Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 16:03:16

Αποστολέας Θέμα: Ημερολόγιο νεοδιόριστου ιατρού..  (Αναγνώστηκε 95185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Ιανουαρίου 2014, 00:04:45
Απάντηση #210
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


kai φυσικά εφημερίες δεν μπήκανε!!
[logged]Με θλίβει το γεγονός πως συχνά λογικρίνομαι στο φόρουμ και μοναδικό μου βήμα αποτελεί το `ημερολόγιο`. Έτσι λοιπόν τοποθετούμαι εδω σχετικά με τη δημόσια συζήτηση με θέμα : `` Διαφήμιση που γελοιοποιεί τους Γενικούς Ιατρούς; `` [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ].
Δε θα με χάλαγε η ΠΦΥ δια των οργάνων της να αξιολογεί τα μέλη της ώστε το σκέπτεσθαί τους να προσομοιάζει με τούτο : `` προσωπικα την ιατρικη δεν την αντιλαμβανομαι σαν εργασια ουτε σαν επαγγελμα, ισως να ειναι τροπος ζωης
θελω να πιστευω πως την δουλεια'  δεν την φοβαμαι αλλα με φοβαται  εκεινη
επισης οταν καταπιανομαι με τα της ιατρικης, δεν αντιλαμβανομαι κουραση αλλα ξεκουραση και ποτε δεν εχω κοιταξει ωρολοι, αλλωστε δεν φορω διοτι αποτελει εστια μολυνσης για τον ασθενη
δεν διεκδικω ρεπο ουτε αποδοχες
ειναι τιμη μου που αξιολογηθηκα ως ικανος να υπηρετησω ανθρωπους που δουλευουνε απο το πρωι μεχρι το αλλο πρωι και μου δοθηκε η ευκαιρια να πραξω πραγματα σπουδαια και μερα με τη μερα να αποτολμησω να γινω βλασφυμος και να επιδιωξω αυτα που πρατω να ειναι οσο το δυνατο πιο κοντα στο τελειο

αλλα διεκδικησα τουτη τη δημοσια θεση για να καμω κλινικο εργο και οσο περναει απο το χερι μου θα το κανω
απο αυτα που λεγονται και δεν γινονται  αλλα και απο αυτα που γινονται και δεν λεγονται δεν ξερρω. προσπαθω οσα λεω να τα καμω και να εχω την αισθηση πως βρισκομαι σε μια υπηρεσια και οχι σε θεση εργασιας ιδιωτικου δικαιου `` [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ].
Σε σύνδεσμο όπου παρέθεσα στο `ημερολόγιο` σχετικά με τοποθέτησή μου περί χρυσής αυγής, ο συγγραφέας του άρθρου έγραφε : ``δεν επιθυμώ την ποινική δίωξη του θύτη μου, εάν δολοφονηθώ`` [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ] + [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ]. Ενδεχομένως εάν τεθούν οι πρέπουσες βάσεις στην συντεχνία της ΠΦΥ να είναι δυνατό να υφίσταται ποινικολόγιο, να είναι βαρύτατο, σαφές και να διασφαλίζει το κύρος του κλάδου. Το δε φρόνιμο της υπόθεσης θα ήταν οι κυρώσεις να αφορούν σε προϊστάμενο του παραβάτη. Το θέμα είναι η ένωση, η παλιά ένωση και η ελεγεία θέλουν να έχουν πλήρη εικόνα τι γίνεται σε κάθε ΚΥ σε αληθινό χρόνο; [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ]. Στο ημερολόγιο είχα εναποθέσει προβληματισμούς σχετικά με αλληλεπιδράσεις και συνάδελφοι τις εξέλαβαν ως μη δόκιμες σε βαθμό που χαρακτηρήσθηκα παράφρων, σε δεύτερο χρόνο επανατοποθετήθηκα με τεκμηρίωση : [http://www.pfy.gr/forum/index.php/topic,2720.msg36858.html#msg36858 ]. Το ζήτμα δεν είναι αν είναι ορθοί οι προβληματισμοί αλλά γιατί δεν τίθενται cut offs από τα όργανα της ΠΦΥ σχετικά με τις αλληλεπιδράσεις, που σταματά η ΠΦΥ και ξεκινά η τροτοβάθμια  και σωστά ξεσωστά να εφαρμόζονται από όλους στην ΠΦΥ. Υπάρχει μια φράση : ` με όποιον δάσκαλο καθήσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις``. Άρα στο μέσον κρίσης όπου η μάνα χάνει το παιδί και οι αποδοχές είναι πενιχρές [ ωστόσο του λειτουργού υγείας είναι πολλαπλάσιες του μέσου μισθωτού ] ποιος κάθεται να ασχοληθεί με ποιοτική ΠΦΥ ; [http://www.pfy.gr/forum/index.php/topic,2720.msg36847.html#msg36847 ]. Αποτελεί πρακτική πάγια να σεβόμαστε την διάγνωση του θεράποντα και να συνταγογραφούμε ακόμα και εάν έχει επιδεινωθεί η υγεία του χρονίως πάσχονατα και απαιτείται τιτλοποίηση ακόμα και εάν πρόκειται για δραστικές εκτός ενδείξεων ή δυσανάλογες με το στάδιο της νόσου. Μήπως τελικά εφ όσον είμαστε υπεύθυνοι για την υπογραφή μας και μαζί να μην τα φάγαμε ωστόσο μαζί να συμβάλαμε στο φάγωμα; [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ] + [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ] + [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ].
Επιτρέψατέ μου τοποθέτησης. Έστω δεχόμαστε διατύπωση πως δεν υφίστανται εύκολες και δύσκολες  πράξεις παρά πράξεις τις οποίος κανείς κατέχει να εκτελεί με ασφάλεια είτε όχι.Εάν το δεχθούμε μπορεί να τεθεί το ερώτημα : Γνωρίζουν και σε τι ποσοστό οι Γενικοί Ιατροί που εργάζονται σε Κέντρα Υγείας να [ λ.χ διαχειρίζονται την τάδε χρόνιο πάθηση ]. Έχουν και σε τι ποσοστό οι Γενικοί Ιατροί που εργάζονται σε Κέντρα Υγείας  τη διάθεση να διαχειριστούν [λ.χ την τάδε χρόνιο πάθηση ];Δεν είναι απαραίτητα απαραίτητη μια σαφής στατιστική καταγραφή απάντησης στα δύο ερωτήματα επί του παρόντος, ο λόγος που τα παρέθεσα είναι άλλος. Αποδείχθηκε πως καλώς είτε κακώς σαν συντεχνία προσαρμοστήκαμε στην χρήση υπολογιστή; Θαρρώ πως ναι. Δίκην επιχειρησιακής άσκησης ετοιμότητας αποδείχθηκε πως καλώς είτε κακώς σαν συντεχνία προσαρμοστήκαμε στην χρήση του ICD10;Θαρρώ πως ναι.Άρα εάν σύμφωνα με τα λεγόμενα της πολιτικής ηγεσίας είμαστε ευπρόσδεκτοι ως συντεχνία να προτείνουμε, στο μέτρο του δυνατό θα ληφθούν υπόψη [ έτσι κατάλαβα από το βίντεο το Σάββατο]. Άρα αν αξιολογηθεί ως σημαντικό, είναι δυνατό να γίνει άμεσα καταγραφή της δύναμης των Γενικών ιατρών στην επικράτεια στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα και υποχρεωτικά - επώνυμα να έχουν παρουσία εδώ ή σε μια παρεμφερή πλατφόρμα όπως θα την έχει ορίσει - δωρεάν υλοποιήσει η ΠΦΥ. Ποιό θα ήταν το όφελος; Διπλό : αρχικά έχοντας υπ όψη ότι ο ιατρός αμείβεται για το χρόνο/γνώσεις του και ειδικά ο δημόσιος υπάλληλος αποδέχεται την αμοιβή που δύναται ο εργοδότης και εκούσια παρέχει υπηρεσίες στο μέγιστο διαφορετικά μπορεί να αποχωρήσει : πρώτο όφελος : με τις οδηγίες της κοινής πλατφόρμας θα παραδεχθούμε όλοι μας ειλικρινά τι ξέρουμε και τι δεν ξέρουμε και θα λαμβάνει χώρα συνεχής εκπαίδευση και κοινή γλώσσα : κοινοί ορισμοί και σαφή όρια του τι γίνεται στην ΠΦΥ και τι προωθείται στο δευτεροβάθμιο. - δεύτερο όφελος : ακολουθώντας κοινά πρωτόκολλα και επιφέροντας αποσυμφόρηση στο δευτεροβάθμιο θα έχουμε κάμει μια `ομοροφιά` η οποία θα εξελίσσεται και θα εμπλουτίζεται και θα αποτελεί κόσμημα της ΠΦΥ. Το ζήτημα δεν είναι να αποδοθούν ευθύνες αλλά να κάμουμε πράξη αυτό το οποίο υπηρετούμε. Νομίζω η τεχνογνωσία υφίσταται και θέλω να πιστεύω υφίσταται και οι διάθεση των δάσκάλων συναδέλφων. Μπορεί να είμαι εκτός τόπου και χρόνου. [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ].
Για σωστές απαντήσεις χρήσιμες προς εφαρμογή και τελεσίδικη διασφάλιση εύρυθμου διαχείρησης παρεμφερών περιστατικών στο εξής, πρέπει να τίθενται τα σωστά ερωτήματα : το ερώτημα λοιπόν δεν είναι εάν αναγνωρίζει ο γ.ιατρός την μαρμαρυγή αλλά αν στα πλαίσια προσραμογής του στο περιβάλλον εργασίας, είναι σύνηθες να διαχειρίζεται το rate control  ο ίδιος ή εάν γίνεται η πάσα αλά Τσιάρτα προς τον ειδικό : δεν είναι ντροπή να μην ξέρρει κανείς ένα πρωτόκολλο, ντροπή είναι να μην προωθεί το περιστατικό προσωπικά προς το νοσοκομείο εφ όσον εργάζεται σε δημόσια υπηρεσία  και να μην συνδιαχειρίζεται την θεραπεία και  τις επιπλοκές, να μην τιτλοποιεί συγκεντρώσεις ανάλογα με λοιπές δραστικές λ.χ αντιμικροβιακά, να μην εκλαμβάνει συμπτώματα ως επιπλοκές χρονίου νόσου και να τα αντιμετωπίζει ως οξέα συμβάματα [ ίλιγγος, νφδ, γαστρεντερίτιδα κοκ ]. Άλλος δεν ξέρρει τι πληρώνεται και άλλος δεν ξέρρει τι προκαλεί ο συνδυασμός δραστικών που αντιγράφει [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ] + [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ]. Και δυστυχώς δεν είναι άσχετοι οι διοικητικοί, συμβαδίοζουν με την πολιτική βούληση η οποία με τη σειρά της δεν δύναται να απειλήσει τις υπερδυνάμεις / καρτέλ που αποσκοπούν στο κέρδος, έτσι δεν είναι δυνατό να επιβάλλουν παραγωγικότητα σε συνδικαλιστοφωλιές δημόσιες υπηρεσίες και εκλαμβάνεται ότι δεν κατέχουν διοίκηση, το κφάλι τους στην φιδότρυπα δεν εναποθέτουν απλά [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ]. Όπως και σε δήμους, νομαρχίες και λοιπά οι σύμβουλοι είναι οι ...... αρμόδιοι και όχι ο δήμαρχος ή ο νομάρχης αλλά΄ όταν κάποιος έχει οικογένεια και τα δικά του ζητήματα στο κεφάλι, δεν μπαίνει στη διαδικασία να συλλέγει ενδείξεις και αποδείξεις ..... κοιτά να προσαρμοσθεί και να διασφαλίσει τη μισθοδοσία του [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ]. Το παρακάτω λινκ ελλειπές ή μη θα έπρεπε να είναι δουλειά της ένωσης και της ελεγείας και όχι προσχέδιο λειτουργίας τακτικού ιατρείου επιμελητή β [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ] + [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ] : και σίγουρα η θέση του φόρουμ δεν θα πρέπει να είναι περίπου η εξής : [ Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ]. Πολλά φιλιά / Το περιβάλλον εργασιας στην ΠΦΥ δεν είναι εύκολο όπως στο νοσοκομείο όπου ζητούμε εκτίμηση ειδικού, ούτε ασφαλές όπως στον ιδιωτικό τομέα όπου ισχύει : όταν τον εξέτασα εγώ δεν είχει εξελιχθεί η νόσος ...... αλλά από την άλλη η γ.ιατρική μπορεί να γίνει είτει πολύ εύκολη είτε πολύ δύσκολη στην πρακτική της......[/logged]
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

24 Ιανουαρίου 2014, 14:38:22
Απάντηση #211
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]αποτελεί το ξεμάτιασμα πράξη ιατρική; νομίζω πως όχι σε αντίθεση με τη συνταγογράφηση, ειδικά αν μεμονωμένα συμπτώματα δυνατό να αποδωθούν σε αλληλεπιδράσεις και όχι σε νευροφυτικές διαταραχές [ λ.χ κόπωση από διουρητικά με/ανευ ppi - άγχος σε έδαφος ΣΝ κλπ .... ]
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Not a valid youtube URL[/logged]
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

7 Φεβρουαρίου 2014, 02:21:59
Απάντηση #212
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


Not a valid youtube URL
[logged]http://kdiwavvou.x10.bz/acrobats_and_docs/2014_2os_09_kyriaki_ypertasis.pdf[/logged]
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

3 Ιουλίου 2014, 21:39:56
Απάντηση #213
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


Βλέποντας στο youtube τη διαχρονική και επιμελή τοποθέτησή σας όσο αφορά στα πληρώματα φορειοφόρων οχημάτων στο νομό Μαγνησίας νοιώθω αίσθημα ασφάλειας ως υπάλληλος δομής του Εθνικού Συστήματος Υγείας.

Όμως ενδεχομένως τίθενται ερωτήματα ``περί του θέματος`` και όχι ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Βλέπετε, αν τα αρχικά ερωτήματα που τίθενται δεν είναι εύστοχα, δεν είναι τα ορθά ερωτήματα, ακόμη και εάν απαντηθούν ορθώς το πρόβλημα θα συνεχίζει να υφίσταται.

Ακούγοντας προσεκτικά την υφυπουργό, θα διατυπώσω κάτι για το οποίο μακάρι να διαψευσθώ. Στην υπηρεσία όπου υπάγομαι η δύναμη χειριστών φορειοφόρων οχημάτων δεν είναι 5 αλλά 2 στην παρούσα χρονική στιγμή, καθώς :

Ο ένας σήμερα 3/7/2014 εκτελεί την τελευταία του υπηρεσία και συνταξιοδοτείται. Ο άλλος έχει μετακινηθεί για ορισμένο χρόνο σε νήσο της Μαγνησίας. Άλλος ένας, για λόγους υγείας από όσο γνωρίζω, υπηρετεί στο νοσοκομείο Βόλου και 2 σχεδόν έτη που βρίσκομαι στην υπηρεσία δεν είχαμε ποτέ κοινή συνεφημέρευση.

Αναφερθήκατε και πολύ σωστά στον απόλυτο αριθμό των 4 οδηγών που απαιτούνται για κάθε κέντρο υγείας, ώστε να καλύπτονται οι βάρδιες..

Ίσως αξίζει να διερευνηθεί εάν για ασφαλή λειτουργία των κέντρων υγείας προβλέπονται οδηγοί, άρα επαρκούν 4 ή αν θα πρέπει να υφίστανται : ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ και σε πληρώματα των 2 φυσικών προσώπων ανά βάρδια και αν δεν απατώμαι απαιτούνται 11 φυσικά πρόσωπα - προσωπικό.

Σε πρόσφατη εφημερία στην οποία συμετείχα, δεχθήκαμε κλίση για πνιγμό γυναίκας 37 ετών η οποία υπέκυψε αλλά :

Στην βάρδια υπήρχε οδηγός που μετέφερε Ιατρό στον τόπο του συμβάντος όπου ο Ιατρός εκτέλεσε ΚΑΡΠΑ [= καρδιοαναπνευστική αναζζωογόνηση ] αν και η γυναίκα ήταν κλινικά νεκρή, διαπίστωσε ωστόσο ηλεκτρική δραστηριότητα και εκτελούσε εναλλάξ συμπιέσεις και εμφυσήσεις στόμα με στόμα ενώ :

Εάν ο οδηγός ήταν διασώστης θα γινόταν ταυτόχρονη χρήση της συσκευής αμπού και συμπιέσεων. Η γυναίκα ήταν κλινικά νεκρή αλλά εάν δεν ήταν θα χρειάζονταν ΚΑΡΠΑ καθ όλη τη διάρκεια διακομιδής είτε φορητός απινιδωτής, τον οποίο διαθέτει η υπηρεσία, η μπαταρία του είναι ελαττωματική και ο προϊστάμενος δεν κρίνει σκόπιμη την συνεχή συντήρηση και παρουσία του εξοπλισμού στο φορειοφόρο όχημα.

Για συνεχή ΚΑΡΠΑ καθ όλη τη διάρκεια διακομιδής απαιτούνται ένας ιατρός και ένας διασώστης στο πίσω μέρος του οχήματος.

Γνωρίζω ότι η ημιμάθεια είναι πολύ επικίνδυνη και ως μη γνώστης δημόσιας διοίκησης και διοικησης της Υγείας αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να έχω τρομοκρατήσει τον κόσμο και σε αυτή την περίπτωση, δέχομαι να υποστώ όλες τις προβλεπόμενες κυρώσεις για διασπορά ψευδών ειδήσεων και απόπειρα δημιουργίας πανικού.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, εάν το ζήτημα της μεταφοράς ασθενών αφορά στην πληρότητα σε οδηγούς και μόνο, άρα μιλάμε για φορειοφόρα και όχι για ασθενοφόρα, παρά το ότι εάν κατά τη διακομιδή λάβει χώρα ατύχημα, τίθεται ζήτημα ασφαλιστικής κάλυψης για σωματική βλάβη των επιβατών στο όχημα, είναι δυνατό να προσληφθούν επαγγελματίες οδηγοί, παρά τις ενδεχόμενες ενστάσεις από πλευράς του ΕΚΑΒ.

Εκφράζω δημόσια την ανησυχία μου για τα φαινόμενα αποδυνάμωσης των Κ.Υ. και την πιθανή κατάληξη στην πλήρη απώλεια της λειτουργίας τους ως εφημερεύουσες δομές ουσιαστικής, δημόσιας, πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας επικλούμαι εγρήγορση ώστε να μην επιτραπεί κάτι τέτοιο και σας αντιλαμβάνομαι ως Αρωγό στις υπεράνθρωπες προσπάθειες του προσωπικού των κέντρων υγείας Μαγνησίας.

η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

4 Ιουλίου 2014, 13:01:47
Απάντηση #214
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


"Φορειοφόρο" συναντούμε στον Ε.Σ: είναι τα γνωστά τζιπάκια Ford με ένα φαντάρο για οδηγό και φορείο εκστρατείας πίσω (πτυσσόμενο, όπως η καρέκλα του σκηνοθέτη).
O E.Σ. όμως διαθέτει και ασθενοφόρα (μετασκευασμένα van με καμπίνα που φιλοξενεί φορείο) ενώ μεταφορές ασθενών γίνονται και με τις Καναδέζες (παίρνει 8 καθήμενους φαντάρους σε δύο στοίχους των 4) καθώς και με τα Steyr (18 φαντάροι, σε δυο σειρές των 9, ενώ μπορεί να στριμωχτεί και 19ος).
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουλίου 2014, 13:38:17 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Ιουλίου 2014, 17:44:16
Απάντηση #215
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
"Φορειοφόρο" συναντούμε στον Ε.Σ: είναι τα γνωστά τζιπάκια Ford με ένα φαντάρο για οδηγό και φορείο εκστρατείας πίσω (πτυσσόμενο, όπως η καρέκλα του σκηνοθέτη).
O E.Σ. όμως διαθέτει και ασθενοφόρα (μετασκευασμένα van με καμπίνα που φιλοξενεί φορείο) ενώ μεταφορές ασθενών γίνονται και με τις Καναδέζες (παίρνει 8 καθήμενους φαντάρους σε δύο στοίχους των 4) καθώς και με τα Steyr (18 φαντάροι, σε δυο σειρές των 9, ενώ μπορεί να στριμωχτεί και 19ος).
  Εμείς είχαμε ένα παλιό Μ70 αμερικάνικο που είχε μετατραπεί (Θεός να δώσει) σε φοριοφόρο. Κάποτε κουβάλησα και το Συνταγματάρχη τάβλα σε αυτό (ευτυχώς επέζησε). Στο ΤΥΓ είχαμε Mercentes ασθενοφόρα (πάλι μάλλον μετατροπή).
   Να ρωτήσω τον φίλτατο Κυριάκο, σε ποιον απευθύνει το άνω πόνημα -γράμμα (στην κ. Χρυσοβελώνη; Δεν είναι ούτε καν κυβερνητική...). Ή είναι γενική διαμαρτυρία για ευήκοα ώτα (εν εξαφανίσει);

5 Ιουλίου 2014, 02:59:02
Απάντηση #216
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


orθοπαιδικε, αγαπητοί συνάδελφοι, αναφέρομαι σε όποιον δύναται να με αγκαλιάσει κυριολεκτικά και μεταφορικά.
Η κ.Χρυσοβελώνη με εκπροσώπησε σε ΕΔΕ την οποία μεθοδεύτηκε και στην οποία κλήθηκα ως κύριος μάρτυρας. Αφορούσε στον θάνατο ασθενούς που ελάμβανε laba άλλωτε με διάγνωση άσθματος και άλλοτε ΧΑΠ και όπως προέκυψε : αδιάγνωστο ανεύρυσμα.. Προσήλθε τέλη οκτώβρη σε εφημερία μου χωρίς οδηγό προς παροχή νοσηλευτικής και όχι ιατρικής φροντίδας. Παρά την τάση μου να ξεψυρίζω τα περιστατικά αποχώρησε ενώ δεν ήθελα, επανήλθε κακήν κακώς και πάλι για νοσηλευτική φροντίδα, συνέστησα διακομιδή,  στην οποία αρνήθηκε συνοδείας με όχημα ΕΚΑΒ ο αγροτικός επικαλούμενος αδυναμία δαπάνης για επιστροφή με αγοραίο όχημα και μάλιστα : Ενώ επεδίωξα να επικοινωνήσω με τον προϊστάμενο ώστε με φαξ ή δια φυσικής του παρουσίας να λάβω έγκριση να συνοδεύσω, ο προϊστάμενος εκτός από διοικητικά θέματα στα οποία προφορικά διεκπεραιωνει, έκαμε παρέμβαση δια αποστάσεως σε θέματα ιατρικής κρίσης και ενέκρινε την μη συνοδεία του ασθενούς. Μετά από εκτίμηση στον Βόλο κατέληξε στην χειρουργική τράπεζα Λαρίσης.

Σαφώς δεν έλαβε χώρα το επιθυμητό δηλαδή δεν εξελίχθηκε η εδε σε πειθαρχικό, για θέματα ιατρικής ανεπάρκειάς μου όπως υποστήριξε η οικογένεια του εκλειπόντος και όπως απαίτησε ο Δήμος Ζαγοράς να διενεργηθεί ΕΔΕ σχετικά με τα αίτια θανάτου.

Ο ασθενής σε περίοδο ενός έτους είχει  προσέλθει στο τακτικό μου ιατρείο 2 φορές και είχα καταγράψει δυσανεξία ύπτοας θέσης, επιθυμούσε δε μόνο την αντιγραφή συνταγών. Το βιλιάριό του απουσία του προσήλθε άλλες 5 φορές στο ιατρείο μου και διεκπεραίωσα τι κατ επίκληση συγγενών ιατρικές πράξεις φθηνής πρόσβασης σε συνταγές και παραπεμτικά αλλά παράλληλα το κατέγραψα στο σχόλιο των συνταγών και στο βιλίο του ιατρείου.

Τα αυτιά στα οποία απευθύνομαι ανήκουν σε μέλη της οικογένειας της ΠΦΥ, των οργάνων της και επικαλούμαι το οριστικό κλείσςιμο του θέματος εξευτελισμού μου και συσφήμισής μου στο χώρο εργασίας μου απο συνάδελφο και προϊσταμενό μου άμεσα και έμμεσα. Τα ζητήματα για τα οποία του διαμαρτυρήθηκα αρκικά προφορικά αρνήθηκε να τα συζητήσει απειλώντας, αρνήθηκε να τα πρωτοκολοποιήσει μετέπειτα και τα προώθησα στο νοσοκομειο και παραπέρα.

Τα ζητήματα είναι ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ, δεν υπάρχει κάτι επί προσωπικού από πλευράς μου τουλάχιστο και δεν μπορώ να διανοηθώ να κινηθώ ατομικά με εξόδικα όταν υφίστανται αρμόδια όργανα.

δεν λέγω ότι με ευχέρεια θα συμετάσχω σε έκτακτ τοκετό, ούτε ότι έχω ευχέρεια σε ανατάξεις, αλλά χειρίζομαι με άνεση τους κανόνες οτάβα, μπορώ να πονηρευτώ αν πρόκειται για αρθρίτιδα φθοράς ή αν πρόκειται για συστηματικό νόσημα. Θεωρώ το λιγότερο εξευτελιστικό το ότι προσέρχοντα ασθενείς που κατέβηκαν στον Βόλο και ζητούν την ενδομυϊκή χορήγηση κοξιμπών κατόπιν παραγελλίας |Ειδικού που συχνά δεν συνταγογραφεί τα μΣΑΦ που συνέστησε. Ξέρρει ο κόσμος ότι το πρωτοβάθμιο κομμάτι γουστάρω να το παρέχω ασχέτως αν οι συνάδελφοί μου με οργανική θέση στην ίδια υπηρεσία με μένα είτε δεν θέλουν είτε δεν προφταίνουν;
Γιατί δεν μου επιτρέπει το ``αφεντικό`` να κάμω παρεμβάσεις στην κοινότητα και μάλιστα σε ώρες εκτός ωραρίου;

_______________________________________
ζητω να καμω πρωτοβαθμια σε κυ με πληθυσμο 6,000 οπου ολα τα 1οτοβαθμια τα διαχειριζονται ιδιωτες,

να εφαρμοσω οσα διδαχθηκα και να εφαρμοσω οσα ξερρω οτι θα ρυθμισουν ασθενεις

δεν μου επιτρεπεται να εξετασω ασθενεις επειδη προσερχονται ανα 5δα τα βιβλιαρια απουσια τους και δεν μου επιτρεπεται να επισκευθω προγραμματισμενα τους αποδεδειγμενα μη αυτοεξυπηρετουμενους κατ οικον

οστεοπενιες υπο αγωγη για οστεοπορωση, αγωγες που δεν ειναι αναλογες του καρδιαγγειακου κινδυνου,

ασθενεις με προ-γαγγραινα που πρεπει να ρωτησουν τον ιδωτη για χορηγηση αντιτετανικου εμβολιου και δεν βρισκονται υπο ινσουλινη

ελαβαν χωρα 2 εδε και αναγκαζομαι να ζητησω μετακινηση,

τραμπουκισμος απο τον προϊσταμενο παρουσια κοινου,

απειλες και ξεπλυμα συνταγων τακτικο ιατρειο απο αγροτικους για πιο ``στεγνο`` καθαρισμα συνταγων

αχιλοπουλειο και κυριος μακρης [= 5η υπε ] καμουν τον κινεζο παρα τις ανω των 80 αναφορων εως τωρα

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

το οτι ο κοσμος ``ειναι`` ευχαριστημενος απο αυτο που παρεχεται δε σημαινει οτι ξερρει τι πρεπει να παρεχεται

η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

6 Ιουλίου 2014, 15:36:13
Απάντηση #217
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


δεν ξέρρω αν το παρών φόρουμ είναι επίσημο όργανο της ένωσης. Με προβληματίζει που συνάδεφοι κατανοούν το τι δεν μαρτυράω, που δυστυχώς το τραβά και η οικογένειά μου. Ίσως παίζει ρόλο το ότι είμαι πιο προσεκτικός στον τρόπο διατύπωσης συγκριτκά με παλαιότερες δημοσιεύσεις μου στ φόρουμ.

Επιθυμώ αν υπάρξει εκδήλωση ενδιαφέροντος από πλευράς συναδελφων γενικών ιατρών , ιατρών λοιπών ειδικοτήτων και απλών πολιτών  : 

Να συνυπογράψουν έγγραφο το οποίο θα  αποστείλω  στον διοικητή 5ης ΥΠΕ που λόγω φορτωμένης ατζέντας αδυνατεί να με δεχθεί προσωπικά, να επικοινωνήσει μαζί μου τηλεφωνικά αλλά και να απαντήσει υπηρεσιακά σε άνω των 70 αναφορών στις οποίες έχω προβεί.

Ζητούμενο είναι να τοποθετηθούν τα όργανα γενικής ιατρικής, το εποπτεύον όργανο εκτ ης Αριστοτέλους 17 ώστε είτε να μετακινηθώ  για λόγους διαφθοράς από τη δομή στην οποία υπάγομαι είτε να αποδοδθούν διοικητικές και ποινικές ευθύνες για σκόπιμο κακή διοίκηση είτε αδυναμία διοίκησης που συνεπάγεται λειτουργία κέντρου υγείας όχι προς όφελος ΤΩΝ ΧΡΟΝΙΩΣ ΠΑΣΧΟΝΤΩΝ και παράλληλα διαφυγή δημοσίου χρήματος.

Φράση από έργο του Αριστοφάνη : ψωμάκι - τυράκι - κρασάκι - δουλειά
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

6 Ιουλίου 2014, 20:57:42
Απάντηση #218
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δεν ξέρρω αν το παρών φόρουμ είναι επίσημο όργανο της ένωσης.


Ποτέ δεν ήταν. Ήταν πάντα το "επίσημο" βήμα κάθε φωνής στην ΠΦΥ -και ενίοτε όχι μόνο (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

7 Ιουλίου 2014, 00:06:54
Απάντηση #219
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
να απαντήσει υπηρεσιακά σε άνω των 70 αναφορών στις οποίες έχω προβεί.

Απλά να σημειώσω ότι ο αριθμός των αναφορών που έχετε υποβάλλει μου φαίνεται αρκετά μεγάλος και πως μόνο από το πλήθος τους κινδυνεύετε να χάσετε το (όποιο) δίκιο σας και να μεταβληθείτε σε ένα είδος γραφικού Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος που από ένα σημείο και μετά είχε γίνει τόσο ιδιόρρυθμος, ώστε συνήθιζε να υποβάλλει μήνυση σε όποιον τον χαιρετούσε "Γειά σου μπαρμπα-Γιάννη", με αποτέλεσμα κανείς στο Ειρηνοδικείο Χαλκίδας να μην ασχολείται μαζί του και με τις μηνύσεις του.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Νοεμβρίου 2014, 22:44:54
Απάντηση #220
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]https://www.surveymonkey.com/s/D6DH6GN

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



[/logged]
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Νοεμβρίου 2014, 23:57:06 από kdiwavvou »
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

7 Νοεμβρίου 2014, 12:34:41
Απάντηση #221
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]http://kwiksurveys.com/app/rendersurvey.asp?sid=jq6m743wgf9f24t446050        ....    αδρή πειραματική δραστηριότητα - ερωτηματολόγιο που απευθύνεται σε γενικούς - οικγενειακούς ιατρούς[/logged]
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

7 Νοεμβρίου 2014, 12:57:00
Απάντηση #222
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η υπογραφή γενικότερα εκ μέρους του ασθενή ή και των συγγενών για άρνηση εξέτασης, θεραπευτικών χειρισμών, διακομιδής κλπ ουσιαστικά είναι για τα μάτια του κόσμου. Υπάρχει δεδικασμένο που δεν θεωρήθηκε ότι η υπογραφή του ασθενή καλύπτει το γιατρό. Είχε γραφτεί το σχετικό περιστατικό στην εφημερίδα της ένωσης πριν πολλά χρόνια και είχε αναρτηθεί κι εδώ από το κ. Μιχάλη ή τον κ. Κουναλάκη (δεν θυμάμαι καλά, ούτε μπόρεσα να το βρω). Αν μπορούν ας το παραθέσουν ξανά.
Μπορεί να ισχυριστούν ότι δεν τους ανέλυσες επαρκώς την αναγκαιότητα της διακομιδής !

Απ' την άλλη, πως εξασφαλίζεσαι σ' αυτή την περίπτωση ;

Εγώ τους έβαζα και υπέγραφαν στο βιβλίο ασθενών όπως και σε μια υπεύθυνη δήλωση που είχα ετοιμάσει.

Πρόχειρα πράγματα και ήμουν πεπεισμένος ότι δεν θα με καλύψει στην στραβή, αλλά θα είχα κάτι, απ' το να μην είχα τπτ μένοντας μόνο στο προφορικό.

7 Νοεμβρίου 2014, 17:18:00
Απάντηση #223
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν θυμάμαι καλά, στο περιστατικό που ανέφερα είχε χρησιμοποιηθεί ως σκεπτικό ότι η φορτισμένη συναισθηματική κατάσταση του ασθενούς ή/και των συνοδών λόγω του προβλήματος υγείας, τους εμπόδιζε να σκεφτούν ψύχραιμα και λογικά κι επομένως οι όποιες ενυπόγραφες αποφάσεις, υπ' αυτό το καθεστώς, ήταν αβάσιμες.
Αν θυμάμαι καλά η μόνη κατοχυρωμένη λύση ήταν η ενημέρωση του εισαγγελέα υπηρεσίας, η κλήση αστυνομικών και η υπογραφή ασθενούς ή συνοδού ή κηδεμόνα παρουσία των αστυνομικών.
Επαναλαμβάνω, αν έχει κάποιος αυτό το παλιό άρθρο από την εφημερίδα της Ένωσης, ας το αναρτήσει

7 Νοεμβρίου 2014, 18:37:51
Απάντηση #224
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η υπογραφή γενικότερα εκ μέρους του ασθενή ή και των συγγενών για άρνηση εξέτασης, θεραπευτικών χειρισμών, διακομιδής κλπ ουσιαστικά είναι για τα μάτια του κόσμου. Υπάρχει δεδικασμένο που δεν θεωρήθηκε ότι η υπογραφή του ασθενή καλύπτει το γιατρό. Είχε γραφτεί το σχετικό περιστατικό στην εφημερίδα της ένωσης πριν πολλά χρόνια και είχε αναρτηθεί κι εδώ από το κ. Μιχάλη ή τον κ. Κουναλάκη (δεν θυμάμαι καλά, ούτε μπόρεσα να το βρω). Αν μπορούν ας το παραθέσουν ξανά.

Είναι μια παλιά υπόθεση Διαμαντή. Είχε συνταχθεί από μένα αν μιλάμε για το ίδιο περιστατικό, για μια υπόθεση στη Κρήτη. Δυστυχώς δεν το βρίσκω πιά.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαΐου 2011, 11:05:53
από Μαρία Χόρτη
0 Απαντήσεις
2443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Σεπτεμβρίου 2011, 09:04:12
από αφροδιτη
3 Απαντήσεις
8083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Σεπτεμβρίου 2014, 22:40:38
από Σπύρος Κ.
0 Απαντήσεις
4356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2013, 21:21:48
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
6417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Ιουνίου 2014, 18:17:01
από Μαραγκος Μ