Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:28:25

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με την Υπηρεσία Υπαίθρου στα άγονα ιατρεια. Συνθήκες εργασίας  (Αναγνώστηκε 142596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Νοεμβρίου 2012, 10:13:52
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

vathom


Το ξέρω οτι είναι διαφορετικά πράγματα. Έκανα αγώνα να δικαιωθω για την καταργηση της 24 ετοιμότητας αφου δεν λαμβάνω το σχετικό επίδομα. Χθές ειχα τηλεφωνικη επικοινωνία με την διοίκηση και μου απάντησε οτι είχε μόλις λάβει τα απαραίτητα εγγραφα απο το Υπουργείο. Δεν τα έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα αλλα τα έχω ζητήσει. Μόλις τα λάβω θα αναρτήσω την σχετική απόφαση.

2 Νοεμβρίου 2012, 10:19:42
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ξέρω οτι είναι διαφορετικά πράγματα. Έκανα αγώνα να δικαιωθω για την καταργηση της 24 ετοιμότητας αφου δεν λαμβάνω το σχετικό επίδομα. Χθές ειχα τηλεφωνικη επικοινωνία με την διοίκηση και μου απάντησε οτι είχε μόλις λάβει τα απαραίτητα εγγραφα απο το Υπουργείο. Δεν τα έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα αλλα τα έχω ζητήσει. Μόλις τα λάβω θα αναρτήσω την σχετική απόφαση.

Έγγραφα από το Υπουργείο που αποδεικνύουν την υποχρέωση 24ωρης ετοιμότητας;
Μπα, για να δούμε! Θα επικαλεστούν τους νόμους του 1955;

22 Ιουλίου 2013, 01:00:02
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ένα πολύ πρόσφατο έγγραφο του ΥΥΚΑ 17/7/2013 (ΒΛ4ΥΘ-ΝΡ5)

Σχετικά με δικαιώματα και υποχρεώσεις ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου

Επισυνάπτεται
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Ιουλίου 2013, 11:31:08
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ξέρω οτι είναι διαφορετικά πράγματα. Έκανα αγώνα να δικαιωθω για την καταργηση της 24 ετοιμότητας αφου δεν λαμβάνω το σχετικό επίδομα. Χθές ειχα τηλεφωνικη επικοινωνία με την διοίκηση και μου απάντησε οτι είχε μόλις λάβει τα απαραίτητα εγγραφα απο το Υπουργείο. Δεν τα έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα αλλα τα έχω ζητήσει. Μόλις τα λάβω θα αναρτήσω την σχετική απόφαση.
Αμφιβάλω κατά πόσο ο Ποινικός Κώδικας σας απαλλάσσει από την 24ωρη ετοιμότητα σε περίπτωση που χτυπήσει το δικό σας τηλέφωνο.

22 Ιουλίου 2013, 11:56:00
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ξέρω οτι είναι διαφορετικά πράγματα. Έκανα αγώνα να δικαιωθω για την καταργηση της 24 ετοιμότητας αφου δεν λαμβάνω το σχετικό επίδομα. Χθές ειχα τηλεφωνικη επικοινωνία με την διοίκηση και μου απάντησε οτι είχε μόλις λάβει τα απαραίτητα εγγραφα απο το Υπουργείο. Δεν τα έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα αλλα τα έχω ζητήσει. Μόλις τα λάβω θα αναρτήσω την σχετική απόφαση.
Αμφιβάλω κατά πόσο ο Ποινικός Κώδικας σας απαλλάσσει από την 24ωρη ετοιμότητα σε περίπτωση που χτυπήσει το δικό σας τηλέφωνο.

Μάνο, ο συνάδελφος έχει να μπει επίσημα στο φόρουμ από πέρσι το Νοέμβριο. Όπως βλέπεις δεν ανάρτησε ποτέ τη σχετική απόφαση που ανέφερε.
Βοηθήστε με να καταλάβω κάτι στο έγγραφο που ανέβασε ο Δημήτρης:
Τίτλος: "Σχετικά με δικαιώματα και υποχρεώσεις ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου"

Ζ. Σύμφωνα με : δ. την αριθμ. 4391/20-9-06 εγκύκλιό μας « δεν νοείται λειτουργία ιατρείου «εν απουσία» ειδικευμένου ιατρού.

Εξηγήστε μου τι θέλει να πει ο ποιητής:
- Επιτρέπεται να λειτουργούν περιφερειακά ιατρεία το πρωινό ωράριο χωρίς ειδικευμένο;
- Επιτρέπεται να εφημερεύουν αγροτικοί σε περιφερειακά ιατρεία (π.χ. απομακρυσμένα νησιά ή/και τοποθεσίες με κέντρα εφημερίας) χωρίς ειδικευμένο;

22 Ιουλίου 2013, 12:00:15
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ξέρω οτι είναι διαφορετικά πράγματα. Έκανα αγώνα να δικαιωθω για την καταργηση της 24 ετοιμότητας αφου δεν λαμβάνω το σχετικό επίδομα. Χθές ειχα τηλεφωνικη επικοινωνία με την διοίκηση και μου απάντησε οτι είχε μόλις λάβει τα απαραίτητα εγγραφα απο το Υπουργείο. Δεν τα έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα αλλα τα έχω ζητήσει. Μόλις τα λάβω θα αναρτήσω την σχετική απόφαση.
Αμφιβάλω κατά πόσο ο Ποινικός Κώδικας σας απαλλάσσει από την 24ωρη ετοιμότητα σε περίπτωση που χτυπήσει το δικό σας τηλέφωνο.
Πιστεύω ότι αυτό εξαρτάται από το τι αναφέρεται στην σύμβαση που υπογράφουν οι αγροτικοί . Εάν πχ δεν υποχρεούνται να μένουν στην περιοχή ευθύνης, τότε δεν μπορεί να τους κατηγορήσει .Εάν όμως μένουν στην περιοχή και τους ζητηθεί ιατρική βοήθεια, τότε τους υποχρεώνει το άρθρο 9 του κώδικα ιατρικής δεοντολογίας , όπως φυσικά υποχρεώνει οποιονδήποτε ιατρό που βρίσκεται κοντά στο συμβάν είτε του ΕΣΥ είτε ιδιώτη.

22 Ιουλίου 2013, 12:18:54
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βοηθήστε με να καταλάβω κάτι στο έγγραφο που ανέβασε ο Δημήτρης:
Τίτλος: "Σχετικά με δικαιώματα και υποχρεώσεις ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου"

Ζ. Σύμφωνα με : δ. την αριθμ. 4391/20-9-06 εγκύκλιό μας « δεν νοείται λειτουργία ιατρείου «εν απουσία» ειδικευμένου ιατρού.

Εξηγήστε μου τι θέλει να πει ο ποιητής:
- Επιτρέπεται να λειτουργούν περιφερειακά ιατρεία το πρωινό ωράριο χωρίς ειδικευμένο;
- Επιτρέπεται να εφημερεύουν αγροτικοί σε περιφερειακά ιατρεία (π.χ. απομακρυσμένα νησιά ή/και τοποθεσίες με κέντρα εφημερίας) χωρίς ειδικευμένο;
Η συγκεκριμένη εγκύκλιος αναφέρεται στους ειδικευόμενους και όχι στους αγροτικούς που ως ιατροί υποχρεούνται να παρέχουν ιατρική περίθαλψη με βάση το τι μπορούν με τα μέσα που διαθέτουν και τις γνώσεις που έχουν κρινόμενοι με τον μέσο όρο των ικανοτήτων που έχουν ιατροί στην ειδικότητα τους. Αυτό ισχύει για όλους τους ιατρούς, βάσει του άρθρου 8 του ποινικού κώδικα περί ιατρικής αμέλειας.

22 Ιουλίου 2013, 12:27:52
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Συνάδελφε Κτιστάκη, θα συμφωνήσω μαζί σου, όμως στη σύμβαση δεν αναφέρεται καμιά υποχρέωση διαμονής.
Ας διευκρινίσουμε επίσης τι σημαίνει "να σε βρουν" και τι σημαίνει " παροχή ιατρικής βοήθειας".
- Αν με βρουν στο κινητό και είμαι στα +20 χιλιόμετρα από το περιστατικό σημαίνει ότι με βρήκαν;
- Η συμβουλή "πήγαινε στο πλησιέστερο Κ.Υ. ή νοσοκομείο ή κάλεσε το 166" που δίνεται τηλεφωνικά από τους γιατρούς* (ιδιώτες, ΕΣΥ κλπ) όταν τους καλέσουν στο τηλέφωνο συνιστά παροχή ιατρικής βοήθειας σύμφωνα με τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας;
* οι οποίοι βρίσκονται πιο κοντά στο περιστατικό απ' ό,τι το πλησιέστερο Κ.Υ. ή νοσοκομείο.

Συμφωνώ με το σχόλιό σου, ότι η εγκύκλιος αναφέρεται στους ειδικευόμενους. Το ερώτημά μου είναι τι σχέση έχει σε ένα έγγραφο που αναφέρεται στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των αγροτικών ιατρών (γι' αυτό παρέθεσα και τον τίτλο της εγκυκλίου) και μάλιστα να παρουσιάζεται με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργεί αμφιβολίες για τη νομιμότητα λειτουργίας και εφημερίας των αγροτικών ιατρείων;
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιουλίου 2013, 12:47:07 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

23 Ιουλίου 2013, 22:33:33
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
..... δημιουργεί αμφιβολίες ....

Δημιουργεί βασιμότητα για την αγραμματοσύνη των συντακτών (αν δεν υποκρύπτεται δόλος)
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
32497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουλίου 2009, 20:45:29
από EzeΤΡΟΛ
27 Απαντήσεις
99028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Μαΐου 2008, 19:55:37
από timex
3 Απαντήσεις
77074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2009, 16:23:56
από orfeo
13 Απαντήσεις
37135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Οκτωβρίου 2011, 20:36:07
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
5351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιουνίου 2018, 00:08:58
από deleteduser