Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 02:58:48

Αποστολέας Θέμα: Δ.Αβραμόπουλος:"Εγώ, το ΕΣΥ και το κάπνισμα".  (Αναγνώστηκε 8258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Μαΐου 2008, 15:20:36
Αναγνώστηκε 8258 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Συνέντευξη του Υπουργού Υγείας στο"Βήμα της Κυριακής"Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σταχυολογούμε από το διάλογο:

- Μια που μιλάμε για πρόληψη, τι μέλλει γενέσθαι με την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας;
"Είναι στα σκαριά"

-Για να υλοποιηθούν όμως τα σχέδιά σας χρειάζεται προσωπικό. Και δυστυχώς υπάρχουν σημαντικές ελλείψεις. Θα προχωρήσετε σε προσλήψεις"
" Ηδη έχουν γίνει βήματα μπροστά. Και πάλι όμως οι ελλείψεις είναι μεγάλες. Αυτό δεν είναι κάτι που παρατηρείται μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλα τα εθνικά συστήματα Υγείας της Ευρώπης, για να μην πω του κόσμου"
(σχόλιο: παρατηρείστε πώς σιγά -σιγά αλλάζει... το βιολί)

- Πώς μπορεί να ξεπεραστεί το πρόβλημα της χρηματοδότησης του δημόσιου συστήματος Υγείας; Οι Ελληνες εξακολουθούν να πληρώνουν πολλά χρήματα στον ιδιωτικό τομέα για την υγεία μας. Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΟΣΑ οι ιδιωτικές δαπάνες αποτελούν το 38,4% των συνολικών δαπανών Υγείας.

"Οσο και αν αυτό ηχεί παράδοξο θα σας έλεγα ότι για την Υγεία οι δαπάνες είναι μεγάλες και θα επαρκούσαν, αν δεν γίνονταν σπατάλες και καταχρήσεις. Αυτά πλέον τελειώνουν και τα νέα συστήματα διαχείρισης έχουν αρχίσει σταδιακά να αποδίδουν".(!!!!)

-Μια και μιλάμε για νοικοκύρεμα και τα οικονομικά της Υγείας, πώς αντιλαμβάνεστε την πορεία της Οικονομίας εν γένει;

"...Η κοινωνία και ειδικότερα τα ασθενέστερα στρώματά της αυτό τον καιρό πιέζονται ασφυκτικά. Η φτώχεια και το "καλάθι της νοικοκυράς"αποτελούν τη θρυαλλίδα της κοινωνικής κρίσης την οποία πρέπει με κάθε τρόπο να αποφύγουμε"
(σχόλιο: εδώ μυρίζει μπαρούτι)

-- Εχετε κλείσει δύο χρόνια στο υπουργείο Υγείας. Τι εικόνα έχετε σχηματίσει; Είναι δύσκολος και κουραστικός τομέας;

"Αλίμονο αν σε κουράζει η προσφορά στην κοινωνία, που είναι και η πεμπτουσία της συμμετοχής μας στην πολιτική. Μην ξεχνάτε εξάλλου ότι εγώ ζήτησα να παραμείνω σε αυτό το υπουργείο, ώστε να παραδώσω έργο τουλάχιστον ως προς τις πολιτικές που ξεκίνησαν επί των ημερών μου και πάντοτε σε αρμονία με το κυβερνητικό μας πρόγραμμα..."
(σχόλιο: ΩΧ ! Αμάν!)

"Εμένα, στην πολιτική, τίποτε δεν με φόβισε, ούτε με φοβίζει. Και γι' αυτό δεν ανήκω στην κατηγορία εκείνων που ζητούν ή επαιτούν δημόσιες θέσεις. Είμαι έτοιμος να αναλάβω όποια αποστολή μού ανατεθεί"

(σχόλιο: A! είπα και εγώ! Τώρα αισθάνομαι... κάπως καλύτερα!)

«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

26 Μαΐου 2008, 08:50:53
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


      Φοβερή συνέντευξη!!
 Τόσο δύσκολες και εύστοχες ερωτήσεις στον υπουργό...
  Μπράβο στην ανεξάρτητη-μαχόμενη δημοσιογραφία!



  Μας δουλεύουν όλοι μου φαίνεται...

25 Μαρτίου 2009, 18:08:39
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το 1ο ( και μοναδικό στο είδος του! ) "Ευρωπαϊκό Σεμινάριο Επικοινωνιακής Διαχείρησης Κρίσεων στον Τομέα της Υγείας" διοργανώνεται αυτές τις ημέρες στην Αθήνα από το ΥΥ&ΚΑ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Μαρτίου 2009, 18:18:46 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
39786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαΐου 2008, 17:51:24
από πρώτη & καλύτερη
0 Απαντήσεις
39987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2008, 17:49:22
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
25673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2008, 20:41:40
από Τ.Μαλλές
3 Απαντήσεις
77549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2019, 20:58:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Δεκεμβρίου 2009, 20:27:18
από anastasios theodoridis