είναι αυτό το χωριό;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Μαΐου 2011, 00:12:54 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

24 Μαΐου 2011, 23:18:50
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

mirto saritzoglou


Το επελεξα για να μπορεσω να παρω αγονο με τα λιγα μου μοριακια.Μοιαζει παντως με την Ψωφιδα.Καμια προταση;

25 Μαΐου 2011, 23:25:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συγνώμη αν θα γίνω "κακός" αλλά βλέπω ότι γράφεις στο προφίλ σου "Ειδικευόμενος γενικής ιατρικής σε  αναμονή".
Άρα την αίτηση για την γενική ιατρική την έχεις κάνει, επομένως το άγονο σε τι σου χρειαζόταν;
Το μόνο που μπορώ να σκεφθώ είναι οι αυξημένες αποδοχές. (Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος)
Το ιατρείο είναι άγονο αλλά δεν έχει σπίτι για το γιατρό; Να ρωτήσω τι έκαναν οι προηγούμενοι αγροτικοί; Νοίκιαζαν κάπου στο χωριό; Γιατί όχι κι εσύ;
Επομένως μήπως θέλεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο;
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Μαΐου 2011, 23:29:35 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

25 Μαΐου 2011, 23:48:36
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγνώμη αν θα γίνω "κακός" αλλά βλέπω ότι γράφεις στο προφίλ σου "Ειδικευόμενος γενικής ιατρικής σε  αναμονή".
Άρα την αίτηση για την γενική ιατρική την έχεις κάνει, επομένως το άγονο σε τι σου χρειαζόταν;
Το μόνο που μπορώ να σκεφθώ είναι οι αυξημένες αποδοχές. (Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος)
Το ιατρείο είναι άγονο αλλά δεν έχει σπίτι για το γιατρό; Να ρωτήσω τι έκαναν οι προηγούμενοι αγροτικοί; Νοίκιαζαν κάπου στο χωριό; Γιατί όχι κι εσύ;
Επομένως μήπως θέλεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο;

Ευστοχότατος. Συμφωνώ 100% με τον κύριο Σκούφαλο.

ΗΜΑΡΤΟΝ

25 Μαΐου 2011, 23:55:27
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ίσως η συνάδελφος @mirto να εννοεί ότι δεν μπορούσε να χτυπήσει άλλα πιο περιζήτητα Π.Ι., επειδή δεν είχε πολλά μόρια και έτσι κατέληξε στην επιλογή του άγονου όχι για το bonus της κατάθεσης αίτησης για ειδικότητα, αλλά απλά για να βρει ένα Π.Ι.

Αν το χωριό είναι αυτό που φαίνεται στην εικόνα στο παραπάνω (μου) λινκ, μάλλον δεν θα διαθέτει φαρμακείο και αυτό έχει θετικά και αρνητικά. Προσωπικά, βρίσκω απαράδεκτη την πολιτική ορισμένων φμφ να πηγαίνουν και να κολλάνε το φ τους όσο πιο κοντά στο Π.Ι. γίνεται, ακόμη και να μοιράζονται τον ίδιο τοίχο, αν είναι δυνατό.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαΐου 2011, 00:03:21 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Μαΐου 2011, 00:15:18
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το επελεξα για να μπορεσω να παρω αγονο με τα λιγα μου μοριακια.Μοιαζει παντως με την Ψωφιδα.Καμια προταση;

Η συνάδελφος είναι σαφής νομίζω. Είχε λίγα μόρια και ήθελε άγονο.
Είναι γνωστό ότι με λίγα μόρια παίρνεις ευκολότερα "απλό" αγροτικό παρά άγονο.
200 ιατρεία έμειναν κενά στην τελευταία προκήρυξη (με 5 επιλογές ανά αίτηση παρακαλώ). Άρα όλο και κάποιο "απλό" αγροτικό θα βρισκόταν..........

26 Μαΐου 2011, 00:22:06
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

mirto saritzoglou


Συγγνωμη αν προκαλώ συγχυση... γραφω εκ μέρους συναδέλφου που έκανε αίτημα για λογαριασμό στο forum, αλλα απ ότι μου είπε δεν της έχει έρθει email επιβεβαίωσης!
Εγώ εχω πάρει απλό Π.Ι.

27 Μαΐου 2011, 22:55:21
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

mirto saritzoglou


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συγγνωμη αν προκαλώ συγχυση... γραφω εκ μέρους συναδέλφου που έκανε αίτημα για λογαριασμό στο forum, αλλα απ ότι μου είπε δεν της έχει έρθει email επιβεβαίωσης!
Εγώ εχω πάρει απλό Π.Ι.

Συγγνωμη για το μπαχαλο που προαλεσα.Ειμαι η φιλη της mirto και δεν το δηλωσα εξ αρχης.

14 Οκτωβρίου 2011, 10:11:05
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Να υποθέσω ότι θα καταργηθούν τα επιδόματα για τα άγονα ιατρεία αφού θα μπουν στο ενιαίο μισθολόγιο οπότε τέρμα τα "χοντρά" λεφτά στα άγονα;
Οπότε μένει μόνο το bonus της κατάθεσης διπλής αίτησης για ειδικότητα που απαιτεί 2 (ή περισσότερα) σκέλη;
Σε συνδυασμό με τον νέο τρόπο απόκτησης ειδικότητας να υποθέσω ότι σε λίγο καιρό δεν θα πατάει κανένας γιατρός σε άγονα ιατρεία;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πρώτον, στο νέο μισθολόγιο εντάσσονται και οι:
•   οι γιατροί υπηρεσίας υπαίθρου και οι μόνιμοι αγροτικοί γιατροί.

14 Οκτωβρίου 2011, 10:21:33
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε συνδυασμό με τον νέο τρόπο απόκτησης ειδικότητας να υποθέσω ότι σε λίγο καιρό δεν θα πατάει κανένας γιατρός σε άγονα ιατρεία;

Ίσως να καλύψουν το κενό με ειδικευόμενους Παθολογίας, αφού πλέον θα ασκούνται και στα ΚΥ...  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Οκτωβρίου 2011, 10:34:52 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Οκτωβρίου 2011, 10:57:23
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

theodos


 
 Μήπως σας λέει κάτι, ο κρατικός υπάλληλος, η αναδιάταξη του ανθρώπινου δυναμικού, η συγχώνευση μοναδών ΕΣΥ...   :)
Θεοδοσίου Θεοδόσιος
Γενικός Ιατρός

2 Νοεμβρίου 2012, 09:35:18
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

vathom


Για να γράψω και γω δυο πραγματάκια να ξέρει ο κόσμος τι πάει να πεί άγονο ιατρείο στο έτος 2012. Τα ξέρω από πρώτο χέρι γιατι υπηρετώ ενα αυτήν την στιγμή.

1) Εδώ και 6 μήνες έχουν κοπεί τα επιδόματα αγόνου-ετοιμότητας-κίνησης με αποτέλεσμα μισθολογικά να μήν διαφέρει σε ΤΙΠΟΤΑ από τους υπόλοιπους μη-αγονους αγροτικούς.
2) 24 ωρη ετοιμότητα όλες τις ημέρες πλήν τα ΣΚ και τις εξαιρέσιμες.
3) Νέα εγκύκλιος το ΥΥΚΑ αναφέρει ότι Αγροτικοί Ιατροί Σαββατοκύριακα και εξαιρέσιμα εφημερεύουν κατά ομάδα Αγροτικών Ιατρείων ανα περιφέρεια που σημαίνει οτι αν το ΠΙ που υπηρετείς είναι κέντρο εφημεριών ΔΕΝ μπορείς να δηλώσεις τα απαιτουμενα ΣΚ να φτάσεις το πλαφόν των εφημεριών αλλά μόνο κάποια ανάλογα με τον αριθμό ΠΙ στην περιφέρεια.


Αυτα για να ενημερωθεί ο κόσμος που θέλει να δηλώσει αγονο.

2 Νοεμβρίου 2012, 10:00:07
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να γράψω και γω δυο πραγματάκια να ξέρει ο κόσμος τι πάει να πεί άγονο ιατρείο στο έτος 2012. Τα ξέρω από πρώτο χέρι γιατι υπηρετώ ενα αυτήν την στιγμή.

1) Εδώ και 6 μήνες έχουν κοπεί τα επιδόματα αγόνου-ετοιμότητας-κίνησης με αποτέλεσμα μισθολογικά να μήν διαφέρει σε ΤΙΠΟΤΑ από τους υπόλοιπους μη-αγονους αγροτικούς.
2) 24 ωρη ετοιμότητα όλες τις ημέρες πλήν τα ΣΚ και τις εξαιρέσιμες.
3) Νέα εγκύκλιος το ΥΥΚΑ αναφέρει ότι Αγροτικοί Ιατροί Σαββατοκύριακα και εξαιρέσιμα εφημερεύουν κατά ομάδα Αγροτικών Ιατρείων ανα περιφέρεια που σημαίνει οτι αν το ΠΙ που υπηρετείς είναι κέντρο εφημεριών ΔΕΝ μπορείς να δηλώσεις τα απαιτουμενα ΣΚ να φτάσεις το πλαφόν των εφημεριών αλλά μόνο κάποια ανάλογα με τον αριθμό ΠΙ στην περιφέρεια.


Αυτα για να ενημερωθεί ο κόσμος που θέλει να δηλώσει αγονο.

Από που προβλέπεται η 24ωρη ετοιμότητα ιδιαίτερα μετά την κατάργηση του σχετικού επιδόματος ετοιμότητας; Και δεν συγχέουμε το επίδομα αγόνου με το επίδομα ετοιμότητας. Διαφορετικά πράγματα που όμως καταργήθηκαν και τα δύο. Όπως καταργήθηκε και το επίδομα κίνησης.

Έχεις τη σχετική εγκύκλιο που αναφέρεις;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
32499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2009, 20:45:29
από EzeΤΡΟΛ
27 Απαντήσεις
99043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαΐου 2008, 19:55:37
από timex
3 Απαντήσεις
77083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2009, 16:23:56
από orfeo
13 Απαντήσεις
37139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Οκτωβρίου 2011, 20:36:07
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιουνίου 2018, 00:08:58
από deleteduser